News

Schools Results - 31 March

Sun, 31 Mar 2013 13:33
Kearnsey-hand-off630

Most of the results are from the numerous festivals which keen schoolmasters organise around the country. They really deserve lots of praise and gratitude and one hopes that the next generation will do in like manner.

If there are other results that should be here, please send them to paul@sportsmedia365.com.

Results

Eastern Cape


Affies vs Queen's College, 27-13
Boland Landbou vs Nico Malan, 38-16
Centurion vs Marlow, 39-22
Charlie Hofmeyr vs Andrew Rabie, 24-10
Daniël Pienaar vs Golden Lions President’s XV, 33-7
De Kuilen vs Victoria Park, 18-8
Despatch vs Barrydale, 17-0
Die Brandwag vs Ben Vorster, 10-8
Dirkie Uys vs Kirkwood, 34-5
Durbanville vs Aliwal-Noord, 29-0
Glenwood vs Selborne, 41-5
Graeme vs Stirling, 40-0
Grens vs Richards Bay, 26-15
Grey College vs Framesby, 36-9
Hawston vs Victoria Park, 30-30
Hoërskool Middelburg vs Itembelihle, 45-0
Kearsney vs Framesby, 25-8
King Edward VII School vs Hudson Park, 40-12
Kirkwood vs Edgemead, 21-8
Maritzburg College vs Grey High School (PE), 18-10               
Marlow vs King Edward VII School, 20-16
Merensky vs Itembelihle, 53-24
Monument vs Dale, 39-21
Muir vs Winterberg, 45-20
Newton Tech vs Scottsdene, 20-5
Otto du Plessis vs Langenhoven, 18-17
Paarl Boys’ High vs Daniël Pienaar, 36-14
Parktown Boys vs Hudson Park, 32-22
Pearson vs Klein Nederburg, 28-15
Pearson vs Otto du Plessis, 15-0
Selborne vs Nico Malan, 36-36
St Andrew's vs Helpmekaar, 31-12
St Andrew’s vs St Stithians, 32-16
Swartland vs Pearson, 36-11
Union High vs Kingswood, 38-16
Worcester Gym vs Despatch, 13-12

Free State/Griqualand West

Duineveld vs Hugenote (Springs), 24-24
Fichardpark vs Voorterkker, 47-17
Grey College vs Boland Landbou, 50-13
Grey College vs Framesby, 36-9
HTS Louis Botha vs Augsburg, 13-6
Hentie Cilliers vs Eldoraigne, 22-20
Jim Fouché vs Die Anker, 17-7
Menlopark vs Hentie Cilliers, 51-24
Noord-Kaap vs Jeppe, 24-16
Parys vs Durban Academy, 6-5
Port Natal vs Witteberg, 49-19
Strand vs Sentraal, 15-10
Tygerberg vs Jim Fouché, 24-20

KwaZulu Natal

Bishops vs Hilton,  29-13
Fichardpark vs Voorterkker, 47-17
George Campbell vs Benoni High, 31-10
Glenwood vs Selborne, 41-5
Grens vs Richards Bay, 26-15
Hilton vs Helpmekaar, 23-10
Kearsney vs Framesby, 25-8
Kingsway vs Edenglen, 20-12
Kingsway vs Glenvista, 7-6
Maritzburg College vs Grey High School (PE), 18-10               
Northwood vs Sarel Cilliers (Glencoe), 19-14
Outeniqua vs Westville, 33-7
Paarl Gimnasium vs Kearsney College, 33-6
Paarl Gimnasium vs Westville, 46-7
Paul Roos vs Glenwood, 15-10
Port Natal vs Witteberg, 49-19
Port Shepstone vs Prince Edward (Zimbabwe), 19-15
St Charles vs Krugersdorp High, 25-13
St Charles vs Viadana (Italy), 18-7
Stellenberg vs George Campbell, 29-6

Northvaal

Affies vs Queen's College, 27-13
Brandwag vs Ben Vorster, 10-8
Centurion vs Golden Lions XV, 89-0
Centurion vs Marlow, 39-22
Die Anker vs Ben Vorster, 35-21
Die Brandwag vs Ben Vorster, 10-8
Drostdy vs Rustenburg, 24-14
EG Jansen vs Paul Roos, 29-12
Eldoraigne vs Trinityhouse, 28-16
Falcon (Zimbabwe) vs St David's Inanda, 39-14
Florida vs Potchefstroom Gim, 29-17
Frikkie Meyer vs Bekker, 19-10
Garsfontein vs Golden Lions Invitation XV, 106-7
Garsfontein vs Lichtenburg, 80-20
Garsfontein vs Potchefstroom Volkskool, 59-7
George Campbell vs Benoni High, 31-10
Hentie Cilliers vs Eldoraigne, 22-20
Hilton vs Helpmekaar, 23-10
Hoërskool Middelburg vs Itembelihle, 45-0
Hugenote vs Duineveld, 24-24
Jim Fouché vs Die Anker, 17-7
Kempton Park vs Brandwag, 22-18
King Edward VII School vs Hudson Park, 40-12
Kingsway vs Edenglen, 20-12
Kingsway vs Glenvista, 7-6
Krugersdorp High vs Jabulani, 14-10
Linden vs Falcon (Zimbabwe), 39-32
Linden vs Warmbad, 17-10
Marais Viljoen vs New Orleans, 21-13
Marlow vs King Edward VII School, 20-16
Menlopark vs Hentie Cilliers, 51-24
Menlopark vs Lichtenburg, 57-10
Merensky vs Benoni High, 39-17
Merensky vs Itembelihle, 53-24
Monument vs Dale, 39-21
Nelspruit vs Golden Lions President's XV, 52-0
Noord-Kaap vs Jeppe, 24-16
Outeniqua vs Dr EG Jansen, 57-34
Parktown Boys vs Hudson Park, 32-22
Pretoria Boys High vs Bishops, 20-15
Pretoria Boys High vs SACS,  23-10
Rustenburg vs St George’s (Zimbabwe), 32-7
Rustenburg vs Standerton, 37-10
St Alban’s vs Schoonspruit (Malmesbury), 34-33
St Andrew's vs Helpmekaar, 31-12
St Andrew’s vs St Stithians, 32-16
St Benedict's vs Schoonspruit (Malmesbury), 36-7
St Charles vs Krugersdorp High, 25-13
St David’s vs Standerton,  29-24
St John’s Harare vs St John's Johannesburg, 18-15
Stellenberg vs Hoërskool Middelburg, 26-25
Transvalia vs HTS Louis Botha, 41-5
Trinityhouse vs Parktown, 12-10       
Tygerberg vs Kempton Park, 20-12
Volkrust vs Piet Potgieter, 28-5
Warmbad vs President,  58 -0
Waterkloof vs Nelspruit, 22-17
Waterkloof vs Noordheuwel, 57-0
Windhoek Gymnasium vs Marais Viljoen, 45-17
Windhoek Gymnasium vs Noordheuwel, 26-12
Windhoek High vs St Stithians, 41-31
Wynberg vs St Benedict’s, 36-13

Western Cape

Bellville South vs Hawston, 12-8
Bishops vs Hilton,  29-13
Boland Landbou vs Nico Malan, 38-16
Bosmansdam vs Emil Weder, 14-3
Charlie Hofmeyr vs Andrew Rabie, 24-10
De Kuilen vs Victoria Park, 18-8
Despatch vs Barrydale, 17-0
Dirkie Uys vs Kirkwood, 34-5
Dollar Academy (Scotland), vs Klein Nederburg, 26-24
Drostdy vs Rustenburg, 24-14
Durbanville vs Aliwal-Noord, 29-0
EG Jansen vs Paul Roos, 29-12
Grey College vs Boland Landbou, 50-13
HTS Louis Botha vs Augsburg, 13-6
Hawston vs Victoria Park, 30-30
Hermanus vs Upington, 21-17
Hopefield vs Edgemead, 24-19
Hottentots Holland vs Hopefield, 11-7
Hottentots Holland vs Porterville, 38-24
Hoërskool Middelburg vs Itembelihle, 45-0
Hugenote vs Pietersburg, 19-15
JG Meiring vs Barrydale, 31-5
Kirkwood vs Edgemead, 21-8
Labori vs Scottsdene, 32-15
Langenhoven High vs Labori, 26-0
Marais Viljoen vs New Orleans, 21-13
Montana vs Camps Bay, 25-14
Newton Tech vs Scottsdene, 20-5
Otto du Plessis vs Langenhoven, 18-17
Oudtshoorn vs Bellville, 15-0
Outeniqua vs Dr EG Jansen, 57-34
Outeniqua vs Westville, 33-7
Overberg vs Monumentpark, 7-6
Paarl Boys’ High vs Daniël Pienaar, 36-14
Paarl Boys’ High vs SGS Filton, 72-5
Paarl Gimnasium vs Kearsney College, 33-6
Paarl Gimnasium vs Westville, 46-7
Paul Roos vs Glenwood, 15-10
Pearson vs Klein Nederburg, 28-15
Porterville vs Bosmansdam, 33-0
Pretoria Boys High vs Bishops, 20-15
Pretoria Boys High vs SACS,  23-10
Rondebosch Boys’ High School vs KwaZulu-Natal  Development, 61-0
SACS vs Windhoek High, 14-12
St Alban’s vs Schoonspruit, 34-33
St Benedict's vs Schoonspruit, 36-7
Stellenberg vs George Campbell, 29-6
Stellenberg vs Hoërskool Middelburg, 26-25
Stellenbosch vs Bredasdorp, 77-23
Strand vs Sentraal, 15-10
Swartland vs Pearson, 36-11
Swellendam vs JG Meiring, 39-5
Swellendam vs Jan Kriel, 3-0
Tygerberg vs Jim Fouché, 24-20
Tygerberg vs Kempton Park, 20-12
Vredenburg vs Bellville South, 22-18
Vredenburg vs York, 23-12
Worcester Gym vs Despatch, 13-12
Worcester Gym vs Milnerton, 24-18
Wynberg vs St Benedict’s, 36-13
York vs Emil Weder, 42-6

RELATED ARTICLES