Latest News

Referees to 4 February 2013

Tue, 29 Jan 2013 12:55
Poite_romain_refs630

The Six Nations starts this week with its special burst of excitement. The referees are meeting at Lensbury Cup Abd will be as enthusiastic as everybody else concerned with this most ancient of international competitions.

International

Six Nations

Wales vs Ireland at Millennium Stadium
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Pascal Gauzere (France)
Television match official: Graham Hughes (England)
Citing commissioner: Douglas Hunter (Scotland)

England vs Scotland at Twickenham
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Jérôme Garces (France), Francisco Pastrana (Argentina)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)
Assessor: Brian Campsall (England)England vs Scotla
Citing commissioner: Ray Wilton (Wales)

Italy vs France at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Leighton Hodges (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Citing commissioner: John West (Ireland)

European Nations Cup

Russia vs Spain in Sochi
Referee: David Wilkinson (relandI)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Kieran Barry (relandI)

Portugal vs Romania in Lisbon
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Jason Langdontba (Wales)

Belgium vs Georgia at Stade Roi Baudouin, Brussels
Referee: Matteo Liperini (Italy)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Italy), Fabrizio Zucchi (Italy)

A Teams

England Saxons vs Scotland A
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (IrelandI), Kevin Beggs (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Under-20

England vs Scotland at Brickfields Recreation Ground
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Elia Rizzo (Italy), Francesco Lento (Italy)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Italy vs France at Stadio Marco Tomaselli, Caltanissetta, Sicily
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assiostant referees: Jon Mason (Wales), Wayne Davies (Wales)
Telkevision match official: Derek Bevan (Wales)

Wales vs Ireland at Parc Eirias
Referee: Laurant Cardona (France)
Assistant referees: Salem Attatlah (France), Laurent Amic (France)
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat (France)
Assessor: Les Peard (Wales)

Women

England vs Scotland at Esher Rugby Club
Referee: Christine Bigaran (France)
Assistant referees: Sara Cox (England), Simon Bourne (England)
Assessor: David Warren (England)

Italy vs France at Stadio Giulio e Silvio Pagani, Rovato, Brescia
Referee:Claire Hodnett (England)
Assistant referees: Barbara Guastini (Italy), Monia Salvini (Italy)

Wales vs Ireland at Talbot Athletic Ground
Referee: Claire Daniels (England)
Assistant referees: Kelvin Shorte (Wales), Peter Evans (Wales)
Assessor: Vernon Brown (Wales)

Sevens

The IRB Sevens Series moves to Wellington in New Zealand this weekend.

Referees: James McPhail (New Zealand), Alexandre Ruiz (France), Rasta Rasivhenge (South Africa), Matt O'Brien (Australia), Marius van der Westhuizen (South Africa), Michael Kelly (USA), Anthony Moyes (Australia), Tui Komiti  (Samoa), Bryan Arciero (Canada)

LV= Cup

Cardiff vs London Irish
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Neil Perkins (Wales), Matthew Thomas (Wales)

London Wasps vs Sale Sharks
Referee: David Rose (England)
Assistant referees: Darryl Chapman (England), Roy Maybank (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)

Gloucester vs Bath
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Nigel Carrick (England), Paul Burton (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Worcester Warriors vs Saracens
Referee: Tim Wigglesworth (England)
Assistant referees: Robin Goodliffe, Paul Dix
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

Exeter Chiefs vs Northampton Saints
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Luke Pearce (England), Peter Huckle (England)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Ed Morrison (England)

Scarlets vs Leicester Tigers
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Tim Hayes (Wales), Greg Morgan (Wales)
Television match official: Tony Rowlands (Wales)

London Welsh vs Newport Gwent Dragons
Referee: Andrew Small (England)
Assistant referees: Chris Sharp (England), Gareth Copsey (England)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Ashley Reay (England)

Ospreys vs Harlequins
Referee: Martin Fox (England)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Alan Jenkins (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)

British & Irish Cup

Rearranged matches from the snow.

Cross Keys vs Newcastle Falcons
Referee: Eanna O'Dowd (Ireland)

Bedford Blues vs Bedwas
Referee: Darren Gamage (England)
Assistant referees: Nicholas Cockburn (England), Simon Mcconnell (England)

Doncaster Knights vs London Scottish
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: John Meredith (England), James Minards (England)
Assessor: Stephen Leyshon (England)

Leeds Carnegie vs Plymouth Albion
Referee: Llyr ApGeraint-Roberts (England)
Assistant referees: John Meredith (England), Brian Ravenhill (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Nottinghasm vs Llandovery
Referee: tbc (Ireland)
Assistant referees: Andrew Taylorson (England), Dino Maddern (England)
Assessor: Nigel Chapman (England)

Friendly

Reds vs Blues Toowoomba at Sports Ground, Toowoomba
Referee: James Leckie (Australia)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Damien Mitchelmore (Australia)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

Domestic

Australia

Friendlies

Western Force vs Brumbies at Marrara Rugby Oval, Darwin
Referee: Andrew Lees
Assistant referees: Will Houston, Jake Barlow

Rebels vs Waratahs at North Hobart Stadium, Tasmania
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Ed Martin, Richard Goswell

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Clontarf vs St Mary's
Referee: Mark Patton

Shannon vs UL Bohemians
Referee: George Clancy

Belfast Harlequins vs Ballynahinch
Referee: Michael Black

Malone vs Ballymena
Referee: Richard Kerr

Dolphin vs Lansdowne
Referee: Olly Hodges

Old Belvedere vs Young Munster
Referee: Paul Haycock

Garryowen vs Cork Constitution
Referee: Peter Fitzgibbon

Bruff vs UCD
Referee: Nigel Correll

Buccaneers vs Blackrock
Referee: Sean Gallagher

Dublin University vs Dungannon
Referee: David Connolly

New Zealand

Friendlies

Crusaders vs Hurricanes at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Mike Fraser
Assistant referees: Kane McBride, Local

Chiefs vs Highlanders at Owen Delany Park, Taupo
Referee: Nick Briant
Assistant referees: Shane McDermott, Local

Scotland

Premiership

Catch-up after snow.

Dundee vs Heriots
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: David Changleng, tba

South Africa

Friendlies

Cheetahs vs Stormers in Bloemfontein
Referee: Lourens van der Merwe

Lions vs Bulls at Orlando Stadium
Referee: Sindile Mayende

Varsity Shield

Fort Hare Blues vs TUT at Davidson Rugby Stadium
Referee: Lusanda Jam
Assessor: Banks Yantolo

KZN vs CUT at Peter Booysen Sports Park
Referee: Archie Sehlako
Assessor: Alan O'Connell

Varsity Cup

Maties vs UJ at Craven Stadium
Referee: Matt Kemp
Assessor: Thuso Mngqibisa

UCT vs NMMU at UCT Rugby Fields
Referee: Jonathan Kaplan
Assessor: Dennis Immelman

NWU Pukke vs UP Tuks at Fanie du Toit Sports Ground
Referee: Pro Legoete
Assessor: Willie Roos

Wits vs UFS Shimlas at Wits Rugby Stadium
Referee: Eduan Nel
Assessor: Pierre Oelofse

Spain

These are all postponed matches.

División De Honor B, Round 16
\
Alcobendas vs CD Arquitectura
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)

División de Honor, Round 12

Bilkaia Gernika vs Getxo Artea
Referee: Pedro Montoya (Álava)

División de Honor Femenina , Round 2

Majadahonda vs Crat Coruña
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Complutense Cisneros vs GEI EG
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Inef Barcelona
Referee: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid)

Gotics vs Bizkarians
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

División De Honor B, Round 10

Bera Bera vs FC Barcelona
Referee: Itziar Diaz (Madrid)

Campeonato de Selecciones Autómicas Sub-20

Madrid vs Castilla/León
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Cataluña vs Valencia
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Campeonato De Selecciones Autómicas Sub-18

Madrid vs Castilla/León
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Cataluña vs Valencia
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

1ª Divisiónnacional, Round 12

Belenos vs Atletico San Sebastian
Referee: Tirso López Lozano  (Coruña)

RELATED ARTICLES