Laws & Referees

Referees to 12 May 2013

Tue, 07 May 2013 15:26
Jonker-x-2

It is a time for referees to be at the top of their game.

Quote-end

There are semifinals in England, Italy, France and the Celtic clubs who make up Pro D2. It's a time of ambition when intensity heightens.

It is a time when the gulf between winning and losing is gigantic, even if the points' difference is slight. It is a time for referees to be at the top of their game, their concentration absolute.

In South Africa the Vodacom Cup has reached semifinals and the two matches will be refereed by the Jonker brothers.

International

Asian 5 Nations Top 5

United Arab Emirates vs Japan at 7he Sevens
Referee: Dewi Rowlands (Hong Kong)
Assistant referees: Aaron Littlewood (Singapore), Norman Drake (United Arab Emirates)

Korea vs Philippines at Ansan Wa Stadium, Ansan
Referee: Taku Otsuki (Japan)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), tba

A5N, Division 4

Lebanon vs Jordan at 7he Sevens in Dubai
Referee: Norman Drake (United Arab Emirates)
Assistant referees: Peter Dennehy (United Arab Emirates), Daniel Cabral (United Arab Emirates)
Coach: Stan Wright (United Arab Emirates)

Pakistan vs Laos at 7he Sevens in Dubai
Referee: Chris Linwood (United Arab Emirates)
Assistant referees: Maurice Butler (United Arab Emirates), Clement Isack (United Arab Emirates)
Coach: Stan Wright (United Arab Emirates)

Friendly

South Africa Under-20 vs Namibia at Markötter Grounds, Stellenbosch
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Local

IRB Sevens Series

It moves this week to Twickenham for the last of the series.

Referees: Federico Anselmi (Argentina), James McPhail (New Zealand), Rasta Rasivhenge (South Africa), Alexandre Ruiz (France), Andrea Spadoni (Italy), Ian Tempest (England), Rhys Thomas (Wales), Marius van der Westhuizen (South Africa), Kevin White (Scotland)

Pro 12 Play-offs

Ulster vs Scarlets at Ravenhill
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Andrew Mcmenemy (Scotland), Adrian Graves (Scotland)
Citing commissioner: tba (Scotland)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)

Leinster vs Glasgow Warriors at RDS Dublin
Referee: Pascal Gauzère (France)
Assistant referees: Marius Mitrea (Italy), Giuseppe Vivarini (Italy)
Citing commissioner: Ray Wilton (Wales)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)

Super Rugby, Round 13

Chiefs vs Force at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Reds vs Sharks at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Cheetahs vs Hurricanes at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Lourens van der Merwe (South Africa), Francois de Bruin (South Africa)
Television match official: Gerrie Coetzee (South Africa)

Blues vs Rebels Eden Park, Auckland
Referee: Garratt Williamson (New Zealand)
Assistant referees: Jonathon White (New Zealand), Shane McDermott (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Waratahs vs Stormers at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Kings vs Highlanders Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Jason Jaftha (South Africa)
Assistant referees: Sindile Mayende (South Africa), Christie du Preez (South Africa)
Television match official: Johann Meuwesen (South Africa)

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield, Round 6

Sydney University Vs. Northern Suburbs at University Oval No 1
Referee: James Leckie
Assistant referees: Jamie McGregor, Timothy Wills
Coach: George Ayoub

West Harbour Vs. Eastern Suburbs at Concord Oval
Referee: Richard Goswell
Assistant referees: Charles Hartson, Nick Hannon
Coach: Michael Tanzer

Randwick Vs. Penrith at Coogee Oval
Referee: Michael Hogan
Assistant referees: Darren Bradley, Paul Worsley
Coach: Daniel Cheever

Southern Districts Vs. Gordon at Forshaw Rugby Park
Referee: William Houston
Assistant referees: Neil Favager, Aragon Heppel
Coach: Julian Pritchard

Manly Vs. Warringah at Manly Oval
Referee: Ian Smith
Assistant referees: Blair York, Brendon Farrar
Television match official: Peter Redwin
Coach: Andrew Halmarick

Parramatta Vs. Eastwood at Merrylands RSL Rugby Park
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Dominic McCarthy, Amy Perrett
Coach: Ronald Mancell

England

Premiership semifinals

Saracens vs Northampton Saints at Allianz Park
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Paul Dix, Peter Huckle
Television match official: John Burtenshaw
Timekeeper: Graham Hughes
Assessor: Tony Spreadbury

Leicester Tigers vs Harlequins at Welford Road
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Stuart Terheege, Gordon Goodliffe
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Ed Morrison

Championship semifinals

Nottingham vs Bedford Blues
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Brian Ravenhill, Chris Sharp
Assessor: Nigel Yates

Newcastle Falcons vs Leeds Carnegie
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: John Meredith, Simon McConnell
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Stephen Leyshon

France

Top 14 Play-offs

These two matches will decide semifinal places to play Clermont or Toulon, who ended first and second on the log.

Toulouse vs Racing-Métro at Stadium De Toulouse
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Laurent Cardona, Patrick Pechambert
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Castres vs Montpellier at Stade Pierre Antoine
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Christophe Berdos, Cyril Lafon
Television match official: Laurent Valin

Pro D2

Pau vs La Rochelle at Stade Du Hameau
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Jean-Luc Rebollal, Stéphane Boyer
Television match official: Vincent Azoulay

Brive vs Aurillac at Stade Amédée Domenech
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Salem Attalah, Christophe Mallet
Television match official: Bernard Dal Maso

Italy

Eccellenza semifinals

Marchiol Mogliano vs Viadana
Estra I Cavalieri Prato vs Cammi Calvisano

Spain

Promoción División de Honor B

Barcelona Universitari vs Zarautz
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Helvetia vs XV Sanse Scrum
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Liga Nacional Sub-20

Liceo Francés vs UE Santboiana
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Vrac Valladolid vs BUC Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Mairena vs Alcobendas
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Sant Cugat vs Olímpico Pozuelo
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

South Africa

Vodacom Cup semifinals

Pumas vs Eastern Province Kings at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Ben Crouse, Stephan Geldenhuys
Television match official: Johan Greeff

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Marius Jonker
Assistant referees: Jaco van Heerden, Sieg van Staden
Television match official: Deon van Blommestein

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.