Latest News

Referees to 23 September 2012

Mon, 17 Sep 2012 13:22
Berryref630x400

There is no Test match this week. There was one scheduled in the Viking Tri-Nations, but that has been cancelled. The Shute Shield has ended in Australia, won by Sydney University, but the Eccellenza starts up in Italy.

The match between Zebre and Ulster has been postponed, following the sad deaths of the three Spenece men in a farming accident.

International

Vikings Tri-Nations

Sweden vs Denmark - cancelled

Pro 12

Zebre vs Ulster - postponed
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)

Glasgow Warriors vs Connachtat Scotstoun Stadium
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), Adrian Graves (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Leinster vs Edinburgh at Royal Dublin Society
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Simon McDowell (Ireland), Trevor Collins (Ireland)
Television match official: Alan Rogan (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Cardiff Blues vs Benetton Treviso at Cardiff Arms Park
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Chris Williams (Wales)
Television match official: Tony Rowlands (Wales)

Munster vs Dragons at Thomond Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), D Connolly (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Scarlets vs Ospreys at Parc y Scarlets
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)

Domestic

England

Premiership

Sale Sharks vs London Welsh
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Paul Burton, Alan Hughes
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Tony Spreadbury

Northampton Saints vs Worcester
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Stuart Terheege, Peter Huckle
Timekeeper: Tony Turner

London Irish vs Bath
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Andrew Pearce, Matthew Carley
Timekeeper: Brian Abrahams

Gloucester vs London Wasps
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Nigel Carrick, Andrew Watson
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Brian Campsall

Leicester Tigers vs Harlequins
Referee: David Pearson
Assistant referees: Gareth Copsey, Robin Goodliffe
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: David Hudson

Exeter Chiefs vs Saracens
Referee: David Rose
Assistant referees: Paul Dix, Ashley Rowden
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Stephen Leyshon

Championship

London Scottish vs Doncaster Knights
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Robert Warburton, Roger Baileff

Bedford Blues vs Nottingham
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Nicholas Cockburn, Simon McConnell
Coach: Clive Leeke

Moseley vs Plymouth Albion
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Jonathan Healy, James Minards
Assessor: Paul Bridgman
Coach: Ashley Reay

Rotherham Titans vs Jersey
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Andrew Taylorson, Darryl Chapman

Leeds Carnegie vs Bristol
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Rob Debney, Chris Sharp
Assessor: Gary Welsh

Cornish Pirates vs Newcastle Falcons
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Tom Foley, Brian Ravenhill
Assessor: Ed Morrison

France

Top 14, Round 6

Bayonne vs Toulouse at Stade Jean Dauger
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Nicolas Datas, Philippe Gorbenko
Television match official: Gilles Cogne

Toulon vs Castres at Stade Mayol
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Jean-Pierre Matheu, Thomas Dejean
Television match official: Eric Gonthier

Bordeaux-Bègles vs Montpellier at Stade André Moga
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Sébastien Clouté, Jérôme Lamarque
Television match official: Eric Gauzins

Clermont vs Grenoble at Parc Des Sports Marcel Michelin
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Sébastien Minery, Pascal Ubeda
Television match official: Hervé Dubes

Mont-de-Marsan vs Agen at Stade Guy Boniface
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Christophe Mallet, Laurent Sclafer
Television match official: Bruno Bessot

Stade Français vs Perpignan at Stade Charlety (Paris)
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Pascal Gaüzere, Benoît Escoubet
Television match official: Laurent Valin

Racing-Métro vs Biarritz at Stade Yves Du Manoir (Colombes)
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Stéphane Pomarède, Laurent Breil
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2, Round 5

Auch vs Pau at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Thierry Devais, Franck Bernos
Goal judges: Dominique Salabaraas, Ascencio Garcia

Béziers vs Aix-en-Provence at Stade De La Méditérranée
Referee: David Rosich
Assistant referees: William Beraud, Philippe Milani
Goal judges: Patrick Chaniol, Bernard Lagardère

Massy vs Albi at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Raphaël Guaragna, Régis Gabard
Goal judges: Maxime Bernard, Stéphane Jeannot

Narbonne vs Dax at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Maxime Chalon, Pascal Moreau
Goal judges: Christophe Abadie, Philippe Dehez

Oyonnax vs Colomiers at Stade Charles Mathon
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Frédéric Chazal, Jean-Claude Labarbe
Goal judges: Jérôme Piqueras, Gaëtan Sanchez

Tarbes vs Carcassonne at Stade Maurice-Trélut
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Romain Bruyere, Laurent Amic
Goal judges: Patrick Bruno, Stéphane Ducasse

Lyon vs La Rochelle at Matmut Stadium
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Francis Vanamandel, Stéphane Duberger
Goal judges: Arnaud Fosse, Alexandre Boulingrin

Aurillac vs Brive at Stade Jean-Alric
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Alain Gipoulou, Bruno Gabaldon
Goal judges: Franck-Olivier Duport, Stéphane Lamagnere

Italy

Eccellenza, Round 1

Marchiol Mogliano vs Rugby Viadana
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Paolo Valbusa (Treviso)

Crociati Rugby vs Vea-FemiCZ Rovigo Delta
Referee: Alan Falzone (Padova)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Brescia), Ferdinando Cusano (Vicenza)

Mantovani Lazio vs L’Aquila
Referee: Carlo Damasco (Napoli)
Assistant referees: Vincenzo De Martino (Napoli), Francesco Commone (Napoli)

Petrarca Padova vs Reggio
Referee: Stefano Pennè (Milano)
Assistant referees: Claudio Blessano (Treviso), Luigi Sorrentino (Milano)

Estra I Cavalieri Prato vs M-Three San Donà
Referee: Stefano Traversi (Rovigo)
Assistant referees: Andrea Belvedere (Roma), Andrea Laurenti (Bologna)

Cammi Calvisano vs Fiamme Oro Roma
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Claudio Castagnoli (Livorno), Enrico Zucchi (Livorno)

New Zealand

ITM Cup

Otago vs North Harbour at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Shane McDermott
Reviewer: Vinny Munro

Auckland vs Taranaki at Eden Park
Referee: Glen Jackson
Reviewer: Neville McAlister

Manawatu vs Counties Man at FMG Stadium
Referee: Garratt Williamson
Television match official: Chris Jansen

Hawke's Bay vs Bay of Plenty at McLean Park
Referee: Mike Fraser
Television match official: Bruce Dockary
Reviewer: Colin Hawke

Northland vs Taranaki at Toll Stadium, Whangarei
Referee: Ben Skeen
Television match official: Peter Nock
Reviewer: Chris Pollock

Auckland vs Wellington at Eden Park
Referee: Bryce Lawrence
Television match official: Chris Peoples

North Harbour vs Southland at North Harbour Stadium
Referee: Akihisa Aso (Japan)
Television match official: James Slater
Reviewer: Rod Hill

Waikato vs Canterbury at Waikato Stadium
Referee: Jonathon White
Television match official: Paul Jeffrey
Reviewer: Neville McAlister

Otago vs Tasman at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Glen Jackson
Television match official: Doug Rodgers

Heartland Championship

East Coast vs Wanganui at Whakarua Park
Referee: Shane McDermott

Wairarapa Bush vs Mid Canterbury at Memorial Park
Referee: James McPhail

Horowhenua vs West Coast at Levin Domain
Referee: Brendon Pickerill
Reviewer: Neville McAlister

South Canterbury vs Buller at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Ben O'Keeffe
Reviewer: Colin Hawke

North Otago vs Poverty Bay at Oamaru
Referee: Cameron Stone
Reviewer: Tony Kelly

Thames Valley vs King Country at Boyd Park, Te Aroha
Referee: Angus Mabey
Reviewer: Chris Pollock

Women's Competition

Waikato vs Wellington at Memorial Park, Cambridge
Referee: Lee Jeffrey

Hawke's Bay vs Canterbury at Tremain Field, Napier
Referee: Brigitte Tyler

Auckland vs Manawatu at Western Springs Stadium
Referee: Jessica Beard

Scotland

Premier


Heriots vs Edinburgh Accies
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Gary Gordon, Graham Allen

Gala vs Boroughmuir
Referee: Neil Paterson
Assistant referees: Lloyd Linton, Archie McInally

Stirling County vs Aberdeen
Referee: Kevin White
Assistant referees: David Changleng, Digby Thomas

Melrose vs Ayr
Referee: Peter Allan
Assistant referees: tbc, Bob Nevins

Dundee HSFP vs Currie
Referee: Johann van der Merwe
Assistant referees: Alan Campbell, Graeme Marshall

South Africa

Currie Cup

Premier Division

Western Province vs Griquas at Newlands Stadium
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Sindile Mayende, Marc van Zyl
Television match official: Deon van Blommestein

Blue Bulls vs Free State Cheetahs at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Cobus Wessels
Television match official: Shaun Veldsman

Golden Lions vs The Sharks at Coca-Cola Park, Johannesburg
Referee: Jason Jaftha
Assistant referees: Jaco Peyper, Stefan Breytenbach
Television match official: JC Fortuin

First Division

Border Bulldogs vs Leopards at Buffalo City Municipality Stadium, East London
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Matt Kemp, Loyiso Bosman

Eastern Province Kings vs Pumas at Nelson Mandela Bay Stadium, PE
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Francois Groenewald, Christie du Preez
Television match official: Johann Meuwesen

Griffons vs South Western Districts Eagles at North West Stadium, Welkom
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Jaco Kotze, Pieter Janse van Vuuren

Valke vs Regent Boland Cavaliers at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Marius Jonker
Assistant referees: Eduan Nel, Attie Buitendag

Under-21

Eastern Province Kings vs Pumas at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Francois Groenewald
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Christie du Preez
Television match official: Johann Meuwesen

Border Bulldogs vs Free State Cheetahs at Buffalo City Municipality Stadium, East London
Referee: Matt Kemp
Assistant referees: Local

Griffons vs South Western Districts Eagles at North West Stadium, Welkom
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local

Western Province vs Leopards at Newlands
Referee: Lusanda Jam
Assistant referees: Joey Salmans, Marc van Zyl
Television match official: Deon van Blommestein

Valke vs Boland Cavaliers at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Renier Vermeulen, Local

Golden Lions vs Sharks at Coca-Cola Park Stadium, Johannesburg
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Archie Sehlako, Stefan Breytenbach
Television match official: JC Fortuin

Under-19

Eastern Province Kings vs Pumas at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local

South Western Districts Eagles vs Toyota Free State Cheetahs at Outeniqua Park, George
Referee: Rodney Bonaparte
Assistant referees: Local

Western Province vs Leopards at Newlands
Referee: Joey Salmans
Assistant referees: Local

Valke vs Boland Cavaliers at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Local

Golden Lions vs Sharks at Coca-Cola Park Stadium, Johannesburg
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

Griffons vs Border Bulldogs at North West Stadium, Welkom
Referee: Pieter Janse van Vuuren
Assistant referees: Local

Women

A Final

Western Province vs Blue Bulls at Theo Marais Park, Milnerton
Referee: Marlize Jordaan
Assistant referees: Roslyn Fortuin, Local
Assessor: Eugene Daniels

B Final

Limpopo vs Pumas at Theo Marais Park, Milnerton
Referee: Roslyn Fortuin
Assistant referees: Local
Assessor: Eugene Daniels

Club Championship

Referees:Cwengile Jadezweni,  Lusanda Jam, Jaco Kotze, François Pretorius, Oregopotse Rametsi,  Archie Sehlako,  Pieter Janse van Vuuren, Ricus Van der Hoven

Assistant referees: Local

Selectors: Tappe Henning, Neville Heilbron, Mark Lawrence, Philip du Toit

Referee Manager: Gabriel Pappas

Spain

División de Honor, Round 2

CRC Madrid vs Blusens Universidad Vigo
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: José Ignacio Fernandez Soria, Ignacio Chaves

La Vila vs Ampo Ordizia
Referee: Rafael Ortega (Sevilla)
Assistant referees: Real, Santoro

Bilkaia Gernika vs Cetransa Salvador
Referee: Sebastian Figueruelo (Barcelona)
Assistant referees: Joan Montoya, Morentin

Vrac Q. Entrepinares vs Getxo Artea
Referee: Victor Riera (Barcelona)
Assistant referees: Luis Santos, Gañan

UE Santboiana Seat vs Cajasol R. Ciencias
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)

Hernani vs Cisneros
Referee: Iñigo Aguirre (Barcelona)
Assistant referees: Iñigo Atorrasagasti, Iñaki Vergara

Wales

Premiership

Neath vs Carmarthen
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Huw David, Craig Evans

Swansea vs Cross Keys
Referee: Jason Bessant
Assistant referees: Kelvin Shorte, Steve Richmond

Pontypridd vs Llandovery - Postponed

Aberavon vs Llanelli
Referee: Sean Brickell
Assistant referees: Stuart Kibble, Mark Davis

Bridgend vs Cardiff
Referee: Martyn Lewis
Assistant referees: Simon Rees, Morgan Whitehead

Newport vs Bedwas
Referee: Jason Langdon
Assistant referees: Phil Fear, Barrie Gregory

Cross Keys vs Neath
Referee: Greg Morgan
Assistant referees: Phil Harrhy, Simon Harris

Llandovery vs Swansea
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Paul Jones, Jon Hardy

Carmarthen Quins vs Newport
Referee: James Jones
Assistant referees: Gareth Butler, Terry Thomas

Bedwas vs Llanelli
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Daniel Jones, Stuart Vaudin

Pontypridd vs Bridgend
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Matthew Thomas ( Gwent), Adrian Lewis

Cardiff vs Aberavon
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Ben Whitehouse, Simon Wycherly

RELATED ARTICLES