News

Referees to 25 November 2012

Mon, 19 Nov 2012 14:05
Craig-joubert-signal630

The November Tests continue and this weekend no fewer than four South African referees will be refereeing Tests - Craig Joubert, Jaco Peyper and Lourens van der Merwe in Europe and Jason Jaftha down in Swaziland, doing just his second Test.

It's a big weekend for Johnny Lacey, the former Ireland B fullback. He is going up the referees' ladder two at a time at present.

International

England vs South Africa at Twickenham, London
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Peter Fitzgibbon (Ireland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)

Ireland vs Argentina at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Romain Poite (France), Andrew Small (England)
Television match official: Geoff Warren (England)

Wales vs New Zealand at Millennium Stadium, Cardiff
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Jérôme Garces, Greg Garner (England)
Television match official: Graham Hughes (England)

France vs Samoa at Stade de France, Paris
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Alain Rolland (Ireland), Dudley Phillips (Ireland)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)

Scotland vs Tonga at Pittodrie Stadium, Aberdeen
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)

Italy vs Australia at Stadio Artemio Franchi, Florence
Referee: Lourens van der Merwe (South Africa)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Neil Paterson (Scotland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)

Georgia vs Fiji in Tbilisi, Georgia
Referee: Pascal Gauzere (France)

Romania vs USA in Bucharest,
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Andrew McMenemy (Scotland) , Ian Davies (Wales)

Friendly

Swaziland vs Botswana in Mbabane
Referee: Jason Jaftha (South Africa)
Assistant referees: Pro Legoete (South Africa), Stefan Breytenbach (South Africa)

Tour Match

France Barbarians vs Japan at Stadium Oceane, Le Havre
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)

Basque Selection vs Japan at Anoeta Stadium, San Sebastian
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Andrew Macpherson (Scotland) , Adrian Graves (Scotland)

Canada vs Maori All Blacks at Iffley Road, Oxford
Referee: Martin Fox (England)
Assistant referees: Ross Campbell (England), Roger Baileff (England)

Women

France Vs USA at Stade Marcel Garcin, Orelans
Referee: Christine Bigaran (France)

France vs USA at Stade de France
Referee: Clare Daniels (England)

England vs New Zealand at Molesey Road
Referee: Claire Hodnett (England)
Assistant referees: Phil Bowers (England), Ken Morgan (England)

Pro 12, Round 9

Edinburgh vs Ospreys at Murrayfield
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: David Changleng (Scotland), Adrian Graves (Scotland)
Television match official: Iain Heard (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Zebre vs Cardiff Blues at Stadio XXV Aprile
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant Referees: Claudio Blessano (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Mauro Dordolo (Italy)

Munster vs Llanelli Scarlets at Musgrave Park
Referee: Laurent Cardona (France)
Assistant referees: Mark Paton (Ireland), Eanna O'Dowd (Ireland)
Television match official: Sean Flannery (Ireland)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Glasgow Warriors vs Leinster at Scotstoun Stadium
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Andrew Macpherson (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Newport Gwent Dragons vs Connacht at Rodney Parade
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: James Jones (Wales), Kelvin Shorte (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Benetton Treviso vs Ulster at Stadio di Monigo (Treviso )
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant Referees: Andrea Spadoni (Italy), Stefano Traversi (Italy)
Television match official: Stefano Marama (Italy)

Domestic

England

Premiership

Bath vs Harlequins
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Paul Burton, Andrew Pearce
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Laurie Bryant

Worcester vs Saracens
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Paul Dix, Robin Goodliffe
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Christopher White

Northampton Saints vs London Welsh
Referee: David Rose
Assistant referees: Peter Huckle, Nigel Carrick
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Stephen Leyshon

Gloucester vs Sale Sharks
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Stuart Terheege, Ashley Rowden
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Paul Bridgman

London Irish vs Exeter Chiefs
Referee: Llyr Apgeraint-Roberts
Assistant referees: Roy Maybank, Alan Hughes
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Gary Welsh

London Wasps vs Leicester Tigers
Referee: Sean Davey
Assistant referees: Gareth Copsey Kevin Stewart
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Ed Morrison

Championship

Nottingham vs Doncaster Knights
Referee: John Meredith
Assistant referees: Tom Foley, Chris Sharp

Bedford Blues vs Cornish Pirates
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Michael Tutty, Simon McConnell

London Scottish vs Moseley
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Marcus Caton, Brian Ravenhill
Assessor: Tony Spreadbury

Rotherham Titans vs Leeds Carnegie
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Nicholas Cockburn, Dino Maddern
Coach: Clive Leeke

Plymouth Albion vs Bristol
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Paul Kir, Darryl Chapman

Jersey Newcastle Falcons
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Phil Watters, James Minards

France

Pro D2

La Rochelle vs Pau at Stade Marcel Deflandre
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Christophe Bigaran, Pascal Moreau
Goal judges: Sébastien Vigier, Alain Guillen

Dax vs Tarbes at Stade Maurice Boyau
Referee: Vincent Blasco-Baqué
Assistant referees: Jean-Paul Grellety, Jean Punzano
Goal judges: Vincent Lacaille, Romain Sanchez

Colomiers vs Béziers at Stade Michel Bendichou
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Alexandre Vallon, Régis Gabard
Goal judges: Patrick Chaniol, Emmanuel Rosich

Albi vs Aix-en-Provence at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Matteo Liperini (Italy)
Assistant referees: Paul-Henri Courbier, Jean-Claude Labarbe
Goal judges: Laurent Colin, Serge Keromnes

Auch vs Narbonne at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Robert Crabos, Jean-Christophe Clot
Goal judges: Bernard Lagardère, Maxime Puig

Oyonnax vs Brive at Stade Charles Mathon
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Cédric Chartrain, Daniel Grenouillet
Goal judges: Jean-Michel Huguet, Christophe Reynes

Massy vs Lyon at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: François Godin, Bruno Gabaldon
Goal judges: Christophe Abadie, Christian Olivier

Carcassonne vs Aurillac at Stade Albert-Domec
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Thierry Devais, Jacques De Lemos
Goal judges: Charles Bonfanti, Frédéric Dallon

Italy

Eccellenza, Round 7

Reggio vs L’Aquila
Referee: Stefano Marrama (Padova)
Assistant referees: Stefano Rizzo (Ferrara), Vincenzo Smiraldi (Piossasco, Torino)

Marchiol Mogliano vs Crociati Rugby
Referee: Filippo Bertelli (Azzano Mella, Brescia)
Assistant referees: Diego Bono (Coccaglio, Brescia), Gabriele Armanini (Noceto, Parma)

Rugby Viadana vs Vea-FemiCZ Rovigo
Referee: Alan Falzone (Montemerlo, Padova)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Nicola Franzoi (S.Maria Di Sala, Venezia)

Estra I Cavalieri Prato vs Mantovani Lazio
Referee: Stefano Roscini (Legnano, Milano)
Assistant referees: Filippo Navarra (Trieste), Francesco Lento (Tricesimo, Udine)

Petrarca Padova vs Cammi Calvisano
Referee: Stefano Pennè (Casalpusterlengo, Lodi)
Assistant referees: Luca Sgardiolo (Rovigo), Luigi Sorrentino (Milano)

Fiamme Oro Roma vs M-Three San Donà
Referee: Claudio Passacantando (L'Aquila)
Assistant referees: Vincenzo De Martino (Pomigliano D’Arco, Napoli), Fabio Ranalli (Sulmona, L’Aquila)

Scotland

Premiership

Stirling County vs Dundee HSFP
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Martin Hose, Stephen Hart

Melrose vs Gala
Referee: James Matthew
Assistant referees: Rob Dickson, Gus Tweedale

Spain

División de Honor, Round 7

Bilkaia Gernika vs Vrac Quesos Entrepinares
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)
Assistant referees: Pedro Montoya, Morentin

La Vila vs UE Santboiana Seat
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)
Assistant referees: Vasile Mugurell, López Péz

Rugby Atco Madrid vs Hernani
Referee: Sebastian Figueruelo (Cataluña)
Assistant referees: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid), Pancho Benegas

Ordizia vs Cisneros
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Iñaki Vergara, Bilbao

Cetransa Salvador vs Ciencias Fund Cajasol
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: Luis Santos, Eneko Garcia Gañan

Blusens Universidad de Vigo vs Getxo Artea
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)
Assistant referees: Fraga, Tirso López Lozano (La Coruña)

División de Honor B, Round 6

Oviedo vs Eibar
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Bera Bera vs Durango
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Sant Cugat vs Barcelona Universitari Club
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

FC Barcelona vs L'Hospitalet
Referee: Miguel Nievas (Andalucía)

Independiente Santander vs CRAT A Coruña
Referee: Iñigo Aguirre (Cataluña)

Liceo Frances vs CAU Valencia
Referee: Francisco Ruíz Jiménez (Andalucía)

AD Ingenieros Indust vs Atco Portuense
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Universidad de Granada vs CD Arquitectura
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Alcobendas vs Helvetia Rugby
Referee: David Castro (Asturias)

1ª División Nacional, Round 7

Irún vs Belenos
Referee: Eduardo Cousillas (Santander)

Gaztedi vs Zarautz
Referee: Rodriguez Noriega (Asturias)

Uribealdea vs Universitario XV Bilbao
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Ordizia “B” vs Baztan KE
Referee: De La Vega (Valladolid)

UE Santboiana “B” vs Ponent
Referee: Real (Valencia)

Valencia vs GE I EG
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

Ibiza vs CN Poblenou Enginyers
Referee: Beltrán (Valencia)

Complutense Cisneros vs CAU Madrid
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Majadahonda vs XV Sanse Scrum
Referee: Eneko Garcia Gañan (Segovia)

CAR Cáceres vs Badajoz
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Wales

Premiership

Swansea vs Neath
Referee: Chris Williams
Assistant referees: Huw David, Terry Thomas

Llandovery vs Cardiff
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Simon Rees, Richard Hughes

Carmarthen Quins vs Bedwas
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Justin Williams, Adrian Slade

Llanelli vs Bridgend
Referee: Neil Perkins
Assistant referees: Peter Evans, Stuart Vaudin

Pontypridd vs Cross Keys
Referee: Sean Brickell
Assistant referees: Matthew Thomas (Gwent), Simon Harris

Newport vs Aberavon
Referee: James Jones
Assistant referees: Jason Griffiths, Barrie Gregory

RELATED ARTICLES