News

Referees to 18 November 2012

Mon, 12 Nov 2012 13:00
Jason-jaftha630

Jason Jaftha of South Africa will be refereeing his very first Test when Spain play Zimbabwe in Windhoek. The rugby world will be wishing the 28-year-old well.

International

Friendlies

Wales vs Samoa at Millennium Stadium, Cardiff
Referee: Pascal Gauzere (France)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Jérôme Garces (France)
Television match official: Giulio De Santis (Italy)

England vs Australia at Twickenham, London
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Mathieu Raynal (France)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Timekeeper: Tony Turner (England)

France vs Argentina at Grand Stade Lille Metropole, Lille
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), David Changleng (Scotland)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)

Italy vs New Zealand at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), Peter Allan (Scotland)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)

Scotland vs South Africa at Murrayfield, Edinburgh
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Christophe Berdos (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)

Canada vs Russia at Parc Eirias, Colwyn Bay, Wales
Referee: Lourens van der Merwe (South Africa)
Assistant referees: Tim Hayes (Wales), Wayne Davies (Wales)
Assistant referees: Paul Adams (Wales)

Tonga vs USA at Parc Eirias, Colwyn Bay, Wales
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assistant referees: Tim Hayes (Wales), Wayne Davies (Wales)
Assistant referees: Paul Adams (Wales)

Georgia vs Japan in Tbilisi, Georgia
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Vlad Iordachescu (Romania), Radu Petrescu (Romania)

Chile vs Portugal in Santiago, Chile
Referee: Joaquin Montes (Uruguay)
Assistant referees: Henrique Platais (Brazil), Juan Sylvestre (Argentina)

Tri-Nations

Spain vs Zimbabwe at Hage-Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Jason Jaftha (South Africa)
Assistant referees: Tiaan Jonker (South Africa), Jacky Hüsselman (Namibia)

Namibia vs Spain at Hage-Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Marius Jonker (South Africa)
Assistant referees: Jason Jaftha (South Africa), Tiaan Jonker (South Africa)

European Nations Cup

Division 1B

Germany vs Moldova in Heidelberg
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Carlo Damasco (Italy), Vittorio Favero (Italy)

Ukraine vs Czech Republic in Dnepropetrovsk
Referee: Radu Petrescu (Romania)
Assistant referees: Vlad Iordachescu (Romania), Ionut Bodea (Romania)

Division 2A

Netherlands vs Switzerland
Referee: Frank Himmer (Germany)

Division 2C

Austria vs Cyprus in Vienna
Referee: Karlis Sarkans (Latvia)

Division 2D

Greece vs Bosnia & Herzegovina in Thessaloniki
Referee : Afonso Nogueira (Portugal)

Women

Italy vs USA at Centro Sportivo Giulio Onesti
Referee: Claire Hudnett (England)
Assistant referees: Federica Guerzoni (Italy), Barbara Guastini (Italy)
Assessor: Giovanni Romano (Italy)

Tour Matches

Irish Wolfhounds vs Fiji at Thomond Park, Limerick
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Neil Hennessy (Wales), Sean Brickell (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Gloucester vs Fiji at Kingsholm, Gloucester
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Robin Goodliffe (England), Greg Garner (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

Leicester Tigers vs Maori
Referee: Martin Fox (England)
Assistant referees: Andrew Small (England), Paul Dix (England)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)

Newcastle Falcons vs Tonga
Referee: Sean Davey (England)
Assistant referees: Steve Lee (England), Darryl Chapman (England)

Championship XV vs NZ Maori
Referee: David Rose (England)
Assistant referees: Steve Lee (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Pro 12

Zebre vs Ulster at Stadio XXV Aprile
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Stefano Pennè (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Timekeeper: Giannino Cappellozza (Italy)
Assessor: Franco Zucchi (Italy)

LV= Cup

Harlequins vs Bath
Referee: James Jones (Wales)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Gareth Copsey (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Sale Sharks vs Saracens
Referee: Llyr Apgeraint-Roberts (England)
Assistant referees: Stuart Terheege (England), Ashley Rowden (England)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)

Gloucester vs London Welsh
Referee: Tim Wigglesworth (England)
Assistant referees: Paul Burton (England), Peter Huckle (England)
Timekeeper: Eric Bullion (England)

Exeter Chiefs vs Ospreys
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Ross Campbell (England), Andrew Pearce (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)

Scarlets vs Cardiff
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Greg Morgan (Wales), Jason Langdon (Wales)
Television match official: Tony Rowlands (Wales)

London Wasps vs Worcester
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Roy Maybank (England), Andrew Small (England)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)

Leicester Tigers vs London Irish
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Alan Hughes (England), Kevin Stewart (England)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Gary Welsh (England)
Coach: Clive Leeke (England)

Newport Gwent Dragons vs Northampton Saints
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Julian Smith (Wales)
Television match official: Huw Lewis (Wales)

Domestic

France

Pro D2, Round 11

Brive vs Colomiers at Stade Amédée Domenech
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Vincent Dathie, Stéphane Duberger
Goal judges: Stéphane Thelamon, Philippe Graciet

Auch vs Tarbes at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Eric Lavit, Franck Rataj
Goal judges: Michel Lasserre, Frédéric Diaz

Aix-en-Provence vs Dax at Stade Maurice David
Referee: David Rosich
Assistant referees: Yannick Thebault, Régis Gabard
Goal judges: Vincent Lacaille, Sylvain Bernard

Massy vs La Rochelle at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Nicolas Lezin, Pascal Lafond
Goal judges: Panait Carp, Christophe Reynes

Béziers vs Carcassonne at Stade De La Méditérranée
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Thierry Mallet, Thierry Cazalet
Goal judges: Laurent Foucaud, Maxime Bernard

Narbonne vs Albi at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Christian Coussan, Laurent Amic
Goal judges: Jean-Claude Pairault, Philippe Dehez

Lyon vs Oyonnax at Matmut Stadium
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Patrick Pechambert, Sébastien Hebert
Goal judges: Christian Grégoire, Franck-Olivier Duport

Pau vs Aurillac at Stade Du Hameau
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Nicolas Datas, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Laurent Fillol, Frédéric Cambou

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Dublin University vs UCD
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Dolphin vs Clontarf
Referee: David Wilkinson

Lansdowne vs UL Bohemians
Referee: Paul Haycock

Old Belvedere vs Cork Constitution
Referee: Eanna O'Dowd

Ballymena vs Ballynahinch
Referee: Simon McDowell

Bruff vs Belfast Harlequins
Referee: John Carvill

Dungannon vs Blackrock
Referee: Barrie O' Connell

Malone vs Buccaneers
Referee: Ken Briggs

Shannon vs St Mary's
Referee: Leo Colgan

Young Munster vs Garryowen
Referee: Sean Gallagher

Spain

División de Honor , Round 10

Cisneros vs Bilkaia Gernika
Referee: José Luis Molpeceres (Barcelona)
Assistant referees: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid), Iñaki Muñoz

División de Honor B, Round 5

Durango vs Oviedo
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Barcelona Universitari Club vs Bera Bera
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

L'Hospitalet vs Sant Cugat
Referee: Iñigo Aguirre (Cataluña)

CRAT A Coruña vs FC Barcelona
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Eibar vs Independiente Santander
Referee: Luis Santos (León)

Atco Portuense vs CAU Valencia
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

CD Arquitectura vs AD Ingenieros Indust
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Helvetia Rugby vs Universidad De Granada
Referee: Francisco Ruíz Jiménez (Andalucía)

Les Abelles vs Alcobendas Rugby
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

1ª División Nacional, Round 6

Belenos vs Gaztedi
Referee: Ignacio Marquinez (Santander)

Zarautz vs Uribealdea
Referee: Eduardo Cousillas (Santander)

Universitario XV Bilbao vs Ordizia “B”
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Baztan He vs Atletico San Sebastian
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Ponent vs Sitges
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

GE I EG vs UE Santboiana “B”
Referee: Victor Riera (Barcelona)

Poblenou Enginyers vs Valencia
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

XV Sanse Scrum vs CAU Madrid
Referee: Eliseo Patrón Costas (Granada)

Badajoz vs Majadahonda
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Olímpico Pozuelo vs CAR Cáceres
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)
 

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.