Referees to 27 February

Mon, 21 Feb 2005 00:00
The Six Nations is at it again and not just in men's senior teams. Then the Super 12 starts on Friday. Referees are whizzing around the world.
Six Nations, Super 12 et al

The Six Nations is at it again and not just in men's senior teams. Then the Super 12 starts on Friday. Referees are whizzing around the world.

Six Nations

France vs Wales at Stade de France
Referee: Paul Honiss (New Zealand)
Touch judges: Alain Rolland (Ireland), Dave Pearson (England)
Assessor: Jim Irvine (Ireland)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)

Scotland vs Italy at Murrayfield
Referee: Stuart Dickinson (Australia)
Touch judges: Chris White (England), Nigel Owens (Wales)
Assessor: Jim Bailey (Wales)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Ireland vs England at Lansdowne Road
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Touch judges: Joël Jutge (France), Eric Darrière (France)
Assessor: Michel Lamoulie (France)
Television match official: Huw Watkins (Wales)

European Nations Cup

Portugal vs Czech Republic in Lisbon
Referee: Johnny Meersman (Belgium)

Romania vs Russia in Timisoara
Referee: Didier Mene (France)

Georgia vs Ukraine in Tbilissi
Referee: Hervé Dubes (France)

Students

France vs England
Referee: John Steele (Scotland)

Under-21

France vs Wales
Referee: tbc

Scotland vs Italy at Inverness
Referee: James Jones
Touch judges: Barrie Gregory, Howard Hopkins
Assessor: Stuart Thomson

Ireland vs England at Donnybrook
Referee: Tim Hayes (Wales)
Touch judges: Peter Rees, Keri Evans (both Wales)
Assessor: W Sheridan, Tom Aplin

Under-19

Ireland vs England at Blackrock College
Referee: Huw David (Wales)
Touch judges: David Keane, Dudley Phillips (both Ireland)
Assessor: M Gargan, Gary Black

France vs Wales
Referee: Andrew Small

Women

Six Nations

France vs Wales at Bontoufle, near Paris
Referee: Richard Phillips (England)

Scotland vs Spain at Murrayfield after the men's match
Referee: Brian Fitzgerald (Ireland)
Touch judges: Bruce Devlin, David Anderson

Ireland vs England at St Mary's College, Dublin
Referee: Ken Bowen (Wales)

Friendly

Netherlands vs France A in Amsterdam
Referee: Kerstin Ljungdahl (Germany)

A

England vs Nomads at Newbury
Referee: Glenn Ohara
Touch judges: Ed Turnill, C Daniels

Scottish Development vs British Army at Portobello
Referee: Sean Scott
Touch judges: Iain Grant, Graham Norton

Under-19

England vs Wales at Broadstairs
Referee: tbc

Super 12

Highlanders vs Blues at Carisbrook, Dunedin at 19.35
Referee: Steve Walsh (New Zealand)
Touch judges: Bryce Lawrence (New Zealand), Gary Wise (New Zealand)
Television match official: Paddy O'Brien (New Zealand)
Assessor: tbc (New Zealand)

Waratahs vs Chiefs in Sydney at 19.40
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Touch judges: Mark Lawrence (South Africa), Scott Young (Australia)
Television match official: Paul Marks (Australia)
Assessor: Mick Keogh (Australia)

Stormers vs Sharks at Newlands at 19.10
Referee: Andrew Cole (Australia)
Touch judges: Bradley Wahl (Australia), Jerome Fortuin (South Africa)
Television match official: Willie Roos (South Africa)
Assessor: Frans Muller (South Africa), Dennis Immelman (South Africa)

Brumbies vs Crusaders in Canberra at 19.00
Referee: Mark Lawrence (South Africa)
Touch judges: Craig Joubert (South Africa), George Ayoub (Australia)
Television match official: Matt Goddard (Australia)
Assessor: Brian Kinsey (Australia) (Australia)

Reds vs Hurricanes in Brisbane at 20.05
Referee: Shaun Veldsman (South Africa)
Touch judges: Tappe Henning (South Africa), Stuart Dickinson (Australia)
Television match official: Andrew Lindsay (Australia)
Assessor: Sandy MacNeill (Australia)

Cats vs Bulls in Johannesburg 17.00
Referee: Kelvin Deaker (New Zealand)
Touch judges: Lyndon Bray (New Zealand), Marius Jonker (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)
Assessor: Keith Hendricks (South Africa), Richard Nash (South Africa)

Argentina

It is the first round of Zona Ascenso in the Argentinian championship.

Zona 1

San Juan vs Jujuy
Referee: Agustín Roby (Cuyo)

Santiago del Estero vs San Luis
Referee: Carlos Pinto (Tucumán)

Zona 2

Santa Fe vs Misiones
Referee: Mauro Rivera (Rosario)

Entre Ríos vs Formosa
Referee: Federico Cuesta (Buenos Aires)

Zona 3

Alto Valle vs UROBA (Unión de Rugby del Oeste de Buenos
Aires)
Referee: Alberto Cohen (Sur)

Sur vs Centro
Referee: Raúl Sauro (Mar del Plata)

Zona 4

Austral vs Los Lagos
Referee: Daniel Barchetta (Chubut)

Tierra del Fuego vs Los Lagos
Referee: Daniel Araque (Austral)

England

Zurich Premiership

Leeds Tykes vs Saracens
Referee: Sean Davey
Touch judges: Brian Campsall, Don Helme
Assessor: Brian Leigh

Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Tony Spreadbury
Touch judges: Lloyd Jackson, Andy Melrose
Assessor: Ed Morrison
Television match official: Geoff Warren

Bath vs Harlequins
Referee: Steve Lander
Touch judges: Huw Jones-Williams, Paul Emerson

Northampton Saints vs Leicester Tigers
Referee: Ashley Rowden
Touch judges: Ashley Reay, John Pearson
Touch judges: Gary Welsh

London Irish vs London Wasps
Referee: Roy Maybank
Touch judges: Peter Huckle, Bob Mullis

Newcastle Falcons vs Gloucester
Referee: tbc
Touch judges: Steve Savage, Stuart Terheege
Assessor: Colin High

National Division 1

Bristol vs Henley Hawks
Referee: Gareth Copsey
Touch judges: Paul Dix, Nick Clarke
Assessor: Graham Hughes

Exeter Chiefs vs Nottingham
Referee: tbc (Wales)
Touch judges: Eric Woodmason, Mark Summerhayes

London Welsh vs Orrell
Referee: tbc
Touch judges: David Sainsbury, Roger Baileff

Penzance & Newlyn vs Otley
Referee: Rob Debney
Touch judges: Nigel Higginson, Steve Harland

Plymouth Albion vs Pertemps Bees
Referee: Bruce Robertson
Touch judges: Alan Biggs, James Minards
Assessor: Paul Bridgman

Rotherham Titans vs Coventry
Referee: Llyr Apgeraint Roberts
Touch judges: Trevor Fisher, Steve Makinson
Assessor: Richard Bullock

Sedgley Park vs Bedford Blues
Referee: Dean Richards
Touch judges: Chris Sharp, David Crooks
Assessor: Jim Marr

Universities

Birmingham vs St Marys
Referee: David Grashoff

Exeter vs St Mark & St John College
Referee: Nigel Higginson

Hartpury vs Bristol
Referee: Alan Biggs

Leeds vs Durham
Referee: Andrew Vertigan

Loughborough vs St Andrew's
Referee: Rhys Davies

Northumbria vs Bath
Referee: Mick Reid

France

Top 16

Bourgoin vs Stade Français
Referee: Jean-Pierre Matheu
Referee: Jean-Claude Dastugue, Pierre Ramon
Assessor: Yves Bressy

Narbonne vs Brive
Referee: Jean-Luc Rebollal
Touch judges: _Patrick Dellac, Frédéric Ducatez
Assessor: Daniel Privot

Agen vs Béziers
Referee: Daniel Dartigeas
Touch judges: Olivier Migne, Jean-Paul Vermande
Assessor: Michel Arpaillange

Pau vs Montpellier
Referee: Frank Maciello
Touch judges: Maurice Duny, Gilbert Darrieutort
Assessor: Marc Desclaux

Toulouse vs Grenoble
Referee: Jean-Pierre Pellaprat
Touch judges: Guy, Pince, Bernard Vals
Assessor: Francis Palmade

Perpignan vs Castres
Referee: Gérard Borreani
Touch judges: Hervé Gilard, Francis Labat
Assessor: André Quilis

Bayonne vs Biarritz
Referee: Jean-Christophe Gastou
Touch judges: Henri Claverie, Pierre Masson
Assessor: Jean Matheu

Auch vs Clermont Auvergne
Referee: Christophe Berdos
Touch judges: Jean-Louis Suau, Dominique Martin
Assessor: Roger Duhau

Pro D2

There are no matches this weekend.

Portugal

Campeonato Nacional Ii Divisão
Fase Final - Apurados - 1ª Jornada

Loulé - Oeiras
Referee: Tiago Ataíde

Scotland

Under-18

Edinburgh vs Caledonian
Referee: Graham Knox
Touch judges: Paul Burr, Robert Peters

Glasgow vs The Borders
Referee: Bruce Devlin
Touch judges: Graham Allen, John Montgomery

Premier 1

Glasgow Hutchesons Aloysians vs Glasgow Hawks
Referee: Mike Hall
Touch judges: Andy Hepburn, Alistair Cummings

Spain

División de Honor. 11ª Jornada

Arquitectura - Cetransa UEMC El Salvador
Referee: José Bogas (Barcelona)

Jeep Alcobendas Rugby - El Monte Ciencias
Referee: Sabin Cortabarría (Vizcaya)

Getxo Artea - Spyro Bera Bera
Referee: Felix Villegas (Valladolid)

Universidad de Sevilla - Pozuelo UCM 2M12
Referee: Iñigo Aguirre (Vizcaya)

VRAC Quesos Entrepinares - Santboiana
Referee: Fdez. Soria (Madrid)

División de Honor B - Grupo 1. 11ª Jornada

Hernani - Durango
Referee: Jesús Linares (Madrid)

Ayto. León Futbolín - Ayma Ordizia
Referee: Miguel Roure (Madrid)

'Hospitalet - USAP Barcelona
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Oviedo - Universidade de Vigo
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)

División de Honor B - Grupo 2. 11ª Jornada

Tecnidex Valencia - Inés Rosales
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Complutense Cisneros - CAU Valencia
Referee: Gallastegui (Guipúzcoa)

UCAM Murcia - Les Abelles
Referee: Juan J Silva (Sevilla)

C.R. Atco. Portuense - Liceo Francés
Referee: Felix Villegas (Valladolid)

RELATED ARTICLES