Latest News

Referees to 4 March 2013

Mon, 25 Feb 2013 21:38
Jason-jaftha-points

Jason Jaftha makes his debut as a Super Rugby referee.

Quote-end

The year is speeding by and there may not be Test matches this weekend but there will be lots of activity to test match officials.

Jason Jaftha makes his debut as a Super Rugby referee.

The Pacific Rugby Cup starts in the Pacific. In this round the three island countries play Australian teams.

Matt O'Brien, son of the famous referee Paddy, has been doing well on the Sevens circuit and gets one of the three matches, going down from Brisbane to Canberra.

South Africa has two visiting referees - Juan Sylvestre from Argentina and Nic Rocono from the USA.

International

Pacific Cup

Junior Waratahs vs Fiji Warriors at Allianz Stadium
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Richard Goswell (Australia), Will Houston (Australia)
Coach: John McCarthy (Australia)

Brumby Runners vs Samoa A at Viking Park
Referee: Matt O'Brien (Australia)
Assistant referees: Robert Paloni (Australia), Brad Dale (Australia)

Reds A vs Tonga A at Ballymore
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Simon Moore (Australia), John Corry (Australia)

Under-18

England vs Scotland
Referee: Tual Trainini (France)
Assistant referees: Robin Goodliffe (E), Alan Hughes (E)
Assessor: Gary Welsh (E)

Super , Week 3

Blues vs Crusaders at Eden Park, Auckland
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Jonathon White (New Zealand), Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Reds vs Hurricanes at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), Damien Mitchelmore (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Waratahs vs Rebels at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: James Leckie (Australia), Ed Martin (Australia)
Television match official: Matt Goddard (Australia)

Chiefs vs Cheetahs at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Garratt Williamson (New Zealand), Glen Jackson (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Bulls vs Force at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jason Jaftha (South Africa)
Assistant referees: Lourens van der Merwe (South Africa),Sieg van Staden (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Sharks vs Stormers at Kings Park, Durban
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Cobus Wessels (South Africa)
Assistant referees: Shaun Veldsman (South Africa)

Pro 12

Dragons vs Leinster at Rodney Parade
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Leighton Hodges (Wales), Sean Brickell (Wales)

Ulster vs Benetton Treviso at Ravenhill
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), David Keane (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Glasgow vs Cardiff
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Andrew Macpherson (Scotland), Graeme Marshall (Scotland)

Connacht vs Zebre at Sportsground
Referee: Nigel Hennessy (Wales)
Assistant referees: Michael Black (Ireland), Edward Kenny (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Munster vs Ospreys at Thomond Park
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Eanna O'Dowd (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Scarlets vs Edinburgh at Parc y Scarlets
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Tim Hayes (Wales), Greg Morgan (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)

Domestic

England

Premiership

Worcester Warriors vs London Wasps
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Paul Burton, Paul Dix
Timekeeper: Matthew Peters

Bath vs Gloucester
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Stuart Terheege, Ashley Rowden
Timekeeper: Laurie Bryant
Television match official: Geoff Warren
Assessor: Ed Morrison

Leicester Tigers vs Sale Sharks
Referee: Wayne Barnes
Peter Huckle, Gordon Goodliffe
Timekeeper: Mike Hamlin

Northampton Saints vs London Irish
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Gareth Copsey, Nigel Carrick
Timekeeper: Brian Abrahams
Assessor: Clive Leeke

Harlequins vs Exeter Chiefs
Referee: David Rose
Assistant referees: Roy Maybank, Andrew Pearce
Timekeeper: Bob Ockenden
Television match official: Graham Hughes
Assessor: Paul Bridgman

Saracens vs London Welsh
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Kevin Stewart, Andrew Watson
Timekeeper: John Burtenshaw
Television match official: David Grashoff
Assessor: Tony Spreadbury

Championship

London Scottish vs Jersey
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Philip Davies, Roger Baileff

Bedford Blues vs Bristol
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Nicholas Cockburn, Simon Mcconnell

Rotherham Titans vs Newcastle Falcons
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Wayne Falla, Dino Maddern
Assessor: Brian Campsall

Moseley vs Doncaster Knights
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Jonathan Healy, Brian Ravenhill

Leeds Carnegie vs Cornish Pirates
Referee: John Meredith
Assistant referees: Simon Harding, Darryl Chapman

Nottingham vs Plymouth Albion
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Andrew Taylorson, Chris Sharp

France

Top 14, Round 20

Bayonne vs Biarritz at Stade Jean Dauger
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Sébastien Pomarède, Bruno Fich
Television match official: Eric Gonthier

Stade Français vs Clermont De France
Referee: Pascal Gauzere
Assistant referees: Céderic Marchat, Laurent Sclafer
Television match official: Hervé Dubes

Bordeaux-Bègles vs Agen at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Jean-Luc Rebollal, Thomas Dejean
Television match official: Eric Gauzins

Racing-Métro 92 vs Grenoble at Stade Yves Du Manoir (Colombes)
Referee: Jean-Pierre Matheu
Assistant referees: Christophe Mallet, Christophe Malterre
Television match official: Vincent Azoulay

Castres vs Montpellier at Stade Pierre Antoine
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Christophe Berdos, Benoît Escoubet
Television match official: Gérard Borreani

Mont-de-Marsan vs Perpignan at Stade Guy Boniface
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Alexandre Ruiz, Christophe Clavere
Television match official: Bernard Dal Maso

Toulon vs Toulouse at Stade Mayol
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Laurent Millotte, Jérôme Lamarque
Television match official: Daniel Gillet

Pro D2, Round 22

Narbonne vs Aurillac at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: David Rosich
Assistant referees: Robert Crabos, Laurent Guillemard
Goal judges: Alexandre Boulingrin

Carcassonne vs La Rochelle at Stade Albert-Domec
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Raphaël Guaragna, Frédéric Gourgues
Goal judges: Stéphane Jeannot, Philippe Lecomte

Béziers vs Auch at Stade De La Méditérranée
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Francis Vanamandel, Thierry Guilloton
Goal judges: Michel Lasserre, Charles Bonfanti

Tarbes vs Albi at Stade Maurice-Trélut
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Fabien Cartault, Régis Gabard
Goal judges: Emmanuel Heinrich, Serge Keromnes

Massy vs Brive at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Franck Hand, Franck Rataj
Goal judges: Frédéric Duport, Maxime Bernard

Dax vs Oyonnax at Stade Maurice Boyau
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Francois Godin, Franck Bernos
Goal judges: Jean-Claude Pairault, Lionel Fillol

Lyon vs Aix-en-Provence at Matmut Stadium
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Walter Prache, Alain Monteux
Goal judges: Maxime Puig, Laurent Foucaud

Colomiers vs Pau at Stade Michel Bendichou
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Pierre Courbier, Stéphane Duberger
Goal judges: Panait Carp, Dominique Salabaraas

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Dolphin vs UL Bohemians
Referee: Dudley Phillips

Lansdowne vs Young Munster
Referee: Kieran Barry

Shannon vs Cork Constitution
Referee: Alain Rolland

St Mary's vs Garryowen
Referee: Nigel Correll

Ballymena vs Blackrock
Referee: Stuart Gaffkin

Bruff vs Ballynahinch
Referee: Leo Colgan

Dublin University vs Buccaneers
Referee: Peter Fitzgibbon

Dungannon vs UCD
Referee: Simon McDowell

Italy

Eccellenzaund 14

Fiamme Oro Roma vs Viadana
Referee: Alan Falzone (Montemerlo)
Assistant referees: Marco Carrera (Roma), Francesco Commone (Arzano)

Cammi Calvisano vs Mantovani Lazio
Referee: Andrea Spadoni (Padova)
Assistant referees: Simone Boaretto (Frassinelle), Franzoi Franzoi (S. Maria di Sala)

Reggio vs Marchiol Mogliano
Referee: Stefano Rizzo (Ferrara)
Assistant referees: Gianluigi Rossi (Piacenza), Luigi Sorrentino (Milano)
 
M-Three San Donà vs Crociati
Referee: Stefano Pennè (Casalpusterlengo)
Assistant referees: Claudio Blessano (Frassinelle), Moreno Borsetto (Castellanza)

L’Aquila vs Estra I Cavalieri Prato
Referee: Domenico Sironi (Colleferro)
Assistant referees: Simone Colantonio (Roma), Stefano Romani (Colleferro)

Vea Femi-Cz Rovigo Delta vs Petrarca Padova
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Azzano Mella), Andrea Laurenti (Bologna)

Scotland

South Africa

Community Cup, Round 3

Despatch vs Villagers Worcester at Central Rugby Fields, Despatch
Referee: Rodney Bonaparte

Sishen vs SK Walmers Kalahari Country Club, Kathu
Referee: Nico Schmahl

Bloemfontein Police vs Durbanville-Belville at Bobbies Park, Bloemfontein
Referee: Oregopotse Rametsi

African Bombers vs Pretoria Police at Zwide Stadium
Referee: Christie du Preez

Rustenburg Impalas vs Bloemfontein Crusaders at Rustenburg Rugby Fields
Referee: Nic Rocono (USA)

Roodepoort vs Raiders at Rand Leases Sport Ground, Roodepoort
Referee: Renier Vermeulen

Evergreens vs Brakpan at Pacaltsdorp Sports Ground
Referee: Francois Groenewald

Roses United vs Old Selbornian at Pelican Park, Wellington
Referee: Matt Kemp

Varsity Cup

NMMU vs UJ at NMMU Stadium, PE
Referee: Gerrie de Bruin

UCT vs Maties at UCT Rugby Fields
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Matt Kemp, Local

Shimlas vs NWU-Pukke at Xerox Shimlas Park, Bloemfontein
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Pieter Janse van Vuuren, Local

Tukkies vs Wits at Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Referee: Jaco Kotze

Varsity Shield

UWC vs CUT at UWC Sports Stadium, Parow
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Matt Kemp, Local

UKZN vs TUT at Peter Booysen Sports Park, Pietermaritzburg
Referee: Daniel Fortuin

Young Guns

Kovsies vs NWU-Pukke at Xerox Shimlas Park
Referee: Pieter Janse van Vuuren

Tuks vs Wits at Tuks Rugby Stadium
Referee: Nic Rocono (USA)

NMMU vs UJ at NMMU Stadium, PE
Referee: Rodney Bonaparte

Maties Juniors vs UCT at Danie Craven Stadium
Referee: Jadezweni Cwengile

Spain

División de Honor, Round 10

Universidade Vigo vs UE Santboaiana
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)
Assistant referees: Maxi Fraga, José Miguel Cuñado

División de Honor Femenina, Round 5

GEI EG vs Inef Barcelona
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Crat Coruña vs Gotics
Referee: Tirso López Lozano (A Coruña)

Majadahonda vs Olímpico Pozuelo
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)

Complutense Cisneros vs Bizkarians
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

División de Honor B, Round 14

Oviedo vs Durango
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Bera Bera vs Barcelona Universitari Club
Referee: Luis Santos (León)

Sant Cugat vs L’Hospitalet
Referee: José Bogas (Barcelona)

FC Barcelona vs Crat A Coruña
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Independiente Santander vs Eibar
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

CAU Valencia vs Atletico Portuense
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

AD Ingenieros Indust vs CD Arquitectura
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Universidad de Granada vs Helvetia
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Alcobendas vs Les Abelles
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

1ª División Nacional – Grupo 1, Round 16

Belenos vs Irún
Referee: Miguel De La Vega (Valladolid)

Zarautz vs Gaztedi
Referee: Alberto Ruiz García (Vizcaya)

Universitario XV Bilbao vs Uribealdea
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Baztan KE vs Ordizia “B”
Referee: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid)

1ª División Nacional – Grupo 2 , Round 13

Ponent vs UE Santboiana “B”
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

GE I EG vs Valencia
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

CN Poblenou Enginyers vs Ibiza
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

1ª División Nacional – Grupo 3 , Round 13

CAU Madrid vs Complutense Cisneros
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

XV Sanse Scrum vs Majadahonda
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Badajoz vs CAR Cáceres
Referee: Eliseo Patrón Costas (Granada)

Wales

Premiership

Neath vs Bedwas
Referee: Ian Davies
Assistant referees: David Jones, Ian Jones

Swansea vs Pontypridd
Referee: Tim Hayes
Assistant referees: David Metcalfe, Terry Thomas

Llanelli vs Llandovery
Referee: Leighton Hodges
Assistant referees: Huw Griffiths, Richard Hughes

Aberavon vs Carmarthen
Referee: Neil Perkins
Assistant referees: Robert Hale, Huw F Lewis

Cardiff vs Cross Keys
Referee: Chris Williams
Assistant referees: Nigel Jones, Gareth Butler

Newport vs Bridgend
Referee: James Jones
Assistant referees: Steve Nash, Simon Harris

RELATED ARTICLES