News

Referees to 27 January 2013

Mon, 21 Jan 2013 18:21
Mathieu-raynal630

In South Africa the Varsity Cup starts on Monday, which is why we have slightly extended the appointments' week to include Monday.

Quote-end

After all the tension and drama of the final pool rounds in Europe there is a week's breathing space before the Six Nations breaks out. But there is club stuff, weather in Europe permitting and there are two Tests.

The Turks & Caicos Islands will be playing their first Test ever. Curaçao did that recently and won, beating St Vincent and The Grenadines.

The Turks and Caicos Islands are a British Overseas Territory consisting of the larger Caicos Islands and smaller Turks Islands, two groups of tropical islands in the West Indies. The total population is about 45,000, of whom approximately 22,500 live on Providenciales in the Caicos Islands.

Saracens play Cardiff Blues, a match which will be played on artificial turf at the new, 10 000-seater Allianz Park Stadium, Saracens' new home in Barnet, North London.  Playing on an artificial surface is a first for professional rugby in England.

In South Africa the Varsity Cup starts on Monday, which is why we have slightly extended the appointments' week to include Monday.

International

NACRA Championship

Turks & Caicos Islands vs Jamaica
Referee: Ed Gardner (USA)
Assistant referees: Scott Florance (USA), Fraser Dods (Turks & Caicos Islands)

St Lucia vs British Virgin Islands
Referee: Cliff Jones (ST Vincent & The Grenadines)
Assistant referees: George Nicholson (Barbados), Home Union

Friendly

Irish Wolfhounds vs English Saxons
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Chris Williams (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)
Assessor: Tim Aplin (Ireland)

LV= Cup, Round 3

Harlequins vs London Welsh
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Stuart Terheege (England), Andrew Pearce (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Bath vs Exeter Chiefs
Referee: Nigel Owens Wales)
Assistant referees: Kevin Stewart (England), Darryl Chapman (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

London Irish vs Worcester Warriors
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Andrew Watson (England), Peter Huckle (England)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)

Newport Gwent Dragons vs Ospreys
Referee: Llyr ApGeraint-Roberts (England)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Neil Perkins (Wales)
Television match official: Tony Rowlands (Wales)

Saracens vs Cardiff Blues
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Roy Maybank (England), Paul Dix (England)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Northampton Saints vs Gloucester
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Nigel Carrick (England), Gareth Copsey (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

Leicester Tigers vs London Wasps
Referee: David Rose (England)
Assistant referees: Chris Sharp (England), Ashley Rowden (England)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)

Sale Sharks vs Scarlets
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Paul Dix (England), Robin Goodliffe (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: Brian Campsall (England)Domestic

Domestic

England

Championship

Plymouth Albion vs Moseley
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Paul Kir, Dino Maddern
Assessor: Stephen Leyshon

Jersey vs Rotherham Titans
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Robert Warburton, Michael Patz

Nottingham vs Bedford Blues
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Brian Ravenhill, Simon McConnell
Television match official: David Grashoff

Doncaster Knights vs London Scottish
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Andrew Jackson, Robin Goodliffe

Bristol vs Leeds Carnegie
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Thomas Foley, Roger Baileff

Newcastle Falcons vs Cornish Pirates
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Stephen Leyshon, James Minards

France

Top 14

Bayonne vs Castres at Stade Jean Dauger
Referee: Pascal Gaüzere
Assistant referees: Jean-Pierre Matheu, Philippe Gorbenko
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Agen vs Montpellier at Stade Armandie
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Jean-Luc Rebollal, Pascal Ubeda
Television match official: Laurent Valin

Stade Français vs Grenoble at Stade Charléty
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Christophe Mallet, Jean-Michel Schutz
Television match official: Vincent Azoulay

Bordeaux vs Racing-Métro at Stade André Moga
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Christophe Berdos, Christophe Clavere
Television match official: Eric Gonthier

Perpignan vs Clermont at Stade Aimé Giral
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: M Noirot, Jérôme Lamarque
Television match official: Bruno Bessot

Toulon vs Mont-de-Marsan at Stade Mayol
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Adrien Descottes, Thierry Le Grand
Television match official: Bernard Dal Maso

Toulouse vs Biarritz at Stade Ernest Wallon
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Cyril Lafon, Bruno Fiche
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2, Round 19

Carcassonne vs Pau at Stade Albert-Domec
Referee: Eric Soulan
Assistant referees: Nicolas Datas, Eric Sentucq
Goal judges: Franck-Oliver Duport, Jean-Claude Pairault

Colomiers vs Dax at Stade Michel Bendichou
Referee: Alain Blondel
Assistant referees: Fabien Cartault, Thierry Guilloton
Goal judges: Stéphane Thelamon, Laurent Colin

Auch vs La Rochelle at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Franck Hand, Alain Monteux
Goal judges: Stéphane Lamagnere, Frédéric Cambou

Oyonnax vs Aix-en-Provence at Stade Charles Mathon
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Frédéric Masse, Jean-Christophe Clot
Goal judges: Frédéric Diaz, Christian Olivier

Lyon vs Albi at Matmut Stadium
Referee: Stéphane Pomarède
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Bruno Gaudefrin
Goal judges: R Sanchez, C Reynes

Tarbes vs Aurillac at Stade Maurice-Trélut
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Sylvain Jaymes, Stéphane Duberger
Goal judges: Sébastien Vigier, Patrick Chaniol

Narbonne vs Brive at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Eric Gleyze, Franck Rataj
Goal judges: Bernard Lagardère, Jean-Michel Huguet

Béziers vs Massy at Stade De La Méditérranée
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Thierry Mallet, Frédéric Gourgues
Goal judges: Christian Castello, Stéphane Jeannot

Ireland

Ulster Bank, Division 1

Dolphins vs Young Munster
Referee: Peter Fitzgibbon

Garryowen vs Lansdowne
Referee: Alain Rolland

Old Belvedere vs UL Bohemians
Referee: David Wilkinson

Shannon vs Clontarf
Referee: Dudley Phillips

St Mary's vs Cork Constitution
Referee: Michael Black

Ballynahinch vs Dublin University
Referee: John Carvill

Belfast Harlequins vs Buccaneers
Referee: Gary Conway

Dungannon vs Bruff
Referee: Sean Gallagher

Blackrock vs Malone
Referee: Jonathan Peak

University College Dublin vs Ballymena
Referee: Leo Colgan

Under-18 Final

Leinster vs Connacht at Mullingar RFC
Referee: Shane Kierans

Italy

Eccellenza, Round 11

Reggio vs Cammi Rugby Calvisano
Referee: Domenico Sironi (Colleferro)
Assistant referees: Gianluigi Rossi (Piacenza), Vincenzo Smiraldi (Piossasco)

Viadana vs Mantovani Lazio
Referee: Andrea Spadoni (Padova)
Assistant referees: Luca Sgardiolo (Rovigo), Nicola Franzoi (S. Maria di Sala)

L’Aquila vs Crociati
Referee: Marius Mitrea (Postioma di Paese)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Albano Laziale), Francesco Pierantoni (Colleferro)

VEA Femi-Cz Rugby Rovigo Delta vs M-Three Rugby San Donà
Referee: Giuseppe Vivarini (Piave di Sacco)
Assistant referees: Paolo Schilirò (San Gregorio), Andrea Laurenti (Bologna)

Fiammo Oro Roma vs Estra I Cavalieri Prato
Referee: Stefano Traversi (Costa di Rovigo)
Assistant referees: Vincenzo De Martino (Pomigliano D’Arco), Ferdinando Cusano (Costabissara)

Marchiol Mogliano vs Petrarca Padova
Referee: Carlo Damasco (Arezzo)
Assistant referees: Simone Boaretto (Frassinelle), Francesco Lento (Tricesimo)

Scotland

Premiership

Dundee HSFP vs Edinburgh Accies
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Peter Allan, Graeme Marshall

Gala vs Currie
Referee: Johann van der Merwe
Assistant referees: Alan Campbell, Bob Nevins

Heriots vs Ayr
Referee: Phil Davies (England)
Assistant referees: Rob Dickson, Adrian Graves

Melrose vs Aberdeen
Referee: Iain Heard
Assistant referees: James Matthew, Rab Mchenry

Stirling County vs Boroughmuir
Referee: David Changleng
Assistant referees: Sam Grove-White, Gus Tweedale

South Africa

Friendlies

South Africa Under-20 vs Maties at Paul Roos Stadium
Referee: Marius van der Westhuizen

South Africa Under-20 vs Ikeys at Paul Roos Stadium
Referee: Quinton Immelman

Lions vs Cheetahs at Ellis Park
Referee: Tuaan Jonker

Varsity Shield

University of KwaZulu Natal vs University of Fort Hare at Peter Booysen Sports Park
Referee: Blake Beattie

University of the Western Cape vs Tshwane University of Technology at UWC Sport Stadium
Referee: Renier Vermeulen

Spain

División de Honor, Round 14

La Vila vs Atletico Madrid
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Vasile Mugurell, Joaquin Santoro

Bilkaia Gernika vs Ordizia
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Iñaki Atorrasagasti, Iñaki Vergara

VRAC Quesos Entrepinares vs Cetransa Salvador
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)
Assistant referees: Fernando Raposo, Eneko García Gañan

UE Santboiana Seat vs Getxo Artea
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

Hernani vs Ciencias Fund Cajasol
Referee: Itiaz Diaz (Madrid)
Assistant referees: Eki Fanlo, Goia

Cisneros vs Universidade Vigo
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: José Ignacio Fernandez Soria, Iñaki Muñoz

División de Honor Femenina, Round 1

Bizkarians vs Crat Coruña
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

GEI EG vs Majadahonda
Referee: tba

Inef Barcelona vs Complutense Cisneros
Referee: José Bogas (Barcelona)

Gotics vs Olimpico Pozuelo
Referee: tba

División de Honor B , Round 11

Eibar vs Barcelona Universitari Club
Referee: Luis Santos (León)

L'Hospitalet vs Durango
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Crat A Coruña vs Oviedo
Referee: Alberto Ruiz García (Vizcaya)

Independiente Santander vs Bera Bera
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

FC Barcelona vs Sant Cugat
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Les Abelles vs Atletico Portuense
Referee: Marc Riera (Barcelona)

CD Arquitectura vs Liceo Francés
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Alcobendas Rugby vs CAU Valencia
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Universidad de Granada vs AD Ingenieros Indust
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

1ª División Nacional, Round 13

Uribealdea vs Irún
Referee: David Castro (Asturias)

Ordizia “B” vs Belenos
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Atletico San Sebastian vs Zarautz
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

Baztan He vs Universitario XV Bilbao
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Sitges vs GE I EG
Referee: Real (Valencia)

CN Poblenou Enginyers vs UE Santboiana “B”
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)

Ibiza vs Valencia
Referee: Miguel De La Vega (Valladolid)

Complutense Cisneros vs XV Sanse Scrum
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Badajoz vs CAU Madrid
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Olimpico Pozuelo vs Majadahonda
Referee: Andrés Rodriguez (Valladolid)
 

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.