News

Referees to 17 November 2013

Mon, 11 Nov 2013 17:35
Craig-joubert-signal630

Jonathan Kaplan will be refereeing his 70th Test

Quote-end

England play New Zealand at Twickenham, the big match of the weekend, and for the third time in three matches this month they have a South African referee.

Stuart Berry was the referee when the All Blacks played Japan, Jaco Peyper when they played France and now Craig Joubert. In fact this will be the fourth time Joubert will have refereed an All Blacks match. The match with France on Saturday last was the thirds time Jaco Peyper has refereed them. The England match will be the fourth All Blacks match in succession refereed by South Africans, for Joubert also refereed the third Bledisloe Cup last month.

Jonathan Kaplan will be refereeing his 70th - and probably last - Test on Saturday.

Domestic rugby certainly takes a back seat - existing only in the Scotland's premiership and the second leagues of England and Spain it seems.

International

Scotland vs South Africa at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Pascal Gauzère (France), Dudley Phillips (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Assessor: Donal Courtney (European Rugby Cup)

England vs New Zealand Twickenham
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Francisco Pastrana (Argentina)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

France vs Tonga at Stade Oceane, Le Havre
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Juan Sylvestre (Argentina)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Italy vs Fiji at Stadio Zini, Cremona
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Joaquin Montes (Uruguay)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Assessor: Tappe Henning (South Africa)

Wales vs Argentina at Millennium Stadium, Cardiff
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Steve Walsh (Australia), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Lyndon Bray (SANZAR)

Ireland vs Australia at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Romain Poite (France), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Geoff Warren (England)
Assessor: Tappe Henning (South Africa)

Georgia vs USA at Rustavi Stadium, Tbilisi
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), tba (Wales)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Assessor: Joël Dumé (France)

Romania vs Canada at Stadionul National Arcul De Triumf, Bucharest
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Marius Mitrea (Italy), Giuseppe Vivarini (Italy)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Uruguay vs Spain at Estadio Charrua, Montevideo
Referee: Chris Assmus (Canada)
Assistant referees: tba (Uruguay)

Brazil vs Portugal at Arena Barueri
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Francisco Gonzalez (Uruguay), Alejandro Longres (Uruguay)

Russia vs Japan at Eirias Stadium, Colwyn Bay
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: tba (Wales)

French Barbarians vs Samoa at Stade Marcel Michelin, Clermont Ferrand
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: tba (France)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Gloucester vs Japan
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Paul Dix (England), Stuart Terheege (England)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Chris White (England)

Confederation of African Rugby

Kenya vs Zimbabwe at Hage Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Jacky Husselmann (Namibia)
Assistant referees: Jonathan Kaplan (South Africa), Danie Koen (Namibia)
Timekeeper: André van Rooyen (Namibia)
Match Commissioner: Danie von Solms (Namibia)

Namibia vs Kenya at Hage Geingob Stadium, Windhoek
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Assistant referees: Jacky Husselmann (Namibia), Oscar Lambert (Namibia)
Timekeeper: André van Rooyen (Namibia)
Match Commissioner: Danie von Solms (Namibia)

European Nations Cup

Division 1A

Moldova vs Germany in Chesnau
Referee: Eric Soulan (France)

Czech Republic vs Ukraine in Zlin
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Spain)

Division 2A

Switzerland vs Netherlands in Nyon
Referee: Štepán Cekal (Czech Republic)

Women

England vs Canada at the Stoop
Referee: Sylvie Bros (France)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), James Sullivan (England)
Television match official: Catherine Lewis (England)

LV= Cup

Harlequins vs Sale Sharks
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Martin Fox (England), Phil Watters (England)
Timekeeper: Robert Ockenden (England)

Ospreys vs Cardiff Blues at Liberty Stadium
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Jon Mason (Wales), Ben Whitehouse (Wales)

Newport Gwent Dragons vs London Wasps at Rodney Parade
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Craig Evans (Wales)

Worcester Warriors vs Leicester Tigers
Referee: Gwyn Morris (Wales)
Assistant referees: Paul Burton (England), Gareth Copsey (England)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Gloucester vs Newcastle Falcons
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Roger Baileff (England), Andrew Pearce (England)
Timekeeper: Tony Turner (England)

Bath vs Exeter
Referee: Andrew Small (England)
Assistant referees: Kevin Stewart (England), Paul Dix (England)
Television match official: Keith Lewis (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

London Irish vs Northampton Saints
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Peter Huckle (England), Roy Maybank (England)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Saracens vs Scarlets
Referee: Martin Fox (England)
Assistant referees: Robin Goodliffe (England), Nigel Carrick (England)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)

Domestic

England

Championship

Bedford Blues vs Moseley
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Philip Davies, Darryl Chapman

London Scottish vs Leeds Carnegie
Referee: John Meredith
Assistant referees: Rob Warburton, Clare Daniels

Jersey vs Cornish Pirates
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Andrew Jackson, Michael Patz
Assessor: Tony Spreadbury

London Welsh vs Ealing Trailfinders
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Philip Davies, Brian Ravenhill
Assessor: Chris White

Nottingham vs Plymouth Albion
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Matthew O'Grady, Dino Maddern

Bristol vs Rotherham Titans
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Thomas Davis, Chris Sharp
Assessor: Steve Leyshon

Scotland

Premiership

Aberdeen vs Gala
Referee: tbc
Assistant referees: George Whitecross, Digby Thomas

Currie vs Ayr
Referee: Peter Allan
Assistant referees: James Matthew, Willie Anderson

Glasgow Hawks vs Melrose
Referee: Neil Paterson
Assistant referees: Rob Dickson, Adrian Graves

Hawick vs Edin Accies
Referee: David Proctor (England)
Assistant referees: David Changleng, Gus Tweedale

Heriots vs Stirling County
Referee: James Mcphail
Assistant referees: Martin Hose, David Crudge

Spain

División de Honor B, Round 5

Universidad XV Bilbao vs Zarautz
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Eibar vs Bera Bera
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Uribealdea vs Crat A Coruña
Referee: Luis Santos (León)

Les Abelles vs Poble Nou-Enginyers
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

FC Barcelona vs La Vila
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

L’Hospitalet vs Sant Cugat
Referee: Pedro Molpeceres (Barcelona)

CAU Valencia vs BUC Barcelona
Referee: Jorge Montoya (Álava)

Helvetia vs CAU Madrid
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

Industriales vs Universidad Granada
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Alcobendas vs XV Sanse Scrum
Referee: Iñigo Vergara (Guipúzcoa)

Arquitectura vs Liceo Francés
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

1ª División Nacional, Round 5

Aparejadores Burgos vs Gaztedi
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Universitario Santander vs Independiente B
Referee: Belarmino Álvarez Barril (Asturias)

Belenos vs Valladolid RAC B
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Santander vs Gijón
Referee: López Lozano (Coruña)

Ponent vs UE Santboiana B
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Poble Nou vs Ejea
Referee: José Luis Beltrán (Valencia)

Quimics vs GE I EG
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)

Sitges vs Fenix
Referee: Miguel De La Vega (Valladolid)

Olímpico vs UCAM Murcia
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Cisneros B vs Cáceres
Referee: Moreno Lozano (Barcelona)

Badajoz vs Boadilla Tasman
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Alcalá vs Majadahonda
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.