News

Referees to 23 June 2013

Mon, 17 Jun 2013 12:35
Chris-pollock

I am so excited to host Kaplan..I can't wait.

Quote-end

It's the first Test of the B&I Lions' tour to Australia this week, always an exciting event, and Chris Pollock of New Zealand is the man to referee it.

And there are Tests involving all continents. It's an exciting time - just a pity teams are not always at full strength.

Stuart Berry has been appointed to the semifinal of the Junior World Championship and he, too, is excited. The referee for the other semifinal is Luke Pearce of England.

The referee for the Final of the Juior World Championship is Mike Fraser of New Zealand.

In the first round of the Elgon Cup, the Cranes beat Kenya 17-16 in the men's Test while Kenya's women beat the Lady Cranes 18-7. The latter match is of great importance as the winner of the women's Elgon Cup players South Africa in a World Cup qualifier, the winner of which will go to the Women's World Cup.

International

Pacific Nations Cup

Fiji vs USA at Nagoya Municipal Mizuho Park Rugby Ground
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: tba (Japan)
Assessor: Paddy O'Brien

Japan vs Canada at Nagoya Municipal Mizuho Park Rugby Ground
Referee: Jonathon White (New Zealand)
Assistant referees: tba (New Zealand), tba (Japan)
Assessor: Paddy O'Brien

Japan vs USA at Chichibunomiya Memorial, Tokyo, Japan
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: tba (New Zealand), tba (Japan)
Assessor: Paddy O'Brien

Tonga vs Fiji at Chichibunomiya Memorial, Tokyo, Japan
Referee: Jonathon White (New Zealand)
Assistant referees: tba (Japan)
Assessor: Paddy O'Brien

Elgon Cup

Uganda vs Kenya at Kyadondo Rugby Club, Kampala
Referee: Lesego Legoete (South Africa)
Assistant referees: Richard Akena (Uganda), Saudah Adiru (Uganda)

Castle Challenge

These matches are the final round of the quadrangular tournament involving Italy, Samoa, Scotland and South Africa

Scotland vs Italy at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Lourens van der Merwe (South Africa), Cobus Wessels (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)
Timekeeper: Gabriel Pappas (South Africa)
Assessor: Dennis Immelman

South Africa vs Samoa at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Pascal Gauzère (France)
Assistant referees: Nigel Hennessy (Wales), JP Doyle (England)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)
Timekeeper: Gabriel Pappas (South Africa)
Assessor: Nigel Williams

Friendlies

Australia vs British & Irish Lions at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Craig Joubert, Romain Poite (France)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)
Assessor: Clayton Thomas

New Zealand vs France at Yarrow Stadium, Plymouth
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Alain Rolland (Ireland)
Television match official: George Ayoub (Australia)
Assessor: Donal Courtney

Argentina vs Georgia
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Marius Jonker (South Africa), Christie du Preez (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Assessor: Carlos Molinari (Argentina)

Brumbies vs British & Irish Lions at Canberra Stadium, Canberra
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), Jaco Peyper (South Africa)
Television match official: Keith Brown (New Zealand)
Assessor: Scott Young/Andrew Cole (Australia)

Women

Elgon Cup


Uganda vs Kenya at Kyadondo Rugby Club, Kampala
Referee: Ben Crouse (South Africa)
Assistant referees: Peter Ochol (Uganda), Daniel Adilo (Uganda)

Junior World Championship

Samoa vs Fiji at Stade Pascal Laporte, Nantes
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Christophe Dutreuilh (France), Romain Bruyère (France)
Assessor: Tappe Henning

Argentina vs Australia at Stade Henri Desgrange , La Roche Sur Yon
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), Christophe Mallet (France)
Assessor: Clayton Thomas

Scotland vs USA at Stade Pascal Laporte, Nantes
Referee: Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: Christophe Dutreuilh (France), Romain Bruyère (France)
Assessor: Tappe Henning

Ireland vs France at Stade Henri Desgrange, La Roche Sur Yon
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), Christophe Mallet (France)
Assessor: Clayton Thomas

New Zealand vs England at Stade de la Rabine, Vannes
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Marius Mitrea (Italy), Andrew McMenemy (Scotland)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Assessor: Lyndon Bray

South Africa vs Wales at Stade de la Rabine , Vannes
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Marius Mitrea (Italy), Andrew McMenemy (Scotland)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Donal Courtney

Final Day

Final

England vs Wales
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant Referee: Andrew Lees (Australia), Mathieu Noirot (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)

3rd/4th Play-off

South Africa vs New Zealand
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), Mathieu Noirot (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)

5th/6th Play-off

France vs Argentina
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Andrew McMenemy (Scotland), Christophe Dutreuilh (France)

7th/8th Play-off

Australia vs Ireland
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrew McMenemy (Scotland), Christophe Dutreuilh (France)

9th/10th Play-off

Samoa vs Scotland
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Flavien Hourquet (France)

11th/12th Play-off

The USA, who lost this match, will play in the Junior World Rugby Trophy next year, Italy taking their place in the Junior World Championship. It's a tough match.

Fiji vs USA
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan) Flavien Hourquet (France)

 

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield, Round 11

Eastwood are top of the log, followed by Sydney University.

Randwick vs Manly at Coogee Oval
Referee: Richard Goswell
Assistant referees: Guy Grinham, James Ardern
Television match official: Peter Redwin

Southern Districts vs Parramatta at Forshaw Rugby Park
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Richard Madden, Amy Perrett
Coach: Frank Meiklejohn

Penrith vs Eastern Suburbs at Nepean Rugby Park
Referee: Jamie McGregor
Assistant referees: Blair York, Aragon Heppel
Coach: Ronald Mancell

Northern Suburbs vs Eastwood at North Sydney Oval
Referee: William Houston
Assistant referees: Brendon Farrar, Nick Hannon
Coach: John McCarthy

Warringah vs Gordon at Pittwater Rugby Park
Referee: Ian Smith
Assistant referees: Matthew Kellahan, Antony Hastie
Coach: Michael Tanzer

Sydney University vs West Harbour at University Oval No 1
Referee: Matt O'Brien (Queensland)
Assistant referees: Dominic McCarthy, Jason Johnson
Coach: Wayne Erickson

South Africa

Lions Challenge

Lions vs Sharks at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Tiaan Jonker, Sieg van Staden
Assessor: Willie Roos

Women

Friendly

South Western Districts Eagirls vs Boland in Swellendam
Referee: Henchalla Oerson
 

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.