Latest News

Referees to 19 May 2013

Mon, 13 May 2013 21:01
Alain-rolland-points-630

The huge match this week is an all-French affair - the Final of the Heineken Cup. to be played in Dublin, as is true of the Amlin Challenge Final the day before.

International

European Nations Cup

Luxembourg vs Israel
Referee: tba

NACRA

Guyana vs Barbados
Referee: Dave Ardrey (USA)
Assistant referees: Anthony Pontiflette (Trinidad & Tobago),Carlton Heywood (Guyana)

Bermuda vs USA South
Referee: Derek Stoltz (Canada)
Assistant referees: Karen Lozada (Canada), tba (Bermuda)

Asian 5 Nations

Korea vs Hong Kong at Ansan Wa Stadium, Ansan
Referee: Taizo Hirabayashi (Japan)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Jimmy Toda (Japan)

Philippines vs United Arab Emirates at Rizal Stadium Manila
Referee: Taku Otsuki (Japan)
Assistant referees: Tobi Lothian (Hong Kong), Warren Needham (Hong Kong)

Under-20 Friendly

Ireland vs Scotland
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland). Dermot Blake (Ireland)

European Rugby Cup

Amlin Challenge Cup Final

Leinster Rugby v Stade Français at the RDS Arena in Dublin
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Leighton Hodges (Wales), Ian Davies (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: Jude Quinn (Ireland)
Citing Commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Heineken Cup Final

Clermont Auvergne v Toulon at the Aviva Stadium in Dublin
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), George Clancy (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Citing Commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Super Rugby, Round 14

Hurricanes vs Chiefs Westpac Stadium, Wellington
Referee: Lourens van der Merwe (South Africa)
Assistant referees: Garratt Williamson (New Zealand), Sheldon Eden-Whaitiri (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Rebels vs Stormers at AAMI Park, Melbourne
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Ed Martin (Australia)
Television match official: Matt Goddard (Australia)

Force vs Sharks at NIB Stadium, Perth
Referee: James Leckie (Australia)
Assistant referees: Ian Smith (Australia), Damien Mitchelmore (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Crusaders vs Blues at AMI Stadium, Addington Christchurch
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Keith Brown (New Zealand)

Waratahs vs Brumbies ANZ Stadium, Sydney
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Bulls vs Highlanders at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jaco Peyper (South Africa
)Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Attie Buitendag (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Cheetahs vs Reds at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Marius Jonker (South Africa), Ben Crouse (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

British & Irish Cup Final

Newcastle Falcons vs Leinster A
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Wayne Davies (Wales)

Friendly

Saracens vs South African Barbarians
Referee: David Rose (England)
Assistant referees: Roy Maybank (England), Ian Tempest (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield, Round 7

Southern Districts vs Sydney University at Forshaw Rugby Park
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Darren Bradley, Charles Hartson,
Television match official: Guy Grinham
Coach: Frank Meiklejohn

Penrith vs Manly at Nepean Rugby Park
Referee: Anthony Moyes
Assistant referees: Brendon Farrar, James Ardern
Coach: Daniel Cheever

Northern Suburbs vs Randwick at North Sydney Oval
Referee: Richard Goswell
Assistant referees: Jason Johnson, Colm McCaughan
Coach: John McCarthy

Warringah vs West Harbour at Pittwater Rugby Park
Referee: Nathan Pearce
Assistant referees: Dominic McCarthy, Ben Wawn
Coach: Ronald Mancell,

Eastwood vs Gordon at TG Millner Field
Referee: Jamie McGregor
Assistant referees: Blair York, Mark Compton
Coach: Peter Marshall

Eastern Suburbs vs Parramatta at Woollahra Oval
Referee: Timothy Wills
Assistant referees: Matthew Kellahan, Paul Worsley
Coach: Wayne Erickson

France

Pro D2 Final

Brive vs Pau at Jacques Chaban-Delmas
Referee: tba

Italy

Eccellenza

Return semifinals

Viadana vs Marchiol Mogliano
Cammi Calvisano vs Estra I Cavalieri Prato

South Africa

Vodacom Cup Final

Pumas vs Golden Lions at Mbombela Stadium in Nelspruit
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Rasta Rasivhenge, Stefan Breytenbach
Television match official: Gerrie Coetzee

Spain

Liga Nacional Sub-20, Round 3

Hernani vs Liceo Francés
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

UE Santboiana vs Vrac Valladolid
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Les Abelles vs Mairena
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Alcobendas vs Sant Cugat
Referee: Alberto Ruiz García (Vizcaya)

RELATED ARTICLES