News

Referees to 1 September 2013

Tue, 27 Aug 2013 08:48
Jerome-garces630

The Shute Shield is nearing completion

Quote-end

SANZAR's rugby championship has a breather but there is no shortage of serious rugby competition in north and south to keep referees sharp and enthusiastic.

In France the D2 startsin Sydney there are semifinals as the Shute Shield runs its course and in Scotland the Premiership has its second round.

International

South American Championship B

Colombia vs Venezuela at Rakiura Resort Day
Referee: Vìctor Silvero (Paraguay)
Assistant referees: Viviana Garat (Argentina), Juan Esteban Silva (Paraguay)

Paraguay vs Peru at Rakiura Resort Day
Referee: Ricardo Sant’Anna (Colombia).
Assistant referees: Carlos González (Paraguay), Viviana Garat (Argentina)

Peru vs Colombia at Rakiura Resort Day
Paraguay vs Venezuela at Rakiura Resort Day
Venezuela vs Peru at Rakiura Resort Day
Paraguay vs Colombia at Rakiura Resort Day

Friendlies

Bath vs Ospreys
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Peter Huckle, Paul Burton
Assessor: Tony Spreadbury

Gloucester vs Scarlets
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Andrew Watson, Ashley Rowden
Assessor: Steve Leyshon/Ashley Reay

Leicester Tigers vs Ulster
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Nigel Carrick , Kevin Stewart
Assessor: Brian Campsall/Clive Leeke

Exeter Chiefs vs Glasgow Warriors
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Andrew Pearce, Tom Foley
Assessor: Jerry Wallis

Leinster vs Northampton Saints
Referee: George Clancy
Assistant referees: Eddy Hogan-O'Connell, Michael Connolly

Munster vs London Irish
Referee: David Wilkinson
Assistant referees: Gary Conway, Stuart Douglas

Under-19

Ulster vs Italy Academy
Referee: Leo Colgan

Assistant referees: Jude Quinn, Adrian Reavey

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield Semifinals

Southern Districts vs Randwick at Coogee Oval
Referee: Damien Mitchelmore (Queensland)
Assistant referees: Michael Hogan, Timothy Wills
Television match official: Matt Goddard
Coach: Michael Tanzer

Eastern Suburbs vs Manly at Coogee Oval
Referee: Andrew Lees
Assistant referees: Michael Hogan, Richard Goswell
Television match official: Peter Redwin
Coach: Peter Marshall

England

Cornish Pirates vs Cornwall
Referee: Shane Lewis
Assistant referees: David Smith

Cornish Pirates vs Cinderford
Referee: David Rose
Assistant referees: Jonathan Healy, Michael Patz

Loughborough Students vs Nottingham
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Chris Sharp, Darryl Chapman

Saracens vs Bedford Blues
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Roy Maybank, Robin Goodliffe
Assessor: Ed Morrison

London Scottish vs Esher
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Andrew Watson, Paul Dix

Henley vs London Welsh
Referee: Steve Lee
Assistant referees: David Procter

France

Top 14, Round 3

Stade Français vs Biarritz at Stade Jean Bouin
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Mourad Zitouni, Laurent Breil
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Clermont vs Toulouse at Parc Des Sports Marcel Michelin
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Cyril Lafon, Laurent Sclafer
Television match official: Daniel Gillet

Bordeaux-Bègles vs Castres at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Nicholas Datas, Patrick Beuriot
Television match official: Daniel Irazoqui

Montpellier vs Brive at Stade Yves Du Manoir
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Laurent Cardona, Thierry Le Grand
Television match official: Gérard. Borreani

Racing-Métro vs Oyonnax at Stade Yves Du Manoir
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Jacques De Lemos

Bayonne vs Perpignan at Stade Jean Dauger
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Sébastien Hebert
Television match official: Laurent Valin

Grenoble vs Toulon at Stade Des Alpes
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Alain Blondel, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2, Round 1

Carcassonne vs Lyon at Stade Albert-Domec
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Florian Cormier, Raphaël Guaragna
Goal judge: M Richard

Albi vs Agen at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Loic Frayssinet, Frédéric Chazal
Goal judge: Christophe Reynes

Béziers vs Tarbes at Stade De La Méditérranée
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: William Beraud, Jérôme Lamarque
Goal judge: Jean-Christophe Clot

Bourgoin vs Bourg-en-Bresse Stade Pierre Rajon
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Cédric Chartrain, Alain Monteux
Goal judge: Sébastien Vigier

Dax vs Colomiers at Stade Maurice Boyau
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Sylvain Jaymes, Alexandre Vallon
Goal judge: N Roche

Narbonne vs Aurillac at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Thomas. Charabas
Assistant referees: Rene Crabos, Frédéric Gourgues
Goal judge: Emmanuel Rosich

Pau vs Auch at Stade Du Hameau
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Pierre Courbin, Régis Gabard
Goal judge: Dominique Salabaraas

Mont-de-Marsan vs La Rochelle at Stade Guy Boniface
Referee: tba

New Zealand

ITM Cup

Southland vs Taranaki at Invercargill
Referee: Shane McDermott
Assistant referees: Kirk Rae , Peter Wilkinson
Television match official: Mike Bowman

Wellington vs North Harbour at Wellington
Referee: Richard Kelly

Canterbury vs Waikato at Christchurch
Referee: Glen Jackson

Counties-Manukau vs Waikato at Pukekohe
Referee: Grant Stuart

Auckland vs Bay of Plenty at Auckland
Referee: Ben O'Keeffe

North Harbour vs Northland at Albany
Referee: tba

Wellington vs Manawatu at Wellington
Referee: Matt O'Brien (Australia)

Otago vs Hawke's Bay at Dunedin
Referee: Mike Fraser

Heartland Championship

Buller vs Wanganui at Westport
Referee: John Dustow

Horowhenua-Kapiti vs Mid Canterbury at Levin
Referee: Brendon Pickerill

King Country vs East Coast at Te Kuiti
Referee: Angus Mabey

Poverty Bay vs Thames Valley at Gisborne
Referee: Cameron Stone

South Canterbury vs North Otago at Timaru
Referee: Michael Lash

Wairarapa Bush vs West Coast at Masterton
Referee: Akihisa Aso (Japan)

Scotland

Permiership, Round 2

Currie vs Stirling County
Referee: Gary Gordon
Assistant referees: Neil Muir, Brian Darling

Aberdeen vs Edinburgh Accies
Referee: Andrew Mcmenemy
Assistant referees: George Whitecross, Stephen Ward

Ayr vs Melrose
Referee: David Changleng
Assistant referees: Rob Dickson, Adrian Graves

Glasgow Hawks vs Hawick
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Colin Reavley, Graham Allen

Heriots vs Gala
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Dan Shaw, Graeme Marshall

South Africa

Currie Cup

Premier Division

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Jaco van Heerden, Sieg van Staden
Television match official: Willie Roos

Free State Cheetahs vs Griquas at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Craig Joubert
Assistant referees: Rasta Rasivhenge, Francois de Bruin Francois
Television match official: Gerrie Coetzee

Sharks vs Blue Bulls at Growthpoint, Kings Park, Durban
Referee: Jonathan Kaplan
Assistant referees: Quinton Immelman, Reuben Rossouw
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Tappe Henning

Division 1

South Western Districts vs Valke at Outeniqua Park, George
Referee: Marius Jonker
Assistant referees: Lesego Legoete, Daniel Fortuin
Assessor: Eska Claasen

Leopards vs EP Kings at Olin Park, Potchefstroom
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Sindile Mayende, James van Oudtshoorn

Border vs Boland at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Marius van der Westhuizen, Christie du Preez
Assessor: Banks Yantolo

Griffons vs Pumas at North West Stadium, Welkom
Referee: Jason Jaftha
Assistant referees: Pieter Janse van Vuuren, Francois Groenewald
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Under-21

South Western Districts vs Valke at Outeniqua Park, George
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Eduan Nel, Local

Blue Bulls vs Leopards at Loftus B, Pretoria
Referee: Matt Kemp
Assistant referees: Rodney Bonaparte, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Griffons vs Pumas at North West Stadium, Welkom
Referee: Pieter Janse van Vuuren
Assistant referees: Francois Groenewald, Local
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Sharks vs Border at Growthpoint, Kings Park, Durban
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Stefan Geldenhuys, Local
Assessor: Alan O'Connell

Western Province vs Free State at Markötter Field, Stellenbosch
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Jaco Kotze, Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Griquas vs EP Kings at GWK Park, Kimberley
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Local
Assessor: Gerrit Coetzer

Limpopo vs Boland at Hoërskool Warmbad, Bela-Bela
Referee: Lihan Pretorius
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Under-19

South Western Districts vs Valke at Outeniqua Park, George
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Local

Blue Bulls vs Leopards at Loftus B, Pretoria
Referee: Rodney Bonaparte
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Griffons vs Pumas at North West Stadium, Welkom
Referee: Francois Groenewald
Assistant referees: Local
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Sharks vs Border at Growthpoint, Kings Park, Durban
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local
Assessor: Alan O'Connell

Western Province vs Free State at Markötter Field, Stellenbosch
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

Griquas vs EP Kings at GWK Park, Kimberley
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local
Assessor: Gerrit Coetzer

Limpopo vs Boland at Hoërskool Warmbad, Bela-Bela
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Women

Leopards vs Limpopo at Olin Park, Potchefstroom
Referee: James van Oudtshoorn
Assistant referees: Local

Free State vs Golden Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Sakkie Meyer
Assistant referees: Local

Western Province vs Border at Theo Marais Park, Milnerton
Referee: Henchalla Oerson
Assistant referees: Local

Blue Bulls vs South Western Districts at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Marlize Jordaan
Assistant referees: Local
Assessor: Theuns Janse v Vuuren Theuns

Boland vs Griffons at Boland Stadium, Wellington
Referee: Nathan Swartz
Assistant referees: Local

Valke vs Griquas at Izak Steyl Stadium, Vanderbijlpark
Referee: Quinton Pretorius
Assistant referees: Local
 

RELATED ARTICLES