Latest News

Referees to 18 February 2013

Mon, 11 Feb 2013 23:09
Steve-walsh-points-630

It's a quiet weekend - the quiet before the storm to be followed by Six Nations, European Nations Cup and the outbreak of Super Rugby.

Super Rugby starts with two matches in Australia. Because of the British & Irish Lions' tour to Australia, the Australian conference will start before the other two.

The Community Cup starts in South Africa - a competition for non-university clubs.

International

NACRA Championship

British Virgin Islands vs Curacao at AO Shirley Stadium
Referee: Tim Luscombe (USA)

Super Rugby


Rebels vs Western Force at AAMI Park, Melbourne
Referee: Angus Gardner (Australia)

Brumbies vs Reds at Canberra Stadium, Canberra
Referee: Andrew Lees (Australia)

Pro 12, Round 15

Newport Gwent Dragons vs Glasgow Warriors at Rodney Parade
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), Rhys Thomas (Wales)
Television match official: Neil Ballard (Wales)

Scarlets vs Munster at Parc y Scarlets
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Neil Hennessy (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Leinster vs Benetton Treviso at Royal Dublin Society
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Assessor: Tim Aplin (Ireland)

Connacht vs Ospreys at Sportsground
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Michael Black (Ireland), Will O'Connor (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Ulster vs Zebre at Ravenhill
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Barry O'Keeffe (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Jack Young (Ireland)

Edinburgh vs Cardiff Blues at Murrayfield
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: David Changleng (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Fergus Neil (Scotland)

Friendly

Waratahs v Crusaders at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Ian Smith (Australia), Michael Hogan (Australia)

Domestic

England

Premiership

Bath vs London Irish
Referee: David Rose
Assistant referees: Andrew Pearce Andrew Watson
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Gary Welsh

Harlequins vs Leicester Tigers
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Peter Huckle Ashley Rowden
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Roy Marfleet

Saracens vs Exeter Chiefs
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Robin Goodliffe, Stuart Terheege
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Clive Leeke
Assessor: Ed Morrison

Worcester Warriors vs Northampton Saints
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Kevin Stewart, Paul Burton
Television match official: David Hudson
Assessor: Christopher White

London Wasps vs Gloucester
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Gareth Copsey, Ashley Rowden
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Brian Campsall

London Welsh vs Sale Sharks
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Nigel Carrick, Paul Dix
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Tony Spreadbury

Championship

Newcastle Falcons vs Moseley
Referee: Llyr apGeraint Roberts
Assistant referees: Stephen Leyshon, Chris Sharp

Doncaster Knights vs Leeds Carnegie
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Richard Kelly, Alan Hughes

Jersey vs Nottingham
Referee: John Meredith
Assistant referees: Thomas Foley, Dino Maddern

Plymouth Albion vs Bedford Blues
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Phil Watters, James Minards
Assessor: Ashley Reay

Cornish Pirates vs London Scottish
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Nick Williams Brian Ravenhill
Assessor: Jerry Wallis

Bristol vs Rotherham Titans
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Jonathan Healy, Roger Baileff
Assessor: Paul Bridgman

France


Top 14, Round 18

Toulouse vs Perpignan at Stade Ernest Wallon
Referee: Pascal Gaüzere
Assistant referees: Cyril Lafon, Pascal Ubeda
Television match official: Hervé Dubes

Toulon vs Montpellier atStade Mayol
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Christophe Berdos, Patrick Gorbenko
Television match official: Bernard Dal Maso

Stade Francais vs Bordeaux-Beglse at Stade Charléty
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Salem Attalah, Thomas Dejean
Television match official: Daniel Gillet

Clermont vs Mont-de-Marsan at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Jean-Luc Rebollal
Assistant referees: Laurent Millotte, Christophe Malterre
Television match official: Gérard Borreani

Racing Métro vs Bayonne at Stade Yves Du Manoir (Colombes)
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Mourad Zitouni, Laurent Breil
Television match official: Eric Gonthier

Grenoble vs Agen at Stade Lesdiguières
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Stéphane Boyer, Laurent Sclafer
Television match official: Daniel Irazoqui

Biarritz vs Castres at Parc Des Sports d'Aguilera
Referee: Jean-Pierre Matheu
Assistant referees: Sébastien Clouté, Benoît Escoubet
Television match official: Gilles Cogne

Pro D2, Round 21

Massy vs Dax at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Raphaël Guaragna, Eric Sentucq
Goal judges: Laurent Colin, Christophe Abadie

Narbonne vs Lyon at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Alain Gipoulou, Jean-Christophe Clot
Goal judges: Frédéric Dallon, Alain Guillen

Tarbes vs Aix-en-Provence at Stade Maurice-Trélut
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Dan Greuet, Jean Punzano
Goal judges: Frédéric Cambou, Vincent Lacaille

Aurillac vs Albi at Stade Jean-Alric
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Christian Coussan, Alain Falaise
Goal judges: Frédéric Diaz, Philippe Dehez

Auch vs Brive at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Fabien Cartault, Thierry Cazalet
Goal judges: Bernard Lagardere, Christian Grégoire

Pau vs Béziers at Stade du Hameau
Referee: Stéphane Pomarède
Assistant referees: C Bigaran, Denis Grenouillet
Goal judges: Patrick Chaniol, Christophe Reynes

La Rochelle vs Colomiers at Stade Marcel Deflandre
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Samuel Megret, Jacques De Lemos
Goal judges: Christian Castello, Jean-Michel Huguet

Oyonnax vs Carcassonne at Stade Charles Mathon
Referee: Vincent Blasco-Baqué
Assistant referees: Franck Hand, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Patrick Bruno, Stéphane Lamagnere
 

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Clontarf vs Shannon
Referee: Kieran Barry

Cork Constitution vs St Mary's
Referee: Stuart Gaffkin

Lansdowne vs Garryowen
Referee: George Clancy

UL Bohemians vs Old Belvedere
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Young Munster vs Dolphin
Referee: Nigel Correll

Ballymena vs Dublin University
Referee: Sean Gallagher

Ballynahinch vs UCD
Referee: Gary Conway

Blackrock vs Belfast Harlequins
Referee: Olly Hodges

Bruff vs Malone
Referee: David Connolly

Dungannon vs Buccaneers
Referee: Eanna O'Dowd

Italy

Eccellenza, Round 13

Marchiol Mogliano vs L’Aquila Rugby
Referee: Stefano Rizzo (Ferrara)Andrea
Assistant referees: Filippo Navarra (Trieste), Andrea Laurenti (Bologna)

Crociati vs Viadana
Referee: Filippo Bertelli (Azzano Mella)
Assistant referees: Francesco Russo (Milano), Moreno Borsetto (Castellanza)

Mantovani Lazio vs Vea Femi-Cz Rovigo Delta
Referee: Claudio Passacantando (L’Aquila)
Assistant referees: Stefano Mancini (Frascati, RM), Fabio Ranalli (Sulmona)

Petrarca Padova vs Fiamme Oro Roma
Referee: Marius Mitrea (Postioma di Paese)
Assistant referees: Gianluigi Rossi (Piacenza), Gabriele Armanini (Noceto)

Cammi Calvisano vs M-Three San Donà
Referee: Alan Falzone (Montemerlo)
Assistant referees: Stefano Roscini (Legnano), Nicola Franzoi (Santa Maria di Sala)

Estra I Cavalieri Prato vs Reggio
Referee: Stefano Marrama (Padova)
Assistant referees: Claudio Castagnoli (Livorno), Ferdinando Cusano (Costa Bissara)

New Zealand

Highlanders v Blues at the Recreation Ground, Queenstown
Referee: Chris Pollock
Assistant referees: Kane McBride, Mike Lash

Hurricanes v Chiefs at Mangatainoka RFC, Mangatainoka
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: Richard Kelly, Cam Stone

Scotland

Premiership

Aberdeen vs Heriots
Referee: Johann van der Merwe
Assistant referees: Andy Ireland Graeme Marshall

Gala vs Dundee HSFP
Referee: Peter Allan
Assistant referees: Damian Timson,Adrian Graves

Ayr vs Edinburgh Accies
Referee: Andrew Mcmenemy
Assistant referees: Dan Shaw, Stephen Hart

Boroughmuir vs Melrose
Referee: Andrew Rawson (England)
Assistant referees: Gary Gordon, Stephen Ward

Currie vs Stirling County
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: David Changleng, Bob Nevins

South Africa

Friendlies

Southern Kings v Griquas at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Marius Jonker

Valke vs Border at Barnard Stadium
Referee: Gerrie de Bruin

Pumas v Sharks at Mbombela Stadium, Nelspuit
Referee: Craig Joubert

Griffons vs Cheetahs at Bothaville
Referee: Rasta Rashivenga

South Western Districts vs Griquas at Outeniqua Park,George
Referee: Jason Jaftha

Lions vs Border
Referee: Lesego Legoete

Community Cup

College Rovers vs Despatch at KP3, Kings Park Fields, Durban
Referee: Blake Beattie
Assessor: Alan O' Connell

Worcester Villagers vs Sishen at Esselen Park, Worcester
Referee: François Pretorius
Assessor: Keith Hendricks

Pretoria Police vs Durbanville-Belville at SAPS Training Academy, Pretoria
Referee: Jan Venter
Assessor: Pierre Oelofse

African Bombers vs Welkom Rovers at Zwide Stadium, Port Elizabeth
Referee: Tahla Simo Ntshakaza

Rustenburg Impala vs Roodepoort at Rustenburg Rugby Fields, Rustenburg
Referee: Eduan Nel

Assessor: Theuns Janse van Vuuren

Noordelikes vs Raiders at Noordelikes Rugby Club, Polokwane
Referee: Pieter Maritz

Old Selbornian vs Brakpan at Old Selbornian Rugby Club, East London
Referee: Loyiso Bosman
Assessor: Banks Yantolo

Roses United vs White River at Pelican Park, Wellington
Referee: Daniel Fortuin
Assessor: Thuso Mngqibisa

18 February

Varsity Cup

UFS  Shimlas vs UP Tuks at Shimla Park
Referee: Tiaan Jonker
Assessor: Gerrit Coetzer

Wits vs NWU Pukke at Wits Rugby Stadium
Referee: Ben Crouse
Assessor: Pierre Oelofse

Maties vs NMMU at Craven Stadium
Referee: Quinton Immelman
Assessor: Thuso Mngqibisa

UCT vs UJ at UCT Rugby Fields
Referee: Jaco van Heerden
Assessor: Dennis Immelman

Varsity Shield

TUT vs CUT at TUT Stadium
Referee: Ricus van der Hoven
Assessor: Willie Roos

Fort Hare Blues vs UWC at Davidson Rugby Stadium
Referee: Rodney Bonaparte
Assessor: Banks Yantolo

Varsity Young Guns

Kovsies vs UP Tuks at Shimla Park
Referee: Marlize Jordaan
Assessor: Gerrit Coetzer

UCT vs NMMU at UCT Rugby Fields
Referee: Nathan Swartz
Assessor: Dennis Immelman

Spain

División de Honor, Round 16

Bilkaia Gernika vs La Vila
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Vrac Quesos Entrepinares vs Atletico Madrid
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

UE Santboiana vs Ordizia
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Hernani vs Cetransa Salvador
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)

Cisneros vs Getxo Artea
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Ciencias Fund Cajasol vs Universidade Vigo
Referee: Igotz Atorrasagasti (Guipúzcoa)

División de Honor Femenina, Round 4

Complutense Cisneros vs Majadahonda
Referee: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Crat Coruña
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

Gotics vs GEI EG
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)

Bizkarians vs Inef Barcelona
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

División de Honor B , Round 12

Durango vs Barcelona Universitari Club
Referee: David Castro (Asturias)

Oviedo vs L’Hospitalet
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Bera Bera vs Crat A Coruña
Referee: Francisco Ruíz Jiménez (Málaga)

Sant Cugat vs Independiente Santander
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

FC Barcelona vs Eibar
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Liceo Francés vs Atco Portuense
Referee: José Bogas (Barcelona)

Cau Valencia vs Helvetia Rugby
Referee: Luis Santos (León)

Ingenieros Indust vs Alcobendas
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Universidad de Granada vs Les Abelles
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

1ª División Nacional, Round 14

Irún vs Gaztedi
Referee: Igotz Gallastegi (Guipuz)

Belenos vs Uribealdea
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Zarautz vs Ordizia “B”
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Universitario Xv Bilbao vs Atletico San Sebastian
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

Sitges vs Ponent
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

UE Santboiana “B” vs GE I EG
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Valencia vs Poblenou Enginyers C
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

RELATED ARTICLES