News

Referees to 10 December 2012

Mon, 03 Dec 2012 20:12
Alain-rolland-points-630

Lionel Da Silva of Malta will be refereeing his first Test when he heads for Paphos on the beautiful island of Cyprus for a World Cup Qualifier.

International

European Nations Cup

Division 2C

Cyprus vs Slovenia in Paphos
Referee: Lionel Da Silva (Malta)

Women

Italy vs Spain at Centro Sportivo Giulio Onesti
Referee: Clare Daniels (England)

Sevens

The IRB Sevens Series moves to Port Elizabeth this weekend.

Referees: Federico Anselmi (Argentina), James Bolabiu (Fiji), David Keane (Ireland), James McPhail (New Zealand), Anthony Moyes (Australia), Matt O'Brien (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Alexandre Ruiz (France), Rhys Thomas (Wales)

Heineken Cup, Round 3

Glasgow Warriors vs Castres at Scotstoun Stadium
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Darren Gamage (England), Paul Dix (England)
Timekeeper: John McLaughlin (Scotland)

Connacht vs Biarritz at The Sportsground
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Paul Burton (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Timekeeper: Jude Quinn (Ireland)

Northampton Saints vs Ulster at Franklins Gardens
Referee: Jérôme Garces (France)
Assistant referees: Patrick Pechambert (France), Sébastien Cloute (France)
Television match official: Laurent Valin (France)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)

Scarlets vs Exeter Chiefs at Parc y Scarlet
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Jean-Luc Rebollal (France), Jérôme Lamirand (France)
Television match official: Eric Gauzins  (France)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)

Toulouse vs Ospreys at Stade Ernest Wallon
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Shaun Gallagher (Ireland), Kevin Beggs (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: Serge Marzullo (France)

Zebre vs Harlequins at Stadio XXV Aprile, Parma
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Greg Macdonald (England), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Timekeeper: Giorgio Maggi (Italy)

Sale Sharks vs Toulon at Salford Stadium
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)
Timekeeper: Tony Turner (England)

Munster vs Saracens at Thomond Park
Referee: Pascal Gauzere (France)
Assistant referees: Christophe Berdos (France), Cyril Lafon (France)
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat (France)
Timekeeper: Louis Cunningham (Ireland)

Racing-Métro 92 vs Edinburgh at Stade Yves du Manoir
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Timekeeper: Jean-Claude Levrier (France)

Cardiff Blues vs Montpellier at Cardiff Arms Park
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Michael Black (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Timekeeper: Huw Lewis (Wales)

Leicester Tigers vs Benetton Treviso at Welford Road
Referee: George Clancy (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Stephan Pomarède (France)
Television match official: Gilles Cogne (France)
Timekeeper: David Hudson (England)

Clermont Auvergne vs Leinster at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Jonathan Mason (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)
Timekeeper: Daniel Gillet (France)

Amlin Challenge Cup, Round 3

Worcester Warriors vs Perpignan at Sixways
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: James Jones (Wales), Chris Williams (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: Matthew Peters (England)

Bordeaux-Bègles vs Mont-de-Marsan at Stade Andre Moga, Bordeaux
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Andrew Small (England), Robin Goodliffe (England)
Timekeeper: Marc Desclaux (France)

Grenoble vs London Welsh at Stade Lesdiguières, Grenoble
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), Adrian Graves (Scotland)
Timekeeper: Philippe Bonhoure (France)

Mogliano vs Dragons at Stadio Maurizio Quaggia
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: David Rose (England), Andrew Watson (England)
Timekeeper: Giovanni Morandin (Italy)

I Cavalieri Prato vs Stade Français at Stadio Enrico Chersoni, Prato
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Jason Langdon (Wales), Julian Smith (Wales)
Timekeeper: Giuseppe Pera (Italy)

Bath vs Cammi Calvisano at Recreation Grounds, Bath
Referee: Cédric Marchat (France)
Assistant referees: Arnauld Blondel (France), Eric Soulan (France)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

London Irish vs Gloucester at Madejski Stadium
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Olly Hodges (Ireland), Barrie O' Connell (Ireland)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)

Bucharest Wolves vs Agen at Arcul de Triumf, Bucharest
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Alan Falzone (Italy), Claudio Passacantando (Italy)

Bizkaia Gernika RT vs VEA Femi-CZ Rovigo at Urbieta Rugby Sport Centre, Guernica
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Eanna O'Dowd (Ireland), Nigel Correll (Ireland)

Bayonne vs London Wasps at Stade Jean Dauger
Referee: Manus Mitrea (Italy)
Assistant referees: Stefano Pennè (Italy), Stefano Marrama (Italy)
Television match official: Mauro Dordolo (Italy)
Timekeeper: Jean-Marie Piraveau (France)

British & Irish Cup

London Scottish vs Llanelli
Referee: Paul Haycock (Ireland)
Assistant referees: Fergus Kirby (England), Nigel Carrick (England)

Ulster Ravens vs Cardiff
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Johnny Erskine (Ireland), Stuart Douglas (Ireland)
Assessor: G Reid (Ireland)

Bridgend vs Bristol
Referee: Kieran Barry (Ireland)
Assistant referees: Stuart Kibble (Wales), Neil McDonagh (Wales)

Gala vs Moseley
Referee: Mark Patton (Ireland)
Assistant referees: Johann van der Merwe (Scotland), tba (Scotland)

Stirling County vs Bedwas
Referee: Andrew Jackson (England)
Assistant referees: Rob Dickson (Scotland), Iain Bruce (Scotland)

Newport vs Newcastle Falcons
Referee: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)
Assistant referees: tbc (Wales), Simon Harris (Wales)

Nottingham vs Melrose
Referee: Kelvin Shorte (Wales)
Assistant referees: Mark Liddell (England), Michael Patz (England)

Cross Keys vs Connacht Eagles
Referee: Matthew Carley (England)

Rotherham Titans vs Munster A
Referee: Greg Morgan (Wales)
Assistant referees: Robert Warburton (England), Alan Hughes (England)

Carmarthen vs Dundee HSFP
Referee: Greg Mcdonald (England)
Assistant referees: Andrew Miles (Wales), Adrian Slade (Wales)

Aberavon vs Plymouth Albion
Referee: Neil Perkins (Wales)
Assistant referees: Neil Howells (Wales), Lynn Davies (Wales)

Neath vs Bedford Blues
Referee: Cammy Rudkin (Scotland)
Assistant referees: Gareth Saunders (Wales), Richard Brace (Wales)

Llandovery vs Doncaster Knights
Referee: Simon Harding (England)
Assistant referees: Alan Jenkins (Wales), Stuart Vaudin (Wales)

Jersey vs Leinster A
Referee: Simon Rees (Wales)
Assistant referees: Philip Davies (England), Andrew Pearce (England)

Cornish Pirates vs Swansea
Referee: tba
Assistant referees: Nick Williams (England), Peter Huckle (England)

Leeds Carnegie vs Pontypridd
Referee: James Matthew (Scotland)
Assistant referees: Karl Kirkpatrick (England), Gordon Goodliffe (England)

Domestic

England

Varsity Match

Oxford vs Cambridge at Twickenham
Referee: Tim Wigglesworth
 

France

Pro D2

Aix-en-Provence vs Carcassonne at Stade Maurice David
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Fabrice Hand, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Alain Guillen, Jean-Michel Huguet

Béziers vs Oyonnax at Stade de la Méditérranée
Referee: David Rosich
Assistant referees: Thierry Devais, Jean-Christophe Clot
Goal judges: Laurent Foucaud, Christian Olivier

Colomiers vs Tarbes at Stade Michel Bendichou
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: W Prache, Pascal Lafond
Goal judges: Lionel Fillol, Serge Keromnes

Albi vs Dax at Stadium Municipal D'albi
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Raphaël Guaragna, Franck Bernos
Goal judges: Maxime Puig, Christophe Reynes

Narbonne vs Massy at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Vincent Blasco-Baqué
Assistant referees: Nicolas Lezin, Jacques De Lemos
Goal judges: Laurent Colin, Panait Carp

Auch vs- Aurillac at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Jérôme Lobregat, Jean Punzano
Goal judges: Patrick Chaniol, Bernard Lagardère

Pau vs Lyon at Stade du Hameau
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Alain Gipoulou, Thierry Cazalet
Goal judges: Charles Bonfanti, Vincent Lacaille

La Rochelle vs Brive at Stade Marcel Deflandre
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Mathieu Noirot, Régis Gabard
Goal judges: Emmanuel Rosich, Christian Grégoire

Spain

División de Honor, Round 9

Vrac Quesos Entrepinares vs UE Santboiana Seat
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)

La Vila vs Cisneros
Referee: Sebastian Figueruelo (Barcelona)

Rugby Atletico Madrid vs Ciencias Fund. Cajasol
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Ordizia vs Getxo Artea
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Blusens Universidad Vigo vs Cetransa Salvador
Referee: Iñigo Aguirre (Barcelona)

1ª División Nacional, Round 9

Belenos vs Zarautz
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Irún vs Universitario XV Bilbao
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Gaztedi vs Baztan He
Referee: José Ignacio Fernandez (Madrid)

Uribealdea. vs Atletico San Sebastian
Referee: Rodriguez Noriega (Asturias)

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.