Portugal

Global Results - 13 February

Mon, 14 Feb 2011 00:00

What a thriller in Dublin! It was a splendid match with a result that was tough on the Irish who scored three tries to one. In Moscow Portugal, who are not going to the World Cup, had a famous victory over Russia who are. And in the Magners League there was a massive shock for Munster. And then there was that tough Final in Las Vegas which South Africa won.

International

Six Nations

England vs Italy, 59-13
France vs Ireland, 25-22
Wales vs Scotland, 24-6

European Nations Cup

Division 1A

Georgia vs Spain, 60-0
Portugal vs Russia, 21-19
Ukraine vs Romania, postponed because of the freezing weather.

Division 1B

Belgium vs Moldova, 20-5

Under-20 Six nations

England vs Italy, 74-3
France vs Ireland, 38-13
Wales vs Scotland, 33-3
 
Women's Six Nations

England vs Italy, 64-5
France vs Ireland, 14-12
Wales vs Scotland, 41-12

British & Irish Cup

Ayr vs Llandovery 20-19
Bedford Blues vs Swansea, 43-9
Worcester Warriors vs Currie, 32-16

Magners League
 
Benetton Treviso vs Munster, 19-18
Cardiff vs Glasgow Warriors, 26-15
Connacht vs Scarlets 17-13
Leinster vs Aironi 21-16
Newport Gwent Dragons vs Edinburgh 30-22
Ospreys vs Ulster, 23-22

Friendlies
 
Lions vs Tucumán (Argentina), 82-19
Kenya A vs Warringah Rats
Namibia vs Blue Bulls, 17-12
Brumbies vs Hurricanes, 21-21

Sevens

In Las Vegas, Nevada.

Day 1

Argentina vs Guyana, 47-0
Argentina vs France, 21-19
Australia vs Scotland, 12-7
Australia vs Canada, 31-14
England vs France, 33-14
England vs Guyana, 49-0
England vs Argentina, 17-14
Fiji vs Australia, 35-10
Fiji vs Canada, 33-0
Fiji vs Scotland, 31-14
France vs Guyana, 57-7
Kenya vs Uruguay, 28-7
Kenya vs Wales, 19-12
New Zealand vs Kenya, 25-10
New Zealand vs Uruguay, 40-0
New Zealand vs Wales, 26-5
Samoa vs Japan, 31-7
Samoa vs South Africa, 7-7
Samoa vs United States, 28-12
Scotland vs Canada, 21-19
South Africa vs Japan, 35-0
South Africa vs United States, 27-5
United States vs Japan. 24-7
Wales vs Uruguay, 33-10

Quarterfinals

Cup

England vs Kenya, 28-14
Fiji vs Samoa, 17-12
New Zealand vs Argentina, 47-7
South Africa vs Australia, 19-14

Day 2

Quarterfinals

Bowl

Canada vs United States, 19-15
France vs Uruguay, 19-12
Scotland vs Japan, 28-7
Wales vs Guyana, 54-0

Semifinals

Shield

Japan vs Guyana, 24-7
United States vs Uruguay, 27-7

Bowl

Canada vs France, 22-14
Scotland vs Wales, 17-12

Plate

Kenya vs Australia, 24-21
Samoa vs Argentina, 26-14

Cup

Fiji vs New Zealand, 26-7
South Africa vs England, 17-10

Finals

Shield

USA vs Japan, 19-12

Bowl

Scotland vs Canada, 19-14

Plate

Samoa vs Kenya, 26-15

Cup

South Africa vs Fiji, 24-14

Domestic

Australia

Waratahs vs Western Force, 38-22
Junior Waratahs vs Australian Barbarians, 26-5
NSW A vs Western Force A
Brumby Runners vs Rebel Rising, 52-20

England

Premiership

Bath vs Sale Sharks, 19-7
London Irish vs Newcastle Falcons 23-14
Saracens vs Northampton Saints, 29-15
Exeter Chiefs vs Harlequins, 20-6
Leicester Tigers vs Leeds Carnegie, 15-9
Gloucester vs London Wasps, 10-9

The Championship

Moseley vs Rotherham Titans, 9-5
Bedford Blues vs Birmingham & Solihull, 52-0
Doncaster Knights vs Esher, 45-42
Worcester Warriors vs London Welsh, 39-25
Bristol v Plymouth Albion, 18-13
Cornish Pirates v Nottingham, 40-0

Friendly

Coventry Nighthawks vs Royal Navy, 34-17

Women

Nomads vs England A, 22-19

France

Top 14, Round 18

Bayonne vs Bourgoin 24-7
Montpellier vs Clermont 29-9
Perpignan vs Agen 31-18
Racing-Métro vs Castres 20-13
Stade Français vs Biarritz 31-18
Toulon vs Brive 22-16
Toulouse vs La Rochelle, 22-19

Ireland

Ulster Bank League 1

Blackrock vs Garryowen, 21-20
Clontarf vs Dungannon, 39-19
Cork Constitution vs Shannon ,17-0
Lansdowne vs Galwegians, 39-10
St Mary's vs Dolphin, 29-10
UL Bohemians vs Bruff, 28-25
University College Cork vs Buccaneers, 19-13
Young Munster vs Old Belvedere, 19-17

Japan

All Japan

Toshiba and Kobe advance to the All Japan semifinals. Toshiba will play Top League champions Sanyo Wild Knights, Kobe Top League runners-up Suntory Sungoliath.

Toshiba Brave Lupus vs Teikyo University, 43-10.
Kobe Kobelco Steelers vs NTT Docomo Red Hurricanes, 38-0

Promotion/relegation

Both winners stay in the Top League.

NTT Communications Shining Arcs vs Canon Eagles, 31-19
Yamaha Jubilo vs Kyuden Voltex, 12-10

New Zealand

Friendlies

Chiefs vs Blues, 12-12
Crusaders vs Highlanders, 40-21

Scotland

Premier Cup

Aberdeen GSFP vs Hamilton, 43-15
Currie vs Howe of Fife, 23-14
Dundee HSFP vs Falkirk, 43-5
Edinburgh Acads vs Dumfries, 40-15
Gala vs Musselburgh, 48-31
Glasgow Hawks vs Jed-Forest, 33-15
Hawick vs Morgan Academy FP, 53-22
Heriots vs Hillhead/Jordanhill, 36-31
Melrose vs Biggar, 27-11
Perthshire vs GHA, 27-14
Stirling County vs Dalziel, 32-14
Selkirk vs Kelso, 20-0
Whitecraigs vs Watsonians, 58-0
West of Scotland vs Kirkcaldy, 31-0

South Africa

Friendlies
 
Lions vs Southern Kings, 30-24
Valke vs Pumas
Griffons vs Free State
Stormers vs Boland, 34-6
South Western Districts vs Griquas

Varsity Cup
 
UCT vs Shimlas, 26-10
Maties vs Pukke, 32-8
Tukkies vs Nelson Mandela Metropolitan University, 37-8
University of Johannesburg vs Tshwane University of Technology, 33-23\

Varsity Shield

Central University of Technology vs University of the Western Cape, 41-28
Wits vs University of KwaZulu Natal, 22-12

Wales

Premiership

Aberavon vs Llanelli, 59-15
Pontypool vs Carmarthen, 27-11
Neath vs Bedwas, 48-18
Cross Keys vs Glamorgan Wanderers, 24-8
Swansea vs Newport, 27-18
 

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.