News

Referees to 27 October 2013

Mon, 21 Oct 2013 20:16
Jonathankaplan630x400

For matches of such importance top referees are appointed.

Quote-end

November starts with great feasts - All Saints, All Souls and lots of Tests.

The curtain has come down on the season in SANZAR countries, but not the interest as their teams move north, starting with the All Blacks in Tokyo, the Maori All Blacks in Toronto and the Wallabies in London - three teams from one continent on three different continents.

Top referees are travelling men these days. An Irishman goes to London, a short hop, an Argentinain goes north to Canada and a South African takes a long haul from Durban toTokyo. That's exciting but then you have a young referee with a wife and a little baby, and he has been away for six months of the year so far.

For Tokyo-bound Stuart Berry it is his very first Test - a wonderful start when one of the teams is the champion of the world. All referees would want him to do well and make a great start to a wonderful international career.

International

England vs Australia at Twickenham, England
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Romain Poite (France), Dudley Phillips (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Assessor: Tappe Henning (South Africa)

Japan vs New Zealand at Prince Chichibu Memorial Rugby Ground, Tokyo
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Andrew Lees (Australia)
Television match official: Matt Goddard (Australia)
Assessor: Michel Lamoulie (France)

Canada vs Maori All Blacks at BMO Field, Toronto, Canada
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: tba (Canada)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

European Nations Cup

Division 1B

Ukraine vs Sweden in Kiev
Referee: Radu Petrescu (Romania)
Assistant referees: Cristian Raduta (Romania) Bogdan Milita (Romania)

Division 2A

Lithuania vs Malta
Referee: Vladimir Pikhovkin (Russia)

Croatia vs Switzerland in Split
Referee: Tomáš Tuma (Czech Republic)

Division 2B

Denmark vs Israel
Referee: George Mossford (Finland)

Serendib International Cup

Sri Lanka vs Poland in Colombo
Referee: tba

Friendly

Belgium vs Tunisia
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Guillaume Robin (France), Vincent Bouchet (France)

Under-19

European Championship

Georgia vs Spain
Czech Republic vs Romania
Portugal vs Belgium
Poland vs Russia

Under-18

Russia vs Spain
Portugal vs Spain

The refe4rees for the Under-19 and Under-18 matches are: Maxime Chalon (France), Mathieu Delpy (France), Ben Whitehouse (Wales), Duncan McClement (Scotland), Afonso Nogueira (Portugal)
 

Pro 12

Dragons vs Leinster at Rodney Parade
Referee: John Lacey (Ireland)

Connacht vs Glasgow Warriors at Sportsground
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Kim Imbusch (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Scarlets vs Ulster at Parc y Scarlets
Referee: Alain Rolland (Ireland)

Munster vs Ospreys at Thomond Park
Referee: (Italy)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Edinburgh vs Zebre at Murrayfield
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: David Changleng (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Domestic

England

Premiership

Worcester Warriors vs Bath
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Andy Watson, Gordon Goodliffe
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Sale Sharks Exeter Chiefs
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Paul Burton, Paul Dix
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Gary Welsh

Gloucester vs London Wasps
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Nigel Carrick, Gareth Copsey
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Matthew Peters

Leicester Tigers vs Harlequins
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Gregory Garner, Kevin Stewart
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Clive Leeke
Assessor: Nigel Yates

London Irish vs Northampton Saints
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Roger Baileff, Stuart Terheege
Television match official: Ashley Rowden
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Chris White/Ashley Reay

Saracens vs Newcastle Falcons
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Luke Pearce, Andrew Pearce
Television match official: Roy Maybank
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Tony Spreadbury

Championship

Ealing Trailfinders vs Moseley
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Paul Kimber, Lionel Spooner

Cornish Pirates vs London Scottish
Referee: Dean Richards
Assistant referees: James Sullivan, Brian Ravenhill

Rotherham Titans vs Jersey
Referee: John Meredith
Assistant referees: Luke Haskins, Michael Patz

Plymouth Albion vs Bristol
Referee: David Rose
Assistant referees: Shane Lewis, Jonathan Healy

Nottingham vs Bedford Blues
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Andrew Jackson, Darryl Chapman
Martin Fox/Clive Leeke

Leeds Carnegie vs London Welsh
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts, Dino Maddern
Assessor: Stephen Leyshon

France

Top 14, Round 11

Toulon vs Bordeaux-Bègles at Stade Mayol
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Alain Blondel, Pascal Ubeda
Television match official: Philippe Bonhoure

Castres vs Clermont at Stade Pierre Antoine
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Christophe Berdos, Stéphane Pomarède
Television match official: Hervé Dubes

Brive vs Toulouse at Stade Amédée Domenech
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Nicholas Datas, Patrick Beuriot
Television match official: Vincent Azoulay

Biarritz vs Racing-Métro at Parc Des Sports d'Aguilera
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Patrick Pechambert, Laurent Sclafer
Television match official: Laurent Valin

Oyonnax vs Perpignan at Stade Charles Mathon
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Eric Soulan, Sébastien Hebert
Television match official: Gilles Cogne

Montpellier vs Grenoble at Stade Yves Du Manoir
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Cédric Marchat, Thierry Le Grand
Television match official: Daniel Irazoqui

Stade Français vs Bayonne at Stade Jean Bouin
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Bruno Gabaldon
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat

Pro D2

Agen vs Carcassonne at Stade Armandie
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Cédric Clave, Laurent Amic
Goal judges: Patrick Chaniol, Claude Monloubo

Bourgoin vs Pau at Stade Pierre Rajon
Referee: David Rosich
Assistant referees: Eric Lavit, Alain Monteux
Goal judges: Jean-Michel Huguet, Jérôme Piqueras

Colomiers vs Auch at Stade Michel Bendichou
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Pierre Courbin, Philippe Gorbenko
Goal judges: Vincent Dathie, Romain Sanchez

Dax vs Albi at Stade Maurice Boyau
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Romain Bruyere, Franck Bernos
Goal judges: Frédéric Diaz, Ascencio Garcia

Narbonne vs Tarbes at Parc Des Sports et de l'Amitié
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Maxime Rouquie, Eric Sentucq
Goal judges: Christian Grégoire, Christophe Reynes

Aurillac vs Lyon at Stade Jean-Alric
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Mathieu Noirot, Dominique Parrini
Goal judges: Alain Guillen, Didier Veyssiere

Bourg-en-Bresse vs Mont-de-Marsan at Stade Marcel Verchere
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Tual Trainini, Rene Bordeneuve
Goal judges: Sylvain Bernard, Bruno Gaudefrin

Béziers vs La Rochelle at Stade De La Méditérranée
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: William Beraud, Régis Gabard
Goal judges: Stéphane Lamagnere, Nicolas Roche

Ireland

Ulster Bank, Division 1

Clontarf vs St Mary's
Referee: Nigel Correll

Ballynahinch vs Lansdowne
Referee: Eddie Hogan-O’Connell

Cork Constitution vs Garryowen
Referee: Sean Gallagher

University College Dublin vs Dolphins
Referee: Mark Patton

Young Munster vs Old Belvedere
Referee: Stuart Gaffkin

Terenure vs Malone
Referee: Kieran Barry

UL Bohemians vs Dublin University
Referee: Michael Black

Italy

Eccellenza

Reggio vs Fiamme Oro Roma
Viadana vs Capitolina
Vea Femi Cz Rovigo vs Marchiol Mogliano
Lazio vs Cammi Calvisano
San Donà vs Petrarca Padova

Scotland

Premiership

Edinburgh Accies vs Aberdeen
Referee: Charles Samson
Assistant referees: David Changleng, Stephen Ward

Gala vs Heriots
Referee: Peter Allan
Assistant referees: Sam Grove-White, Stephen Hart

Hawick vs Glasgow Hawks
Referee: Kevin White
Assistant referees: Scott Tomlinson, Brian Darling

Melrose vs Ayr
Referee: Rob Dickson
Assistant referees: Colin Reavley, David Crudge

Stirling County vs Currie
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Damian Timson, Gus Tweedale

Spain

División de Honor, Round 7

Ciencias vs Hernani
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

Salvador vs Cisneros
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Independiente vs Getxo
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Gernika vs Vigo
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Ordizia vs Valladolid RAC
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

CRC Madrid vs UE Santboiana
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
 

RELATED ARTICLES