News

Referees to 14 April 2013

Mon, 08 Apr 2013 12:36
Craig-joubert-630

Club business continues in Europe as May approaches with its spring flowers and knock-out matches.

TS Eliot thought 'April is the cruellest month'. He wasn't, but he might have been, thinking of club rugby in Europe!

In Pro 12 Lloyd Linton, who has been coming more and more to the fore in Scotland, is refereeing his first Pro 12 match.

In the Ulster Bank League, Kim Imbusch will be in action.

International

European Nations Cup

Division 1B

Moldova vs Poland at Chisinau
Referee: Cédric Lafon (France)
Assistant referees: Sebastien Boyer (France), Régis Gabard (France)

Division 2 A

Switzerland vs Lithuania at Nyon
Referee: Stefano Pennè (Italy)

Netherlands vs Malta
Referee: Tomasz Jarowicz (Poland)

Division 2B

Denmark vs Serbia
Referee: George Mossford (Finland)

Division 2D

Greece vs Norway in Athens
Referee: Ariel Cabral (Israel)

Bosnia vs Luxembourg
Referee: Alan Falzone (Italy)

NACRA

Bahamas vs USA South
Referee: Dave Sherwin (Cayman Islands)
Assistant referees: Michael Kennedy (USA), Ken Hutton (Bahamas)

Women

Switzerland vs Belgium in Nyon
Referee: Federica Guerzoni (Italy)

FIRA-AER Under-19 Sevens

This is happening in Palma de Mallorca.

Referees: Romain Carbonnel (France), Paulo Duarte (Portugal), Jorge Molpeceres (Spain), Claudio Passacantando (Italy), Cristian Raduta (Romania), Kevin Sulejmani (Belgium).

Super Rugby, Round 9

Highlanders vs Brumbies at Forsyth Bart Stadium, Dunedin
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Garratt Williamson (New Zealand)
Television match official: Keith Brown (New Zealand)

Chiefs vs Reds at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Blues vs Hurricanes at Eden Park, Auckland
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Jonathon White (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Rebels vs Southern Kings at AAMI Park, Melbourne
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Ian Smith (Australia), Richard, Goswell (Australia)
Television match official: Matt Goddard (Australia)

Western Force vs Crusaders at NIB Stadium, Perth
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Assistant referees: James Leckie (Australia), Damien Mitchelmore (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

 

 

Stormers vs The Sharks at Newlands
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Marc van Zyl (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Bulls vs Cheetahs at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jason Jaftha (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Sieg van Staden (South Africa)
Television match official: Gerrie Coetzee (South Africa)

Pro 12

 


Cardiff vs Zebre at Cardiff Arms Park
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant Referees: Tim Hayes (Wales), Julian Smith (Wales)
Citing Commissioner: Aurwel Morgan (Wales)

Llanelli vs Glasgow Warriors at Parc y Scarlets
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant Referees: Neil Hennessy (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Citing Commissioner: Jeff Mark (Wales)

Ulster vs Dragons at Ravenhill
Referee: Olly Hodges (Ireland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Gary Conway (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)
Citing Commissioner: Gordon Black (Ireland)

Munster vs Leinster at Thomond Park
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: David Wilkinson (Wales), Jonathan Peak (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)
Citing Commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Ospreys vs Benetton Treviso at Liberty Stadium
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant Referees: Ian Davies (Wales), Alan Jenkins (Wales)
Television match official: Tony Rowlands (Wales)
Citing Commissioner: John Charles (Wales)

Edinburgh Rugby vs Connacht at Murrayfield
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant Referees: Peter Allan (Scotland), tba (Scotland)
Citing Commissioner: John Kirk (Scotland)

 

Friendly

Munster Development vs Enesei STM (Russia)
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Tommy O’Donoghue (Ireland), Michael Connolly (Ireland)

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield, Round 2

Northern Suburbs vs Warringah at North Sydney Oval
Referee: Jamie McGregor
Assistant referees: Darren Bradley, Jason Johnson

Randwick vs Parramatta at Coogee Oval
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Brendon Farrar, Mark Compton
Television match official: Darren Bradley
Coach: John McCarthy

Southern Districts vs Eastern Suburbs at Forshaw Rugby Park
Referee: Anthony Moyes
Assistant referees: Blair York, James Ardern
Coach: Daniel Cheever

Manly vs West Harbour at Manly Oval
Referee: Timothy Wills
Assistant referees: Dominic McCarthy, Antony Hastie
Coach: Michael Tanzer

Penrith vs Gordon at Nepean Rugby Park
Referee: Nathan Pearce
Assistant referees: Matthew Kellahan, Nick Hannon
Coach: Peter Marshall

Sydney University vs Eastwood at University Oval No 1
Referee: Matt O'Brien (Queensland)
Assistant referees: Guy Grinham, Ben Wawn
Coach: Wayne Erickson

England

Premiership

Sale Sharks vs Gloucester at Salford City Stadium
Referee: David Rose
Assistant referees: Robin Goodliffe, Roy Maybank
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Gary Welsh

Exeter Chiefs vs London Irish at Sandy Park
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Paul Dix, Andrew Pearce
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Paul Bridgman

Harlequins vs Bath at The Stoop
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Paul Burton, Ashley Rowden
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Roy Marfleet

Leicester Tigers vs London Wasps at Welford Road
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Peter Huckle, Gareth Copsey
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Brian Abrahams
Assessor: Tony Spreadbury

London Welsh vs Northampton Saints at Kassam Stadium
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Stuart Terheege, Kevin Stewart
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Ed Morrison

Saracens vs Worcester Warriors at Allianz Park
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Andrew Watson, Ian Tempest
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Brian Campsall
Coach: Clive Leeke

Championship

Rotherham Titans vs Cornish Pirates
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Darren Gamage, James Minards
Assessor: Gary Welsh

London Scottish vs Bristol
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Richard Kelly, Chris Sharp
Coach: Ashley Reay

Bedford Blues vs Leeds Carnegie
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: David Procter, Simon McConnell

Plymouth Albion vs Newcastle Falcons
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Jonathan Healy, Dino Maddern
Assessor: Jerry Wallis

Rotherham Titans vs Moseley
Referee: John Meredith
Assistant referees: Thomas Davis, Alan Hughes

Jersey vs Doncaster Knights
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Tom Foley, Roger Baileff
Assessor: Stephen Leyshon

Nottingham vs Cornish Pirates
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Darryl Chapman, Brian Ravenhill
Television match official: Trevor Fisher
`
Friendly

Royal Air Force vs Royal Navy
Referee: Andrew Small

France

Top 14, Round 24

Castres vs Bordeaux-Bègles at Stade Pierre Antoine
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Patrick Pechambert, Sébastien Hebert
Television match official: Jean-Claude Levrier

Montpellier vs Toulouse at Stade Yves Du Manoir (Montpellier)
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Tual Trainini, Bruno Fiche
Television match official: Eric Gauzins

Bayonne vs Grenoble at Stade Jean Dauger
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Romain Poite, Thierry Le Grand
Television match official: Daniel Gillet

Agen vs Stade Français at Stade Armandie
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Christophe Mallet, Jean-Michel Schutz
Television match official: Vincent Azoulay

Mont-de-Marsan vs Racing-Métro at Stade Guy Boniface
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Akim Hadj Bachir
Television match official: Gilles Cogne

Perpignan vs Biarritz at Stade Aimé Giral
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Laurent Cardona, Dominique Parrini
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Toulon vs Clermont Auvergne at Stade Vélodrome
Referee: Jean-Luc Rebollal
Assistant referees: Jean-Pierre Matheu, Benoît Escoubet
Television match official: Daniel Irazoqui

Pro D2, Round 27

Lyon vs Massy at Matmut Stadium
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Raphaël Guaragna, Jacques De Lemos
Goal judges: Emmanuel Rosich, Christian Grégoire

Narbonne vs Auch at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Fabien Cartault, Alain Falaise
Goal judges: Stéphane Lamagnere, Christian Castello

Tarbes vs Dax at Stade Maurice-Trélut
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Sylvain Jaymes, Stéphane Duberger
Goal judges: Stéphane Jeannot, Patrick Chaniol

Aurillac vs Carcassonne at Stade Jean-Alric
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: David Rosich, Philippe Milani
Goal judges: Lionel Fillol, Philippe Dehez

Aix-en-Provence vs Albi at Stade Maurice David
Referee: Stéphane Pomarède
Assistant referees: Cédric Clave, Franck Bernos
Goal judges: Romain Sanchez, Christophe Reynes

Béziers vs Colomiers at Stade de la Méditérranée
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Franck Hand, Laurent Guillemard
Goal judges: Emmanuel Heinrich, Alexandre Boulingrin

Brive vs Oyonnax at Stade Amédée Domenech
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Mourad Zitouni, Laurent Amic
Goal judges: Jérôme Piqueras, Michel Lasserre

Pau vs La Rochelle at Stade Du Hameau
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Alain Gipoulou, Bruno Gabaldon
Goal judges: Vincent Lacaille, Dominique Salabaraas

Ireland

Clontarf vs Cork Constitution
Referee: Peter Fitzgibbon

Dolphin vs Garryowen
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

UL Bohemians vs St Mary's
Referee: Alain Rolland

Belfast Harlequins vs Dungannon
Referee: Richard Kerr

Dublin University vs Bruff
Referee: Will O'Connor

UCD vs Malone
Referee: John Carvill

Buccaneers vs Ballymena
Referee: Kim Imbusch

Lansdowne vs Old Belvedere
Referee: Leo Colgan

Young Munster vs Shannon
Referee: Kieran Barry

Italy

Eccellenza, Round 19

Reggio vs Mantovani Lazio
Referee: Giuseppe Vvarini (Padova)
Assistant referees: Luca Sgardiolo (Rovigo), Gabrile Armanini (Parma)\

L’Aquila vs Cammi Calvisano
Referee: Stefano Traversi (Rovigo)
Assistant referees:Simone Colantonio (Roma), Paulo Pappalardo (Roma)

Marchiol Mogliano vs M-Three San Donà
Referee: Andrea Spadoni (Padova)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Nicola Franzoi (Mirano)

Petrarca Padova vs Crociati
Referee: Stefano Roscini (Milano)
Assistant referees: Francesco Russo (Milano), Paolo Valbusa (Treviso)

Fiamme Oro Roma vs vs ea-FemiCZ Rovigo
Referee: Carlo Damasco (Napoli)
Assistant referees: Gianpero Salvi (L’Aquila), Fabio Ranalli (Sulmona)

Viadana vs Estra I Cavalieri Prato
Referee: Marius Mitrea (Treviso)
Assistant referees: Matteo Liperini (Livorno), Vittorio Favaro

Scotland

It's the Melrose Sevens this week, the father of all Sevens rugby.

Referees: Andrew McMenemy, Rob Dickson, Cammy Rudkin, Peter Allan, David Changleng, Iain Heard & Neil Paterson.

South Africa

Vodacom Cup

Leopards vs Griffons at Olïn Park, Potchefstroom
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Lihan Pretorius, Henrico van Rooyen
Television match official: Johan Greeff

Sharks XV vs Boland Cavaliers at Kings Park 1, Durban
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Archie Sehlako, Local
Assessor: Allan O'Connell

Golden Lions vs Griquas at Ellis Park Stadium, Johannesburg
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Pro Legoete, Local
Timekeeper: Gabriel Pappas, P van der Merwe

Eastern Province Kings vs South Western Districts at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Rodney Bonaparte, Local
Assessor: Jacques Hugo

Border vs Free State XV at Dale College, King William's Town
Referee: Francois Groenewald
Assistant referees: Lusanda Jam, Local
Assessor: Banks Yantolo

Pampas vs Western Province at Newlands
Referee: Pieter Janse van Vuuren
Assistant referees: Daniel Fortuin, Marc van Zyl
Assessor: Thuso Mngqibisa

Valke vs Blue Bulls at Hoërskool Hugenote, Springs
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Lihan Pretorius, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Pumas vs Limpopo at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Ben Crouse, Local

Varsity Cup Final

Maties vs TUKS at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Lusanda Jam, Cwengile Jadezweni
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Keith Hendricks

Koshuis Final

Villagers vs Vishuis at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Keith Hendricks

Spain

Copa SM El Rey, Semifinal

Bilkaia Gernika vs Ordizia
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

Vrac Quesos Entrepinares vs La Vila
Referee:Pedro  Montoya (Álava)

Ascenso A División De Honor B

Valencia vs Universitario Bilbao
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Zarautz vs CAU Madrid
Referee: Eneko Garcia Gañan (Segovia)

Poble Nou Enginyers vs Uribealdea
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

Wales

Premiership

Cardiff vs Pontypridd
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Chris Williams, Jason Griffiths

RELATED ARTICLES