News

Tony Stoops Festival, Day 3

Tue, 02 Apr 2013 11:14
Otto-du-plessis-v-langenhov

Hottentots Holland won the cup for playing the most attractive rugby

Quote-end

The Cape tuned into the Cape of Storms on Easter Monday but, mercifully, Tygerberg was relatively sheltered and another fine day of rugby was possible at the Tony Stoops Rugby Festival.

Hottentots Holland of Somerset West received the cup for the team that played the most attractive rugby.

A team is chosen at the end of the Festival. The eighthman chosen for the team is from Dollar Academy, a top Scottish independent school outside Edinburgh.

Tony Stoops Rugby Festival XV: 15 Stefan Eksteen (Montana), 14 Wentzel October (Langenhoven High), 13 Jonathan Badenhorst (Swellendam), 12 Jason Griffith (Hawston), 11 Perrus Vosloo (Kirkwood), 10 Adriaan Carelse (Hottentots Holland), 9 Nathan Augustus (Victoria Park), 8 Alasdair Mackie (Dollar Academy), 7 Pierre du Preez (Dirkie Uys), 6 Curtley Johnson (Vredenburg), 5 Arno du Plessis (Porterville), 4 Gavin Pretorius (Swartland), 3 Fungai Dube (York), 2 Jonathan Ford (Pearson) (captain), 1 Justin Antonie (Pearson)

Results Day 3

Barrydale vs Bosmansdam, 16-3
Bellville South vs Klein Nederburg, 17-10      
De Kuilen vs Despatch, 21-15      
Dollar Academy (Scotland) vs Dirkie Uys, 28-0
Hottentots Holland vs Swellendam, 20-8
JG Meiring vs Emil Weder, 18-0
Kirkwood vs Camps Bay, 20-0
Langenhoven vs Hopefield, 41-12
Montana vs Scottsdene, 28-18
Pearson vs Milnerton, 22-11
Porterville vs Hawston, 52-28
Swartland vs Newton, 32-9
Victoria Park vs Labori, 24-14    
Vredenburg vs Jan Kriel, 34-5
Worcester Gym vs Otto Du Plessis, 19-3
York vs Edgemead, 46-12

Results Day 1

Bellville South vs Hawston, 12-8
Bosmansdam vs Emil Weder, 14-3
De Kuilen vs Victoria Park, 18-8
Dirkie Uys vs Kirkwood, 34-5
Hopefield vs Edgemead, 24-19
Hottentots Holland vs Porterville, 38-24
JG Meiring vs Barrydale, 31-5
Langenhoven High vs Labori , 26-0
Montana vs Camps Bay, 25-14
Newton Tech vs Scottsdene, 20-5
Pearson vs Klein Nederburg, 28-15
Swellendam vs Jan Kriel, 3-0
Vredenburg vs York, 23-12
Worcester Gym vs Despatch, 13-12

Results Day 2

Despatch vs Barrydale, 17-0
Die Brandwag vs Ben Vorster, 10-8
Dollar Academy (Scotland), vs Klein Nederburg, 26-24
Hawston vs Victoria Park, 30-30
Hottentots Holland vs Hopefield, 11-7
Kirkwood vs Edgemead, 21-8
Labori vs Scottsdene, 32-15
Otto du Plessis vs Langenhoven, 18-17
Porterville vs Bosmansdam, 33-0
Swartland vs Pearson, 36-11
Swellendam vs JG Meiring, 39-5
Vredenburg vs Bellville South, 22-18
Worcester Gymnasium vs Milnerton, 24-18
York vs Emil Weder, 42-6

Photo by Eleanor Muller.

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.