Argentina

Global Results - 22 November

Sun, 22 Nov 2009 00:00

Some big results, including the surprise at Murrayfield, the World Cup qualifier in Florida and the surprise in the second match at Twickenham.

International

France vs Samoa, 43-5
Ireland vs Fiji, 41-6
Japan vs Canada, 27-6
New Zealand vs England, 19-6
South Africa vs Italy, 32-10
Scotland vs Australia, 9-8
Wales vs Argentina, 33-16

Rugby World Cup Qualifier
USA vs Uruguay, 27-6

European Nations Cup

Division 3A

Switzerland  vs Armenia, 18-0

Women

Canada vs France, 14-5
England vs New Zealand, 10-3
France vs Canada, 22-0

Friendlies

Argentina Jaguars vs Portugal, 24-13
Italy A vs Georgia, 8-7
Scotland A vs Tonga, 38-7
Saracens vs South Africa, 24-23

Women

New Zealand vs England A, 48-3

British & Irish Cup

This is the first round of matches which will be played this month and during the Six Nations.

Gael Force is a composite team of players chosen from Glasgow Warriors, Edinburgh and the National Academy.

Aberavon vs Llanelli, 19-16
Bristol vs Neath, 18-11
Cardiff Blues vs Pontypridd, 22-16
Cornish Pirates vs Gael Force, 29-8
Doncaster Knights vs Ayr, 32-7
Leinster A vs Plymouth Albion, 16-13
London Welsh vs Moseley, 38-27
Munster A vs Coventry, 20-13
Nottingham vs Heriot's, 5-0
Newport vs Exeter Chiefs 21-14
Rotherham Titans vs Birmingham & Solihull 52-10
Ulster A vs Bedford Blues 29-3

Domestic

England

Premiership

Gloucester vs Leicester Tigers, 12-9
Newcastle Falcons vs London Irish, 15-11
Northampton Saints vs Harlequins, 26-17
Sale Sharks vs Leeds Carnegie, 24-17
Saracens vs London Wasps, 22-6
Worcester Warriors vs Bath, 12-12

France

Pro D2, Round 9

Lyon vs Tarbes, 43-14

Top 14, Round 13

Albi vs Perpignan, 24-23
Bourgoin  vs Montpellier, 20-13
Biarritz vs Clermont, 16-13
Bayonne  vs Montauban, 38-13
Castres  vs Toulouse, 30-10
Racing-Métro 92 vs Paris , 20-18
Toulon vs Brive, 19-10

Pro D2, Round 11

Agen vs Colomiers, 21-9
Bordeaux vs Oyonnax, 17-3
Grenoble vs Aix-en-Provence, 15-13
La Rochelle vs Auch, 20-6
Lyon vs Narbonne, 20-8
Mont-de-Marsan vs Dax, 16-5
Pau vs Lannemezan, 25-12
Tarbes vs Aurillac, 8-3

Ireland

AIB Cup

Ballymena vs Old Belvedere, 20-19
Cork Constitution vs Queen's University, postponed
Dolphin vs Galwegians, postponed
Garryowen vs Blackrock, 16-6

Scotland

Premiership

West of Scotland vs Watsonians, 13-7

Spain

División de Honor

Ampo Ordizia vs Cajasol Ciencias, 22-18
Bizkaia Gernika vs Pegamo Bera Bera, 28-10
Cetransa El Salvador vs VRAC Quesos Entrepinares, 23-9 
La Vila vs CRC Madrid, 24-18
UE Santboiana vs Les Abelles, 32-29

División de Honor B

Grupo 1

Hernani vs Eibar Hierros Anetxe, 32-8
Oviedo Feve vs Durango, 24-18
FC Barcelona vs Barcelona Universitari, 31-25
Getxo Artea vs Universidad Ednon Vigo, 24-17

Grupo 2

Atletico Portuense vs UMA Málaga, 43-10
CAU Valencia vs Jaén, 46-10
Mercedes Benz Alcobendas vs Liceo Francés, 17-6
Complutense Cisneros vs Helvetia, 50-19

 

RELATED ARTICLES