Referees to 29 September 2013

Mon, 23 Sep 2013 22:33
Large jerome garces630

The Championship starts up again with South Africa at Newlands and Argentina in La Plata.

The Championship starts up again with South Africa at Newlands and Argentina in La Plata.

It has been a tough time for match officials lately with all the complaints. Let's hope this is a quiet weekend.

International

Rugby Championship, Round 5

South Africa vs Australia at Newlands
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Pascal Gauzère (France)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Albert Mocke (South Africa)
Assessor: Lyndon Bray

Argentina vs New Zealand at Estadio Ciudad De La Plata, La Plata
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Leighton Hodges (Wales)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)
Assessor: Donal Courtney

European Nations Cup

Division 2D

Finland vs Greece in Turku
Referee: Michael Vestorp (Denmark)

Schools

Fiji vs Australia Country Schools in Armidale
Referee: Michael Hogan (Australia)

New Zealand vs Fiji at St Mary's Rugby League Stadium
Referee: Richard Goswell (Australia)
Assistant referees: Darren Bradle (Australia)y, Tim Wills (Australia)
Assessor: Michael Tanzer (Australia)

Pro 12

Edinburgh vs Scarlets at Murrayfield
Referee: David Wilkinson (Ireland)

Leinster vs Cardiff Blues at Royal Dublin Society
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Television match official: Alan Rogan (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing Commissioner: Murray Whyte (Ireland)

Ulster vs Benetton Treviso at Ravenhill Stadium
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Brian Macneice (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Zebre vs Glasgow Warriors at Stadio XXV Aprile, Parma
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Fabrizio Bertelli (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Timekeeper: Giovanni Morandin (Italy)
Assessor: Fabrizio Zucchi (Italy)
Citing Commissioner: Marco Cordelli (Italy)

Connacht vs Ospreys at Sportsground
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Dave O'Flynn (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Munster vs Newport Gwent Dragons
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Gary Glennon (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Domestic

England

Premiership

Northampton Saints vs Sale Sharks
Referee: David Rose
Assistant referees: Stuart Terheege, Nigel Carrick
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Clive Leeke
Assessor: Clive Leeke

London Wasps vs Worcester
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Roy Maybank, Andrew Pearce
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Robert Ockenden

Bath vs London Irish
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Paul Burton, Peter Huckle
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Harlequins vs Saracens
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Gareth Copsey, Andy Watson
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Brian Campsall

Exeter Chiefs vs Leicester Tigers
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Ashley Rowden, Roger Baileff
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Gary Welsh

Newcastle Falcons vs Gloucester
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Robin Goodliffe, Paul Dix
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Christopher White

Championship

London Welsh vs Plymouth Albion
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: James Sullivan, Chris Sharp

Bedford Blues vs Leeds Carnegie
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Darren Gamage, Darryl Chapman
Assessor: Stephen Leyshon

London Scottish vs Nottingham
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Fergus Kirby, Brian Ravenhill
Assessor: Ashley Reay

Moseley vs Rotherham Titans
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Andrew Taylorson, Jonathan Healy
Assessor: Nigel Yates

Ealing Trailfinders vs Cornish Pirates
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Shane Lewis, Michael Patz

Jersey vs Bristol
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Paul Kir, Dino Maddern

France

Top 14, Round 8

Stade Français vs Montpellier at Stade Jean Bouin
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Christophe Mallet, Stéphane Pomarède
Television match official: Hervé Dubes

Oyonnax vs Toulon at Stade Charles Mathon
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Adrien Descottes, Sébastien Hebert
Television match official: Jean-Claude Levrier

Bayonne vs Biarritz at Stade Jean Dauger
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Laurent Sclafer
Television match official: Jean-Luc Pellaprat

Castres vs Racing-Métro at Stade Pierre Antoine
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Sébastien Minery, Christophe Malterre
Television match official: Bruno Bessot

Grenoble vs Brive at Stade Lesdiguières
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: David Rosich, Laurent Breil
Television match official: Bernard Dal Maso

Perpignan vs Toulouse at Stade Aimé Giral
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Salem Attalah, Pascal Ubeda
Television match official: Gérard Borreani

Clermont vs Bordeaux-Bègles at Parc Des Sports Marcel Michelin
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Laurent Millotte, Jacques De Lemos
Television match official: Eric Gonthier

Pro D2, Round 5

Agen vs Narbonne at Stade Armandie
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Pierre Puharre, Stéphane. Duberger
Goal judges: Emmanuel Heinrich, Michel Lasserre

Albi vs Colomiers at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Frédéric Cartault, Franck Rataj
Goal judges: Patrick Chaniol, Dominique Salabaraas

Carcassonne vs Aurillac at Stade Albert-Domec
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Eric Gleyze, Philippe Milani
Goal judges: Panait Carp, Alain Falaise

Mont-de-Marsan vs Auch at Stade Guy Boniface
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Cédric Bigaran, Jean Punzano
Goal judges: Ascenso Garcia, Stéphane Lamagnere

Béziers vs Lyon at Stade De La Méditérranée
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Eric Lavit, Akim Hadj Bachir
Goal judges: Denis Grenouille, Christophe Pleutin

Bourg-en-Bresse vs Dax at Stade Marcel Verchere
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Nicolas Lezin, Franck Hand
Goal judges: Franck-Olivier Duport, Christian Olivier

Bourgoin vs Tarbes at Stade Pierre Rajon
Referee: Alain Blondel
Assistant referees: Cédric Chartrain, Jean-Claude Labarbe
Goal judges: Thierry Cazalet, Bruno Gaudefrin

Pau vs La Rochelle at Stade Du Hameau
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Vivien Praderie, Alexandre Vallon
Goal judges: Philippe Dehez, Alain Guillen

Ireland

Ulster Bank, 1st League

Ballynahinch vs Cork Constitution
Referee: Kieran Barry

Garryowen vs Dolphin
Referee: George Clancy

Lansdowne vs UCD
Referee: Nigel Correll

Old Belvedere vs Clontarf
Referee: Eddy Hogan-O'Connell

St Mary's vs Young Munster
Referee: Peter Fitzgibbon

Belfast Harlequins vs Buccaneers
Referee: Brian MacNeice

Dublin University vs Galway Corinthians
Referee: Jonathan Peak

Malone vs Dungannon
Referee: Mark Patton

Shannon vs Blackrock
Referee: Stuart Gaffkin

Terenure vs UL Bohemians
Referee: Barrie O'Connell

New Zealand

ITM Cup

Canterbury vs Manawatu at Christchurch
Referee: Chris Pollock

Northland vs Tasman at Whangarei
Referee: Mike Fraser

Waikato vs Wellington at Hamilton)
Referee: Glen Jackson

Otago vs Southland at Dunedin
Referee: Kane McBride

Manawatu vs Taranaki at Palmerston North
Referee: Jonathon White

Auckland vs Canterbury at Auckland
Referee: Nick Briant

Heartland Championship

Buller vs Wairarapa Bush at Westport
Referee: Paul Williams

East Coast vs Poverty Bay at Ruatoria
Referee: Richard Kelly

King Country vs Mid Canterbury at Taupo
Referee: Sheldon Eden-Whaitiri

North Otago vs sWanganui at Oamaru
Referee: Michael Lash

South Africa

Currie Cup

Premier Division

Golden Lions Sharks at Ellis Park Stadium, Johannesburg
Referee: Jason Jaftha
Assistant referees: Jaco Kotze, Stefan Breytenbach
Television match official: Johan Greeff

Griquas vs Blue Bulls at GWK Park, Kimberley
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Lesego Legoete, Francois de Bruin
Television match official: Gerrie Coetzee

Free State Cheetahs vs Western Province at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Marius Jonker
Assistant referees: Rasta Rasivhenge, Pieter Janse van Vuuren
Television match official: Willie Roos with JJ Wagner in training

First Division

Valke vs Pumas at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Lusanda Jam
Assistant referees: Jaco van Heerden, Jaco Pretorius
Assessor: Pierre Oelofse

Border vs EP Kings at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Marius van der Westhuizen, Loyiso Bosman
Assessor: Banks Yantolo

South Western Districts vs Leopards at Outeniqua Park, George
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Lihan Pretorius, Ruan Meiring Ruan
Assessor: Keith Hendricks

Boland Cavaliers vs Griffons at Boland Stadium, Wellington
Referee: Tiaan Jonker
Assistant referees: Sindile Mayende, Linston Manuels
Television match official: Shaun Veldsman

Under-21

Golden Lions vs Blue Bulls at Ellis Park Stadium, Johannesburg
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Francois Groenewald, Stefan Breytenbach
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Pieter White

Valke vs Pumas at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Sharks vs Leopards at Kings Park 2, Durban
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Daniel Fortuin, Local
Assessor: Alan O'Connell

Border Western Province at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Eduan Nel, Local
Assessor: Banks Yantolo

Boland vs Griffons at Boland Stadium, Wellington
Referee: Sindile Mayende
Assistant referees: Christie du Preez, Linston Manuels
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Dennis Immelman

South Western Districts vs Griquas at Outeniqua Park, George
Referee: Lihan Pretorius
Assistant referees: Tahla Ntshakaza, Local
Assessor: Keith Hendricks

Limpopo vs EP Kings at Groblersdal
Referee: Matt Kemp
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Local
Assessor: Pieter White

Under-19

Valke vs Pumas at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Golden Lions vs Blue Bulls at Ellis Park Stadium, Johannesburg
Referee: Francois Groenewald
Assistant referees: Local
Assessor: Pieter White

Sharks vs Leopards at Kings Park 2, Durban
Referee: Daniel Fortuin
Assistant referees: Local
Assessor: Alan O'Connell

Border vs Western Province at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Limpopo vs EP Kings at Groblersdal
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local
Assessor: Pieter White

South Western Districts vs Griquas at Outeniqua Park, George
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local
Assessor: Keith Hendricks

Boland vs Griffons at Boland Stadium, Wellington
Referee: Christie du Preez
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

Spain

División De Honor, Round 3

Independiente vs. Salvador at Campo San Román
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: Juan Manuel Gárate, S Crespo

Gernika vs Ciencias at Campo Urbieta
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)
Assistant referees: Alberto Ruiz Garcia, Arnaltz Bilbao

Ordizia vs Hernani at Campo Altamira
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Pedro Montoya, Arlantz Morentin

UE Santboiana vs Cisneros at Campo Baldiri Aleu
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)
Assistant referees: Fernández Cañaveras, C Gil

Valladolid Rac vs Getxo
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)
Assistant referees: Eneko García Gañan, Izquierdo

Madrid vs Vigo at Polideportivo La Luz
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)
Assistant referees: Eduardo Anaya, Fernando Zizzias

Wales

Premiership

Neath vs Bedwas
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Colin Kirkhouse, Mike Cox

Llanelli vs Bridgend
Referee: Neil Hennessy
Assistant referees: Huw Griffiths, Richard Hughes

Cross Keys vs Llandovery
Referee: Kelvin Shorte
Assistant referees: Mike Griffiths, Robert Mota

Swansea vs Carmarthen
Referee: Jason Langdon
Assistant referees: Neil Jones, Gavin Roberts

Aberavon vs Cardiff
Referee: Greg Morgan
Assistant referees: Justin Williams, Huw F Lewis

Pontypridd vs Newport
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Sean Bricke, Matthew Thomas (Gwent)
Television match official: Paul Adams

RELATED ARTICLES