News

Referees to February 17

Tue, 11 Feb 2014 08:06
Craig-joubert-signal630

Super Rugby starts this week. Only other South African conference is in action but already excitement is growing. Crag Joubert will be back from Six Nations duty to blow the whistle to start the tournament. After that he will head back for the third Six Nations round.

The Six Nations, after last weekend's bug wins, seems divided into two groups - three to contest the cup and three to contest the wooden spoon.

The European Nations Cup ('Six Nations B') also has a week off and also seems divided into two groups of three - East and West. Georgia, Romania and Russia seem to be in contest for the cup while Spain, Portugal and Belgium look to be contesting the wooden spoon.

In the English appointments you will see two Pearces as assistant referees. They are father and son.

In the Varsity Cup in South Africa, there will be two referees on the field.

International

Under-18

Italy vs Ireland in Colorno
Referee: Thomas Charabas (France)

Super Rugby, Round 1

Cheetahs vs Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa) with Oupa Wagner (South Africa) in training

Sharks vs Bulls at Kings Park, Durban
Referee: Jason Jaftha (South Africa)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Marius Jonker (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)
,
Pro 12


Ulster vs Scarlets at Ravenhill Stadium
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland), Gary Glennon (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Munster vs Zebre at Musgrave Park
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Dermot Blake (Ireland)
Television match official: Jude Quinn (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Cardiff Blues vs Glasgow Warriors at Cardiff Arms Park
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Martyn Lewis (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Ospreys vs Benetton Treviso at Liberty Stadium
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)

Connacht vs Edinburgh
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Olly Hodges (Ireland), Mark Connolly (Ireland)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Leinster vs Dragons
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Marc Patton (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Friendlies

Waratahs vs Highlanders in Newcastle, New South Wales
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Michael Hogan (Australia)

Force A vs Samoa A at Arena Joondalup, Perth
Referee: Graham Cooper (Australia)
Assistant referees: Rob Kellam (Australia), Patrick Davis (Australia)

Force vs Argentina at Arena Joondalup, Perth
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Alex Ninkov (Australia), Matt O'Brien (Australia)

Domestic

Australia

Friendly

Reds vs Rebels at Ballymore
Referee: James Leckie
Assistant referees: Damien Mitchelmore, Tim Clough

England

Premiership

Sale Sharks vs Saracens
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Stuart Terheege, Paul Dix
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Brian Campsall

London Wasps vs London Irish
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Gordon Goodliffe, Darren Gamage
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Ashley Reay

Harlequins vs Newcastle Falcons
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Andrew Pearce, Luke Pearce
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Jerry Wallis

Newcastle Falcons vs Worcester
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Nigel Carrick, Andy Watson
Timekeeper: Brian Abrahams
Television match official: Trevor Fisher

Exeter Chiefs vs Bath
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Roger Baileff, Gareth Copsey
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Chris White

Leicester Tigers vs Gloucester
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Luke Pearce , Peter Huckle
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Clive Leeke
Assessor: Paul Burton

Championship

Ealing Trailfinders vs Bedford Blues
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Richard Kelly, Lionel Spooner

Rotherham Titans vs London Scottish
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: William Halford, Chris Sharp

Plymouth Albion vs Jersey
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Ashley Rowden, Clare Daniels
Assessor: Stephen Leyshon

Leeds Carnegie vs Moseley
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts, Michael Patz
Assessor: Gary Welsh

Nottingham vs Bristol
Referee: John Meredith
Assistant referees: Ross Campbell, Dino Maddern

Cornish Pirates vs London Welsh
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: David Procter, Jonathan Healy
Assessor: Ashley Rowden

France

Top 14

Grenoble vs Clermont at Stade des Alpes
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Christophe Berdos, Laurent Sclafer
Television match official: Gérard Borreani

Toulon vs Castres at Stade Mayol
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Sébastien Clouté, Bruno Gabaldon
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Biarritz vs Toulouse at Parc Des Sports d'Aguilera
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Nicolas Datas, Thierry Le Grand
Television match official: Laurent Valin

Oyonnax vs Bordeaux-Bègles at Stade Charles Mathon
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Adrien Descottes, Jacques De Lemos
Television match official: Jean-Claude Levrier

Montpellier vs Perpignan at Stade Yves Du Manoir
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Flavien Hourquet, Patrick Beuriot
Television match official: Vincent Azoulay

Racing-Métro vs Bayonne at Stade Yves Du Manoir
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Salem Attalah, Thomas Déjean
Television match official: Benoît Bessot

Brive vs Stade Français at Stade Amédée Domenech
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Patrick Pechambert, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Bernard Dal Maso

Pro D2

La Rochelle vs Pau at Stade Marcel Deflandre
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Samuel Megret, Thierry Devais
Goal judges: Sylvain Bernard, Jean-Michel Huguet

Auch vs Mont-de-Marsan at Stade Jacques-Fouroux
Referee: Alain Blondel
Assistant referees: Christine Bigaran, Régis Gabard
Goal judges: Frédéric Cambou, Philippe Lecomte

Aurillac vs Carcassonne at Stade Jean-Alric
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Romain Carbonnel, Franck Hand
Goal judges: Laurent Colin, Pascal Moreau

Colomiers vs Albi at Stade Michel Bendichou
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Florian Cormier, René Bordeneuve
Goal judges: Christian Castello, Michel Lasserre

Tarbes vs Bourgoin at Stade Maurice-Trélut
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Flavien Cartault, Christophe Graviou
Goal judges: Serge Keromnes, Bernard Lagardère

Narbonne vs Agen at Parc des Sports et de L'Amitié
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Jonathan Dufort, Jérôme Lamarque
Goal judges: Maxime Bernard, Alain Falaise

Lyon vs Béziers at Matmut Stadium
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Jean Punzano
Goal judges: Vincent Dathie, Jérôme Piqueras

Dax vs Bourg-en-Bresse at Stade Maurice Boyau
Referee: David Rosich
Assistant referees: François Godin, Bruno Fiche
Goal judges: Frédéric Diaz, Alain Guillen

Ireland

Ulster Bank, Division 1

Cork Constitution vs Dolphin
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Lansdowne vs St Mary's
Referee: Leo Colgan

University College Dublin vs Clontarf
Referee: Stuart Gaffkin

Ballynahinch vs Old Belvedere
Referee: Andy Brace

Young Munster vs Garryowen
Referee: David Wilkinson

Buccaneers vs Dublin University
Referee: Mark Patton

Dungannon vs Shannon
Referee: Gary Conway

Galway Corinthians vs Blackrock
Referee: Stuart Douglas

Terenure vs Belfast Harlequins
Referee: Peter Fitzgibbon

UL Belfast vs Malone
Referee: Sean Gallagher

New Zealand

Friendlies

Chiefs vs Blues at Rotorua Stadium
Referee: Glen Jackson/Nick Briant

Hurricanes vs Crusaders in Levin
Referee: Mike Fraser

South Africa

Varsity Cup, 10 February 2014

Varsity Cup
Maties vs UCT 1st XV at Craven Stadium, Stellenbosch
Referees: Daniel Fortuin, Francois Pretorius Francois
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Jacques Hugo

Pukke vs Shimlas at Danie du Toit Sports Ground, Potch
Referees: Oregopotse Rametsi, Stefan Geldenhuys
Television match official: Willie Vos
Assessor: Thuso Mngqibisa

UJ vs NMMU at UJ Stadium, Johannesburg
Referees: Jaco van Heerden, Ben Crouse
Assessor: Pierre Oelofse

Wits vs Tukkies at Wits Stadium, Johannesburg
Referees: Tahla Ntshakaza, Jaco Kotze
Television match official: Willie Roos

Varsity Shield
TUT vs Fort Hare at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Gerrie de Bruin
Assessor: Pieter White

CUT vs UWC at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Jaco Pretorius
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Super Rugby Friendly

Boland Cavaliers vs Stormers at Boland Stadium, Wellington
Referee: Marius van der Westhuizen

Vodacom Cup Friendlies

Griffons vs Cheetahs at North West Stadium, Welkom
Referee: Jaco Kotze

Boland XV vs Western Province at Boland Stadium A, Wellington
Referee: Quinton Immelman

Varsity Cup, 17 February 2014

Varsity Cup

UJ vs Wits at UJ Stadium, Johannesburg
Referees: Stephan Geldenhuys, Eduan Nel
Television match official: Johan Greeff Johan and Pieter de Bruin (in training)
Assessor: Kim Smit

Tukkies vs UFS Shimlas at Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Referees: Tahla Ntshakaza, Gerrie de Bruin
Television match official: Willie Roos
Assessor: Banks Yantolo

NWU Pukke vs Maties at Fanie du Toit Sports Grounds, Potchefstroom
Referees: Christie du Preez, Lesego Legoete
Assessor: Theuns Janse vs Vuuren

NMMU vs UCT at NMMU Stadium, PE
Referees: Francois Pretorius, Rodney Bonaparte
Assessor: Jacques Hugo

Varsity Shield

UWC vs UKZN at UWC Sports Grounds, Cape Town
Referee: Oregopotse Rametsi
Assessor: Deon van Blommestein

TUT vs CUT at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Archie Sehlako
Assessor: Pieter White

Spain

División De Honor, Round 15

CRC Madrid vs Salvador
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: José Ignacio Fernandez , Fernandez Alonso

Independiente vs Ciencias
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Assistant referees: M Crespo, J Pérez

Gernika vs Hernani
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: Bartolomé, Arlantz Morentin

Ordizia vs Cisneros
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)
Assistant referees: Eki Fanlo, Eduardo Cousillas

UE Santboiana vs Getxo
Referee: Rafael Ortega (Cadiz)
Assistant referees: J Castell, R Gastón

Valladolid RAC vs Vigo
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Pablo Izquierdo, Arroyo

División De Honor B, Round 13

Eibar vs Oviedo
Referee: Francisco Pesce (Madrid)

Uribealdea vs Bera Bera
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Durango vs Crat A Coruña
Referee: David Castro (Asturias)

FC Barcelona vs Poble Nou-Enginyers
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

L’Hospitalet vs Lavila
Referee: Rodriguez Gutiérrez (Valladolid)

CAU Valencia vs Sant Cugat
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

BUC Barcelona vs Valencia
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Ad Ing Industriales vs CAU Madrid
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

Alcobendas vs Universidad Granada
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Arquitectura vs XV Sanse Scrum
Referee: Alberto Ruiz García (Vizcaya)

Atletico Portuense vs Liceo Francés
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

1ª División Nacional, Round 12

Gaztedi vs Aparejadores Burgos
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

Independiente “B” vs Universitario Santander
Referee: Adrián Rodriguez Noriega (Asturias)

Valladolid RAC “B” vs Belenos
Referee: Tirso López Lozano (Coruña)

Gijón vs Santander
Referee: Antoni Rodriguez Rigat (Barcelona)

UE Santboiana “B” vs Ponent
Referee: Eliseo Patrón-Costa (Granada)

Ejea vs AR Poble Nou
Referee: José Luis Real Guillot (Valencia)

GE I EG vs Quimics
Referee: Moreno Lozano (Barcelona)

Fenix vs Sitges
Referee: José Luis Beltrán (Valencia)

UCAM Murcia vs Olímpico
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Cáceres vs Cisneros “B”
Referee: Alberto Pérez Iglesias (Asturias)

Boadilla Tasman vs Badajoz
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Majadahonda vs Alcalá
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Wales

Swalec Cup, 2nd Round

Cardiff Met vs Llanelli
Referee: Wayne Davies

Carmarthen Quins vs Bridgend Athletic
Referee: Craig Evans

Pontypridd vs Newport
Referee: Neil Hennessy

Tondu vs Llandovery
Referee: Simon Rees

Narbeth vs Aberavon
Referee: Rhys Thomas

Bedwas vs Cross Keys
Referee: Ian Davies

Cardiff vs Newbridge
Referee: Ben Whitehouse

Ebbw Vale vs RGC (Rygbi Gogledd Cymru) 1404 (The date that Owain became the Prince of Wales)
Referee: Greg Morgan

RELATED ARTICLES