News

Referees to 10 November 2012

Mon, 05 Nov 2012 09:44
Glen-jackson-630

Tests break out in the Northern Hemisphere this weekend - lots of them and one down Montevideo way as well. That means lots of chances for referees and Glen Jackson of New Zealand will be refereeing his very first Test - and at Twickenham at that. What a place to start.

Also the LV= Cup starts for matches involving English and Welsh clubs. LV= is a friendly society with a long history. LV stands for Liverpool Victoria and the =-sign suggests the equality of its members who are its owners.

And France's Top 14 goes ahead.

International

Friendlies

Russia vs USA at Parc Eirias, Colwyn Bay, Wales
Referee: Leighton Hodges (Wales)

Samoa vs Canada at Parc Eirias, Colwyn Bay, Wales
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

England vs Fiji at Twickenham, London
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Craig Joubert, Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: : Matthew Peters (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

Wales vs Argentina at Millennium Stadium, Cardiff
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Dudley Phillips (Ireland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)

France vs Australia at Stade de France, Paris
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Neil Paterson (Scotland)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)

Italy vs Tonga at Stadio Mario Rigamonti, Brescia
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Alain Rolland (Ireland), Mathieu Raynal (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)

Ireland vs South Africa Aviva Stadium, Dublin
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Steve Walsh (Australia), Luke Pierce (England)
Television match official: Giulio De Santis (Italy)

Romania vs Japan in Bucharest, Romania
Referee: Jaco Peyper (South Africa)

Scotland vs New Zealand at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Jérôme Garces (France)
Assistant referees: Pascal Gauzere (France), Simon McDowell (Ireland)
Television match official: Graham Hughes (England)

Uruguay vs Portugal in Montevideo, Uruguay
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Felipe Balbontin (Chile), Henrique Platais (Brazil)

European Nations Cup

Division 1B

Czech Republic vs Sweden in Prague
Referee: Ken Lambrechts (Belgium)
Assistant referees: John Catteau (Belgium), Philippe Lenne (Belgium)

Division 2A

Lithuania To play Netherlands in Siaulai
Referee: Alexei Bryzgalin (Russia)

Division 2D

Luxembourg vs Norway in Luxembourg
Referee: Christophe Secat (Switzerland)

Division 3

Turkey vs Slovakia in Antalya
Referee: Frédéric Gracianette (France)

Tri-Nations in Windhoek

Namibia, Spain and Zimbabwe will be playing each other.

Namibia vs Zimbabwe
Referee: Marius Jonker (South Africa)
Assistant referees: Jason Jaftha (South Africa), Tiaan Jonker (South Africa).

LV= Cup

Cardiff vs London Wasps
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Jon Mason (Wales) Simon Rees (Wales)

Ospreys vs Gloucester
Referee: David Rose (England)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales) Kelvin Shorte (Wales)
Television match official: Neil Ballard (Wales)

Saracens vs Leicester Tigers
Referee: James Jones (Wales)
Assistant referees: Roy Maybank (England) Robin Goodliffe (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)

Doncaster Knights vs Bedford Blues
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Rowan Kitt (England), Darryl Chapman (England)
Assessor: Brian Campsall (England)

Plymouth Albion vs London Scottish
Referee: Darren Gamage (England)
Assistant referees: Nick Williams (England), Roger Baileff (England)

Newcastle Falcons vs Nottingham
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Andrew Jackson (England), Alan Hughes (England)

Northampton Saints vs Harlequins
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Andrew Small (England) Simon McConnell (England)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)
Assessor: Gary Welsh (England)
Coach: Clive Leeke (England)

Bath vs Newport Gwent Dragons
Referee: Llyr Apgeraint-Roberts (England)
Assistant referees: Peter Huckle (England), Paul Dix (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

Worcester Warriors vs Scarlets
Referee: Tim Wigglesworth (England)
Assistant referees: Andrew Watson (England), Andrew Pearce (England)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)

Cornish Pirates vs Rotherham Titans
Referee: John Meredith (England)
Assistant referees: Shane Lewis (England), Chris Sharp (England)

London Irishvs  Sale Sharks
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Brian Ravenhill (England), Roy Maybank (England)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Brian Campsall (England)
Coach: Clive Leeke (England)

Leeds Carnegie vs Moseley
Referee: Ross Campbell (England)
Assistant referees: Michael Tutty (England), James Minards (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Bristol vs Jersey
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Philip Davies (England), Paul Burton (England)
Assessor: Ed Morrison (England)

London Welsh vs Exeter Chiefs
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Gareth Copsey (England), Kevin Stewart (England)
Television match official: Geoffrey Warren (England)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Domestic

France

Top 14

Toulouse vs Montpellier
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: C Mallet, René Bordeneuve
Television match official: Laurent Valin

Clermont vs Toulon at Parc Des Sports Marcel Michelin
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Mathieu Raynal, Laurent Sclafer
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Racing Métro vs Mont-de-Marsan at Stade Yves Du Manoir (Colombes)
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Adrien Descottes, Christophe Graviou
Television match official: Gilles Cogne

Stade Français vs Agen at Stade Charléty
Referee: Jean-Luc Rebollal
Assistant referees: Eric Soulan, Christophe Clavere
Television match official: Daniel Irazoqui

Grenoble vs Bayonne at Stade Lesdiguières
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Mourad Zitouni, Thomas Dejean
Television match official: Gilles Cogne

Bordeaux-Bègles vs Castres at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Mathieu Noirot, Pascal Ubeda
Television match official: Philippe Bonhoure

Biarritz vs Perpignan at Parc Des Sports D'Aguilera
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Dominique Parrini
Television match official: Bernard Dal Maso

Ireland

Ulster Bank League 1

Clontarf vs Lansdowne
Referee: Peter Fitzgibbon

Cork Constitution vs Dolphin
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Garryowen vs Shannon
Referee: Paul Haycock

St Mary's vs Old Belvedere
Referee: Sean Gallagher

UL Bohemians vs Young Munster
Referee: Leo Colgan

Ballynahinch vs Dungannon
Referee: Richard Kerr

Belfast Harlequins vs Ballymena
Referee: David Wilkinson

University College Dublin vs Blackrock
Referee: Eanna O'Dowd

Dublin University vs Malone
Referee: Stuart Gaffikin

Buccaneers vs Bruff
Referee: Mark Patton

Italy

Eccellenza, Round 6

Mantovani Lazio vs Petrarca Padova
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Claudio Passacantando (Pescara), Lucio Radetich (S. Cipriano Piacentino, Salerno)

L'Aquila vs Fiamme Oro Roma
Referee: Stefano Pennè (Milano)
Assistant referees: Stefano Mancini (Frascati, Roma), Francesco Commone (Arzano, Napoli)

Cammi Calvisano vs Marchiol Mogliano
Referee: Carlo Damasco (Napoli)
Assistant referees: Claudio Blessano (Montebelluna, Treviso) Marco Masetti (Arezzo)

M-Three San Donà vs Viadana
Referee: Simone Boaretto (Rovigo)
Assistant referees: Giorgio Sgardiolo (Rovigo), Ferdinando Cusano (Costabissara, Vicenza)

Crociati vs Estra I Cavalieri Prato
Referee: Andrea Spadoni (Padova)
Assistant referees: Rossi (Piacenza), Franzoni (S. Maria Di Sala, Venezia)

Vea-FemiCZ Rovigo vs Reggio
Referee: Stefano Roscini (Milano)
Assistant referees: Russo (Milano), Moreno Borsetto (Castellanza, Varese)

Spain

División de Honor, Round 6

Bilkaia Gernika vs Blusens UniverVigo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)
Assistant referees: Bilbao, Iñaki Vergara

VRAC Quesos Entrepinares vs La Vila
Referee: Sebastian Figueruelo (Cataluña)
Assistant referees: Luis Santos, De La Vega

UE Santboiana Seat vs Atletico Madrid
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Hernani vs Ordizia
Referee: Igotz Gallastegi (Guipuz)
Assistant referees: Inigo Atorrasagasti, Eki Fanlo

Cisneros vs Cetransa Salvador
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)
Assistant referees: Manuel Lazaro, Pancho Benegas

Ciencias Fund Cajasol vs Getxo Artea
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Rivero, Gil

División de Honor B, Round 4

Durango vs Eibar
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Oviedo vs Barcelona Universitari
Referee: Luis Santos (León)

Bera Bera vs L’Hospitalet
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Sant Cugat vs Crat A Coruña
Referee: Inaki Vergara (Guipúzcoa)

FC Barcelona vs Independiente Santander
Referee: Francisco Ruíz Jiménez (Málaga)

Liceo Frances vs Les Abelles
Referee: Inigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

CAU Valencia vs Arquitectura
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Ingenieros Indust vs Helvetia Rugby
Referee: Castro (Asturias)

Universidad De Granada vs Alcobendas Rugby
Referee: José Bogas (Barcelona)

1ª División Nacional

Gaztedi vs Irún
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

Uribealdea vs Belenos
Referee: Rodriguez Garcia (Valladolid)

Ordizia “B” vs Zarautz
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Atletico San Sebastian vs Universitario XV Bilbao
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Sitges vs GE I EG
Referee: Vasile Mugurel (Alicante)

UE Santboiana “B” vs Poblenou Enginyers
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Valencia vs Ibiza
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

XV Sanse Scrum vs Complutense Cisneros
Referee: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid)
 

RELATED ARTICLES