News

Referees to 24 November 2013

Mon, 18 Nov 2013 20:24
Jaco-peyper-whistle

The big match is probably in Paris, France vs South Africa.

Quote-end

It's the third week of the Test window this week, the last week though there will still be some more afterwards.

The big match is probably in Paris, France vs South Africa, though there will be much interest in what happens at Murrayfield and down Lansdowne Road.

It is devoutly to be wished that there is not again the rash of red and yellow that we had last weekend.

International

Wales vs Tonga at Millennium Stadium, Cardiff, Wales
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), Luke Pearce (England)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

France vs South Africa at Stade de France, Paris, France
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Leighton Hodges (Wales)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)
Assessor: Lyndon Bray (SANZAR)

Italy vs Argentina at Stadio Olimpico, Rome, Italy
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), JP Doyle (England)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Donal Courtney (European Rugby Cup)

Scotland vs Australia at Murrayfield, Edinburgh, Scotland
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Pascal Gauzère (France), Francisco Pastrana (Argentina)
Television match official: Geoff Warren (England) Lyndon Bray (SANZAR)

Georgia vs Samoa at Locomotive Stadium, Tbilisi, Georgia
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Andrew Mcmenemy (Scotland), Vlad Iordachescu (Romania)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Assessor: Donal Courtney (European Rugby Cup)

Romania vs Fiji at Stadionul National Arcul de Triumf, Bucharest
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: tba (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Patrick Robin (France)

Spain vs Japan at Madrid, Spain
Referee: Joaquin Montes (Uruguay)
Assistant referees: tba (France)

Russia vs USA at Allianz Park, North London, England
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: tba (England)

Portugal vs Canada at National Stadium, Lisbon, Portugal
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: tba (Wales)

Ireland vs New Zealand at Aviva Stadium, Dublin, Ireland
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Greg Garner (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Donal Courtney (European Rugby Cup)

European Nations Cup

Division 2B

Andorra vs Denmark in Andorra La Vella
Referee: Ken Lambrechts (Belgium)

Division 3

Turkey vs Azerbaijan in Bratislava
Referee : Štepán Cekal (Czech Republic)
Assistant referees: Tomáš Tuma (Czech Republic), Matej Razga (Czech Republic)

Slovakia vs Turkey in Bratislava
Referee: Tomáš Tuma (Czech Republic)
Assistant referees: Tomáš Breburda (Czech Republic), Matej Razga (Czech Republic)

Under-18/Schools

Wales Under-18 A vs Australian Schools
Referee: Jamie Leahy (England)
Assistant referees: Jon Mason (Wales), Huw David (Wales)

Pro 12

Ulster vs Edinburgh at Ravenhill Stadium
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland), Kevin Beggs (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Glasgow Warriors vs Newport Gwent Dragons at Scotstoun Stadium
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Neil Paterson (Scotland), Stephen Hart (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Cardiff Blues vs Munster at Cardiff Arms Park
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Greg Morgan (Wales), Justin Williams (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)

Ospreys vs Zebre at Liberty Stadium
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant referees: Martyn Lewis (Wales), Craig Evans (Wales)

Connacht vs Scarlets at The Sportsground
Referee: Matteo Liperini (Italy)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Olly Hodges (Ireland)

Benetton Treviso vs Leinster at Stadio Monigo
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Elia Rizzo (Italy), Giorgio Sgardiolo (Italy)
Television match official: Mauro Dordolo (Italy)

Domestic

England

Premiership

Sale Sharks vs Worcester Warriors
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Robin Goodliffe, Stuart Terheege
Television match official: David Grashoff
Assessor: Steve Lee

Exeter Chiefs vs Saracens
Referee: tba
Assistant referees: Roger Baileff, Andrew Pearce
Timekeeper: Eric Bullion
Television match official: David Sainsbury

Harlequins vs Gloucester
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Andy Watson, Gareth Copsey
Timekeeper: Laurie Bryant
Television match official: Roy Maybank
Assessor: Brian Campsall

Leicester Tigers vs London Irish
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Peter Huckle, Nigel Carrick
Timekeeper: David Hudson
Television match official: Trevor Fisher

Northampton Saints vs Newcastle Falcons
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Kevin Stewart, Ashley Rowden
Timekeeper: Brian Abrahams
Television match official: Rowan Kitt
Assessor: Gary Welsh

London Wasps Bath
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Paul Burton, Paul Dix
Timekeeper: John Burtenshaw
Television match official: Sean Davey
Assessor: Tony Spreadbury

Championship

Leeds Carnegie vs Jersey
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Marcus Caton, Brian Ravenhill

Cornish Pirates vs Bristol Rugby
Referee: John Meredith
Assistant referees: Shane Lewis, Jonathan Healy
Assessor: Jerry Wallis

Ealing Trailfinders vs London Scottish
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Robert Warburton, Lionel Spooner
Assessor: Paul Bridgman / Clive Leeke

Plymouth Albion vs Bedford Blues
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Phil Watters, Michael Patz

Rotherham Titans vs Nottingham
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts, Clare Daniels
Assessor: Nigel Yates

Moseley vs London Welsh
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Marcus Caton, Chris Sharp

France

Top 14, Round 12

Toulon vs Perpignan at Stade Mayol
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Laurent Cardona, Laurent Breil
Television match official: Eric Gauzins

Brive vs Biarritz at Stade Amédée Domenech
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Christophe Malterre
Television match official: Jean-Claude Levrier

Bayonne vs Grenoble at Stade Jean Dauger
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Nicholas Datas, Laurent Sclafer
Television match official: Bernard Dal Maso

Bordeaux-Bègles vs Stade Français at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Stéphane Boyer, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Eric Gonthier

Montpellier vs Castres at Stade Yves Du Manoir
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Patrick Beuriot
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Toulouse vs Oyonnax at Stade Ernest Wallon
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Laurent Millotte, Pascal Ubeda
Television match official: Gérard Borreani

Clermont Auvergne vs Racing-Métro Parc Des Sports Marcel Michelin
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Mathieu Noirot, Thierry Le Grand
Television match official: Bruno Bessot

Pro D2, Round 11

Agen vs Colomiers at Stade Armandie
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Guillaume Trieux, Frédéric Gourgues
Goal judge: Emmanuel Heinrich, Dominique Salabaraas

Béziers vs Carcassonne at Stade de La Méditérranée
Referee: Mourad Zitouni
Assistant referees: Frédéric Soucaret, Akim Hadj Bachir
Goal judge: Panait Carp, Laurent Colin

Bourgoin vs Auch at Stade Pierre Rajon
Referee: Christophe Mallet
/Cédric Chartrain, Alexandre Vallon
Goal judge: Stéphane Jeannot, Didier Veyssiere

Albi vs Pau at Stadium Municipal D'Albi
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Paul-Henri Courbier, Frédéric Chazal
Goal judge: Stéphane Beyer, Maxime Richard

Bourg-en-Bresse vs Lyon at Stade Marcel Verchere
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: François Bouzac, Jean-Claude Labarbe
Goal judge: Thierry Cazalet, Stéphane Vigier

Dax vs Tarbes at Stade Maurice Boyau
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Pierre Courbin, Philippe Milani
Goal judge: Pascal Moreau, Jean-Claude Pairault

Aurillac vs Mont-de-Marsan at Stade Jean-Alric
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Pascal Brousset, Eric Sentucq
Goal judge: Laurent Gennero, Denis Grenouillet

Narbonne vs La Rochelle at Parc Des Sports et de l'Amitié
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Thierry Mallet, Franck Hand
Goal judge: Franck-Olivier Duport, Christian Olivier

Ireland

Ulster Bank, Division 1

Lansdowne vs Old Belvedere
Referee: Kieran Barry

University College Dublin vs St Mary's
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Ballynahinch vs Garryowen
Referee: Nigel Correll

Cork Constitution vs Clontarf
Referee: Mark Patton

Young Munster vs Dolphin
Referee: Michael Black

Belfast Harlequins vs Dublin University
Referee: Dave O'Flynn

Malone vs Blackrock
Referee: Eanna O'Dowd

Terenure vs Shannon
Referee: Stuart Douglas

UL Bohemians vs Galway Corinthians
Referee: Richard Kerr

Buccaneers vs Dungannon
Referee: Brian Macneice

Women

Leinster vs Exiles
Referee: Barry O'Keeffe

Munster vs Exiles
Referee: Kim Imbusch

 

Scotland

Premiership

Ayr vs Gala
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Rob Dickson, Digby Thomas

Stirling County vs Edin Accies
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Dan Shaw, Brian Darling

Spain

División de Honor, Round 9

Hernani vs Cisneros
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Ciencias vs Getxo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Salvador vs Vigo
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Independiente vs Valladolid RAC
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Gernika vs UE Santboiana
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

CRC Madrid vs Ordizia
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
División de Honor B, Round 6

Oviedo vs Universidad XV Bilbao
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Crat A Coruña vs Eibar
Referee: Castro Muñiz (Asturias)

Durango vs Uribealdea
Referee: Miguel de La Vega (Valladolid)

La Vila vs Les Abelles
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Sant Cugat vs FC Barcelona
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

BUC Barcelona vs l’Hospitalet
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Valencia vs CAU Valencia
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

Universidad Granada vs Helvetia
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

XV Sanse Scrum vs Ad Ing Industriales
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Liceo Francés vs Alcobendas
Referee: Luis Santos (León)

Atletico Portuense vs Arquitectura
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

1ª División Nacional, Round 6

Belenos vs Gaztedi
Referee: Eliseo Patrón Costas (Granada)
Eduardo Cousillas (Cantabria)

Independiente “B” vs Santander
Referee: Rodriguez Gutiérrez (Valladolid)

Valladolid RAC “B” vs Universitario Santander
Referee: Tirso López Lozano (Coruña)

Gijón vs Aparejadores Burgos
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Sitges vs UE Santboiana “B”
Referee: José Bogas (Barcelona)

Ejea vs Ponent
Referee: Pardo Pizarro (Madrid)

GE I EG vs Poble Nou
Referee: Moreno Lozano (Madrid)

Fenix vs Quimics
Referee: Tormo( Castellón)

Alcalá vs UCAM Murcia
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

Cáceres vs Olímpico
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

Boadilla Tasman vs Cisneros “B”
Referee: Anaya Plaza (Madrid)

Majadahonda vs Badajoz
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)

Wales

Premiership

Bridgend vs Llandovery
Referee: Jon Mason
Assistant referees: Steve Nash, Steve Harwood

Cross Keys vs Neath
Referee: Chris Williams
Assistant referees: Gareth Butler, Mark Jones

Swansea vs Bedwas
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Neil Jones, Adrian Slade

Pontypridd vs Llanelli
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Paul Richards, Nigel Jones

Newport vs Carmarthen
Referee: Daniel Jones
Assistant referees: Mike Bethell, Tim Beddow

Cardiff vs Aberavon
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Huw David, Justin Evans

RELATED ARTICLES