Latest News

Referees to 21 April 2013

Mon, 15 Apr 2013 21:07
Glen-jackson-ref

Play-offs are getting closer in Europe with all the extra tension that goes with that - at the top and at the bottom of tables. That makes referees sharper as well.

There are several Rugby World Cup Qualifiers for men and women this weekend, in Europe and Asia.

In the Pro 12, Claudio Blessano and Mark Patton will be refereeing just their second competition matches, Nigel Owens his 97th.

International

European Nations Cup

Division 2A

Croatia vs Netherlands in Zagreb
Referee: Marcin Zeszutek (Poland)

Division 2B

Israel vs Denmark
Referee: Tomáš Tuma (Czech Republic)

Division 2C

Hungary vs Cyprus in Esztergom
Referee: Dejan Stiglic (Serbia)

Slovenia vs Austria in Ljubljana
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)

Division 2D

Luxembourg vs Greece in Luxembourg
Referee: Christian Doering (Denmark)

Bosnia & Herzegovina vs Finland in Zenica
Referee: Paulo Duarte (Portugal)

Asian 5 Nations Top 5

Hong Kong vs United Arab Emirates at Hong Kong Football Club
Referee: Taizo Hirabayashi (Japan)
Assistant referees: Macro Wu Wu Zhihong (China), Liu Hao (China)
Coach: Dougie Shearer (Hong Kong)

Japan vs Philippines at Level 5 Stadium Fukuoka
Referee: Dewi Rowlands (Hong Kong)
Assistant referees: Warren Needham (Hong Kong), Gabriel Lee Wing Yi (Hong Kong)

Women

World Cup Qualifiers

These will all take place in Madrid. It is the start of a tournament that will run for three match days.

Italy vs Samoa
Netherlands vs Scotland
Sweden vs Spain

Referees: Nigel Correll (Ireland). Pedro Murinello (Portugal), Maxime Chalon (France), Andrew Jackson (England)

Super Rugby, Round 10

Hurricanes vs Force at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Waratahs vs Chiefs at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), Angus Gardner (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Crusaders vs Highlanders at AMI Stadium, Addington Christchurch
Referee: Garratt Williamson (New Zealand)
Assistant referees: Chris Pollock (New Zealand), Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Reds vs Brumbies at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Steve Walsh (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Sharks vs Cheetahs at Kings Park, Durban
Referee: Jonathon White (New Zealand)
Assistant referees: Marius Jonker (South Africa),Stefan Breytenbach (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Kings vs Bulls at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assistant referees: Ben Crouse (South Africa), Christie du Preez (South Africa)
Television match official: Johann Meuwessen (South Africa)

Pro 12

Dragons vs Munster at Rodney Parade
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Neil Hennessy (Wales), Neil Perkins (Wales)
Citing Commissioner: Denis Jones (Wales)

Benetton Treviso vs Edinburgh at Stadio di Monigo
Referee: Mark Patton (Ireland)
Assistant referees: Stefano Traversi (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Stefano Marrama (Italy)
Citing Commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Glasgow Warriors vs Ospreys at Scotstoun
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), David Changleng (Scotland)
Television match official: tba (Scotland)
Citing Commissioner: Iain Goodall (Scotland)

Connacht vs Ulster at Sportsground
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Television match official: Sean Flannery (Ireland)
Citing Commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Zebre vs Leinster at Stadio Citta del Tricolore, Reggio Emilia
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant Referees: Stefano Pennè (Italy), Elia Rizzo (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Citing Commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Scarlets vs Blues at Parc y Scarlets
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant Referees: Sean Brickell (Wales), Tim Hayes (Wales)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)
Citing Commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield, Round 3

Gordon vs West Harbour at Chatswood Oval
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Brendon Farrar, James Ardern
Coach: Michael Tanzer

Parramatta vs Manly at Merrylands RSL Rugby Park
Referee: Anthony Moyes
Assistant referees: Darren Bradley, Jason Johnson
Coach: Frank Meiklejohn

Penrith vs Northern Suburbs at Nepean Rugby Park
Referee: Michael Hogan
Assistant referees: Dominic McCarthy, Charles Hartson
Coach: Andrew Halmarick

Warringah vs Southern Districts at Pittwater Rugby Park
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Guy Grinham, Nick Hannon
Coach: Peter Marshall

Eastwood vs Randwick at TG Millner Field
Referee: William Houston
Assistant referees: Jamie McGregor, Ben Wawn
Coach: Wayne Erickson

Eastern Suburbs vs Sydney University at Woollahra Oval
Referee: Rohan Hoffman (Queensland)
Assistant referees: Timothy Wills, Amy Perrett
Television match official: Ian Smith
Coach: John McCarthy

England

Premiership

Bath vs Leicester Tigers
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Gareth Copsey, Andrew Pearce
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Paul Bridgman

Gloucester vs Saracens
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Peter Huckle, Paul Burton
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Nigel Yates

London Irish vs London Welsh
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Ashley Rowden, Nigel Carrick
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Tony Spreadbury

Worcester Warriors vs Harlequins
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Paul Dix, Stuart Terheege
Timekeeper: Tony Turner
Assessor: Ed Morrison

Northampton Saints vs Sale Sharks
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Andrew Watson, Kevin Stewart
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Brian Abrahams

London Wasps vs Exeter Chiefs
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Robin Goodliffe, Roy Maybank
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: John Burtenshaw

Championship

Bedford Blues vs Doncaster Knights
Referee: David Rose
Assistant referees: tba, Darryl W Chapman
Assessor: Paul Bridgman

Doncaster Knights vs Plymouth Albion
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Phil Watters, Brian Ravenhill

Cornish Pirates vs Jersey
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Jonathan Healy, James Minards
Assessor: Jerry Wallis

Leeds Carnegie vs Nottingham
Referee: John Meredith
Assistant referees: Wayne Falla, Alan Hughes
Assessor: Clive Leeke

Rotherham Titans vs London Scottish
Referee: Llyr apGeraint Roberts
Assistant referees: Guy Steele-Bodger, Simon McConnell
Assessor: Brian Campsall

Moseley vs Bedford Blues
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: tba, Roger Baileff
Assessor: Gary Welsh

Newcastle Falcons vs Bristol
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Darren Gamage, Dino Maddern

France

Top 14, Round 25

This is the penultimate league round before the knock-outs

Top 14, Round 25

This is the penultimate league round before the knock-outs

Clermont vs Toulouse at Parc Des Sports Marcel Michelin
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Laurent Cardona, Jérôme Lamarque
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Agen vs Perpignan at Stade Armandie
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Stéphane Pomarède, Christophe Clavere
Television match official: Gérard Borreani

Bordeaux-Bègles vs Biarritz at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Sébastien Minery, Philippe Gorbenko
Television match official: Philippe Bonhoure

Bayonne vs Montpellier at Stade Jean Dauger
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Jean-Pierre Matheu, Laurent Sclafer
Television match official: Bruno Bessot

Castres vs Mont-de-Marsan at Stade Pierre Antoine
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Christophe Mallet, Thomas Dejean
Television match official: Daniel Gillet

Grenoble vs Toulon at Stade Des Alpes
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Flavien Hourquet, Christophe Graviou
Television match official: Laurent Valin

Stade Français vs Racing-Métro at Stade De France
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Pascal Gauzère, Laurent Breil
Television match official: Hervé Dubes

Pro D2

This Is Round 28, The antepenultimate League Round Before The Play-Offs.

La Rochelle vs Tarbes at Stade Marcel Deflandre
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Nicolas Lezin, Jean Punzano
Goal judges: Sylvain Bernard, Charles Bonfanti

Massy vs Aurillac at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Pierre Courbin, Jean-Claude Labarbe
Goal judges: Christian Olivier, Frédéric Dallon

Albi vs Brive at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Francois Godin, Alain Monteux
Goal judges: Frédéric, Jean-Claude Pairault

Aix-en-Provence vs Pau at Stade Maurice David
Referee: David Rosich
Assistant referees: Francis Vanamandel, Laurent Guillemard
Goal judges: Jean-Michel Huguet, Ascencio Garcia

Narbonne vs Béziers at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Alain Gipoulou, Bruno Gaudefrin
Goal judges: Panait Carp, Alain Guillen

Colomiers vs Carcassonne at Stade Michel Bendichou
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Samuel Megret, Stéphane Duberger
Goal judges: Maxime Puig, Maxime Bernard

Auch vs Oyonnax at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Thomas Charabas, Pascal Lafond
Goal judges: Philippe Lecomte, Emmanuel Heinrich

Dax vs Lyon at Stade Maurice Boyau
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Fabien Cartault, Eric Sentucq
Goal judges: Serge Keromnes, Stéphane Ducasse

Ireland

Ulster Bank Division 1

Cork Constitution vs UL Bohemians
Referee: Kieran Barry

Garryowen vs Clontarf
Referee: Gary Conway

Old Belvedere vs Dolphins
Referee: Stuart Gaffkin

Shannon vs Lansdowne
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

St Mary's vs Young Munster
Referee: George Clancy

Ballymena vs UCD
Referee: D Kierans

Ballynahinch vs Buccaneers
Referee: Sean Gallagher

Bruff vs Dungannon
Referee: tba

Malone vs Blackrock
Referee: Will O'Connor

Italy

Eccelenza, Round 20

Mantovani Lazio vs Marchiol Mogliano
Cammi Calvisano vs Viadana
Crociati vs Fiamme Oro Roma
Vea Femi Cz Rovigo Delta vs L’Aquila
Estra I cavalieri Prato vs Petrarca Padova
M-Three San Donà vs Reggio

 

Scotland

Scottish Cup Final

Ayr vs Melrose
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Bob Nevins, Adrian Graves

Scottish Shield Final

Livingston vs Marr
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Stephen Hart, Stephen Ward

Scottish Bowl Final

Grangemouth vs Oban Lorne
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Graeme Marshall, Don MacPherson

South Africa

Vodacom Cup

Pumas vs Golden Lions at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Lusanda Jam
Assistant referees: Lihan Pretorius, Ricus van den Hoven
Television match official: Johan Greeff

Border vs Boland Cavaliers at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Matt Kemp, Local
Television match official: Johann Meuwessen
Assessor: Banks Yantolo

Griffons vs Valke at North West Stadium, Welkom
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Local

Eastern Province Kings vs Sharks XV at Nelson Mandela Stadium, PE
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Rodney Bonaparte, Christie du Preez
Television match official: Johann Meuwessen

Western Province vs South Western Districts at Helderberg RFC, Strand
Referee: Jason Jaftha
Assistant referees: Francois Groenewald, Local

Pampas vs Free State XV at AF Markötter Stadium, Stellenbosch
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Quinton Immelman, Local

Griquas vs Leopards at GWK Park, Kimberley
Referee: Pro Legoete
Assistant referees: Jaco Kotze, Local
Television match official: Gerrie Coetzee

Limpopo vs Blue Bulls at Mogol Club, Lephalale (Ellisras)
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Eduan Nel, Local

Spain

División de Honor , Round 21

UE Santboiana Seat vs Universidade Vigo
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Vrac Quesos Entrepinares vs Hernani
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Bilkaia Gernika vs Cisneros
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

La Vila vs Ciencias Fund. Cajasol
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Atletico Madrid vs Getxo Artea
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Ordizia vs Cetransa Salvador
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Wales

Premiership

Pontypridd vs Cardiff
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Phil Fear, Gareth Butler

Neath vs Llanelli
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: David Jones, Lee Parry
 

RELATED ARTICLES