News

Referees to 6 October 2013

Wed, 02 Oct 2013 22:17
Nigel-owens

This is my greatest appointment.

Quote-end

It's the end of the Championship with all to play for - 1 vs 2 on 2's favourite field. It could be an astonishing match, with Nigel Owens to see fair play.

Owens, a referee of great experience, has already said that this is the is greatest appointment so far.

Anybody who was at the Western Province referees' dinner on Thursday last week would have seen another side of him. He sang. He sang with beauty, conviction - five verses of the hymn How Great Thou Art (three in Welsh, two in English), then the sad love song Mafanywy in Welsh. It was wonderful. Let's hope he sings a happy song after the Test,

For the first time we welcome the referees' appoointment ffrom our Namibian neighbours. We are allways keen to publish appointments from all over the world/

International

Championship, round 6

South Africa vs New Zealand at Coca-Cola Park, Johannesburg
Referee: Nigel Owens (Wales)
Television match official: John Lacey (Ireland), Greg Garner (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Gabriel Pappas South Africa)
Assessor: Tappe Henning

Argentina vs Australia at Estadio Gigante De Arroyito, Rosario
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Leighton Hodges (Wales)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Rugby World Cup Qualifier

Luxembourg vs Israel at Stade Josy Barthel in Luxembourg
Referee: Inigo Atorrasagasti (Spain)
Assistant referees: Igotz Gallastegi (Spain), Jorge Molpeceres (Spain)

European Nations Cup

Division 2D

Bulgaria vs Hungary in Sofia
Referee: tba

Schools

Australia A vs Fiji at Knox Grammar
Referee: Richard Goswel (Australia)
Assistant referees: Matt Kellahan (Australia), James Marshall (Australia)
Assessor: Michael Tanner (Australia)

Australia vs New Zealand
Referee: Damien Mitchelmore (Australia)
Assistant referees: Jamie McGregor (Australia), Charles Hartson (Australia)
Assessor: Michael Tanzer (Australia)

Pro 12

Newport Gwent Dragons vs Zebre at Rodney Parade
Referee: Matteo Liperini (Italy)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Gwyn Morris (Wales)

Benetton Treviso vs Connacht at Stadio Monigo
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Alan Falzone (Italy, Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Mauro Dordolo (Italy)
Timekeeper: Stefano Marrama (Italy)

Scarlets vs Glasgow Warriors at Parc y Scarlets
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Phil Fear (Wales)

Munster vs Leinster at Thomond Park
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Denis Templeton (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Cardiff Blues vs Edinburgh at Cardiff Arms Park
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Neil Hennessy (Wales), Dennis Jones (Wales)
Assistant referees: Gareth Simmonds (Wales)

Ospreys vs Ulster
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Jon Mason (Wales), Dennis Jones (Wales)
Assistant referees: Derek Bevan (Wales)


Domestic

England

Premiership

Sale Sharks vs Bath
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Stuart Terheege, Paul Burton
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Christopher White

Worcester Warriors vs Newcastle Falcons
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Andrew Pearce, Nigel Carrick,
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Brian Campsall

Saracens vs London Wasps
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Peter Huckle, Gareth Copsey
Television match official: Eric Bullion
Timekeeper: Keith Lewis
Assessor: Paul Bridgman

London Irish vs Harlequins
Referee: David Rose
Assistant referees: Kevin Stewart, roger Baileff
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Dean Richards

Leicester Tigers vs Northampton Saints
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Paul Dix, robin Goodliffe
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: David Hudson
Assessor: David Greshoff

Gloucester vs Exeter Chiefs
Referee:Matthew Carley
Assistant referees: Roy Maybank, Ashley Rowden
Television match official: rowan Kitt
Timekeeper: Tony Turner
Assessor: Gary Welsh

Championship

Cornish Pirates vs Moseley
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Phil Watters, Dino Maddern

Leeds Carnegie vs Ealing Trailfinders
Referee: Ian Tempest
Assistant referees:,Llyr Apgeraint-Roberts, Chris Sharp

Plymouth Albion vs London Scottish
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Shane Lewis, Brian Ravenhill
Assessor: Stephen Leyshon

Rotherham Titans vs London Welsh
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Wayne Falla, Darryl Chapman

Bristol vs Bedford Blues
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: David Procter Michael Patz
Assessor: Ashley Reay

Nottingham vs Jersey
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Thomas Davis, Jonathan Healy

France

Top 14

Biarritz vs Perpignan at Parc Des Sports d'Aguilera
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Cédric Marchat, Bruno Gabaldon
Television match official: Hervé Dubes

Toulon vs Clermont at Allianz riviera
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Alexandre Ruiz, Thomas Dejean
Television match official: Jean-Luc Pellaprat

Brive vs Castres at Stade Amédée Domenech
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Salem Attalah, Stéphane Pomarède
Television match official: Daniel Gillet

Bordeaux-Bègles vs Bayonne at Stade André Moga
Referee: Ian Dvies (Wales)
Assistant referees: Sébastien Clouté, Laurent Breil
Television match official: Eric Gauzins

Montpellier vs Oyonnax at Stade Yves du Manoir (Montpellier)
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Nicolas Datas, Patrick Beuriot
Television match official: Eric Gonthier

Racing-Métro vs Grenoble at Stade Yves du Manoir (Paris)
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Christophe Berdos, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Toulouse vs Stade Français at Stade Ernest Wallon
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Laurent Cardona, Thierry Le Grand
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2

Agen vs Narbonne at Stade Armandie
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Pierre Puharre, S Duberger
Goal judges: Emmanuel Heinrich, M Lasserre

Albi vs Colomiers at Stadium Municipal d'Albi
Referee: Maroud Zitouni
Assistant referees: Frédéric Cartault, Franck Rataj
Goal judges: Patrick Chaniol, Dominique Salabaraas

Carcassonne vs Aurillac at Stade Albert-Domec
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Eric Gleyze, Philippe Milani
Goal judges: Panait Carp, Alain Falaise

Mont-de-Marsan vs Auch at Stade Guy Boniface
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Cédric Bigaran, Jean Punzano
Goal judges: Ascenso Garcia, S Lamagnere

Béziers vs Lyon at Stade De La Méditérranée
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Eric Lavit, Akim Hadj Bachir
Goal judges: Daniel Grenouillet, Christophe Pleutin

Bourg-en-Bresse vs Dax at Stade Marcel Verchere
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Nicolas Lezin, Franck Hand
Goal judges: Frédéric Duport, Christian Olivier

Bourgoin vs Tarbes at Stade Pierre Rajon
Referee: Alain Blondel
Assistant referees: Cédric Chartrain, Jean-Luc Labarbe
Goal judges: Thierry Cazalet, Bruno Gaudefrin

Pau vs La Rochelle at Stade du Hameau
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Vivien Praderie, Alexandre Vallon
Goal judges: Philippe Dehez, Alain Guillen

 

Ireland

Ulster Bank Division 1

Clontarf vs Garryowen
Referee: Mark Patton

Cork Institution vs Lansdowne
Referee: Leo Colgan

University College Dublin vs Old Belvedere
Referee: Leighton Hodges

Young Munster vs Ballynahinch
Referee: Nigel Correll

Blackrock vs Terenure
Referee: Dave O'Flynn

Dungannon vs Dublin University
Referee: Gary Conway

Galway Corinthians vs Shannon
Referee: Kieran Barry

UL Bohemians vs Belfast Harlequins
Referee: Sean Gallagher

Buccaneers vs Malone
Referee: Eddie Hogan O'Connell

Dolphin vs St Mary's
Referee: Stuart Gaffkin

Namibia

Referees for League Finals – 5 October 2013

Women's Final
Reho Panda’s vs Phoenix
Referee: Mauritius Louw
Assistant referees: Robert Bezuidenhoudt, Melvin Esau
Timekeeper: André van Rooyen
Match Commissioner: Danie von Solms
Citing Commissioner: William Steenkamp

First League Shield Final
Rehoboth 2 vs Walvis Bay 2
Referee: Harry van Niekerk
Assistant referees: Mauritius Louw, Robert Bezuidenhoudt
Timekeeper: André van Rooyen
Match Commissioner: Danie von Solms
Citing Commissioner: William Steenkamp

First League Cup Final
Rosh Pinah vs United 3
Referee: Oscar Lambert
Assistant referees: Harry van Niekerk, Mauritius Louw
Timekeeper: André van Rooyen
Match Commissioner: Danie von Solms
Citing Commissioner: William Steenkamp

Premier League Shield Final
Reho Falcon 1 vs Wanderers 1
Referee: Danie Koen
Assistant referees: Oscar Lambert, Harry van Niekerk
Timekeeper: André van Rooyen
Match Commissioner: Danie von Solms
Citing Commissioner: William Steenkamp

Premier League Cup Final
Rehoboth 1 vs Western Suburbs 1
Referee: Jacky Husselmann
Assistant referees: Danie Koen, Oscar Lambert
Timekeeper: André van Rooyen
Match Commissioner: Danie vs on Solms
Citing Commissioner: William Steenkamp

New Zealand

ITM Cup

Tasman vs Waikato in Nelson
Referee: Mike Fraser
Assistant referees: Paul Gurr, Dave Wood house
Television match official: Chris Watt

Southland vs Shakes Bay in Invercargill
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Michael Lash, Kirk Rae
Television match official: Peter Wilkinson

Manawatu vs Northland in Palmerston North
Referee: Shane McDermott

Bay of Plenty vs Waikato in Tauranga
Referee: Ben O'Keeffe

North Harbour vs Otago in Albany
Referee: Michael Lash

Wellington vs Auckland in Wellington
Referee: Jonathon White
Assistant referees: Hamish Mexted, Chris Graham

Heartland Championship

Horowhenua-Kapiti vs Wanganui in Westport
Referee: John Dustow
Assistant referees: Mike McNamara, Paul Charlesworth

Mid Canterbury vs Thames Valley in Ashburton
Referee: Cameron Stone

Poverty Bay vs Buller in Gisborne
Referee: Brett Johnson

South Canterbury vs King Country in Timaru
Referee: Sheldon Eden-Whaitiri

Scotland

Premiership

Ayr vs Hawick
Referee: James Matthew
Assistant referees: Paul Cyphus, Gus Tweedale

Currie vs Glasgow Hawks
Referee: Charles Samson
Assistant referees: rob Dickson, David Crudge

Edinburgh Accies vs Gala
Referee: Elia Rizzo (Italy)
Assistant referees: Andy Ireland, Stephen Hart

Heriots vs Aberdeen
Referee: Neil Paterson
Assistant referees: David Changleng, Adrian Graves

Stirling County vs Melrose
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Kevin White, Stephen Ward

South Africa

Currie Cup

Premier Division

Griquas vs Free State Cheetahs at GWK Park, Kimberley
Referee: Jonathan Kaplan
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Francois de Bruin
Television match official: Gerrie Coetzee

Western Province vs Golden Lions at Newlands
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Craig Joubert, Marc van Zyl
Television match official: Shaun Veldsman

Blue Bulls vs Sharks at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Quinton Immelman, Attie Buitendag
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Mark Lawrence

First Division Semifinals

Pumas vs South Western Districts Eagles at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Jaco van Heerden, Stefan Breytenbach
Television match official: Johan Greeff

EP Kings vs Leopards at Nelson Mandela Stadium, PE
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Jason Jaftha, Sieg van Staden
Television match official: Shaun Veldsman

Under-21

A

Leopards vs Free State at Olin Park, Potchefstroom
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Rodney Bonaparte, Local
Assessor: Pieter White

Western Province v Golden Lions at Newlands
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Christie du Preez, Marc van Zyl
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Dennis Immelman
Blue Bulls v Sharks Loftus Versfeld, Pretoria Assessor:
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Tahla Ntshakaza, Attie Buitendag
Television match official: Deon van Blommestein with Willie Vos in training
Assessor: Mark Lawrence

B Semifinals

EP Kings vs Griquas at Nelson Mandela Stadium, PE
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Jason Jaftha, Sieg van Staden
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Jacques Hugo

Boland Limpopo at Boland Stadium
Referee: Daniel Fortuin 
Assistant referees:Matt Kemp, Local
Assessor: Keith Hendricks

Under-19

A

Leopards vs Free State at Olin Park, Potchefstroom
Referee: Rodney Bonaparte
Assistant referees: Local
Assessor: Pieter White

Blue Bulls vs Sharks at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local
Assessor: Mark Lawrence

Western Province vs Golden Lions at Newlands
Referee: Christie du Preez
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

B Semifinals

Valke vs South Western Districts at Izak Steyl, Stadium Vanderbijlpark
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Marlize Jordaan, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Boland vs EP Kings at Boland Stadium
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Matt Kemp, Local
Assessor: Keith Hendricks

Amateur Provincial

KwaZulu Natal Duikers vs Western Province Harlequins Rugby Club
Referee: Blake Beattie
Assistant referees: Local
Assessor: Allan O'Connell

Spain

División De Honor, round

Salvador vs Madrid at Campo Pepe Rojo
Referee: Sergi Figueruelo (Barca)

Ciencias vs Independiente at
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: José María Fernández, Rodrigo Ramos

Hernani vs Gernikas at Campo Landare
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Igotz Gallastegi, Iñaki Vergara

Cisneros vs Ordizia
Referee: Julio Aguirre (Barca)
Assistant referees: Javier Bernal, Royo

Getxo vs UE Santboiana at Campo Fadura
Referee: Luis Santos (León)
Assistant referees: Arnaltz Bilbao, Arlantz Morentín

Vigo vs Valladolid
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: Maxi Fraga, José Miguel Cuñado

Wales

Premiership

Newport vs Swansea
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Jon Mason, Mike Bethell

Carmarthen Quins vs Cross Keys
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Greg Morgan, Richard Hughes

Neath vs Cardiff
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Gareth Butler, Peter Evans

Llandovery vs Pontypridd
Referee: Sean Brickell
Assistant referees: Andrew Davies, Jason Ludgate

Bridgend vs Aberavon
Referee: Daniel Jones

Bedwas vs Llanelli
Referee: Jon Mason
Assistant referees: Kelvin Shorte, Ben Whitehouse
Television match official: Paul Adams

RELATED ARTICLES