Latest News

Referees to 30 September 2012

Mon, 24 Sep 2012 15:05
Peyper-jaco630x400

It's the penultimate round of the new Rugby Championship that replaced the Tri-Nations with the introduction of Argentina who now get successive home matches after a strong start in this demanding competition. Alain Rolland is in South Africa and Jaco Peyper down South America way.

International

Rugby Championship

South Africa vs Australia at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Romain Poite (France), Greg Garner (England)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Argentina vs New Zealand at Estadio Ciudad de La Plata, La Plata
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), Pascal Gauzere (France)
Television match official: Francisco Pastrana
 

Rugby World Cup Qualifier

Bermuda are the Caribbean champions, Paraguay the winners of the South American B Championship. The winner plays Brazil, the bottom side in the South American Championship. The match is played in Paraguay because Paraguay are raked 39th to Bermuda's 49th.

Paraguay vs Bermuda
Referee: Joaquin Montes (Uruguay)
Assistant referees: Emilio Traverso (Argentina), Alejandro Longres (Uruguay)

Schools

Fijian Schools vs Australian Schools
Referee: James Bolabiu (Fiji)
Assistant referees: Samuela Tuidraki (Fiji), Uraia Naibuka (Fiji)

New Zealand Barbarian Schools vs Australian Schools at Sacred Heart College, Auckland
Referee: Ryan Nixon (New Zealand)
Assistant referees: Marius Botha (New Zealand), Steve Piacun (New Zealand)

Samoa Schools vs New Zealand Schools at Sacred Heart College, Auckland
Referee: Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)
Assistant referees: Steve Piacun (New Zealand), Marius Botha (New Zealand)

Pro 12

Benetton Treviso vs Scarlets at Stadio Monigo
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Carlo Damasco (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)

Glasgow Warriors vs Zebre at Scotstoun Stadium
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Cammy Rudkin (Scotland), Archie McInally (Scotland)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Dragons vs Edinburgh at Rodney Parade
Referee: Johnny Lacey (Italy)
Assistant referees: James Jones (Wales), Simon Rees (Wales)

Connacht vs Leinster
Referee: Peter Fitzgibbon (Italy)
Assistant referees: David Wilkinson (Italy), Michael Black (Italy)
Television match official: Sean Flannery (Italy)
Assessor: Bertie Smith (Italy)

Ospreys vs Munster at Liberty Stadium
Referee: Dudley Phillips (Italy)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Greg Morgan (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)

Cardiff Blues vs Ulster at Cardiff Arms Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Ian Davies (Wales)
Television match official: Neil Ballard (Wales)

Domestic

England

Premiership

Harlequins vs Saracens
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Ashley Rowden, Andrew Pearce
Television match official: David Grashoff
John Burtenshaw
Coach: Clive Leeke

London Welsh vs Gloucester
Referee: Llyr Apgeraint-Roberts
Assistant referees: Peter Huckle, Kevin Stewart
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Nigel Yates

Northampton Saints vs London Wasps
Referee: David Pearson
Assistant referees: Robin Goodliffe, Paul Dix
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Brian Abrahams
Assessor: Brian Campsall

Worcester vs London Irish
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Nigel Carrick, Stuart Terheege
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Tony Spreadbury

Bath vs Sale Sharks
Referee: Sean Davey
Assistant referees: Matthew Carley, Gareth Copsey
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Ed Morrison

Leicester Tigers vs Exeter Chiefs
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Andrew Watson, Paul Burton
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Paul Bridgman

Championship

Nottingham vs London Scottish
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Marcus Caton, Chris Sharp

Plymouth Albion vs Rotherham Titans
Referee: David Rose
Assistant referees: Shane Lewis, Simon McConnell

Doncaster Knights vs Cornish Pirates
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Andrew Jackson, James Minards
Assessor: Stephen Leyshon

Bristol vs Moseley
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Phil Watters, Brian Ravenhill
Coach: Ashley Reay

Newcastle Falcons vs Leeds Carnegie
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Wayne Falla, Steve Lee

Jersey vs Bedford Blues
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Richard John Kelly, Dino Maddern
Assessor: Gary Welsh

France

Top 14, Round 7

Clermont vs Stade Français at Parc Des Sports Marcel Michelin
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Vincent Blasco-Baqué, Thierry Le Grand
Television match official: Jean-Claude Levrier

Montpellier vs Castres at Stade Yves Du Manoir, Montpellier
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Nicolas Datas, René Bordeneuve
Television match official: Martin Benoît

Perpignan vs Mont-de-Marsan at Stade Aimé Giral
Referee: Stéphane Pomarède
Assistant referees: Laurent Millotte, Philippe Gorbenko
Television match official: Bernard Dal Maso

Agen vs Bordeaux-Bègles at Stade Armandie
Referee: Jean-Luc Rebollal
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Laurent Breil
Television match official: Philippe Bonhoure

Grenoble vs Racing Métro at Stade Des Alpes, Grenoble
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Christophe Mallet, Laurent Sclafer
Television match official: Gérard Borreani

Toulouse vs Toulon at Stadium de Toulouse
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Sébastien Minery, Sébastien Hebert
Television match official: Vincent Azoulay

Biarritz vs Bayonne at Stade D'Anoeta, Saint Sébastien, Spain
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Patrick Pechambert, Christophe Malterre
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat

Ireland

Ulster Bank League 1

Garryowen vs Dolphin
Referee: Eanna O'Dowd

Old Belvedere vs Lansdowne
Referee: Stuart Gaffikin

Shannon vs Young Munster
Referee: George Clancy

Malone vs Dungannon
Referee: Simon McDowell

Cork Constitution vs Clontarf
Referee: Paul Haycock

St Mary's vs UL Bohemians
Referee: David Wilkinson

Belfast Harlequins vs University College Dublin
Referee: Darragh McCormack

Bruff vs Ballymena
Referee: Sean Gallagher

Buccaneers vs Ballynahinch
Referee: Ollie Hodges

Dublin University vs Blackrock
Referee: Michael Black

Italy

Eccellenza, Round 2

L’Aquila vs Marchiol Mogliano
Viadana vs Crociati
Vea-Femi CZ Rovigo Delta vs Mantovani Lazio
Reggio vs Estra I Cavalieri Prato
M-Three San Donà vs Cammi Calvisano

New Zealand

ITM Cup

Bay of Plenty vs Wellington at Bay Park Stadium, Mt Maunganui
Referee: Keith Brown
Television match official: Phil Barnett
Assessor: Chris Pollock

Southland vs Northland at Rugby Park Stadium, Invercargill
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Michael Lash , Kirk Rae
Television match official: Mike Bowman

Waikato vs Tasman at Waikato Stadium
Referee: Garratt Williamson
Television match official: Paul Jeffrey
Assessor: Chris Pollock

Auckland vs Counties Manukau at Eden Park
Referee: Nick Briant
Television match official: Chris Peoples
Assessor: Tony Kelly

Hawke's Bay vs Otago at McLean Park
Referee: Garratt Williamson
Assistant referees: Marty Hantz , Carl Jowsey
Television match official: Bruce Dockary
Assessor: Colin Hawke

Taranaki vs Manawatu at Yarrow Stadium
Referee: Mike Fraser
Television match official: Rob Lord
Assessor: Neville McAlister

Wellington vs North Harbour at Westpac Stadium
Referee: Jonathon White
Assistant referees: James McPhail, Ben O'Keeffe
Television match official: David Walsh
Assessor: Vinny Munro

Bay of Plenty vs Northland at Bay Park Stadium, Mt Maunganui
Referee: Richard Kelly
Television match official: Phil Barnett
Assessor: Alan Muir

Canterbury vs Southland at AMI Stadium
Referee: Bryce Lawrence
Television match official: Chris Wratt
Assessor: Vinny Munro

Heartland Championship, Round 6

Thames Valley vs East Coast at Paeroa
Referee: Grant Stuart

Poverty Bay vs South Canterbury in Gisborne
Referee: Shaun Elliott

West Coast vs Mid Canterbury in Greymouth
Referee: Matthew Muir

King Country vs Wairarapa Bush in Taupo
Referee: Shane McDermott

Wanganui vs North Otago in Wanganui
Referee: Kane McBride

Buller vs Horowhenua in Westport
Referee: Michael Lash
Reviewer: Tony Kelly

Women's Competition

Manawatu vs Canterbury at Arena Manawatu, Palmerston North
Referee: Jessica Beard

Wellington vs Auckland at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Brigitte Tyler

Otago vs Hawke's Bay at North Ground, Dunedin
Referee: Nicky Inwood

Scotland

Premier

Edinburgh Accies vs Dundee HSFP
Referee: Rob Dickson
Assistant referees: Colin Reavley, Digby Thomas

Currie vs Gala
Referee: Gary Gordon
Assistant referees: tbc, Iain Bruce

Ayr vs Heriots
Referee: Kevin White
Assistant referees: Johann van der Merwe, Graeme Marshall

Boroughmuir vs Stirling County
Referee: Charles Samson
Assistant referees: Mhairi Hay, Bob Nevins

Aberdeen vs Melrose
Referee: Neil Paterson
Assistant referees: Sam Grove White, Willie Anderson

South Africa

Currie Cup

Premier Division

Sharks vs Blue Bulls at Mr Price Kings Park, Durban
Referee: Mark Lawrence
Assistant referees: Ben Crouse, Reuben Rossouw
Television match official: Johann Meuwesen

Western Province vs Golden Lions at Newlands
Referee: Marius Jonker
Assistant referees: Christie du Preez, Linston Manuels
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Dennis Immelman

Free State Cheetahs vs Griquas at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Jason Jaftha
Assistant referees: Marius van der Westhuizen, François de Bruin
Television match official: Gerrie Coetzee
Assessor: Arrie Schoonwinkel

First Division

South Western Districts vs Valke at Outeniqua Park, George
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Joey Salmans, Cobus Wessels
Television match official: Deon van Blommestein

Pumas vs Griffons at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Sindile Mayende
Assistant referees: François Pretorius, Pieter de Villiers
Television match official: Pierre Oelofse

Leopards vs Eastern Province Kings at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Local

Boland vs Border at Boland Stadium, Wellington
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Pieter Janse van Vuuren, Marc van Zyl
Assessor: Keith Hendricks

Under-21

Pumas vs Griffons at Puma Stadium, Witbank
Referee: François Pretorius
Assistant referees: François Groenewald Local
Assessor: Pierre Oelofse

South Western Districts vs Valke at Outeniqua Park, George
Referee: Joey Salmans
Assistant referees: Cobus Wessels, Local
Television match official: \Deon van Blommestein
Assessor: Keith Hendricks

Sharks vs Western Province at Mr Price Kings Park, Durban
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Jaco van Heerden, Reuben Rossouw
Television match official: Johann Meuwesen

Leopards vs Blue Bulls at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Rasta Rasivhenge, Local
Assessor: Willie Roos

Free State Cheetahs vs Golden Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Matt Kemp, François de Bruin
Television match official: Gerrie Coetzee
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Griquas vs Eastern Province Kings at ITEC Park, Kimberley
Referee: Daniel Fortuin
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Local
Assessor: Gerrit Coetzer

Under-19

Pumas vs Griffons at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: François Groenewald
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Sharks vs Western Province at Mr Price Kings Park, Durban
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Local
Assessor: Allan O' Connell

Leopards vs Bulls at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Border vs Valke at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Rodney Bonaparte
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Free State vs Golden Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Matt Kemp
Assistant referees: Local
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Griquas vs Eastern Province Kings at ITEC Park, Kimberley
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local
Assessor: Gerrit Coetzer

Spain

División de Honor, Round 3

CRC Madrid vs La Vila
Referee: Sebastian Figueruelo (Barcelona)
Assistant referees: Manuel Lázaro, Pancho Benegas

Ampo Ordizia vs Bilkaia Gernika
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)
Assistant referees: Iñaki Vergara, tbc

Cetransa Salvador vs Vrac Q. Entrepinares
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: tbc

Getxo Artea vs UE Santboiana Seat
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)
Assistant referees: Alberto Ruiz Garcia, tbc

Cajasol R. Ciencias vs Hernani
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
Assistant referees: Manuel Chicharro, Macia

Blusens Universidad Vigo vs Cisneros
Referee: Joan Montoya (Álava)
Assistant referees: López, Fraga

Wales

Premiership

Neath vs Pontypridd
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Gareth Saunders, Richard Hughes

Swansea vs Cardiff
Referee: Sean Brickell
Assistant referees: Neil Howells, Steve Richmond

Llandovery vs Newport
Referee: Jason Bessant
Assistant referees: Paul Richards, Neil Penny

Aberavon vs Bedwas
Referee: Neil Perkins
Assistant referees: Mike Griffiths, Arwyn Davies

Bridgend vs Carmarthen
Referee: Neil Hennessy
Assistant referees: Elwyn Marfell Jones, Alan Sheppard

Llanelli vs Cross Keys
Referee: Jon Mason
Assistant referees: Adrian Slade, Simon Harris

RELATED ARTICLES