Latest News

Referees to 16 September

Mon, 10 Sep 2012 19:34
George-clancy-630

The new Rugby Championship holds centre stage. In Sydney we have the finals of the club competition with Steve Walsh to referee the main Finall.. And in South Africa and New Zealand the domestic competitions get tough.

In Spain competitions get going.

International

Rugby Championship

Australia vs Argentina at Skilled Park, Gold Coast
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Glen Jackson (New Zealand)
Television match official: Matt Goddard (Australia)
Assessor: Tappe Henning

New Zealand vs South Africa at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Romain Poite (France), James Leckie (Australia)
Television match official: Vinny Munro at New Zealand)

CONSUR B

These matches double as World Cup Qualifiers.

On Saturday, in the first round, Venezuela beat Peru 28-17 and Paraguay beat Colombia 54-17.

Paraguay vs Peru at Estadio Arístides Pineda in Valencia
Referee: Ricardo Sant Anna (Brasil)
Assistant referees: Alejandro Longres (Uruguay), Carlos

Venezuela vs Colombia at Estadio Arístides Pineda in Valencia
Referee: Matias Fresia (Argentina)
Assistant referees: Martin Lugo (Paraguay), Alejandro Longres (Uruguay)

Colombia vs Peru at Estadio Arístides Pineda in Valencia
Referee: Ricardo Sant Anna (Brasil)
Assistant referees: Alejandro Longres (Uruguay), Carlos

Paraguay vs Venezuela at Estadio Arístides Pineda in Valencia
Referee: Matias Fresia (Argentina)
Assistant referees: Martin Lugo (Paraguay), Jean Paul Casanova (Chile)

Pro 12

Connacht vs Scarlets
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Johnny Lacey (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Ulster vs Munster
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Dudley Phillips (Ireland), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Referee: Alain Rolland (IRFU, 53rd competition game)

Ospreys vs Glasgow Warriors at Liberty Stadium
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Alan Jenkins (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Benetton Treviso vs Leinster at Stadio Monigo
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Carlo Damasco (Italy), Stefano Traversi (Italy)
Television match official: Stefano Marrama (Italy)
Timekeeper: Walter Borghetto (Italy)
Assessor: Giannino Cappellozza (Italy)

Newport Gwent Dragons vs Cardiff Blues at Rodney Parade
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: James Jones (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)

Edinburgh vs Zebre at Murrayfield
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Andrew McMenemy (Scotland), Adrian Graves (Scotland)

Domestic

Australia

New South Wales

Finals

Shute Shield Grand Final

Southern Districts vs Sydney University at Concord Oval
Referee: Steve Walsh
Assistant referees: Angus Gardner, William Houston
Television match official: Julian Pritchard
Coach: Wayne Erickson

Colin Caird Shield Grand Final

Sydney University vs West Harbour
Referee: Ian Smith
Assistant referees: Edward Martin, Richard Goswell
Coach: Michael Tanzer

Henderson Shield Grand Final

Manly vs Sydney University
Referee: Jamie McGregor
Assistant referees: Michael Hogan, Tim Wills
Coach: John McCarthy

Henderson Cup Grand Final

Manly vs Northern Suburbs
Referee: Brendon Farrar
Assistant referees: Charles Hartson, Nicholas Hannon
Coach: Ronald Mancell

England

Premiership

Bath vs Northampton Saints
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Gareth Copsey Andrew Pearce
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Laurie Bryant

Worcester Warriors vs Gloucester
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Peter Huckle Andrew Watson
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Mike Hamlin

London Wasps vs London Irish
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Stuart Terheege Kevin Stewart
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Tony Spreadbury

Harlequins vs Sale Sharks
Referee: Llyr Apgeraint-Roberts
Assistant referees: Tim Wigglesworth Robin Goodliffe
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Ed Morrison

Saracens vs Leicester Tigers
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Nigel Carrick Paul Dix
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Brian Campsall

London Welsh vs Exeter Chiefs
Referee: David Pearson
Assistant referees: Paul Burton, Robin Goodliffe
Timekeeper: Tony Turner
Assessor: Christopher White

Championship

Newcastle Falcons vs Doncaster Knights
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Wayne Falla, Chris Sharpe

Bedford Blues vs London Scottish
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Simon Harding, Darryl Chapman
Coach: Clive Leeke

Plymouth Albion vs Leeds Carnegie
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Paul Kir, Simon McConnell
Assessor: Steve Leyshon

Jersey vs Moseley
Referee: David Rose
Assistant referees: Keith Lewis, Brian Ravenhill

Nottingham vs Rotherham Titans
Referee: tbc
Assistant referees: Andrew Taylorson, James Minards

Bristol vs Cornish Pirates
Referee: Sean Davey
Assistant referees: Darren Gamage, Roger Baileff
Assessor: Ed Morrison
Coach: Ashley Reay
Bristol Rugby Cornish Pirates
 

France

Top 14, Round 5

Montpellier Bayonne vs Racing Métro 92
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Mourad Zitouni, Dominique Parrini
Television match official: Laurent Valin

Castres vs Biarritz
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: Tual, Christophe Malterre
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Agen vs Grenoble
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: David Rosich, Thierry Le Grand
Television match official: Gérard Borreani

Mont-de-Marsan vs Clermont
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Adrien Descottes, Christophe Graviou
Television match official: Bernard Dal Maso

Bordeaux-Bègles vs Stade Français
Referee: Jean-Pierre Mathieu
Assistant referees: Arnaud Blondel, Christophe Clavere
Television match official: Daniel Gillet

Montpellier vs Toulon
Referee: Pascal Gauzere
Assistant referees: Stéphane Pomarède, Beuriot
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat

Perpignan vs Toulouse
Referee: Jérôme Garces
Assistant referees: Laurent Cardona, Akim Hadj Bachir
Television match official: Hervé Dubes

Pro D2

Pau vs Carcassonne at Stade Du Hameau
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Alain Gipoulou, Alain Monteux
Goal judges: Michel Lasserre, Charles Bonfanti

Aix-en-Provence vs Oyonnax at Stade Maurice David
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Cédric Chartrain, Jacques De Lemos
Goal judges: Alain Guillen, Frédéric Diaz

Aurillac vs Tarbes at Stade Jean-Alric
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Baptiste Abel Coindoz, Alain Falaise
Goal judges: Laurent Colin, F Cambou

La Rochelle vs Auch at Stade Marcel Deflandre
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Pierre Puharre, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Stéphane Vigier, Philippe Lecomte

Massy vs Béziers
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Yannick Thebault, Franck Rataj
Goal judges: Penait Carp, Serge Keromnes

Albi vs Lyon Stadium Municipal D'albi
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Eric Lavit, Thierry Cazalet
Goal judges: Emmanuel Rosich, Lionel Fillol

Brive vs Narbonne Stade Amédée Domenech
Referee: Stéphane Pomarède
Assistant referees: Thomas Charabas, Pascal Lafond
Goal judges: Christian Castello, Vincent Lacaille

Dax vs Colomiers at Stade Maurice Boyau
Referee: Matteo Liperini (Italy)
Assistant referees: Paul-Henri Courbier, Jean-Christophe Clot
Goal judges: Maxime Puig, Jean-Claude Pairault

New Zealand

ITM Cup

Round 6

Waikato vs Bay of Plenty (Waikato Stadium
Referee: Bryce Lawrence
Assistant referees: tba
Television match official: Paul Jeffrey

Tasman vs Southland at Lansdowne Park, Blenheim
Referee: Grant Stuart
Assistant referees: tba
Television match official: Malcolm Taylor
Reviewer: Alan Muir

Round 7

North Harbour vs Manawatu at North Harbour Stadium
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Glenn Newman, Brendon Pickerill
Television match official: James Slater
Reviewer: Bryce Lawrence


Bay of Plenty vs Auckland at Rotorua International Stadium
Referee: Keith Brown
Assistant referees: tba

Counties Manukau vs Otago at Growers Stadium, Pukekohe
Referee: Akihisa Aso (Japan)
Assistant referees: tba
Reviewer: Rod Hill

Taranaki vs Canterbury at Yarrow Stadium
Referee: Garratt Williamson

Wellington vs Waikato (Westpac Stadium
Referee: Nick Briant
Assistant referees: tba
Television match official: David Walsh
Reviewer: Neville McAlister

Tasman vs Northland (Lansdowne Park
Referee: Mike Fraser

Southland vs Hawke's Bay at Rugby Park Stadium, Invercargill
Referee: Vinny Munro

Heartlands Championship

Wairarapa Bush vs Wanganui at Memorial Park
Referee: Ben O'Keeffe
Reviewer: Alan Muir

North Otago vs South Canterbury at Oamaru
Referee: Kane McBride

Buller vs King Country at Victoria Square, Westport
Referee: Michael Lash
Reviewer: Colin Hawke

Mid Canterbury vs East Coast at Asburton Showgrounds
Referee: Grant Stuart
Assistant referees: Antony McGirr, Charlie Kelland

Horowhenua-Kapiti vs Thames Valley at Paraparaumu Domain
Referee: Shaun Elliott

Poverty Bay vs West Coast at Rugby Park Gisborne
Referee: Ben Skeen

Scotland

Premier


Heriots vs Dundee
Referee: Andrew McMenemy
Assistant referees: Charles Samson, tbc

Edinburgh Accies vs Melrose
Referee: David Changleng
Assistant referees: Neil Muir, Digby Thomas

Boroughmuir vs Currie
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Iain Heard, Graham Allen

Ayr vs Stirling County
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: tbc, Iain Bruce

Aberdeen vs Gala
Referee: Johann van der Merwe
Assistant referees: Gary Gordon, Graeme Marshall

South Africa

Currie Cup

Premier Division

Griquas vs Blue Bulls at GWK Park, Kimberley
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Lesego Legoete, François de Bruin
Television match official: JC Fortuin

Free State Cheetahs vs Golden Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Sindile Mayende
Assistant referees: Quinton Immelman, Stefan Breytenbach
Television match official: Gerrie Coetzee

Sharks vs Western Province at Mr Price KINGS Park, Durban
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Jaco van Heerden, Reuben Rossouw
Television match official: Shaun Veldsman

First Division

Eastern Province Kings vs Griffons at Nelson Mandela Bay Stadium, PE
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Gerrie de Bruin Gerrie, Christie du Preez

Leopards vs Valke at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Craig Joubert
Assistant referees: Marius van der Westhuizen Marius, Pieter de Villiers
Television match official: Deon van Blommestein

Pumas vs Border at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Local

Boland vs South Western Districts at Boland Stadium, Wellington
Referee: Joey Salmans
Assistant referees: François Groenewald, Linston Manuels

Under-21

Eastern Province Kings vs Griffons at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Dilbert November, Local

Leopards vs Lions at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Marius van der Westhuizen
r Assistant referees: Mlungiseli Mdashe, Pieter de Villiers Pieter
Television match official: Deon van Blommestein

Blue Bulls vs Western Province at Loftus Versfeld, B Field
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Matt Kemp, local

Griquas vs Valke at GWK Park, Kimberley
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Marlize Jordaan, Local
Television match official: JC Fortuin

Boland vs South Western Districts at Boland Stadium, Wellington
Referee: François Groenewald
Assistant referees: Daniel Fortuin, Local

Sharks vs Border at Mr Price KINGS Park, Durban
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Rodney Bonaparte, Reuben Rossouw
Television match official: Shaun Veldsman

Under-19

Eastern Province Kings vs Griffons at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Dilbert November
Assistant referees: Local

Blue Bulls vs Western Province at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Matt Kemp
Assistant referees:
Local

Leopards vs Lions at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Mlungiseli Mdashe
Assistant referees: Local

Griquas vs Valke at GWK Park, Kimberley
Referee: Marlize Jordaan
Assistant referees: Local

Boland vs Border at Boland Stadium, Wellington
Referee: Daniel Fortuin
Assistant referees: Local

Sharks vs South Western Districts Eagles
Referee: Rodney Bonaparte
Assistant referees: Local

Sub Union South Final

Western Province vs Boland
Referee: Renier Vermeulen

Women A Semifinal

Referee: tbc

Spain

División De Honor, Round 1

Ampo Ordizia vs CRC Madrid
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Alberto Ruiz Garcia, Fanlo

Cetransa Salvador vs La Vila
Referee: Joan Montoya (Álava)
Assistant referees: Fernando Raposo, De La Vega

Getxo Artea vs Bilkaia Gernika
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuz)
Assistant referees: Iñaki Vergara, Bilbao

Cajasol R Ciencias vs Vrac Q. Entrepinares
Referee: Igotz Gallastegi (Guipuz)
Assistant referees: Rafael Ortega, Rivero

Cisneros vs UE Santboiana Seat
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
Assistant referees: Manuel Lázaro, Pesce

Blusens Universidad Vigo vs Hernani
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)
Assistant referees: López, Fraga

Spain

División De Honor, Round 1

Ampo Ordizia vs CRC Madrid
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Alberto Ruiz Garcia, Fanlo

Cetransa Salvador vs La Vila
Referee: Joan Montoya (Álava)
Assistant referees: Fernando Raposo, De La Vega

Getxo Artea vs Bilkaia Gernika
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuz)
Assistant referees: Iñaki Vergara, Bilbao

Cajasol R Ciencias vs Vrac Q. Entrepinares
Referee: Igotz Gallastegi (Guipuz)
Assistant referees: Rafael Ortega, Rivero

Cisneros vs UE Santboiana Seat
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
Assistant referees: Manuel Lázaro, Pesce

Blusens Universidad Vigo vs Hernani
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)
Assistant referees: López, Fraga

Wales

Premiership

Llanelli vs Neath
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Andrew Miles, Steve Harwood
 
Bedwas vs Swansea
Referee: Kelvin Shorte
Assistant referees: Gavin Roberts, Simon Harris

Llandovery vs Bridgend
Referee: Jon Mason
Assistant referees: Jason Griffiths, Jonathan Walters

Cross Keys vs Aberavon
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Julian Smith, Mike Cox

Carmarthen vs Pontypridd
Referee: Tim Hayes
Assistant referees: Huw Griffiths, Richard Hughes

Cardiff vs Newport
Referee: Leighton Hodges
Assistant referees: Colin Kirkhouse, Steve Smith

Championship

Bridgend Athletic vs Beddau
Referee: Ben Whitehouse

Tata Steel vs Ebbw Vale
Referee: Greg Morgan

Narberth vs Newbridge
Referee: Martyn Lewis

Cardiff Met vs Whitland
Referee: Simon Rees

Glamorgan Wanderers vs Blackwood
Referee: Craig Evans

Llanharan vs Bonymaen
Referee: Daniel Jones

Pontypool vs Bargoed
Referee: Sean Brickell

RELATED ARTICLES