News

Referees to 11 March 2013

Mon, 04 Mar 2013 12:46
Craig-joubert-630

It's again a hectic weekend with lots of big rugby on both sides of the equator with lots to absorb referee interest.

In South Africa there is the start to the Vodacom Cup, a provincial competition for those not in Super Rugtby.

International

Six Nations

Scotland vs Wales at Murrayfield
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Giulio De Santis (Italy)

Ireland vs France at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Greg Garner (England)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

England vs Italy at Twickenham
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Mathieu Raynal (France)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

European Nations Cup

Division 1A

Georgia vs Spain Tbilisi
Referee: Stuart Gaffikin (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Kevin Beggs (Ireland)

Portugal vs Russia in Coimbra
Referee: Jean-Pierre Matheu (France)
Assistant referees: Mourad Zitouni (France), Akim Hadj Bachir (France)

Belgium vs Romania in Brussels
Referee: Andy Ireland (Scotland)
Assistant referees: Gary Gordon (Scotland), Stephen Hart (Scotland)

Division 1B

Czech Republic vs Germany in Prague
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Bogdan Milita (Romania), Ionut Bodea (Romania)

Pacific Rugby Cup

Sydney Academy vs Samoa A at TG Milner Oval
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: James Bolabiu (Fiji), Kaveni Talemaivalagi (Fiji)

ACT XV vs Tonga A at Royal Military College, Canberra
Referee: Ed Martin (Australia)
Assistant referees: Rohan Nishantha (Australia), Gordon McGurk (Australia)

Brisbane Academy vs Fiji Warriors at Ballymore
Referee: Matt O'Brien (Australia)
Assistant referees: Damien Mitchelmore (Australia), Paul Haydock (Australia)

Amateur

Scotland Clubs vs Ireland Clubs
Referee: Thomas Foley (England)
Assistant referees: Cammy Rudkin (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Assessor: Gordon McMurray (Scotland)

Under-20

Scotland vs Wales in Inverness
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Micheal Black (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Ireland vs France
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Ashley Rowden (England)
Television match official: Trevor Fisher (England)

England vs Italy
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Nigel Correll (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Under-18

Wales vs England
Referee: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)

Scotland vs Ireland
Referee: Adrian Descottes (France)
Assistant referees: Neil Muir (Scotland), Stephen Ward (Scotland)
Assessor: John Bacigalupo (Scotland)

Women

Ireland vs France
Referee: Nicky Inwood (New Zealand)
Assistant referees: Ken Henley-Willis (Ireland), Gary Glennon (Ireland)
Assessor: Tim Aplin (Ireland)

England vs Italy
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)
Assistant referees: Michael Cooper (England), Nikki O'Donnell (England)
Assessor: Steve Riley (England)

Scotland vs Wales
Referee: Claire Hodnett (England)
Assistant referees: Mhairi Hay (Scotland), Alex Pratt (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Super 15, Week 4

Hurricanes vs Crusaders at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Garratt Williamson (New Zealand), Shane McDermott (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Rebels vs Reds at AAMI Park, Melbourne
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assistant referees: James Leckie (Australia), Ed Martin (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Highlanders vs Cheetahs at Rugby Park, Invercargill
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Brumbies vs Waratahs at Canberra Stadium, Canberra
Referee: Jonathon White (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Rohan Hoffmann (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Stormers vs Chiefs at Newlands
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Jonathan Kaplan (South Africa), Ben Crouse (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)

Kings vs Sharks at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Jason Jaftha (South Africa)
Assistant referees: Lourens van der Merwe (South Africa), Christie du Preez (South Africa)
Television match official: Johann Meuwessen

Blues vs Bulls at Eden Park, Auckland
Referee: Garratt Williamson (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

LV= Cup

Semifinals

Harlequins vs Bath
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Andrew Small (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Paul Bridgman / Ed Morrison (England)

Sale Sharks vs Saracens
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Martin Fox, Robin Goodliffe
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Tony Turner
Assessor: Brian Campsall

Domestic

England

Championship

Bristol vs Nottingham
Referee: David Rose
Assistant referees: Terry Hall, Dino Maddern
Assessor: Stephen Leyshon

Newcastle Falcons vs Bedford Blues
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Andrew Jackson, Chris Sharp
Assessor: Nigel Yates

Doncaster Knights vs Rotherham Titans
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Marcus Caton, Darryl W Chapman

Plymouth Albion vs Jersey
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Nick Williams, Roger Baileff
Assessor: Jerry Wallis

Cornish Pirates vs Moseley
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Dean Richards, Simon Mcconnell

Leeds Carnegie vs London Scottish
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Simon Harding, Alan Hughes

Friendly

Worcester Warriors A XV vs Army
Referee: David Procter
Assistant referees: Luke Haskins, Sam Kincaid
Assessor: Mike Winnell
 

 

France

Top 14, Round 21

Montpellier vs Racing Métro at Stade Yves du Manoir (Montpellier)
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Vincent Blasco -Baqué, René Bordeneuve
Television match official: Jean-Claude Levrier

Perpignan vs Grenoble at Stade Aimé Giral
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Tual Trainini, Laurent Breil
Television match official: Philippe Bonhoure

Toulouse vs Bordeaux-Bègles at Stade Ernest Wallon
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Jérôme Garcès, Jacques Schutz
Television match official: Daniel Irazoqui

Stade Français vs Mont-de-Marsan at Stade Charléty
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Thierry Le Grand
Television match official: Gilles Cogne

Agen vs Bayonne at Stade Armandie
Referee: Jean-Luc Rebollal
Assistant referees: Sébastien Clouté, Dominique Parrini
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Toulon vs Biarritz at Stade Mayol
Referee: Céderic Marchat
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Patrick Beuriot
Television match official: Daniel Gillet

Clermont vs Castres at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Christophe Berdos, Christophe Malterre
Television match official: Eric Gonthier

Pro D2

Pau vs Dax at Stade du Hameau
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Frédéric Godin, Pascal Moreau
Goal judges: Frédéric Dallon, Romain Sanchez

Aix-en-Provence vs Colomiers at Stade Maurice David
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Yannick Thebault, Jacques De Lemos
Goal judges: Emmanuel Rosich, Philippe Dehez

Brive vs Tarbes at Stade Amédée Domenech
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Nicolas Lezin, Bruno Gabaldon
Goal judges: Jérôme Piqueras, Christian Castello

La Rochelle vs Aurillac at Stade Marcel Deflandre
Referee: Stéphane Pomarède
Assistant referees: Robert Crabos, Eric Sentucq
Goal judges: Sylvain Bernard, Patrick Chaniol

Carcassonne vs Narbonne at Stade Albert-Domec
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Céderic Clave, Alain Falaise
Goal judges: Philippe Dehez, Christophe Abadie

Oyonnax vs Massy at Stade Charles Mathon
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: G Robin, Jean-Claude Labarbe
Goal judges: Frédéric Diaz, Christophe Reynes

Albi vs Béziers at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Frédéric Masse, Philippe Milani
Goal judges: Laurent Colin, Frédéric Cambou

Lyon vs Auch at Matmut Stadium
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Thierry Mallet, Denis Grenouillet
Goal judges: Vincent Lacaille, Jean-Michel Huguet

Ireland

Ulster Bank League 1

Dolphin vs Young Munster
Referee: Mark Patton

Italy

Eccellenzaund 15

Marchiol Mogliano vs Fiamme Oro Roma
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Filippo Navarra (Trieste), Francisco Lento (Tricesimo)

Crociati vs Cammi Calvisano
Referee: Claudio Blessano (Montebelluna)
Assistant referees: Stefano Rizzo (Ferrara), Massimo Brescacin (Silea)

Viadana vs Reggio
Referee: Stefano Roscini (Legnano)
Assistant referees: Gianluigi Rossi (Piacenza), Luigi Sorrentino (Milano)

Mantovani Lazio vs M-Three San Donà
Referee: Carlo Damasco (Arezzo)
Assistant referees: Domenico Sironi (Colleferro), Francesco Pier’Antoni (Colleferro)

Estra I Cavalieri Prato vs Vea-FemiCZ Rovigo
Referee: Marius Mitrea (Postioma di Paese)
Assistant referees: Andrea Belvedere (Roma), Vittorio Favero (Montebelluna)

Petrarca Padova vs L’Aquila
Referee: Simone Boaretto (Frassinelle)
Assistant referees: Giorgio Sgardiolo (Rovigo), Gabriele Armanini (Noceto)

New Zealand

Hurricane Development vs Cruisader Knights
Referee: Shane McDermott (Bay of Plenty)
Assistant referees: Richard Gordon (Wellington), Nick Hogan (Wellington)

Scotland

Premiership

Stirling County vs Edinburgh Accies
Referee: Andrew Mcmenemy
Assistant referees: Sam Grove-White, Graeme Marshall

South Africa

Vodacom Cup, Round 1

South Western Districts vs Free State XV Outeniqua Park, George
Referee: Stuart Berry

Sharks XV vs Border Bulldogs at Kings Park
Referee: Marius Jonker

Boland Cavaliers vs Western Province in Ceres
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Lesego Legoete, Marlize Jordaan
Television match official: Shaun Veldsman

Eastern Province Kings vs Pampas XV at Nelson Mandela Stadium, PE
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Rodney Bonaparte Christie du Preez
Television match official: Gerrie Coetzee

Golden Lions vs Leopards at Pirates Rugby Club
Referee: Marius van der Westhuizen

Pumas vs Valke at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Gerrie de Bruin

Griquas vs Blue Bulls at GWK Park, Kimberley
Referee: Rasta Rasivhenge

Limpopo vs Griffons at Peter Mokaba Stadium, Polokwane
Referee: Nic Rocono (USA)
Assistant referees: Renier Vermeulen ,Local

Community Cup

College Rovers vs SK Walmers at KP3 Kings Park
Referee: Archie Sehlako

Despatch vs Sishen at Central Rugby Fields Despatch
Referee: Mark Norris
Assessor: Jacques Hugo

Welkom Rovers vs Pretoria Police at Rovers Rugby Club, Welkom
Referee: Wilko Esterhuizen
Assessor: Gerrit Coetzer

Bloemfontein Police vs African Bombers at Bobbies Park, Bloemfontein
Referee: Pieter Janse van Vuuren
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

Bloemfontein Crusaders vs Roodepoort at Clive Solomon Stadium, Heidedal
Referee: Lihan Pretorius

Noordelikes vs Rustenburg Impala at Noordelikes Rugby Club, Polokwane
Referee: Jan Venter
Assessor: Attie Buitendag

Old Selbornian vs Evergreens at Old Selbornian Rugby Club
Referee: Lusanda Jam
Assessor: Banks Yantolo

Brakpan vs White River at Bosman Stadium, Brakpan
Referee: Eduan Nel
Assessor: Pierre Oelofse

Varsity Cup

NWU-Pukke vs NMMU at Fanie du Toit Sportsground, Potchefstroom
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Lihan Pretorius, Oregopotse Rametsi
Assessor: Gerrit Coetzee

UJ vs UP - Tuks 1 at UJ Stadium
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Stephan Geldenhuys Renier Vermeulen
Television match official: Johan Greeff

Shimlas vs UCT at  Xerox Shimlas Park
Referee: Lusanda Jam

Wits vs Maties at Wits Rugby Stadium
Referee: Lesego Legoete
Assessor: Mark Lawrence

Varsity Shield

TUT vs Fort Hare at TUT Stadium
Referee: Stephan Geldenhuys
Assessor: Tappe Henning

CUT vs UKZN at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Eduan Nel
Assessor: Gerrit Coetzer

Young Guns

NWU-Pukke vs UP-Tuks at Fanie du Toit Sports grounds
Referee: Tahla Ntashakza
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

UJ vs UCT at UJ Stadium
Referee: Ricus van den Hoven
Assessor: Willie Roos

Wits vs Kovsies at Wits Rugby Stadium
Referee: Nic Rocono (USA)
Assessor: Mark Lawrence

Spain

División de Honor, Round 13

Cetransa Salvador vs Bilkaia Gernika
Referee: Itiaz Díaz (Madrid)

División de Honor Femenina, Round 6

Bizkarians vs GEI EG
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Inef Barcelona vs Crat Coruña
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)

Gotics vs Majadahonda
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Olímpico Pozuelo vs Complutense Cisneros
Referee: Eneko Gañan (Segovia)

División de Honor B, Round 15

Eibar vs Oviedo
Referee: José Bogas (Barcelona)

Durango vs Bera Bera
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Barcelona Universitari Club vs Sant Cugat
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

L’Hospitalet vs FC Barcelona
Referee: Real (Valencia)

Crat A Coruña vs Independiente Santander
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

Liceo Francés vs CAU Valencia
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Atletico Portuense vs AD Ingenieros Indust
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

CD Arquitectura vs Universidad De Granada
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Helvetia Rugby vs Alcobendas
Referee: Miguel De La Vega (Valladolid)

1ª División Nacional , Round 17

Irún vs Zarautz
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Gaztedi vs Universitario XV Bilbao
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Uribealdea vs Baztan KE
Referee: Rodriguez Gutiérrez (Valladolid)

Ordizia RE “B” vs Atletico San Sebastian
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

UE Santboiana “B” vs Sitges
Referee: José Luis Beltrán (Valencia)

Valencia vs Ponent
Referee: José Ignacio Fernandez Soria (Madrid)

Ibiza vs GE I EG
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)

Majadahonda vs CAU Madrid
Referee: Eliseo Patrón Costas (Granada)

CAR Cáceres vs XV Sanse Scrum
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

Complutense Cisneros vs Olímpico Pozuelo
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)
 

RELATED ARTICLES