Latest News

Referees to 25 February 2013

Mon, 18 Feb 2013 21:23
Jonathankaplan630x400

Jonathan Kaplan reaches another milestone this weekend when he referees his century of Super Rugby matches - yet another record for him.

International

Six Nations

Italy vs Wales at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Alain Rolland (Ireland), Pascal Gauzere (France)
Television match official: Geoff Warren (England)
Assessor: Donal Courtney (Ireland)

England vs France at Twickenham, London
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Leighton Hodges (Wales)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)

Scotland vs Ireland at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Jérôme Garces (France), Greg Garner (England)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Assessor: Lyndon Bray (New Zealand)
Citing Commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

European Nations Cup

Division 1A

Russia vs Georgia
Referee: Laurent Cardona (France)
Assistant referees: Mourad Zitoun (France)i, Jean-Michel Morandin (France)

Spain vs Romania in Gijon
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Filippo Navarra (Italy), Francesco Lento (Italy)

Portugal vs Belgium in Lisbon
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Radu Petrescu (Romania), Danut Frasineanu (Romania)

NACRA

Jamaica vs USA South
Referee: Alasdair Robertson (Cayman Islands)
Assistant referees: Dave Sherwin (Cayman Islands), local

Amateurs

England Counties vs France Amateurs
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Thomas Foley (England), Roger Baileff (England)

Students

England vs France
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Ross Campbell (England), Darryl Chapman (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Under-20

Italy vs Wales at Stadio Enrico Rocchi, Viterbo
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Greg Macdonald (England), Darren Gamage (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

England vs France
Referee: Andy Mcmenemy (Scotland)
Assistant referees: Andrew McPherson (Scotland), Graeme Marshall (Scotland)
Television match official: Eric Bullion (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Scotland vs Ireland at Netherdale
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Kelvin Shorte (Wales)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Under-18

Ireland vs Italy
Referee: David Procter (England)
Assistant referees: Kevin Beggs (Ireland), Ken Henley-Willis (Ireland)
Assessor: T Duncan (Ireland)

Wales vs France
Referee: Stuart Gaffkin (Ireland)

Women

Italy vs Wales in Benevento
Referee: Silvie Bros (France)
Assistant referees: Federica Guerzoni (Italy), MB Benvenuti (Italy)

England vs France
Referee:Cammy Rudkin (Scotland)
Assistant referees: Clare Daniels (England), Michael Patz (England)
Timekeeper: Phil Bowers (England)
Television match official: Roy Maybank (England)
Assessor: Keith Page (England)/Alan Biggs (England)

Scotland vs Ireland
Referee: Simon Rees (Wales)
Assistant referees: Alex Pratt (Scotland), Brian Darling (Scotland)

Under-20 Women

England vs France Women
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), Jane Pizii (England)

Super Rugby

Highlanders vs Chiefs at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Rebels vs Brumbies at AAMI Park, Melbourne
Referee: James Leckie (Australia)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Ian Smith (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Bulls vs Stormers at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Stefan Breytenbach (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Hurricanes vs Blues at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Garratt Williamson (New Zealand), Nick Briant (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Reds vs Waratahs at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), Rohan Hoffmann (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Cheetahs vs Sharks at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Assistant referees: Jason Jaftha (South Africa), Tiaan Jonker (South Africa)
Television match official: Gerrie Coetzee (South Africa)

Kings vs Force at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Lourens van der Merwe (South Africa)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Christie du Preez (South Africa)
Television match official: Johann Meuwessen (South Africa)

Pro 12

Leinster vs Scarlets at Royal Dublin Society
Referee: Marius Mitrea (Italy)Assistant referees: Michael Black (Ireland), Jonathan Peak, (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Assessor: Michael Carrol (Ireland)
Citing Commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Benetton Treviso vs Munster at Stadio Monigo, Treviso
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant Referees: Stefano Traversi (Italy), Stefano Marrama (Italy)
Television match official: Mauro Dordolo (Italy)
Citing Commissioner: Achille Reali (Italy)

Zebre vs Newport Gwent Dragons at Stadio XXV Aprile
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant Referees: Andrea Spadoni (Italy, Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Citing Commissioner: Roberto Carra (Italy)

Cardiff Blues vs Connacht at Cardiff Arms Park
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Jason Langdon (Wales)
Citing Commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Ospreys vs Edinburgh at Liberty Stadium
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Alan Jenkins (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)
Citing Commissioner: Jeff Mark (Wales)

Glasgow Warriors vs Ulster at Scotstoun Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: David Changleng (Scotland), Adrian Graves (Scotland)
Television match offical: Iain Ramage (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)
Citing Commissioner: Rob Flockhart (Scotland)

British & Irish Cup

Bristol vs Cardiff
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Shane Lewis (England), James Minards (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Rotherham Titans vs Aberavon
Referee: Simon Harding (England)
Assistant referees: Andrew Jackson (England), Chris Sharp (England)

Newcastle Falcons vs Cornish Pirates
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: John Meredith (England), Alan Hughes (England)

Nottingham vs Llandovery
Referee: Sean Gallagher (Ireland
Assistant referees: Marcus Caton (England), Dino Maddern (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Domestic

England

Premiership

Gloucester vs Worcester Warriors
Referee: David Rose
Assistant referees: Stuart Terheege, Paul Burton
Timekeeper: Laurie Bryant
Television match official: Trevor Fisher

Sale Sharks vs Harlequins
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Robin Goodliffe, Gareth Copsey
Assessor: Brian Campsall
Television match official: Tony Turner

Northampton Saints vs Bath
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Robin Goodliffe, Ashley Rowden
Timekeeper: Nigel Yates
Television match official: Mike Hamlin

Leicester Tigers vs Saracens
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Paul Dix, Nigel Carrick
Timekeeper: Brian Abrahams
Television match official: Graham Hughes
Assessor: Clive Leeke

Exeter Chiefs vs London Welsh
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Andrew Pearce, Peter Huckle
Television match official: Matthew Peters

London Irish vs London Wasps
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Ian Tempest, Andrew Watson
Timekeeper: Roy Marfleet
Television match official: David Grashoff
Assessor: Ashley Reay

France

Top 14, Round 19

Castres vs Toulon at Stade Pierre Antoine
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Sébastien Clouté, Sébastien Hebert
Television match official: Philippe Bonhoure

Biarritz vs Racing-Métro at Parc Des Sports d'Aguilera
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Flavien Hourquet, René Bordeneuve
Television match official: Bruno Bessot

Montpellier vs Bordeaux-Bègles at Stade Yves du Manoir (Montpellier)
Referee: Céderic Marchat
Assistant referees: Tual Trainini, Bruno Fiche
Television match official: Gilles Cogne

Agen vs Mont-de-Marson at Stade Armandie
Referee: Jean-Pierre Matheu
Assistant referees: Mathieu Noirot, Jérôme Lamarque
Television match official: Jean-Claude Levrier

Grenoble vs Clermont at Stade des Alpes
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Jacques Schutz
Television match official: Vincent Azoulay

Toulouse vs Bayonne at Stade Ernest Wallon
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Christophe Mallet, Christophe Clavere
Television match official: Jean-PierrePellaprat

Perpignan vs Stade Français at Stade Aimé Giral
Referee: Jean-Luc Rebollal
Assistant referees: Stéphane Pomarède, Akim Hadj Bachir
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Ireland

Ulster Bank League 1

Garryowen vs UL Bohemians
Referee: Kieran Barry

UCD vs Dublin University
Referee: Paul Haycock

Clontarf vs Young Munster
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Cork Constitution vs Lansdowne
Referee: Peter Fitzgibbon

Shannon vs Old Belvedere
Referee: Mark Patton

St Mary's vs Dolphin
Referee: Eanna O'Dowd

Ballynahinch vs Ballymena
Referee: Olly Hodges

Belfast Harlequins vs Bruff
Referee: Dave O'Flynn

Blackrock vs Dungannon
Referee: Nigel Correll

Buccaneers vs Malone
Referee: Darragh McCormack

Italy

Eccellenza , Round 2

This is a postponed match.

Marchiol Mogliano vs L’Aquila
Referee: Filippo Bertelli (Azzano Mella)
Assistant referees: Diego Bono (Coccaglio),Angelo Marchesin (San Donà di Piave)

Scotland

Premiership

Ayr vs Currie
Referee: Peter Allan
Assistant referees: Duncan Mcclement, Iain Bruce

Edinburgh Accies vs Aberdeen
Referee: Rob Dickson
Assistant referees: Graeme Wells, Digby Thomas

Heriots vs Boroughmuir
Referee: Gary Gordon
Assistant referees: Neil Muir, Graham Allen

Melrose vs Dundee HSFP
Referee: David Changleng
Assistant referees: tba, Bob Nevins

Stirling County vs Gala
Referee: James Matthew
Assistant referees: Sam Grove-White, Gus Tweedale

South Africa

Community Cup

Sishen vs College Rovers at Kalahari Country Club, Kathu
Referee: Francois de Bruin
Assistant referees: Local

SK Walmers vs Worcester Villagers at Green Point Track
Referee: Daniel Fortuin
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

Durbanville-Belville vs African Bombers in Durbanville
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Welkom Rovers vs Bloemfontein Police at Rovers Rugby Club, Welkom
Referee: Enrico van Rooyen
Assistant referees: Local
Assessor: Gerrit Coetzer

Roodepoort vs Noordelikes at Rand Leases Sports Ground, Roodepoort
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Raiders vs Bloemfontein Crusaders at Bill Jardine Stadium, Johannesburg
Referee: Eugene de Wet
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Brakpan vs Roses United at Bosman Stadium, Brakpan
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Local
Assistant referees: Theuns Janse van Vuuren

White River vs Evergreens at White River Rugby Club, White River
Referee: Lihan Pretorius
Assistant referees: Local
Assessor: Dries Breytenbach

Varsity Cup

Wits vs UJ at Wits Rugby Stadium
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff

Tukkies vs Maties at Tuks Rugby Stadium
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Local
Television match official: Gerrie Coetzee

NMMU vs Shimlas at NMMU Stadium
Referee: Lusanda Jam
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Pukke vs UCT at Fanie du Toit Sports Ground
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Local
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

Varsity Shield

Fort Hare vs KwaZulu Natal at Davidson Rugby Stadium
Referee: Jadezweni Cwengile
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

TUT vs UWC at Tut Stadium
Referee: Tahla Simo Ntshakaza
Assistant referees: Local
Assessor: Tappe Henning

Varsity Young Guns

NMMU vs Maties Juniors at NMMU Stadium
Referee: Christie du Preez
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Pukke vs Wits at Fanie du Toit Sports Ground
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

Spain

División de Honor, Round 1

Universidade Vigo vs Bilkaia Gernika
Referee: Rafael Ortega (Sevilla)

La Vila vs Vrac Quesos Entrepinares
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Rugby Atletico Madrid vs UE Santboiana
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Ordizia vs Hernani
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Cetransa Salvador vs Cisneros
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Getxo Artea vs Ciencias Fund Cajasol
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

División de Honor B, Round 13

Eibar vs Durango
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Barcelona Universitari Club vs Oviedo
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

L’Hospitalet vs Bera Bera
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Crat A Coruña vs Sant Cugat
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Independiente Santander vs FC Barcelona
Referee: David Castro (Asturias)

Les Abelles vs Liceo Francés
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

CAU Valencia vs CD Arquitectura
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Helvetia vs AD Ingenieros Indust
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Alcobendas vs Universidad De Granada
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

1ª División Nacional ,12ª Jornada

CAU Madrid vs XV Sanse Scrum
Referee: José Luis Real Guillot (Valencia)

Majadahonda vs Badajoz
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)

Cáceres vs Olímpico Pozuelo
Referee: Miguel De La Vega (Valladolid)

1ª División Nacional, Round 15

Gaztedi vs Belenos
Referee: Rodriguez Gutierrea (Valladolid)

Uribealdea vs Zarautz
Referee: Eduardo Cousillas (Santander)

Ordizia “B” vs Universitario XV Bilbao
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Atletico San Sebastian vs Baztan
Referee: Juan Manuel Gañan (Segovia)

Campeonato de Selecciones Autómicas Sub-20

Castilla/León vs Andalucía
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Valencia vs Euskadi
Referee: Luis Santos (León)

Campeonato de Selecciones Autómicas Sub-18

Castilla/León vs Andalucía
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Valencia vs Euskadi
Referee: Francisco Ruiz Jiménez (Málaga)

Wales

Premiership

Carmarthen vs Swansea
Referee: Andrew Davies
Assistant referees: Huw Griffiths, Adrian Slade

Bedwas vs Cross Keys
Referee: Neil Hennessy
Assistant referees: Matthew Thomas (Gwent), Gareth John

Pontypridd vs Newport
Referee: James Jones
Assistant referees: Gareth Saunders, Steve Harwood

Bridgend vs Neath
Referee: Martyn Lewis
Assistant referees: Mike Griffiths, Matthew Davies

Llanelli vs Cardiff
Referee: Greg Morgan
Assistant referees: Jon Hardy, Neil Jones
 

RELATED ARTICLES