News

Schools Results: March 23

Sun, 24 Mar 2013 08:58
Nico-malan630

If results are missing, please, send them to paul@sportsmedia365.com

Quote-end

The week had Humans Rights Day on Thursday with the result that schools tended to close on Friday as well and so went without rugby on Saturday.

That notwithstanding, there were many matches as we head into Holy Week and for many school holidays. That is the signal for many Easter Tournaments.

Among the remarkable performances are those of Garsfontein and Outeniqua.

If results are missing, please, send them to paul@sportsmedia365.com.

Results

Eastern Cape

 
Cambridge vs Port Alfred, 49-0
Daniël Pienaar vs Oakdale, 13-9
Die Brandwag vs Grens, 33-0
Die Brandwag vs Queen's, 21-19
Die Brandwag vs Solomon Mahlangu, 46-0
Framesby vs Rustenburg, 27-14
Grey High vs Westville, 16-10
Hudson Park vs Muir, 22-21
Kirkwood vs Danielskuil (Northern Cape), 19-7
Marlow vs Kingswood, 20-8
Nathaniel Nyaluza vs PJ Olivier, 24-3
Nico Malan vs Dale, 28-16
Nico Malan vs Daniël Pienaar, 25-18
Noord-Kaap vs Framesby, 46-21
Paarl Boys' High vs Union High, 21-19
Pearson vs Otto du Plessis, 15-0
Selborne  vs Graeme, 8-3
St Andrew's vs Bishops, 28-21
St Andrew's vs Pearson, 21-12
Westville vs Stirling, 25-7

Free State/Griqualand West

AHS Kroonstad (Rooiskool) vs Potch Boys, 40-5
Dirkie Uys vs Prieska, 36-7
Florida vs HTS Louis Botha , 26-22
HTS Louis Botha vs Potchefstroom Gim, 35-15
Jan van Riebeeck vs Martin Oosthuizen, 36-0
Kirkwood vs Danielskuil, 19-7
Namakwaland vs Fairmont, 15-13
Noord-Kaap vs Florida, 38-15
Noord-Kaap vs Framesby, 46-21

KwaZulu Natal

Drostdy vs Glenwood, 34-31
Garsfontein vs Glenwood, 48-26
George Campbell vs Pinetown, 67-10
Grey PE vs Westville, 16-10
Sarel Cilliers vs Carel de Wet , 57-10
Westville vs Stirling, 25-7

Northvaal

AHS Kroonstad (Rooiskool) vs Potch Boys, 40-5
Akasia vs Birchleigh, 52-5
Alberton vs Dr Malan, 56-5
Bastion vs Jeugland, 19-18
Ben Viljoen vs Ligbron Akademie, 8-3
Ben Vorster vs Bastion, 24-22
Benoni vs Heidelberg Volkies, 26-0
Birchleigh vs Uitsig, 17-11
Brandwagv Bergsig, 11-0
Brits vs Zwartkop, 33-30
CBC Boksburg vs King David, 34-6
Die Anker vs Hugenote, 16-13
Die Wilgers vs Wesvalia, 18-17
Florida vs HTS Louis Botha , 26-22
Fourways vs De La Salle, 45-0
Framesby vs Rustenburg, 27-14
Frikkie Meyerv Oos-Moot, 27-16
Garsfontein vs Glenwood, 48-26
Garsfontein vs Klerksdorp, 61-21
HTS Louis Botha vs Potchefstroom Gim, 35-15
HTS Tuine vs John Vorster, 13-5
Hartbeespoort vs Brits, 24-14
Heilbron vs HTS Sasolburg, 17-12
Hendrik Verwoerd vs Willowridge, 48-0
Heronbridge vs Pecanwood, 27-6
Kanonkop vs Eric Louw, 24-10
Louis Trichardt vs Warmbad, 9-7
Middelburg vs Hoogenhout, 87-10
Midstream vs Hendrik Verwoerd, 23-10
Montana vs St Stithians, 21-21
Noord-Kaap vs Florida, 38-15
Noordheuwel vs Driehoek, 55-8
Oosterland vDrie Riviere, 36-0
Oosterlig vs Goudrif, 27-5
Penryn vs Beualieu, 22-5
Pionier vs Ligbron, 25-3
Potch Gim vs Rustenburg, 34-15
Potchefstroom Volkskool vs Klerksdorp, 24-19
Randburg vs Roodepoort, 56-15
Saheti vs Sandringham, 21-10
Sarel Cilliers (Glencoe) vs Carel de Wet, 57-10
Southdowns vs CR Swart , 59-0
St Al ban's vs Parktown, 38-22
St Benedicts vs St John's, 22-18
Transvalia vs Drostdy, 27-22
Transvalia vs Potch Volkskool , 39-7
Trinityhouse vs Randpark, 32-11
Tuine vs Genl Hertzog, 47-10
Uitsig vs Akasia , 21-17
Wolmaransstad vs Schoonspruit, 29-9
Wonderboom vs Riebeeckrand, 17-10
Woodridge vs Midstream, 29-22

Western Cape

Bellville vs SACS, 15-0
Bernadino Heights vs Eben Dönges, 15-3
Boland Landbou vs Primrose RFC, 80-0
Bosmansdam vs Scottsdene, 11-0
Daniël Pienaar vs Oakdale, 13-9
Dirkie Uys vs Prieska, 36-7
Drostdy vs Glenwood, 34-31
HTS Bellville vs JG Meiring, 3-3
Jan Kriel vs Bellville-Suid, 13-13
Jan van Riebeeck vs Martin Oosthuizen (Kakamas), 36-0
Langenhoven Gim vs Augsburg Gim, 25-6
Namakwaland (Springbok) vs Fairmont, 15-13
New Orleans vs Kairos, 35-17
Oudtshoorn vs Worcester Gym , 28-12
Outeniqua vs Tygerberg, 68-3
Paarl Boys' High vs Union  High, 21-19
Paarl Gim vs Stellenbosch Rugby Academy, 40-17  
Paul Roos vs Swartland, 24-7
Piketberg vs Durbanville, 15-14
Porterville vs Labori, 19-7
President vs The Settlers, 22-3
Punt vs Robertson, 24-12
St Andrew's vs Bishops, 28-21   
Strand vs Brackenfell, 19-12
Transvalia vs Drostdy, 27-22
Tygerberg  vs Schoonspruit, 45-15

 

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.