Varsity Cup

Referees to 3 February

Mon, 27 Jan 2014 20:42
Craig-joubert2-630

Two referees appointed to each match

Quote-end

International matches come tumbling in to start February, and all over top referees are refereeing top matches.

The Six Nations starts in several forms not just the senior teams. There are students, Under-20s and Women in action.

Then the European Nations Cup, sometimes called the Six Nations B, starts its second leg. The competition is played over two years and at the end of 2013 the order is 1 Georgia, 2 Romania, 3 Russia, 4 Portugal, 5 Belgium, 6 Spain . At the end of the competition the bottom side is relegated. Belgium and Spain both have five points with Portugal two above them. At the top Georgia and Romania each have 29 points with Russia on 14. Of the six participants only Belgium has not been to a Rugby World Cup.

In South Africa, the Varsity Cup proper starts on 3 February 2014 with two referees appointed to each match.

International

Six Nations

Wales vs Italy at Millennium Stadium, Cardiff
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Francisco Pastrana (Argentina)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

France vs England at Stade de France, Paris
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Alain Rolland (Ireland), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Lyndon Bray (New Zealand)

Ireland vs Scotland at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Mike Fraser (New Zealand)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

European Nations Cup

Division 1A

Romania vs Portugal in Cluj
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Stuart Gaffikin (Ireland)

Spain vs Russia in Madrid
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Duncan McClement (Scotland), Graeme Marshall (Scotland)

Georgia vs Belgium at Avchala Stadium in Tbilisi
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Radu Petrescu (Romania), Ionut Bodea (Romania)

A Teams

Scotland A vs England Saxons
Referee: Laurent Cardona (France)
Assistant referees: Arnaud Blondel (France), Mourad Zitouni (France)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Clubs

French Amateur vs England Clubs at Nevers
Referee: Graeme Wells (Scotland)
Assistant referees: Stéphane Crapoix (France), Thierry Guilloton (France)
Assessor: Daniel Dartigeas (France)

Under-20

Ireland vs Scotland at Dubarry Park in Athlone
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Italy), Gianluigi Rossi (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Wales vs Italy at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Vincent Blasco Baque (France)
Television match official: Jean-Claude Leverier (France)

France vs England at Stade Leo Lagrange, Draguignan
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Brian MacNeice (Ireland)
Television match official: Keven Beggs (Ireland)
Assessor: Yves Bressy (France)

Students

France Universitaire vs England Universities in Blois
Referee: Elia Rizzo (Italy)
Assistant referees: Nicolas Lezin (France) Gilles Staes (France)

Women

Ireland vs Scotland at Ashbourne RFC
Referee: Claire Hodnett (England)
Assistant referees: Ken Henley-Willis (Ireland), Susan Carty (Ireland)
Assessor: Michel Lamoulie (France)

France vs England at Stade des Alpes in Grenoble
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)
Assistant referees: Cédric Jouvenoz (France), Thomas Chereque (France)
Television match official: Bruno Bessot (France)
Assessor: Wayne Erickson (Australia),

Wales vs Italy at Aberavon RFC
Referee: Nicky Inwood (New Zealand)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Stuart Kibble (Wales)

Women Under-20

France vs England at Stade Pierre Brisson in Beauvais, Picardie
Referee: Béatrice Benvenuti (Italy)
Assistant referees: Robin Mulot (France), Marianne Gruel (France)

LV= Cup, Round 4

This is the last round of pool matches. In early March there will be semifinals.

Cardiff Blues vs Harlequins
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Neil Perkins (Wales)
Timekeeper: Lyndon Young (Wales)
Assessor: David Herbert (Wales)

Ospreys vs Sale Sharks
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Hopkin Thomas (Wales)
Assessor: Huw Lewis (Wales)

Newcastle Falcons vs Newport Gwent Dragons
Referee: Daniel Jones (Wales)
Assistant referees: Chris Sharp (Wales), Gordon Goodliffe (Wales)
Timekeeper: David Hudson (Wales)

Northampton Saints vs Saracens
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Peter Huckle (England), Simon Mcconnell (England)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)

Leicester Tigers vs Bath
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Nigel Carrick (England), JP Doyle (England)
Timekeeper: Brian Abrahams (England)
Television match official: Graham Hughes (England)

Gloucester vs London Wasps
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Phil Watters (England), Roger Baileff (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Worcester Warriors vs Exeter Chiefs
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Kelvin Stewart (England), Paul Burton (England)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

London Irish vs Scarlets
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Jonathan Healy (England), Roy Maybank (England)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Stephen Leyshon / Ashley Reay (England)

Domestic

Australia

Friendly

Rebels vs Waratahs
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Richard Goswell, Beau-Dean Gosper
 

England

Championship

Nottingham vs London Scottish
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts, Michael Patz
Assessor: Clive Leeke

Rotherham Titans vs Moseley
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Andrew Taylorson, Brian Ravenhill
Assessor: Brian Campsall

Plymouth Albion vs London Welsh
Referee: Craig Maxwell-keys
Assistant referees: Robert Warburton, Dino Maddern
Assessor: Christopher White

Cornish Pirates vs Ealing Trailfinders
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Philip Davies, Clare Daniels

Bristol vs Jersey
Referee: Francisco Pastrana (Argentina)
Assistant referees: Phil Watters, Paul Dix
Assessor: Jerry Wallis

Leeds Carnegie vs Bedford Blues
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Andrew Rawson, Lionel Spooner

Italy.

Eccellenza, Round 11

Reggio vs Estra I Cavalieri Prato
Viadana vs Marchiol Mogliano
UR Capitolina vs Vea-FemiCZ Rovigo
M-Three San Donà vs IMA Lazio
Petrarca Padova vs Cammi Calvisano

New Zealand

Friendlies

Highlanders vs Brumbies in Queenstown
Referee: Garratt Williamson

Hurricanes vs Blues in Masterton
Referee: Chris Pollock

Crusaders vs Invitation XV at Rugby Park, Christchurch
Referee: Kane McBride

Scotland

Premier

Aberdeen vs Heriots
Referee: Neil Paterson
Assistant referees: Mike Adamson, Willie Anderson

Gala vs Edinburgh Accies
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Lee Fish, David Crudge

Glasgow Hawks vs Currie
Referee: James Matthew
Assistant referees: Rob Dickson, Gus Tweedale

Hawick vs Ayr
Referee: Andrew Mcmenemy
Assistant referees: Alex Pratt, Bob Nevins

Melrose vs Stirling County
Referee: Peter Allan
Assistant referees: David Changleng, Digby Thomas

South Africa

Varsity Cup, 3 February

UP Tuks vs UJ Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Referees: Jaco van Heerden, Ben Crouse
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Pierre Oelofse

UFS Shimlas vs Wits Xerox Shimla Park, Bloemfontein
Referees: Lourens van der Merwe, Jaco Kotze
Assessor: Willie Roos

UCT vs NWU-Pukke at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referees: Daniel Fortuin, Quinton Immelman
Assessor: Keith Hendricks

NMMU vs Maties at NMMU Stadium, Port Elizabeth
Referees: Christie du Preez, Rodney Boneparte
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Banks Yantolo

Varsity Shield

UKZN vs Fort Hare at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Archie Sehlako
Assessor: Alan O'Connell

UWC vs TUT UWC Sports Stadium, Cape Town
Referee: Cwengile Jadezweni
Assessor: Dennis Immelman

Friendlies

Super Rugby

EP Kings vs Lions at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Jason Jaftha

Bulls vs Stormers at Peter Mokaba Stadium, Polokwane
Referee: Lourens van der Merwe

Pumas vs Cheetahs in Parys
Referee: Lesego Legoete

Vodacom Cup

Blue Bulls vs Golden Lions at Peter Mokaba stadium, Polokwane
Referee: Jaco van Heerden

Spain

División de Honor, Round 14

Salvador vs Independiente
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)
Assistant referees: Miguel de la Vega, Baelo

Ciencias vs Gernika
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
Assistant referees: M Fernandez, Sebastián Macías

Hernani vs Ordizia
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Analtz Bilbao, Eki Fanlo

Cisneros vs UE Santboiana
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: Ramos, Adrian Rodriguez

Getxo vs Valladolid RAC
Referee: Marc Riera (Barcelona)
Assistant referees: Bartolomé, Arlantz Morentin

Vigo vs CRC Madrid
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)
Assistant referees: Tirso López Lozano, Moure

División de Honor Femenina, Round 1

Crat Universidad Coruña vs Majadahonda
Referee: Luis Santos (León)
Assistant referees: José Miguel Cuñado, Maxi Fraga

GE I EG vs Complutense Cisneros
Referee: José Bogas (Barcelona)
Assistant referees: Romero, Vasile Marrugat

Inef Barcelona vs Olimpico Pozuelo
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)
Assistant referees: Castell, R Gastón

Getxo Artea vs XV Sanse Scrum
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)
Assistant referees: Bartolomé, Arlantz Morentín

Campeonato Selecciones Autonómicas Sub-21

Cataluña vs Valencia
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Castilla, Leon vs Andalucía
Referee: David Castro (Asturias)

Campeonato Selecciones Autonómicas Sub-18

Cataluña vs Valencia
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Castilla, Leon vs Andalucía
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

RELATED ARTICLES