Latest News

Referees to 16 December 2012

Mon, 10 Dec 2012 13:28
Poite_romain_refs630

There are eight Tests this week - six men's and two women's.

The men's tests are in the Emirates Airline Cup of Nations, involving Belgium, Hong Kong, United Arab Emirates and Zimbabwe.

The women's tests are in Singapore between Singapore and Hong Kong, the first on 12 December, the second on 15 December. In Europe the Heineken Cup and the Amlin Challenge Cup feature the reverse fixtures of last weekend.

International

Emirates Airline Cup of Nations

United Arab Emirates vs Belgium
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Maurice Butler, Daniel Cabral (United Arab Emirates)

\Hong Kong vs Zimbabwe
Referee: Taizo Hirabayashi (Japan)
Assistant referees: Clement Isack (United Arab Emirates), Peter Dennehy (United Arab Emirates)

Zimbabwe vs Belgium
Referee: TobI Lothian (Hong Kong)
Assistant referees: Vlad Iordachescu (Romania), Maurice Butler (United Arab Emirates)

United Arab Emirates vs Hong Kong
Referee-Taizo Hirabayashi (Japan)
Assistant referees: Vlad Iordachescu (Romania), Peter Dennehy (United Arab Emirates)

United Arab Emirates vs Zimbabwe
Referee: Tobi Lothian (Hong Kong)
Assistant referees: Taizo Hirabayashi (Japan), Maurice Butler (United Arab Emirates)

Hong Kong vs Belgium
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Taizo Hirabayashi (Japan), Norman Drake (United Arab Emirates)

Women

Singapore vs Hong Kong at Yio Chu Kang Stadium
Referee: Just Wang
Assistant referees: Sufian Ahmad, Marah Fahm

Singapore vs Hong Kong at Yio Chu Kang Stadium
Referee: Aaron Littlewood
Assistant referees: Rohit Singh,Ong Szu Ker

Heineken Cup

Round 4

Edinburgh vs Racing Metro 92
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Jude Quinn (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)

Biarritz Olympique vs Connacht
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Chris Williams (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Ospreys vs Toulouse
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Peter Fitzgibbon (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)

Benetton Treviso vs Leicester Tigers
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Shaun Gallagher (Ireland), Olly Hodges (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)

Harlequins vs Zebre
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Cédric Marchat (France), Stéphane Boyer (France)

Leinster vs Clermont Auvergne
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: JP Doyle (England), Paul Dix (England)
Television match official: Geoff Warren (England)

Exeter Chiefs vs Scarlets
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Christophe Berdos (France), Eric Soulan (France)
Television match official: Eric Gonthier (France)

Ulster vs Northampton Saints
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Jonathan Mason (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)

Montpellier vs Cardiff Blues
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts (England), Stuart Terheege (England)
Television match official: Graham Hughes (England)

Castres Olympique vs Glasgow Warriors
Referee: Andrew Small (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Roy Maybank (England)
Television match official: David Grashoff (England)

Saracens vs Munster
Referee: Jérôme Garces (France)
Assistant referees: Pascal Gauzere (France), Jean-Luc Rebollal (France)
Television match official: Gérard Borreani (France)

Toulon vs Sale Sharks
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Brian MacNiece (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Amlin Challenge Cup

Round 4

London Wasps vs Bayonne
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), Andy Macpherson (Scotland)
Television match official: Iain Heard (Scotland)

Stade Français vs I Cavalieri Prato
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Martyn Lewis (Wales) Barrie Gregory (Wales), Gareth Simmonds (Wales)

Mont-de-Marsan vs Bordeaux-Bègles
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: JP Doyle (England), Kevin Stuart (England)

Agen vs Bucharest Wolves
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Sean Davey (England), Steve Lee (England)

London Welsh vs Grenoble
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Giuseppe Vivarini (Italy), Simone Boaretto (Italy)

Cammi Calvisano vs Bath
Referee: Laurent Cardona (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Mourad Zitouni (France)

Gloucester vs London Irish
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: David Changleng (Scotland), Adrian Graves (Scotland)

VEA Femi-CZ Rovigo vs Bizkaia Gernika
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant referees: John Carvill (Ireland), Dave O'Flynn (Ireland)

Perpignan vs Worcester Warriors
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: James Jones (Wales), Greg Morgan (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)

Newport Gwent Dragons vs Mogliano
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Darragh McCormack (Ireland)
Television match official: Alan Rogan (Ireland)

British & Irish Cup

Munster A vs Rotherham Titans
Referee: Simon Rees (Wales)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Will O'Connor (Ireland)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)

Melrose vs Nottingham
Referee: Stuart Gaffikin (Ireland)
Assistant referees: Iain Heard (Scotland), Robert Mchenry (Scotland)
Assessor: Colin High (Scotland)

Bedwas vs Stirling
Referee: Eanna O'Dowd (Ireland)
Assistant referees: Mike Bethell (Wales), Mark Jones (Wales)

Connacht Eagles vs Cross Keys
Referee: Micahel Black (Ireand)
Assistant referees: David Connolly (Ireland), Daniel Collins (Ireland)

Swansea vs Cornish Pirates
Referee: Paul Haycock (Ireland)
Assistant referees: Justin Williams (Wales), Steve Harwood (Wales)

Leinster A vs Jersey
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Barry O'Keeffe (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Bristol vs Bridgend
Referee: James Matthew (Scotland)
Assistant referees: David Procter (England), Dino Maddern (England)

Dundee HSFP vs Carmarthen
Referee: Andrew Jackson (England)
Assistant referees: Kevin White (Scotland), Stephen Hart (Scotland)
Assessor: Gordon McMurray (Scotland)

Cardiff vs Ulster Ravens
Referee: Johann van der Merwe (Scotland)
Assistant referees: tba (Wales), Simon Harris (Wales)

Pontypridd vs Leeds Carnegie
Referee: Wayne Davies (Wales)
Assistant referees: Hugh Watkins (Wales), Stuart Vaudin (Wales)

Llanelli vs London Scottish
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Colin Kirkhouse (Wales), Neil Jones (Wales)

Newcastle Falcons vs Newport
Referee: Neil Perkins (Wales)
Assistant referees: William Halford (England), Alan Hughes (England)
Assessor: Peter Farrell (England)

Plymouth Albion Aberavon
Referee: Matteo Liperini (Italy)
Assistant referees: Phil Watters (England), Roger Baileff (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Doncaster Knights vs Llandovery
Referee: Ross Campbell (England)
Assistant referees: Guy Steele-Bodger (England), James Minards (England)
Assessor: Nigel Chapman (England)

Bedford Blues vs Neath
Referee: Mark Patton (Ireland)
Assistant referees: Thomas Davis (England), Chris Sharp (England)
Assessor: Keith Page (England)

Moseley vs Gala
Referee: Simon Harding (England)
Assistant referees: Shane Lewis (England), Darryl Chapman (England)

Domestic

France

Pro D2

Massy vs Colomiers
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Julien Castaignède, Jean-Claude Labarbe
Goal judges: Jean-Claude Pairault, Christian Olivier

Tarbes vs Narbonne at Stade Maurice-Trélut
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Christine Bigaran, Philippe Milani
Goal judges: Philippe Lecomte, Frédéric Dallon

La Rochelle vs Albi at Stade Marcel Deflandre
Referee: David Rosich
Assistant referees: Jérôme Lobregat, Bruno Gabaldon
Goal judges: Christophe Abadie, Philippe Graciet

Dax vs Auch at Stade Maurice Boyau
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Sylvain Jaymes, Pascal Moreau
Goal judges: Jérôme Piqueras, Stéphane Lamagnere

Aurillac vs Béziers at Stade Jean-Alric
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: William Beraud, Denis Grenouillet
Goal judges: Frédéric Cambou, Franck-Olivier Duport

Oyonnax vs Pau at Stade Charles Mathon
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Alain Monteux
Goal judges: Ascencio Garcia, Romain Sanchez

Brive vs Aix-en-Provence at Stade Amédée Domenech
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Nicolas Lezin, Laurent Guillemard
Goal judges: Sylvain Bernard, Emmanuel Heinrich

Lyon vs Carcassonne at Matmut Stadium
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Frédéric Masse, Eric Sentucq
Goal judges: Sébastien Vigier, Patrick Bruno

Italy

Eccellenza

Fiamme Oro Roma vs Reggio Roma
Referee: Matthew Carley (England)

Spain

División de Honor, Round 10

Blusens Universidad Vigo vs UE Santboiana Seat
Referee: Miguel Nievas (Malaga)

Hernani vs Vrac Quesos Entrepinares
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

Ciencias Fund Cajasol vs La Vila
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Getxo Artea vs Atco Madrid
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Cetransa Salvador vs Ordizia
Referee: Sergio Figueruelo (Barcelona)

División de Honor B, Round 8

Eibar vs Bera Bera
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Sant Cugat vs Oviedo
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

FC Barcelona vs Durango
Referee: Castro Muñiz (Asturias)

Independiente Santander vs Barcelona Universitari Club
Referee: Alberto Ruiz García (Vizcaya)

Les Abelles vs CAU Valencia
Referee: Luis Santos (León)

Universidad de Granada vs Liceo Francés
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Alcobendas vs Atletico Portuense
Referee: José Luis Molpeceres (Barcelona)

Helvetia vs CD Arquitectura
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

1ª División Nacional, Round 10

Uribealdea vs Ordizia “B”
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Gaztedi vs Atletico San Sebastian
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Irún vs Baztan He
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

Belenos vs Universitario XV Bilbao
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

GE I EG vs CN Poblenou Enginyers
Referee: Real (Valencia)

Ponent vs Ibiza
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)

Sitges vs Valencia
Referee: Patron Costas (Granada)

Badajoz vs Olímpico Pozuelo
Referee: Lopez Lozano (Coruña)

CAU Madrid vs CAR Cáceres
Referee: Beltrán (Valencia)

Majadahonda vs Complutense Cisneros
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

RELATED ARTICLES