News

Referees to 25 March 2013

Mon, 18 Mar 2013 23:14
Rasta-rashivenga630

Sevens are back in action this week as rugby catches its breath after the end of the Six Nations and that breath-taking surprise in Cardiff.

The Sevens this time is the iconic one - the Hong Kong Sevens, for many years rugby's biggest party. The Hong Kong Sevens were the brainchild of Tokkie Smith, a South African who for many years lived in Hong Kong. They will be played over three days - 22, 23 and 24 March 2013.

International

Justin Bridouw Championship

This Under-18 tournament will be played in Grenoble, starting on 21 March.

Elite Division: England, Ireland, France, Wales, Scotland, Italy, Georgia
Division A: Belgium, Germany, Spain, Romania, Russia, Sweden, Czech Republic, Poland
Division B: Lithuania, Netherlands, Ukraine, Switzerland, Luxembourg, Serbia, Latvia, Croatia

Referees: Claudio Blessano (Italy), Stuart Gaffkin (Ireland) and others

IRB Sevens Series

Referees: James McPhail (New Zealand), Anthony Moyes (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Alexandre Ruiz (France), Andrea Spadoni (Italy), Ian Tempest (England), Rhys Thomas (Wales), Marius van der Westhuizen (South Africa), Kevin White (Scotland)

Day 1, Appointments

Zimbabwe vs Mexico
Referee: Anthony Moyes

Georgia vs Jamaica
Referee: Andrea Spadoni

Uruguay vs Chinese Taipei
Referee: Kevin White

Fiji vs Hong Kong
Referee: Ian Tempest

Scotland vs Portugal
Referee: Rhys Thomas

USA vs Kenya
Referee: James McPhail

Wales vs Australia
Referee: Rasta Rasivhenge

Russia vs Cook Islands
Referee: Kevin White

Japan vs Brazil
Referee: Ian Tempest

Tonga vs Tunisia
Referee: Andrea Spadoni

Canada vs Spain
Referee: Alex Ruiz

Samoa vs England
Referee: Marius van der .Westhuizen

New Zealand vs France
Referee: Anthony Moyes

South Africa vs Argentina
Referee: Matt O'Brien

Pacific Rugby Cup

Blues Development vs Fiji Warriors at Waitemata RFC, Waitemata
Referee: Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)

Crusaders Development vs Samoa A at Christchurch Park, Christchurch
Referee: Kane McBride (New Zealand)

Chiefs Development vs Tonga A at Rugby Park, Te Kuiti
Referee: Nick Briant (New Zealand)

Super Rugby, Round 6

Chiefs vs Highlanders at Waikato Stadium
Referee: Jonathon White (New Zealand)
Assistant referees: Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Crusaders vs Kings at AMI Stadium
Referee: Rohan Hoffman (Australia)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Keith Brown (New Zealand)

Reds vs Bulls at Suncorp Stadium
Referee: James Leckie (Australia)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), Damien Mitchelmore (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Force vs Cheetahs at NIB Stadium
Referee: Garratt Williamson (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Ian Smith (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Sharks vs Rebels at Kings Park
Referee: Lourens van der Merwe (South Africa)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Reuben Rossouw (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Stormers vs Brumbies at Newlands
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Jonathan Kaplan (South Africa), Marc van Zyl (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)

Waratahs vs Blues at Allianz Stadium
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assistant referees: Steve Walsh (Australia), Will Houston (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Pro 12

Zebre vs Scarlets at Stadio XXV Aprile
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Stefano Pennè, (Italy) Stefano Roscini (Italy)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)

Ospreys vs Dragons
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant Referees: Ian Davies (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Munster vs Connacht at Musgrave Park
Referee: Alain Roland (Ireland)
Assistant referees: Michael Black (Ireland), Brian Macneice (Ireland)
Television match official: Seamus Flannery (Ireland)

Leinster vs Glasgow Warriors at Royal Dublin Society
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)

Benetton Treviso vs Cardiff Blues at Monigo, Treviso
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Claudio Passacantando (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Mauro Dordolo (Italy)

Edinburgh vs Ulster
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Andrew Mcmenemy (Scotland), Graeme Marshall (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Super Rugby Development Squad Games

Hurricanes Development vs Northern Suburbs (Sydney) at Rugby League Park
Referee: Mike Fraser (New Zealand)

Domestic

England

Premiership

Sale Sharks Bath
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Ashley Rowden, Stuart Terheege
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Anthony Spreadbury

Exeter Chiefs vs Leicester Tigers
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Gareth Copsey, Paul Burton
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Eric Bullion

Gloucester vs London Welsh
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Andrew Watson, Paul Dix
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Nigel Yates

London Irish vs Worcester Warriors
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Andrew Pearce, Peter Huckle
Timekeeper: Roy Marfleet

London Wasps vs Northampton Saints
Referee: David Rose
Assistant referees: Nigel Carrick, Kevin Stewart
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Brian Abrahams
Assessor: Ashley Reay

Saracens vs Harlequins
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Roy Maybank, Robin Goodliffe
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Ed Morrison

Championship

Nottingham vs Newcastle Falcons
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, Brian Ravenhill
Assessor: Brian Campsall

Bedford Blues vs Doncaster Knights
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, Michael Patz
Coach: Clive Leeke

Rotherham Titans vs Cornish Pirates
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Jonathan Healy, Chris Sharp
Assessor: Stephen Leyshon

London Scottish vs Plymouth Albion
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Fergus Kirby, Simon Mcconnell
Assessor: Jerry Wallis

Moseley vs Leeds Carnegie
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Phil Watters, Roger Baileff
Assessor: Paul Bridgman

Jersey vs Bristol
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Darren Gamage, Darryl W Chapman

Doncaster Knights vs Nottingham
Referee: Llyr apGeraint Roberts
Assistant referees: Steve Lee, Simon Mcconnell
Television match official: Trevor Fisher

France

Top 14, Round 22

Bayonne vs Toulon at Stade d'Anoeta in Saint Sebastian, Spain
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Jean-Luc Rebollal, Benoît Escoubet
Television match official: Philippe Bonhoure
Racing Métro vs Perpignan at Stade Yves du Manoir (Colombes)
Referee: Patrick Gaüzere
Assistant referees: Cyril Lafon, Christophe Graviou
Television match official: Daniel Gillet

Bordeaux-Bègles vs Mont-de-Marsan at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Jean-Pierre Matheu, Philippe Gorbenko
Television match official: Eric Gonthier

Castres vs Agen at Stade Pierre Antoine
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Akim Hadj Bachir
Television match official: Eric Gauzins

Grenoble vs Montpellier at Stade Lesdiguières
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Adrien Descottes, Bruno Fiche
Television match official: Daniel Irazoqui

Biarritz vs Clermont at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Tual Trainini, Thomas Dejean
Television match official: Bruno Bessot

Toulouse vs Stade Français at Stade Ernest Wallon
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Romain Poite, Christophe Clavere
Television match official: Jean-Claude Levrier
Pro D2, Round 25

Albi vs Carcassonne at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Pierre Puharre, Jacques De Lemos
Goal judges: Lionel Fillol, Christian Castello

Narbonne vs Oyonnax at Parc des Sports et de L'Amitié
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: David Rosich, Eric Sentucq
Goal judges: Stéphane Jeannot, Stéphane Lamagnere

Béziers vs Tarbes at Stade de La Méditérranée
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Thierry Mallet, Laurent Guillemard
Goal judges: Philippe Lecomte, Emmanuel Heinrich

Auch vs Colomiers at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Stéphane Pomarède
Assistant referees: Frédéric Chazal, Thierry Guilloton
Goal judges: Philippe Graciet, Frédéric Cambou

La Rochelle vs Aix-en-Provence at Stade Marcel Deflandre
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Yannick Thebault, Pascal Lafond
Goal judges: Jérôme Piqueras, Sylvain Bernard

Massy vs Pau at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Cédric Chartrain, Philippe Milani
Goal judges: Laurent Colin, Patrick Chaniol

Brive vs Dax at Stade Amédée Domenech
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Sébastien Grellety, Alain Falaise
Goal judges: Christophe Reynes, Serge Keromnes

Lyon vs Aurillac at Matmut Stadium
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Frédéric Masse, Bruno Gabaldon
Goal judges: Jean-Michel Huguet, Vincent Lacaille

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Garryowen vs Young Munster
Referee: Olly Hodges

Clontarf vs Dolphins
Referee: David Wilkinson

St Mary's vs Shannon
Referee: Gary Conway

Cork Constitution vs Old Belvedere
Referee: George Clancy

UL Bohemians vs Lansdowne
Referee: Sean Gallagher

Ballymena vs UCD
Referee: Shane Kierans

Bruff vs Dungannon
Referee: Nigel Correll

Buccaneers vs Belfast Harlequins
Referee: Kieran Barry

Dublin University vs Ballynahinch
Referee: Mark Patton

Malone vs Blackrock
Referee: David Keane

Italy

Eccellenza

Rovigo vs Mogliano
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Filippo Bertelli, Andrea Laurenti
Television match official: Claudio Giacomel

Scotland

Premiership

Aberdeen vs Ayr
Referee: James Matthew
Assistant referees: Neil Muir, Graeme Marshall

Stirling County vs Dundee HSFP
Referee: Andrew Mcmenemy
Assistant referees: Cammy Rudkin, Stephen Ward

Boroughmuir vs Edinburgh Accies
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Peter Allan, Digby Thomas

Currie vs Heriots
Referee: David Changleng
Assistant referees: Graeme Wells, Adrian Graves

Gala vs Melrose
Referee: Neil Paterson
Assistant referees: Andy Ireland, Bob Nevins

South Africa

Vodacom Cup

Leopards vs Valke at Olin Park, Potchefstroom
Referee: Jaco van Heerden
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

Eastern Province Kings vs Western Province at Nelson Mandela Municipal Stadium
Referee: Lesego Legoete
Assessor: Johann Meuwessen

Pumas vs Griffons at Nelspruit Rugby Club
Referee: Tiaan Jonker
Assessor: Dries Breytenbach

Limpopo vs Griquas at Chris Wiid Stadium, Groblersdal
Referee: Lusanda Jam
Assessor: Attie Buitendag

Pampas vs Border Bulldogs at AF Markötter Stadium, Stellenbosch
Referee: Marius Jonker

Boland Cavaliers vs South Western Districts at Callie de Wet Sportsground, Robertson
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assessor: Keith Hendricks

Golden Lions vs Blue Bulls at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Sindile Mayende
Assessor: Willie Roos

Sharks XV vs Free State XV at Kings Park
Referee: Craig Joubert
Assessor: Tappe Henning

Varsity Cup semifinals

Tuks vs UJ at Tuks Rugby Stadium
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Jaco Kotze, Lihan Pretorius
Television match official: Johan Greeff

Maties vs NMMU at Craven Stadium
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Lusanda Jam, Daniel Fortuin
Television match official: Shaun Veldsman
 

Varsity Shield

CUT vs TUT at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Oregopotse Rametsi
Assessor: Gerrit Coetzer

UWC vs Fort Hare at UWC Sports Stadium, Parow
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assessor: Deon van Blommestein

Young Guns semifinals

Tuks vs UCT at Tuks Rugby Stadium
Referee: Lihan Pretorius
Assessor: Pierre Oelofse

Maties vs Fort Hare at Craven Stadium
Referee: Francois Groenewald
Television match official: Shaun Veldsman

Spain

División de Honor, Round 19

Universidade Vigo vs Vrac Quesos Entrepinares
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Bilkaia Gernika vs UE Santboiana Seat
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

La Vila vs Hernani
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

Rugby Atletico Madrid vs Cisneros
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Ordizia vs Ciencias Fund Cajasol
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Cetransa Salvador vs Getxo Artea
Referee: Marc Riera (Barcelona)

División de Honor B, Round 17

Bera Bera vs Eibar
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Oviedo vs Sant Cugat
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Durango vs FC Barcelona
Referee: David Castro Muñiz (Asturias)

Barcelona Universitari Club vs Independiente Santander
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

L’Hospitalet vs Crat A Coruña
Referee: Francisco Ruiz Jiménez (Málaga)

CAU Valencia vs Les Abelles
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Liceo Francés vs Universidad de Granada
Referee: Luis Santos (León)

Atletico Portuense vs Alcobendas
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

CD Arquitectura vs Helvetia
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Wales

Premiership

Llanelli vs Cardiff
Referee: Greg Morgan
Assistant referees: Neil Howells, Jason Ludgate
 

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.