News

Referees to January 27

Mon, 20 Jan 2014 19:07
Rasta-rashivenga630

The IRB's Sevens Series gets going again, this time in Las Vegas, Nevada which may just be more famous for things other than rugby.

The quarterfinalists of the Heineken Cup and the Amlin Cup, after much tension, have been decided. The quarterfinals will take place in April

But the LV= Cup is in action this weekend. That is the new (sponsored) name for the Anglo-Welsh competition.

Please note that in some of the South African matches the two-referee system will be used. It will be used in the Varsity Cup in 2014.

International

IRB Sevens Series

Referees: Nick Briant (New Zealand), Michael Kelly (USA), James McPhail (New Zealand), Anthony Moyes (Australia), Matt O'Brien (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Ian Tempest (England), Rhys Thomas (Wales), Marius van der Westhuizen (South Africa)

Friendly

England Saxons vs Ireland A
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Paul Bridgman (England)

Saracens vs Sharks at Allianz Stadium
Referee: Tim Wigglesworth (England)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Gareth Copsey (England)
Television match official: Sean Davey (England)
Timekeeper: David Hudson (England)

LV= Cup, Round 3

Scarlets vs Gloucester
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Jason Langdon (Wales)
Timekeeper: Eric Griffiths (Wales)
Assessor: David Herbert (Wales)

Newport Gwent Dragons vs Northampton Saints
Referee: Andrew Small (England)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Daniel Jones (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)
Timekeeper: Hopkin Thomas (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)

Exeter Chiefs vs Ospreys
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Phil Watters (England), Paul Dix (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Harlequins vs Leicester Tigers
Referee: Gwyn Morris (Wales)
Assistant referees: Roy Maybank (England), Nigel Carrick (England)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Sale Sharks vs Worcester Warriors
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Chris Sharp (England), Robin Goodliffe (England)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

London Wasps vs London Irish
Referee: Darren Gamage (England)
Assistant referees: Simon Mcconnell (England), Stuart Terheege (England)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)

Bath vs Cardiff Blues
Referee: Dean Richards (England)
Assistant referees: Jonathan Healy (England), Andrew Pearce (England)
Timekeeper: Nick Robinson (England)

Saracens vs Newcastle Falcons
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Brian Ravenhill (England), Kelvin Stewart (England)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Brian Campsall (England), Clive Leeke (England)

Domestic

England

Championship

Bristol vs Plymouth Albion
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Paul Burton
Assessor: Stephen Leyshon, Ashley Reay

Bedford Blues vs Nottingham
Referee: Ross Campbell
Assistant referees: Fergus Kirby, Clare Daniels

London Scottish vs Cornish Pirates
Referee: Craig Maxwell-keys
Assistant referees: Shane Lewis, Darryl Chapman
Assessor: Steve Womersley

Moseley vs Ealing Trailfinders
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Christopher White, Dino Maddern

Jersey vs Rotherham Titans
Referee: John Meredith
Assistant referees: Wayne Falla, Lionel Spooner

London Welsh vs Leeds Carnegie
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Phil Watters, Michael Patz

France

Top 14

Stade Français vs Castres at Stade Jean Bouin
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Tual Trainini, Thomas Dejean
Television match official: Hervé Dubes

Racing-Métro vs Toulouse at Stade De France
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Christophe Berdos, Pascal Ubeda
Television match official: Daniel Gillet

Bayonne vs Clermont Auvergne at Stade Jean Dauger
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Mathieu Noirot, Stéphane Pomarède
Television match official: Gérard Borreani

Biarritz vs Oyonnax at Parc Des Sports d'Aguilera
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: David Rosich, Christophe Malterre
Television match official: Jean-Claude Levrier

Grenoble vs Perpignan at Stade Lesdiguières
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Laurent Sclafer
Television match official: Daniel Irazoqui

Montpellier vs Bordeaux-Bègles at Stade Yves Du Manoir
Referee: Patrick Pechambert
Assistant referees: Stéphane Boyer, Sébastien Hebert
Television match official: Eric Gauzins

Brive vs Toulon at Stade Amédée Domenech
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Laurent Millotte, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Gilles Cogne

Pro D2

Lyon vs Albi at Matmut Stadium
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Alain Monteu
Goal judges: Ascencio Garcia, Bruno Gaudefrin

Auch vs Carcassonne at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Jonathan Dufort, Christophe Graviou
Goal judges: Sébastien Crussiere, Denis Grenouille

Agen vs Béziers at Stade Armandie
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Maxime Rouquie, Stéphane Duberger
Goal judges: Christophe Pleutin, Dominique Salabaraas

Aurillac vs Bourgoin at Stade Jean-Alric
Referee: Eric Soulan
Assistant referees: Frédéric Soucaret, Laurent Amic
Goal judges: Frédéric Dallon, Stéphane Jeannot

Tarbes vs Bourg-en-Bresse at Stade Maurice-Trélut
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Jean Punzano
Goal judges: Charles Bonfanti, Patrick Bruno

Colomiers vs Mont-de-Marsan at Stade Michel Bendichou
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Pierre Puharre, Philippe Gorbenko
Goal judges: Patrick Chaniol, Claude Monloubo

Dax vs La Rochelle at Stade Maurice Boyau
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Eric Gleyze, Frédéric Chazal
Goal judges: Stéphane Beyer, Michael Richard

Narbonne vs Pau at Parc Des Sports Et De L'Amitié
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Paul-Henri Courbier, Frédéric Gourgues
Goal judges: Alexandre Boulingrin, Jean-Christophe Clot

Ireland

Ulster Bank, Division 1

Dungannon vs Malone
Referee: Stuart Gaffkin

Ballynahinch vs Dolphins
Referee: Olly Hodges

Cork Constitution vs University College Dublin
Referee: Andy Brace

Lansdowne vs Garryowen
Referee: Mark Connolly

Old Belvedere vs St Mary's
Referee: Peter Fitzgibbon

Young Munster vs Clontarf
Referee: Dudley Phillips

Blackrock vs Shannon
Referee: Mark Patton

Buccaneers vs Belfast Harlequins
Referee: Gary Conway

Galway Corinthians vs Dublin University
Referee: Leo Colgan

UL Bohemians vs Terenure
Referee: John Carvill

Italy

Scotland

Premiership

Currie vs Aberdeen
Referee: Duncan McClement
Assistant referees: Andy Ireland, Brian Darling

Edinburgh Accies vs Heriots
Referee: Peter Allan
Assistant referees: Rob Dickson, Gus Tweedale

Gala vs Melrose
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: James Matthew, Bob Nevins

Stirling County vs Hawick
Referee: David Changleng
Assistant referees: Kevin White, Graeme Marshall

Ayr vs Glasgow Hawks
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Dan Shaw, Don McPherson

South Africa

Friendlies

Super Rugby

EP Kings vs Cheetahs at Nelson Mandela Bay Stadium, PE
Referee: Jason Jaftha

Lions vs Leopards at Ellis Park, Johannesburg
Referees: Pro Legoete, Ben Crouse

Vodacom Cup Friendly

Golden Lions vs Leopards at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Lihan Pretorius

Valke vs Blue Bulls at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Pro Legoete

Varsity Cup

UP Tuks 2 vs Naka Bulle 1 at Tuks Stadion
Referee: Stephan Geldenhuys, Gerrie de Bruin

UP Tuks 1 vs Roodepoort 1 at Tuks Stadion
Referees: Jaco van Heerden, Ben Crouse

Varsity Shield

UCT vs South Western Districts at Outeniqua Park, George
Referee: Jason Jaftha

UCT vs Eastern Province at Outeniqua Park
Referees: Christie du Preez, Rodney Boepart

Tuks-Fezelas Roodepoort 2 at Tuks Stadion B
Referee: Tahla Ntshakza

Young Guns

Tuks- Jongspan vs Roodepoort Under-21 at Tuks Stadion C
Referee: Jaco Pretorius

Monday, 27 January 2014

Varsity Shield

UKZN vs CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Jaco Kotze

Fort Hare vs UWC at Davidson Rugby Stadium, Alice
Referee: Lusanda Jam

Spain

División de Honor, Round 13

CRC Madrid vs Independiente
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Gernika vs Salvador
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)

Ordizia vs Ciencias
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

UE Santboiana vs Hernani
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Valladolid RAC vs Cisneros
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)

Vigo vs Getxo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

División de Honor B, Round 12

Zarautz vs Eibar
Referee: David Muñiz (Asturias)

Oviedo vs Uribealdea
Referee: tba

Bera Bera vs Durango
Referee: Alberto Ruiz García (Vizcaya)

Les Abelles vs FC Barcelona
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Poble Nou vs Enginyers vs L’Hospitalet
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

La Vila vs CAU Valencia
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Sant Cugat vs Valencia
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

Helvetia vs Ad Ing Industriales
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

CAU Madrid vs Alcobendas
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Universidad Granada vs Arquitectura
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

XV Sanse Scrum vs Atletico Portuense
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

1ª División Nacional, Round 11

Belenos vs Aparejadores Burgos
Referee: Eliseo Patrón-Costa (Granada)

Santander vs Gaztedi
Referee: Garcia-Mon (Madrid)

Valladolid RAC “B” vs Independiente “B”
Referee: Belarmino Álvarez Barril (Asturias)

Universitario Santander vs Gijón
Referee: Tirso López Lozano (A Coruña)

Sitges vs Ponent
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Poble Nou vs UE Santboiana “B”
Referee: José Bogas (Barcelona)

Quimics vs Ejea
Referee: Pablo Tormo (Castellón)

Fenix vs GE I EG
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

Alcalá vs Olímpico
Referee: Edoardo Anaya (Madrid)

Cisneros “B” vs UCAM Murcia
Referee: Vasile Mugurell (Alicante)

Badajoz vs CAR Cáceres
Referee: Eneko Gañan (Segovia)

Majadahonda vs Boadilla Tasman
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Wales

Premiership

Bedwas vs Cross Keys
Referee: Sean Brickell
Assistant referees: David Jones, Paul Jones

Aberavon vs Swansea
Referee: Martyn Lewis
Assistant referees: Alan Jenkins, Mason Davies

RELATED ARTICLES
Newsletter Subscription
Subscribe now to Rugby365 and you'll be able to receive our informative newsletters and access special promotions.