News

Referees to 3 March

Mon, 24 Feb 2014 16:45
Steve-walsh2

There is a Test rest this weekend but lots of other rugby. because there are no Test matches, a lot of the top referees are involved in club matches.

International

Super Rugby, Round 3

Blues vs Crusaders at Eden Park
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Garratt Williamson (New Zealand), Shane McDermott (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Rebels vs Cheetahs at AAMI Park, Melbourne
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Matt O'Brien (Australia), Michael Hogan (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Stormers vs Hurricanes at Newlands
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), Marc van Zyl (South Africa)
Television match official: Deon van Blommenstein (South Africa)

Chiefs vs Highlanders at Waikato Stadium
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Garratt Williamson, (New Zealand) Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Waratahs vs Reds at Allianz Stadium
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: James Leckie (Australia), Will Houston (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Force vs Brumbies at nib Stadium
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Ian Smith (Australia), Ed Martin (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Bulls vs Lions at Loftus Versfeld
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Sieg van Staden (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Pro 12

Zebre vs Cardiff Blues at XXV Aprile (Parma)
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Marius Mitrea (Italy), Claudio Blessano (Italy)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Timekeeper: Giannino Cappellozza (Italy)
Assessor: Mauro Dordolo (Italy)

Connacht v Benetton Treviso at The Sportsground
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Will O'Connor (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Leinster vs Glasgow Warriors at Royal Dublin Society
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), R Kerr (Ireland)
Television match official: Alan Rogan (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Ulster vs Dragons at Ravenhill
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Johan Carvill (Ireland)
Television match official: Peter Ferguson (Ireland)
Assessor: Jack Young (Ireland)

Edinburgh vs Ospreys
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: James Matthew (Scotland), Stephen Ward (Scotland)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)
Assessor: Fergus Neil (Scotland)

Scarlets vs Munster
Referee: Dudley Phillips (Ireland)

Pacific Rugby Cup

GEN Blue vs Samoa A at TG Milner, Sydney
Referee: James Leckie (Australia)
Assistant referees: Dominic McCarthy (Australia), Greg Johnstone (Australia)

Force A vs Junior Japan at nib Stadium, Perth
Referee: Graham Cooper (Australia)
Assistant referees: Rob Kellam (Australia), Alex Ninkov (Australia)

ACT A vs Pampas at Royal Military College, Canberra
Referee: Matt O'Brien (Australia)
Assistant referees: Scott Izod (Australia), Andrew Crozier (Australia)

Reds A vs Fiji Warriors at Ballymore, Brisbane
Referee: Damien Mitchelmore (Australia)
Assistant referees: Paul Haydock (Australia), Tim Clough (Australia)

Domestic

England

Premiership

Bath vs Saracens
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Paul Burton, Paul Dix
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Laurie Bryant

Exeter Chiefs vs London Irish
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Roger Baileff, Ashley Rowden
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Matthew Peters

Harlequins vs Worcester Warriors
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Roy Maybank, Peter Huckle
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Nigel Yates

London Wasps vs Sale Sharks
Referee: Dean Richards
Assistant referees: JP Doyle, Stuart Terheege
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Gary Welsh/Ashley Reay

Northampton Saints vs Gloucester
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Nigel Carrick, Simon Mcconnell
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Tony Turner

Newcastle Falcons vs Leicester Tigers
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Andy Watson, Gareth Copsey
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Brian Campsall

Championship

Plymouth Albion vs Nottingham
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Paul Kimber, Darryl Chapman

Moseley vs Bedford Blues
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Matthew O'Grady, Clare Daniels
Assessor: Chris White

Ealing Trailfinders vs London Welsh
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Philip Davies, Brian Ravenhill
Assessor: Jerry Wallis

Rotherham Titans vs Bristol
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: John Meredith, Dino Maddern
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Wayne Falla

Leeds Carnegie vs London Scottish
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Marcus Caton, Chris Sharp
Assessor: Stephen Leyshon/Clive Leeke

Cornish Pirates vs Jersey
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Phil Watters, Jonathan Healy

France

Top 14, Round 21

Montpellier vs Stade Français at Stade Yves Du Manoir
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Sébastien Clouté, Christophe Malterre
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat

Bordeaux-Bègles at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Laurent Cardona, Pascal Ubeda
Television match official: Vincent Azoulay

Brive vs Grenoble at Stade Amédée Domenech
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Sébastien Minery, Thomas Déjean
Television match official: Eric Gauzins

Racing Métro vs Castres at Stade Yves Du Manoir
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Mourad Zitouni, Laurent Sclafer
Television match official: Laurent Valin

Toulon vs Oyonnax at Stade Mayol
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Christophe Mallet, Sébastien Hebert
Television match official: Gilles Cogne

Toulouse vs Perpignan at Stade Ernest Wallon
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Mathieu Noirot, Thierry Le Grand
Television match official: Daniel Gillet

Biarritz vs Bayonne at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Christophe Berdos, Bruno Gabaldon
Television match official: Gérard Borreani

Pro D2

Albi vs Bourg-en-Bresse at Stadium Municipal D'Albi
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Eric Gleyze, Alain Monteux
Goal judges: Christophe Pleutin, Michael Richard

Aurillac vs Auch at Stade Jean-Alric
Referee: Jérôme Lamirand
Assistant referees: Romain Carbonnel, Alexandre Vallon
Goal judges: Alexandre Boulingrin, Vincent Lacaille

Mont-de-Marsan vs Carcassonne at Stade Guy Boniface
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Pierre Brousset, Benoît Escoubet
Goal judges: Stéphane Lamagnere, Norbert Roche

La Rochelle vs Bourgoin at Stade Marcel Deflandre
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Christophe Clavere
Goal judges: Romain Sanchez, Pascal Moreau

Lyon vs Colomiers at Matmut Stadium
Referee: Arnaud Blondel
Assistant referees: Cédric Chartrain, Thierry Guilloton
Goal judges: Philippe Graciet, Stéphane Vigier

Narbonne vs Dax at Parc des Sports et de L'Amitié
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Cédric Jouvenoz, Franck Rataj
Goal judges: Philippe Dehez, Laurent Foucaud

Pau vs Béziers at Stade du Hameau
Referee: Christophe Dutreuilh
Assistant referees: Florian Cormier, Akim Hadj Bachir
Goal judges: Alexandre Boulingrin, Patrick Chaniol

Tarbes vs Agen at Stade Maurice-Trélut
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Frédéric Gourgues
Goal judges: Stéphane Jeannot, Michel Lasserre

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Cork Constitution vs Old Belvedere
Referee: Alain Rolland

Ballynahinch vs St Mary's
Referee: Nigel Correll

Clontarf vs Dolphin
Referee: Sean Gallagher

UCD vs Garryowen
Referee: George Clancy

Young Munster vs Lansdowne
Referee: Mark Patton

Blackrock vs Belfast Harlequins
Referee: John Lacey

Dublin University vs UL Bohemians
Referee: Kieran Barry

Galway Corinthians vs Dungannon
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Malone vs Terenure
Referee: Barrie O'Connell

Shannon vs Buccaneers
Referee: Michel Black

Scotland

Premier

Aberdeen vs Melrose
Referee: Andrew Mcmenemy
Assistant referees: Fraser Balharry, Stephen Hart

Ayr vs Edinburgh Accies
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Ted Coutts, David Crudge

Currie vs Hawick
Referee: Peter Allan
Assistant referees: Rob Dickson, Stephen Ward

Heriots vs Glasgow Hawks
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: David Changleng, Bob Nevins

Stirling County vs Gala
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Andy Ireland, Graeme Marshall

South Africa

Varsity Cup 24 February 2014

Varsity Cup

UCT vs Tukkies at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referees: Marius van der Westhuizen, Cwengile Jadezweni
Television match official: Neville Heilbron
Assessor: Dennis Immelman

NMMU vs NWU Pukke at NMMU Stadium, Port Elizabeth
Referees: Ben Crouse, Jaco van Heerden
Television match official: Christie du Preez
Assessor: Deon van Blommestein

Maties vs Wits at Craven Stadium, Stellenbosch
Referees: Francois Pretorius, Quinton Immelman
Assessor: Keith Hendricks

UFS Shimlas vs UJ at Shimla Park, Bloemfontein
Referees Eduan Nel, Gerrie de Bruin
Assessor: Pierre Oelofse

Varsity Shield

CUT vs Fort Hare at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Oregopotse Rametsi
Assessor: Arrie Schoonwinkel

UKZN vs TUT at Peter Booysen Sports Park, Pietermaritzburg
Referee: Stephan Geldenhuys
Assessor: Alan O’Connell


27 February, 2014

UWC vs CUT at UWC Sports Grounds, Cape Town
Referee: Quinton Immelman

Fort Hare vs UKZN at Davidson Rugby Stadium, Alice
Referee: Rodney Bonaparte

Friendly

Vodacom Cup

Boland Cavaliers vs Boland XV at Mamre
Referee: Cwengile Jadezweni

Varsity Cup, 3 March 2014

Varsity Cup

Wits vs NMMU at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referees: Marius van der Westhuizen, Lesego Legoete
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Jacques Hugo

UJ vs UCT at UJ Stadium, Johannesburg
Referees: Rasta Rasivhenge, Jaco van Heerden
Television match official: Willie Roos with Pieter de Bruin in training
Assessor: Willie Roos

Tukkies vs Pukke at Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Referees: Jaco Pretorius, Gerrie de Bruin
Assessor: Pieter White

Maties vs Shimlas at Craven Stadium, Stellenbosch
Referees: Cwengile Jadezweni, Christie du Preez
Assessor: Keith Hendricks

Varsity Shield

CUT vs TUT at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Lourens van der Merwe

UKZN vs UWC at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Jaco Kotze
Assessor: Alan O'Connell

Spain

Copa SM Rey, semifinal

Cisneros vs Independiente
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: José Ignacio Fernandez Soria, Fernandez Alonso

Valladolid RAC vs Ordizia
Referee: Sergi Figueruelo (Baa)
Assistant referees: Eneko García Gañan, Miguel De La Vega

División de Honor Femenina, Round 3

Majadahonda vs Complutense Cisneros
Referee: Luis Santos (León)
Assistant referees: Adrián Rodriguez, Ramos

Universidad Coruña vs Olimpico Pozuelo
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Tirso López Lozano, Mou

GE I EG vs XV Sanse Sum
Referee: Pablo Tormo (Castellón)
Assistant referees: Fernandez, Carles Gil

Inef Barcelona vs Getxo Artea
Referee: Joan Aloy (Gerona)
Assistant referees: Edoardo Romero, Josep Lluís Marrugat

División de Honor B , Round 15

Universidad XV Bilbao vs Oviedo
Referee: Rodriguez Gutiérrez (Valladolid)

Eibar vs Coruña
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Uribealdea vs Durango
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Les Abelles vs La Vila
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)

FC Barcelona vs Sant Cugat
Referee: Marc Riera (Barcelona)

BUC Barcelona vs L’Hospitalet
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

CAU Valencia vs Valencia
Referee: José Bogas (Barcelona)

Helvetia vs Universidad Granada
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

Ad Ing Industriales vs XV Sanse Sum
Referee: Francesco Pesce (Madrid)

Alcobendas vs Liceo Francés
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Atletico Pouense vs Arquitectura
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

USA

Division 1A

Texas A&M vs Texas Tech
Referee: Haylee Slaughter
Assessor: Michael Youdin

Sam Houston vs Baylor
Referee: Texas Referee Society

Cal Poly vs St Mary's in SF/Oakland/Moraga
Referee: Phil Akroyd
Assessor: Kate Todd

Sacramento St vs Santa Clara in Santa Clara/SJ/SF
Referee: Aruna Ranaweera

UC Davis vs San Diego St in San Diego
Referee: Nick Ricono

Arkansas St vs Life in Atlanta
Referee: Gareth Morgan
Assessor: Mike Cobb

Colorado vs Colorado St. in Fort Collins
Referee: Brian Zapp
Assessor: Jim Russell

Wyoming vs Air Force in Colorado Springs
Referee: Tim Luscombe

RELATED ARTICLES