News

Referees to 14 October 2012

Mon, 08 Oct 2012 13:55
Poite_romain_refs630

Europe bursts out with lots of international matches this weekend - the Heineken Cup and the Amlin Cup, which have top teams - and referees - from the Six Nations, Spain and Romania - and the British & Irish Cup for club sides from Britain and provincial second teams from Ireland.

The Americas Rugby Championship starts in Canada. The Canadian side is not the full national team but only Canada based players. They are calling themselves the Maple Leafs. The USA are playing their A team, Argentina the Jaguars. Only Uruguay is playing its full side.

In Australia the IRB's Sevens Series begins.

International

European Nations Cup

Division 2B

Israel vs Serbia
Referee: Frank Himmer (Germany)

Denmark vs Andorra in Odense
Referee: Mike Hoyer (Netherlands)

Americas Rugby Championship

Argentina vs USA at Westhills Stadium, Victoria, Canada
Referee: Joaquin Montes (Uruguay)
Assistant referees: Dave Smortchevsky, Andrew McMaster (both Canada)

Uruguay vs Canada at Westhills Stadium, Victoria, Canada
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Dave Smortchevsky, Andrew McMaster (both Canada)

Sevens

Referees: Federico Anselmi (Argentina), James Bolabiu (Fiji), Taizo Hirabayashi (Japan), David Keane (Ireland), James McPhail (New Zealand), Anthony Moyes (Australia), Matt O'Brien (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Rhys Thomas (Wales)

Heineken Cup

Round 1

Edinburgh vs Saracens at Murrayfield
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Michael Black (Ireland), Olly Hodges (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Timekeeper: John Montgomery (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Racing Metro 92 vs Munster Rugby at Stade de France, Saint Denis
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: David Rose (England), Andrew Pearce (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Timekeeper: Daniel Dartigeas (France)
Assessor: Nigel Williams (Wales)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Ospreys vs Benetton Treviso at Liberty Stadium
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: David Changleng (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Timekeeper: Tony Rowlands (Wales)
Assessor: Patrick Robin (France)
Citing commissioner: Francis Palmade (France)

Toulouse vs Leicester Tigers at Le Stadium, Toulouse
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)
Timekeeper: Bernard Perez
Assessor: Patrick Thomas (France)
Citing commissioner: Denis Templeton (Ireland)

Harlequins vs Biarritz at The Twickenham Stoop
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Fergus Neil (Scotland)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Ireland)

Zebre vs Connacht at Stadio at vs Aprile, Parma
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Greg Morgan (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)
Timekeeper: Giorgio Maggi (Italy)
Assessor: Michel Lamoulie (France)
Citing commissioner: Wade Dooley (England)

Ulster vs Castres at Ravenhill
Referee: Andrew Small (England)
Assistant referees: Martin Fox (England) , Stuart Terheege (England)
Television match official: Geoff Warren (England)
Timekeeper: David Armstrong (Ireland)
Assessor: Dai Herbert (Wales)
Citing commissioner: Douglas Hunter (Scotland)

Northampton Saints vs Glasgow Warriors at Franklins Gardens
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Christophe Berdos (France), Stéphane Boyer (France)
Television match official: Daniel Gillet (France)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)
Assessor: Gabriel Villari (Italy)
Citing commissioner: Yves Thieffine (France)

Leinster vs Exeter Chiefs at RDS
Referee: Pascal Gauzere (France)
Assistant referees: Jean-Luc Rebollal (France), Cyril Lafon (France)
Television match official: Daniel Irazoqui (France)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)
Citing commissioner: Ray Wilton (Wales)

Clermont Auvergne vs Scarlets at Stade Marcel Michelin
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Simon McDowell (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Timekeeper: Bruno Bessot (France)
Assessor: Claudio Giacomel (Italy)
Citing commissioner: John Cole (Ireland)

Toulon vs Montpellier at Stade Mayol, Toulon
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Luke Pearce, Paul Dix
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Yves Bressy (France)
Assessor: Les Peard (Wales)
Citing commissioner: Ken Pattinson (England)

Sale Sharks vs Cardiff Blues at Salford Stadium
Referee: Jérôme Garces (France)
Assistant referees: Patrick Péchambert (France), Sébastien Cloute (France)
Television match official: Jean-Marie Piraveau (France)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: tba
Citing commissioner: Iain Goodall (Scotland)

Amlin Challenge Cup

Round 1

Mont-de-Marsan vs Gloucester at Stade Guy Boniface
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: James Jones (Wales), Martyn Lewis (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: Gilles Cogne (France)
Assessor: Andy Clift (Scotland)
Citing commissioner: John West (Ireland)

Bordeaux Bègles vs London Irish Stade Andre Moga Bordeaux
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Kevin Beggs (Ireland)
Television match official: Seamus Flannery (Ireland)
Timekeeper: Eric Gonthier (France)
Assessor: Joël Dumé (France)
Citing commissioner: John West (Ire)

Femi-CZ VEA Rovigo vs Perpignan at Stadio Mario Battaglini
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Andy Macpherson (Scotland), Adrian Graves (Scotland)
Timekeeper: Giovanni Morandin (Italy)
Assessor: Fabrizio Zucchi (Italy)

Bizkaia Gernika vs Worcester Warriors at Urbieta Rugby Sport Centre, Guernica
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Alan Falzone (Italy), Claudio Passacantando (Italy)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

London Wasps vs Newport Gwent Dragons at Adams Park
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Jérôme Lamirand (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)
Assessor: Tom Aplin (Ireland)
Citing commissioner: Yves Thieffine (France)

Bayonne vs Mogliano at Stade Jean Dauger
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: JP Doyle (England), Robin Goodliffe (England)
Timekeeper: Marc Desclaux (France)
Assessor: Eric Darriere (France)

Cammi Calvisano vs Agen at Peroni Stadium, Calvisano
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Mark Paton (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)
Timekeeper: Valter Borghetto (Italy)
Assessor: Gianni Romano (Italy)

Bucharest Wolves vs Bath at Stadium Arcul De Triumf
Referee: Cédric Marchat (France)
Assistant referees: Arnaud Blondel (France), Adrien Descottes (France)
Assessor: Rosanno Faccioli (Italy)

London Welsh vs Stade Français at Kassam Stadium Oxford
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Carlo Damasco (Italy), Matteo Liperini (Italy)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Grenoble vs I Cavalieri Prato at Stade Lesdiguières
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Jason Langdon (Wales)
Timekeeper: Serge Marzullo (France)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

British & Irish Cup

Stirling County vs Neath
Referee: Tom Foley (England)

Gala vs London Scottish
Referee: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)

Edinburgh vs Saracens
Referee: Johnny Lacey (Ireland)

Swansea vs Dundee
Referee: Eanna O'Dowd (Ireland)
Assistant referees: Mike Bethell (Wales), Simon Harris (Wales)

Newport vs Connacht A
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Stuart Kibble (Wales), Lee Parry (Wales)

Aberavon vs Rotherham Titans
Referee: Charles Samson (Scotland)
Assistant referees: Hugh Watkins (Wales), Terry Thomas (Wales)

Bedwas vs Bedford Blues
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: David Jones (Wales), Stuart Vaudin (Wales)

Ulster Ravens vs Bridgend
Referee: John Meredith (England)
Assistant referees: Stuart Douglas (Ireland), Jonny Erskine (Ireland)
Assessor: G Reid (Ireland)

Doncaster Knights vs Melrose
Referee: Simon Rees (Wales)
Assistant referees: Rob Debney (England), Darryl Chapman (England)
Assessor: John Haggart (England)

Moseley vs Llanelli
Referee: Andrew Jackson (England)
Assistant referees: Marcus Caton (England), Mark Jackson (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Newcastle Falcons vs Cross Keys
Referee: (Scotland)
Assistant referees: Wayne Falla (England), Chris Sharp (England)
Assessor: Ken Bracewell (England)

Plymouth Albion vs Munster A
Referee: Gwyn Morris (Wales)
Assistant referees: Shane Lewis (England), Dino Maddern (England)
Assessor: Peter Farrell (England)
Coach: Ashley Reay (England)

Llandovery vs Nottingham
Referee: Tim Hayes (Wales)
Assistant referees: Andrew Davies (Wales), Richard Hughes (Wales)

Jersey vs Pontypridd
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Paul Kir (England), Roger Baileff (England)
Assessor: Clive Nicholas (England)

Leinster vs Leeds Carnegie
Referee: Jason Bessant (Wales)
Assistant referees: Edward Kenny (Ireland), Gary Glennon (Ireland)
Assessor: T Duncan (Ireland)

Cardiff vs Bristol
Referee: Cammy Rudkin (Scotland)
Assistant referees: Jason Griffiths (Wales), Peter Mortimer (Wales)

Domestic

France

Pro D2

Auch vs Béziers at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Eric Soulan
Assistant referees: Alexandre Vallon, Alain Falaise
Goal judges: Emmanuel Heinrich, Christophe Abadie

Albi vs Tarbes Stadium Municipal d'Albi
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Fabrice Hand, Pascal Moreau
Goal judges: Serge Keromnes, Alexandre Boulingrin

Brive vs Massy at Stade Amédée Domenech
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Frédéric Chazal, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Laurent Colin, Jean-Claude Pairault

Pau vs Colomiers at Stade Du Hameau
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Robert Crabos, Philippe Milani
Goal judges: Philippe Dehez, Bernard Lagardère

Aurillac vs Narbonne at Stade Jean-Alric
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Daniel Greuet, Franck Bernos
Goal judges: Maxime Bernard, Patrick Chaniol

Aix vs Lyon at Stade Maurice David
Referee: Nicholas Datas
Assistant referees: Chritophe Bigaran, Stéphane Duberger
Goal judges: Stéphane Jeannot, Christophe Reynes

La Rochelle vs Carcassonne at Stade Marcel Deflandre
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Walter Prache, Pascal Lafond
Goal judges: Marc Marechal, Thierry Mercadet

Oyonnax vs Dax at Stade Charles Mathon
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Bruno Gabaldon
goal Judges: Ascencio Garcia, Stéphane Vigier

New Zealand

ITM Cup

Counties-Manukau vs Tasman at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Garratt Williamson

Hawke's Bay vs Canterbury at McLean Park, Napier
Referee: Nick Briant

Otago vs Auckland at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Richard Kelly

Southland vs Manawatu at Rugby Park Stadium, Invercargill
Referee: Kane McBride

Northland vs Counties-Manukau at Toll Stadium, Whangarei
Referee: Glen Jackson

Waikato vs Hawke's Bay at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Jonathan White

Tasman vs North Harbour at Trafalgar Park, Nelson
Referee: Mike Fraser

Wellington vs Taranaki at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Bryce Lawrence

Canterbury vs Bay of Plenty at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Keith Brown

Heartland championship

Buller vs West Coast at Victoria Square, Westport
Referee: Matt Muir

Poverty Bay vs East Coast at More FM Rugby Park, Gisborne
Referee: Sheldon Eden-Whaitiri

Horowhenua-Kapiti vs Wairarapa Bush at Levin Domain, Levin
Referee: John Dustow

King Country vs Wanganui at Rugby Park, Te Kuiti
Referee: Shaun Elliott

South Canterbury vs Mid Canterbury at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Vinny Munro

North Otago vs Thames Valley at Whitestone Contracting Stadium, Oamaru
Referee: Angus Mabey

Women

Waikato vs Otago at Beetham Park, Hamilton
Referee: Lee Jeffrey

Auckland vs Hawke's Bay at Mt Wellington War Memorial Domain
Referee: Jessica Beard

Manawatu vs Wellington in Palmerston North,
Referee: Chelsea Gurr

South Africa

We shall publish the match officials when they are made available.

Currie Cup

Premier Division

Western Province vs Toyota Free State Cheetahs at Newlands
Referee: Jonathan Kaplan
Assistant referees: Marius Jonker, Linston Manuels
Television match official: Deon van Blommestein

Golden Lions vs Vodacom Blue Bulls at Coca-Cola Park, Johannesburg
Referee: Craig Joubert
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Stefan Breytenbach
Television match official: Johan Greeff

Sharks vs GWK Griquas at Mr Price KINGS Park, Durban
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Ben Crouse, Reuben Rossouw
Television match official: Shaun Veldsman

First Division Final

Eastern Province Kings vs Pumas at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Jason Jaftha
Assistant referees: Lesego Legoete, Daniel Fortuin
Television match official: Johann Meuwesen
Assessors: Jacques Hugo, Tappe Henning

Under-21 A

Border Bulldogs vs Western Province at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Christie du Preez, Local
Assessor: Dennis Immelman

Sharks vs Leopards at Mr Price KINGS Park, Durban
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Gerrie de Bruin, Reuben Rossouw
Assessor: Alan O' Connell

Free State Cheetahs vs Blue Bulls at Shimlapark, University of the Free State
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Marlize Jordaan
Assessor: Willie Roos

Under-21B

Eastern Province Kings vs South Western Districts Eagles at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Daniel Fortuin
Assistant referees: Francois Pretorius, Oregopotse Rametsi
Assessor: Jacques Hugo

Under-19A

Sharks vs Leopards at Mr Price KINGS Park, Durban
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Local

South Western Districts Eagles vs Western Province at Outeniqua Park, George
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Local

Free State Cheetahs vs Blue Bulls Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local

Under-19B Final

Eastern Province Kings vs Border Bulldogs at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Local
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Amateur Provincial

Griqualand West (Central) vs Golden Lions (North) at Kuruman RFC
Referee: Pieter Janse van Vuuren
Assistant referees: Local

Spain

1st División Nacional, Round 1

Ordizia vs Uribealdea
Referee: Fanlo (Guipúzcoa)

Atletico San Sebastian vs Gaztedi
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Baztan vs Irún
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Universitario X vs Bilbao vs Belenos
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Poblenou Enginyers vs GE IEG
Referee: Antoni Rodríguez Rigat (Barcelona)

Ibiza vs Ponent
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Valencia vs Sitges
Referee: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Badajoz
Referee: Real (Valencia)

Jaén vs Sanse Scrum
Referee: Mugurel (Alicante)

CAR Cáceres vs CAU Madrid
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

Complutense Cisneros vs Majadahonda
Referee: Pesce (Madrid)
 

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.