News

Referees to 28 October 2012

Tue, 23 Oct 2012 08:59
Jaco-peyper2-630

The big match is the Final of the Currie Cup, a competition that has been going since 1892. The referee for this occasion is Jaco Peyper, the 26th referee to referee a Currie Cup Final.

There are finals, too, in New Zealand. Retiring Keith Brown has one, emerging Glen Jackson the other.

International

European Nations Cup

Division 1B

Sweden vs Moldova in Stockholm
Referee: Igotz Gallastegi (Spain)
Assistant referees: Iñigo Atorrasagasti (Spain), Jorge Molpeceres (Spain)

Germany vs Ukraine In Berlin
Referee: Robert Diaconescu (Romania)
Assistant referees: Vlad Iordachescu (Romania), Milita (Romania)

Division 2A

Croatia vs Malta In Makarska
Referee: Tomáš Tuma (Czech Republic)

Division 2B

Andorra vs Israel In Andorra La Vella
Referee: Ken Lambrechts (Belgium)

Serbia vs Latvia
Referee: Mikhail Poplavskiy (Ukraine)

Division 2C

Slovenia vs Hungary In Ljubljana
Referee: George Kaloxilos (Greece)

CONSUR A/B Play-off - RWC Qualifier

Brazil v Paraguay in Sao Paulo
Referee: Federico Anselmi (Argentina)

Pro 12, Round 7

Newport vs Ulster at Rodney Parade
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Leighton Hodges (Wales), Neil Perkins (Wales)
Television match official: Neil Ballard (Wales)

Munster vs Zebre
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Dave Connolly (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Ospreys vs Connacht at Liberty Stadium
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Neil Hennessy (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)

Leinster vs Cardiff Blues at Royal Dublin Society
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Olly Hodges (Ireland)
Television match official: Brian Macneice (Ireland)
Assessor: Tim Aplin (Ireland)

Benetton Treviso vs Glasgow at Stadio Monigo
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant referees: Alan Falzone (Italy), Stefano Traversi (Italy)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)

Edinburgh vs Scarlets
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Domestic

England

Premiership

Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Gareth Copsey, Ashley Rowden
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Tony Spreadbury

Bath vs Exeter Chiefs
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Paul Dix, Robin Goodliffe
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Laurie Bryant

Northampton Saints vs Saracens
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Paul Burton, Alan Hughes
Television match official: David John Hudson
Timekeeper: Nigel Yates
coach: Clive Leeke

Gloucester vs Leicester Tigers
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Andrew Pearce, Kevin Stewart
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Gary Welsh

London Irish vs Harlequins
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Stuart Terheege, Roy Maybank
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Ed Morrison

London Wasps vs London Welsh
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Nigel Carrick, Andrew Watson
Timekeeper: John Burtenshaw

Bristol vs Bedford Blues
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Philip Davies, Brian Ravenhill
Assessor: Paul Bridgman

Championship

Doncaster Knights vs Moseley
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Andrew Jackson, Chris Sharp

Newcastle Falcons vs Rotherham Titans
Referee: Llyr Apgeraint-Roberts
Assistant referees: William Halford, Darryl Chapman

Jersey vs London Scottish
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Andrew Taylorson, James Minards

Plymouth Albion vs Nottingham
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Nick Williams, Dino Maddern
Coach: Ashley Reay

Cornish Pirates vs Leeds Carnegie
Referee: David Rose
Assistant referees: Tom Foley, Roger Baileff

France

Top 14, Round 9

Clermont vs Biarritz at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Stéphane Pomarède, Sébastien Hebert
Television match official: Gilles Cogne

Stade Français vs Toulouse at Stade de France
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Salem Attalah, Philippe Gorbenko
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Mont-de-Marsan vs Bordeaux-Bègles at Stade Guy Boniface
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Flavien Hourquet, René Bordeneuve
Television match official: Philippe Bonhoure

Agen vs Castres at Stade Armandie
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Jérôme Lamarque

Montpellier vs Grenoble at Stade Yves du Manoir (Montpellier)
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Christophe Berdos, Bruno Fiche
Television match official: Bruno Bessot

Toulon vs Bayonne at Stade Mayol
Referee: Jean-Luc Rebollal
Assistant referees: Laurent Millotte, Jean-Michel Schutz
Television match official: Bernard Dal Maso

Perpignan vs Racing-Métro at Stade Aimé Giral
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Vincent Blasco-Baqué, Laurent Sclafer
Television match official: Hervé Dubes

Pro D2, Round 9

Brive vs Pau at Stade du Hameau
Referee: Alain Blondel
Assistant referees: Fabien Cartault, Pascal Lafond
Goal judges: Ascencio Garcia, Michel Lasserre

Narbonne vs Aix-En-Provence at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Alexandre Vallon, Franck Rataj
Goal judges: Laurent Foucaud, Christian Castello

Lyon vs Colomiers at Matmut Stadium
Referee: David Rosich
Assistant referees: Jérôme Lobregat, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Philippe Dehez, Sylvain Bernard

Albi vs Auch at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Jean Punzano
Goal judges: Jean-Claude Pairault, Maxime Bernard

Carcassonne vs Dax at Stade Albert-Domec
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Yannick Thebault, Pascal Moreau
Goal judges: Panait Carp, Patrick Chaniol

La Rochelle vs Béziers at Stade Marcel Deflandre
Referee: tba
Assistant referees: Thomas Charabas, Franck Bernos
Goal judges: Lionel Fillol, Charles Bonfanti

Massy vs Tarbes at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Samuel Megret, Jean-Christophe Clot
Goal judges: Serge Keromnes, Christophe Reynes

Oyonnax vs Aurillac at Stade Charles Mathon
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Thierry Mallet, Thierry Cazalet
Goal judges: Frédéric Diaz, Franck-Olivier Duport

Ireland

St Mary's vs Lansdowne
Referee: David Wilkinson

Clontarf vs UL Bohemians
Referee: Stuart Gaffikin

Cork Constitution vs Young Munster
Referee: Sean Gallagher

Garryowen vs Old Belvedere
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Shannon vs Dolphin
Referee: Mark Patton

Belfast Harlequins vs Blackrock
Referee: Nigel Correll

Dublin University vs Ballymena
Referee: Kieran Barry

Malone vs Bruff
Referee: John Carvill

UCD vs Ballynahinch
Referee: Dave O’Flynn

Buccaneers vs Dungannon
Referee: Jonathan Peak

New Zealand

Championship Final

Counties Manukau vs Otago in ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Keith Brown
Assistant referees: Richard Kelly, Ben Skeen
Television match official: Garratt Williamson

Premiership Final

Canterbury vs Auckland in AMI Stadium, Christchurch
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: Mike Fraser, Nick Briant
Television match official: Chris Pollock

Heartland Championship Finals

Meads Cup Final

East Coast vs Wanganui ati Whakarua Park, Ruatoria
Referee: Sheldon Eden-Whaitiri
Assistant referees: John Dustow, Colin Shanks
Television match official: Bruce Dockery

Lochore Cup Final

South Canterbury vs Buller at Victoria Park Westport
Referee: Kane McBride
Assistant referees: Chris Jefferies, Steve Menzies
Television match official: Chris Wratt

Scotland

Premier

Heriots vs Gala
Referee: Alan Campbell
Assistant referees: Johann van der Merwe, Bob Nevins

Edinburgh Accies vs Currie
Referee: David Changleng
Assistant referees: Martin Hose, Brian Darling

Ayr vs Boroughmuir
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Lee Fish, Adrian Graves

Aberdeen vs Dundee
Referee: Peter Allan
Assistant referees: Paul Williams, tba

Melrose vs Stirling County
Referee: Rob Dickson
Assistant referees: Charles Samson, Stephen Hart

South Africa

Currie Cup Final

Sharks vs Western Province at Mr Price KINGS PARK, Durban
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Christie du Preez, Stefan Breytenbach
Reserve referee: Jason Jaftha
Television match official: Johann Meuwesen
Assessor: Banks Yantolo

Promotion-Relegation

Eastern Province Kings vs Free State Cheetahs at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Craig Joubert
Assistant referees: Quintin Immelman, Cobus Wessels
Television match official: Johann Meuwesen
Assessor: Willie Roos

Under-21 Final

Blue Bulls vs Western Province at Mr Price KINGS PARK, Durban
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Sindile Mayende, Stefan Breytenbach
Television match official: Gerrie Coetzee
Assessor: Keith Hendricks

Under-19 Final

Blue Bulls vs Western Province at Mr Price KINGS PARK, Durban
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Archie Sehlako, Reuben Rossouw
Television match official: Gerrie Coetzee
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Spain

División de Honor B, Round 3

Barcelona Universitari Club vs Durango
Referee: Francisco Ruiz Jiménez (Málaga)

L'Hospitalet vs Oviedo
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Crat A Coruña vs Bera Bera
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Independiente Santander vs Sant Cugat
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Eibar vs FC Barcelona
Referee: Luis Santos (León)

Atco. Portuense vs Liceo Frances
Referee: Sebastian Figueruelo (Barcelona)

Helvetia Rugby vs CAU Valencia
Referee: Joan Montoya (Álava)

Alcobendas Rugby vs Ingenieros Indust.
Referee: Rafael Ortega (Sevilla

Les Abelles vs Universidad de Granada
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)

1ª División Nacional, Round 3

Uribealdea vs Gaztedi
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Ordizia vs Irún
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Atletico San Sebastian vs Belenos
Referee: López Lozano (Coruña)

Baztan vs Zarautz
Referee: Rodriguez Noriega (Asturias)

G.E. I E.G. vs Ponent
Referee: Beltrán (Valencia)

Poblenou Enginyers vs Sitges
Referee: Iñigo Aguirre (Barcelona)

Ibiza vs UE Santboiana “B”
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)

Badajoz vs XV Sanse Scrum
Referee: Miguel Nievas (Málaga)

Olímpico Pozuelo vs CAU Madrid
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

Jaén vs Majadahonda
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Complutense Cisneros vs Cáceres
Referee: Real (Valencia)

Wales

Premiership

Neath vs Bridgend
Referee: Kelvin Shorte
Assistant referees: Peter Evans, David Metcalfe

Swansea vs Carmarthen
Referee: Jason Langdon
Assistant referees: Ben Whitehouse, Tony Pratt

Aberavon vs Llandovery
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Jason Bessant, Adrian Lewis

Cardiff vs Llanelli
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Craig Evans, Owain Griffith

Cross Keys vs Bedwas
Referee: Martyn Lewis
Assistant referees: Rob Price, Steve Smith

Newport vs Pontypridd
Referee: James Jones
Assistant referees: Steve Nash, Simon Harris

RELATED ARTICLES