Latest News

Referees to 10 November 2013

Mon, 04 Nov 2013 15:47
Jaco-peyper1-630

Tests galore this week. The North-South Tests gain momentum and the are European Nations Cup matches and World Cup Qualifiers. It's a busy time for the world's top referees.

The top two matches, it seems, will be refereed by Alain Rolland and Jaco Peyper. That is the theory anyway.

Tappe Henning is on duty having started his new job on Monday morning in charge of Scottish referees.

International

Friendlies

Wales vs South Africa at Millennium Stadium, Cardiff
Referee: Alain Rolland (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Assessor: Lyndon Bray (SANZAR)

France vs New Zealand at Stade de France
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Tappe Henning (South Africa)

England vs Argentina at Twickenham
Referee: Pascal Gauzère (France)
Assistant referees: Chris Pollock (New Zealand), Craig Joubert (South Africa)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Italy vs Australia at Stadio Olympico, Turin
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Romain Poite (France), John Lacey (Ireland)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Donal Courtney (European Rugby Cup)

Scotland vs Japan at Murrayfield, Edinburgh
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Leighton Hodges (Wales), Greg Garner (England)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Assessor: Donal Courtney (European Rugby Cup)

Romania vs Tonga at Stadionul National Arcul De Triumf, Bucharest
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assistant referees: Andrew Mcmenemy (Scotland), tba (Scotland)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Assessor: Les Peard (Wales)

Ireland vs Samoa at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Luke Pearce (England)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Assessor: Lyndon Bray (SANZAR)

USA vs Maori All Blacks at PPL Park, Philadelphia
Referee: Chris Assmus (Canada)
Assistant referees: tba (Canada)
Television match official: tba (Canada)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Georgia vs Canada at Dinamo Arena, Tbilisi
Referee: Lourens van der Merwe (South Africa)
Assistant referees: Dudley Phillips (Ireland), Vlad Iordachescu (Romania)
Television match official: Geoff Warren (England)
Assessor: Les Peard (Wales)

Portugal vs Fiji at National Stadium, Lisbon
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), tba (Wales)

Chile vs Spain at German Becker Stadium, Temuco, Chile
Referee: Claudio Antonio (Argentina)
Assistant referees: tba (Argentina)

Confederation of African Rugby

Namibia vs Zimbabwe at Hage Geingob Rugby Stadium
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Assistant referees: Jacky Husselmann (Namibia), Danie Koen (Namibia)
Timekeeper: André van Rooyen (Namibia)
Match Commissioner: Danie von Solms (Namibia)

Senegal vs Côte d'Ivoire at Stade Pierre Antoine, Castres
Referee: Cédric Marchat (France)

European Nations Cup

Division 1B

Germany vs Poland in Berlin
Referee: Cammy Rudkin (Scotland)
Assistant referees: Gary Gordon (Scotland), David Crudge (Scotland)

Moldova vs Sweden in Chisinau
Referee: Andrea Spadoni (Italy)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Italy), Federico Meconi (Italy)

Division 2A

Malta vs Croatia in Kordin
Referee: Igotz Gallastegi (Spain)

Netherlands vs Lithuania in Castricum, Amsterdam
Referee: Marcin Zeszutek (Poland)

Division 2C

Slovenia vs Cyprus in Ljubljana
Referee: Cristian Raduta (Romania)

Division 2D

Luxembourg vs Bosnia & Herzegovina in Stade Josy Barthel, Luxembourg
Referee: Paulo Duarte (Portugal)

Women

France vs Canada at Stade Municipal Amnéville
Referee: Marlize Jordaan (South Africa)

England vs France at Twickenham
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)

LV= Cup

Cardiff Blues vs Worcester at Cardiff Arms Park
Referee: Gwyn Morris (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Daniel Jones (Wales)

Scarlets vs Newport Gwent Dragons at Parc y Scarlets
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Ben Whitehouse (Wales)

Wasps vs Saracens
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Roger Baileff (England), Ashley Rowden (England)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)
Assessor: Clive Leeke (England)

Sale Sharks vs Bath
Referee: Simon Rees (Wales)
Assistant referees: Chris Sharp (England), Ian Tempest (England)
Timekeeper: Anthony Turner (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Northampton vs Gloucester
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Gareth Copsey (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Leicester Tigers vs Ospreys
Referee: David Rose (England)
Assistant referees: Nigel Carrick (England), Paul Dix (England)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Assessor: Andrew Vertigan (England)

Exeter Chiefs vs Harlequins
Referee: Dean Richards (England)
Assistant referees: Peter Huckle (England), Jonathan Healy (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Newcastle Falcons vs London Irish
Referee: Darren Gamage (England)
Assistant referees: Steve Lee (England), Andy Watson (England)
Timekeeper: David Hudson (England)

Domestic

France

Pro D2, Round 10

Pau Vs Agen At Stade Du Hameau
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Jérémy Rozier, Bruno Fiche
Goal judges: Alexandre Boulingrin, Jean-Christophe Clot

Auch vs Bourg-en-Bresse at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Thomas Charabas, Stéphane Duberger
Goal judges: Christian Castello, Bernard Lagardère

Carcassonne vs Dax at Stade Albert-Domec
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Eric Gleyze, Laurent Guillermard
Goal judges: Maxime Bernard, Alain Falaise

La Rochelle vs Colomiers at Stade Marcel Deflandre
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Nicolas Lezin, Franck Rataj
Goal judges: Serge Keromnes, Pascal Moreau

Mont-de-Marsan vs Béziers at Stade Guy Boniface
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Cédric Clave, Raphaël Guaragna
Goal judges: Christophe Abadie, Laurent Foucaud

Tarbes vs Aurillac at Stade Maurice-Trélut
Referee: Eric Soulan
Assistant referees: Jonathan Dufort, Benoît Escoubet
Goal judges: Stéphane Beyer, Emmanuel Heinrich

Albi vs Narbonne at Stadium Municipal D'Albi
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: William Beraud, Alexandre Vallon
Goal judges: Thierry Nou, Maxime Puig

Lyon vs Bourgoin at Matmut Stadium
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Paul-Henri Courbier, Jérôme Lamarque
Goal judges: Arnaud Fosse, Stéphane Thelamon

Ireland

Ulster Bank League 1

Clontarf vs University College Dublin
Referee: Peter Fitzgibbon

Dolphins vs Cork Constitution
Referee: Nigel Correll

Garryowen vs Young Munster
Referee: Kieran Barry

St Mary's vs Lansdowne
Referee: Sean Gallagher

Galway Corinthians vs Buccaneers
Referee: Dave O'Flynn

Old Belvedere vs Ballynahinch
Referee: Gary Conway

Blackrock vs Dungannon
Referee: Mark Connolly

Dublin University vs Terenure
Referee: Mark Patton

Malone vs Belfast Harlequins
Referee: Paul Haycock

Italy

Eccellenza, Round 6

Cammi Calvisano vs Rugby Reggio
Referee: Stefano Roscini (Milano)

Marchiol Mogliano vs Estra I Cavalieri Prato
Referee: Giuseppe Vivarini (Padova)

Fiamme Oro vs Petrarca Padova
Referee: Matteo Liperini (Livorno)

UR Capitolina vs M-Three San Donà
Referee: Stefano Pennè (Milano)

Vea-FemiCZ Rovigo vs IMA Lazio
Referee: Elia Rizzo (Ferrara)

Scotland

Premiership

Edinburgh Accies vs Ayr
Referee: tba
Assistant referees: Paul Cyphus, Gus Tweedale

Gala vs Stirling County
Referee: Rob Dickson
Assistant referees: James Matthew, Ronnie Dumma

Spain

División de Honor, Round 8

Hernani vs CRC Madrid
Referee: Luis Santos (León)

Cisneros vs Ciencias
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Getxo vs Salvador
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Vigo vs Independiente
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Valladolid RAC vs Gernika
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

UE Santboiana vs Ordizia
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

División De Honor B, Round 4

Oviedo vs Eibar
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Bera Bera vs Uribealdea
Referee: Castro Muñiz (Asturias)

Crat A Coruña vs Durango
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

Poble Nou-Enginyers vs FC Barcelona
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Lavila vs l’Hospitalet
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Sant Cugat vs CAU Valencia
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

BUC Barcelona vs Valencia
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

CAU Madrid vs Ad Ing. Industriales
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Univesidad Granada vs Alcobendas
Referee: José Bogas (Barcelona)

XV Sanse Scrum vs Arquitectura
Referee: Alberto Ruiz García (Vizcaya)

Liceo Francés vs Atletico. Portuense
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

1ª División Nacional, Round 4

Aparejadores Burgos vs Belenos
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Gaztedi vs Santander
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

Independiente “B” vs Valladolid RAC “B”
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Gijón vs Universitario Santander
Referee: Eduardo Anaya (Madrid)

Ponent vs Sitges
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

UE Santboiana “B” vs AR Poble Nou
Referee: Joan Aloy (Gerona)

Ejea vs Quimics
Referee: José Luis Real (Valencia)

GEI EG vs Fenix
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Olímpico vs Alcalá
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

UCAM Murcia vs Cisneros “B”
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

Cáceres vs Badajoz
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Boadilla Tasman vs Majadahonda
Referee: Pancho Benegas Biritos (Madrid)

Wales

Premiership

Bridgend vs Pontypridd
Referee: Martyn Lewis
Assistant referees: Jason Bessant, Mike Griffiths
 

RELATED ARTICLES