News

Referees to 18 March 2013

Tue, 12 Mar 2013 10:14
Steve-walsh-points-630

Nine nationalities make up the match officials..

Quote-end

It's the last round of the Six Nations, which either England or Wales will win.

Steve Walsh will referee that match with a cosmopolitan group of match officials. He is an Australian New Zealander, his assistants are South African and French and his TMO is Irish. There are four other nationalities in the other two fixtures - nine nationalities altogether.

Stu Berry gets his first Super Rugby refereeing opportunity this year after his horrible broken arm of last year.

In England there is the Final of the LV= Cup, for Anglo-Welsh competition.

The USA Rugby Elite Cup kicks off this weekend. Springbok André Snyman coaches the Glendale side.

International

Six Nations

Italy vs Ireland at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Romain Poite (France), Glen Jackson (New Zealand)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)

Wales vs England at Millennium Stadium, Cardiff
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), John Lacey (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)

France vs Scotland at Stade de France, Paris
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)

European Nations Cup

Division 1A

Russia vs Belgium in Sochi
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Simone Boaretto (Italy), Massimo Brescacin (Italy)

Romania vs Georgia in Bucharest
Referee : Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Chris Williams (Wales)

Spain vs Portugal in Santiago de Compostela
Referee: Céderic Marchat (France)
Assistant referees: Jean-Luc Rebollal (France), Frédéric Dedieu (France)

Division 1B

Moldova vs Czech Republic in Chisinau
Referee: Andrea Spadoni (Italy)
Assistant referees: Alan Falzone (Italy), Nicola Franzoi (Italy)

Division 2C

Cyprus vs Bulgaria
Referee: Didier Welfring (Luxembourg)

Amateurs

France vs Scotland in Bourgoin
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)

Under-20

France vs Scotland
Referee: Mark Patton (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Brian Macneice (Ireland)
Television match official: Alan Rogan (Ireland)

Italy vs Ireland at Avezzano (L'Aquila)
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Arnaud Blondel (France), Cédric Clavé (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Assessor: Vlad Popescu (Romania)

Wales vs England
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Andrew Macpherson (Scotland) Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Iain Heard (Scotland)

Students

Wales vs England
Referee: Cammy Rudkin (Scotland)
Assistant referees: Matthew Thomas (Wales), Paul Jones (Wales)

Under-18

Italy vs Japan
Referee: Settimo Torinese (ItalY
Assistant referees: Elia Rizzo (Italy), Gabriele Platania (Italy)

Women

Italy vs Ireland at Parabiago (Milano)
Referee: Clare Daniels (England)
Assistant referees: Federica Guerzoni (Italy), Doranna De Carlini (Italy)

France vs Scotland
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)

Wales vs England
Referee: Nicky Inwood (New Zealand)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Alan Jenkins (Wales)

Under-20

France vs England
Referee: Kim Imbusch (Ireland)

Pacific Rugby Cup

Highlanders Development vs Fiji Warriors at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Kane McBride (New Zealand)

Blues Development vs Samoa A at Waitemata RFC, Waitemata
Referee: Nick Briant (New Zealand)

Hurricanes Development vs Tonga A at Hutt Rec, Petone
Referee: Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)

Super Rugby

Highlanders vs Hurricanes at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Waratahs vs Cheetahs at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Garratt Williamson
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: Matt Goddard (Australia)

Southern Kings vs Chiefs at Nelson Mandela Stadium
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Jason Jaftha (South Africa), Christie du Preez (South Africa)
Television match official: Johann Meuwessen (South Africa)

Crusaders vs Bulls at Ami Stadium, Christchurch
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Reds vs Western Force at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Rohan Hoffman (Australia), Matt O'Brien (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

The Sharks vs Brumbies at Kings Park
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Reuben Rossouw (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)

Lions Challenge

Lions vs Mont-de-Marsan at Ellis Park
Referee: Marius Jonker (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Sieg van Staden (South Africa)
Television match official: Gerrie Coetzee (South Africa)

LV= Final

Sale Sharks vs Harlequins
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Paul Dix (England), Peter Huckle (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

Domestic

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Ballynahinch vs Malone
Referee: Paul Haycock

Dolphin vs Shannon
Referee: Leo Colgan

Lansdowne vs St Mary's
Referee: Peter Fitzgibbon

Old Belvedere vs Garryowen
Referee: Dudley Phillips

UL Bohemians vs Clontarf
Referee: Nigel Correll

Young Munster vs Cork Constitution
Referee: Michael Black

Belfast Harlequins vs Dublin University
Referee: Stuart Gaffkin

Blackrock vs Bruff
Referee: David Wilkinson

Dungannon vs Ballymena
Referee: Alain Rolland

UCD vs Buccaneers
Referee: Dave O'Flynn

France

Pro D2

Aurillac vs Oyonnax at Stade Jean-Alric
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Thierry Mallet, Franck Bernos
Goal judges: Ascencio Garcia, Jean-Claude Pairault

Tarbes vs Massy at Stade Maurice-Trélut
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Frédéric Chazal, Frédéric Gourgues
Goal judges: Maxim Puig, Patrick Bruno

Aix-en-Provence vs Narbonne at Stade Maurice David
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Stéphane Duberger
Goal judges: Charles Bonfanti, Franck-Olivier Duport

Auch vs Albi at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Romain Bruyere, Alain Monteux
Goal judges: Panait Carp, Christian Olivier

Béziers vs La Rochelle at Stade de la Méditérranée
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Sylvain Jaymes, Régis Gabard
Goal judges: Bernard Lagardère, Maxime Bernard

Dax vs Carcassonne at Stade Maurice Boyau
Referee: David Rosich
Assistant referees: Maxime Chalon, Jean Punzano
Goal judges: Laurent Foucaud, Dominique Salabaraas

Pau vs Brive at Stade du Hameau
Referee: Vincent Blasco-Baqué
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Jean-Christophe Clot
Goal judges: Christian Grégoire, Alain Guillen

Colomiers vs Lyon at Stade Michel Bendichou
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Nicolas Datas, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Michel Lasserre, Alexandre Boulingrin

Scotland

Premiership

Dundee HSFP vs Edinburgh Accies
Referee: David Changleng
Assistant referees: Rob Dickson, Graeme Marshall

Stirling County vs Boroughmuir
Referee: Gary Gordon
Assistant referees: Martin Hose, Adrian Graves

South Africa

Vodacom Cup

Valke vs Golden Lions at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Nic Rocono (USA)
Assistant referees: Lihan Pretorius, Eugene de Wet
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Dennis Immelman

Leopards vs Limpopo at Olïn Park, Potchefstroom
Referee :Rasta Rasivhenge
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

South Western Districts vs Pampas at Outeniqua Park, George
Referee: Marius van der Westhuizen
Assessor: Keith Hendricks

Blue Bulls vs Pumas at Loftus Versfeld B, Pretoria
Referee: Sindile Mayende

Griffons vs Griquas at North West Stadium, Welkom
Referee: Jaco van Heerden

Western Province vs Sharks XV at City Park, Cape Town
Referee: Matt Kemp
Assessor: Keith Hendricks

Border Bulldogs vs Eastern Province Kings at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Ben Crouse
Assessor: Banks Yantolo

Free State XV vs Boland Cavaliers at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Archie Sehlako
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Community Cup

SK Walmers vs Despatch at Green Point Track
Referee: Francois Groenewald
Assessor: Thuso Mngqibisa

Villagers Worcester vs College Rovers at Boland Park, Worcester
Referee: Jadezweni Cwengile

Pretoria Police vs Bloemfontein Police
Referee: Lihan Pretorius
Assessor: Tappe Henning

Durbanville -Bellville vs Welkom Rovers at Durbanville-Belville Rugby Club
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assessor: Deon v Blommestein

Raiders vs Rustenburg Impala at Bill Jardine Stadium, Johannesburg
Referee: Eugene de Wet
Assessor: Johan Zurich

Bloemfontein Crusaders vs Noordelikes at Clive Solomon stadium, Heidedal
Referee: Jaco Kotze

White River vs Old Selbornian at White River Rugby Club
Referee: Ricus van den Hoven
Assessor: Willie Roos

Evergreens Roses United at Pacaltsdorp Sports Ground
Referee: Loyiso Bosman
Assessor: Richard Nash

Varsity Cup

UJ vs Shimlas at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Pieter Janse van Vuuren Eduan Nel
Assistant referees: Renier Vermeulen, Johan Greeff

Maties vs NWU-Pukke at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Francois Groenewald
Assistant referees: Jadezweni Cwengile, Jonathan Jordaan
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Keith Hendricks

NMMU vs UP at NMMU Stadium, PE
Referee: Daniel Fortuin
Assessor: Jacques Hugo

UCT vs Wits at UCT Rugby Fields
Referee: Quinton Immelman
Assessor: Deon v Blommestein

Varsity Shield

Fort Hare vs CUT at Davidson Rugby Stadium, Alice
Referee: Rodney Bonaparte
Assessor: Banks Yantolo

UKZN vs UWC at Peter Booysen Sports Park, Pietermaritzburg
Referee: Blake Beattie
Assessor: Allan O'Connell

Spain

División de Honor, Round 18

Vrac Quesos Entrepinares vs Bilkaia Gernika
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

UE Santboiana Seat vs La Vila
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Hernani vs Atletico Madrid
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

Cisneros vs Ordizia
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Ciencias Fund Cajasol vs Cetransa Salvador
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Getxo Artea vs Universidade Vigo
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

División de Honor Femenina, Round 7

Crat Coruña vs GEI EG
Referee: David Castro Muñiz (Asturias)

Majadahonda vs Inef Barcelona
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Complutense Cisneros vs Gotics
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Bizkarians
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

División de Honor B, Round 16

Bera Bera vs Oviedo
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Sant Cugat vs Durango
Referee: Francisco Ruiz Jiménez (Málaga)

FC Barcelona vs Barcelona Universitari Club
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Independiente Santander vs L’Hospitalet
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Crat A Coruña vs Eibar
Referee: Luis Santos (León)

AD Ingenieros Indust vs Liceo Francés
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Universidad de Granada vs Atletico Portuense
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Alcobendas vs CD Arquitectura
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

Helvetia vs Les Abelles
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

1ª División Nacional - Round 18

Zarautz vs Belenos
Referee: Rodriguez Gutiérrez (Valladolid)

Universitario XV Bilbao vs Irún
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

Baztan KE vs Gaztedi
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Atletico San Sebastian vs Uribealdea
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

USA

Elite Cup

Denver Barbarians vs Glendale Raptors
Referee: Tim Luscombe

RELATED ARTICLES