Latest News

Referees to 10 March 2014

Mon, 03 Mar 2014 21:29
Romain-poite-nz-v-sa

The toughest encounter is probably at Twickenham

Quote-end

The penultimate round of exciting Six Nations is on this week with the ultimate victors undecided. The toughest encounter is probably at Twickenham with France and Ireland looking on with interest.

There are several other matches attached to the Six Nations and then the mighty Super Rugby goes into round 4

The LV= Cup for competition between English and Welsh clubs has reached its semifinal stage with a Final on 16 March.

International

Six Nations

Ireland vs Italy at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Pascal Gauzère (France), Greg Garner (England)
Television match official: Geoff Warren (England)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

Scotland vs France at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), JP Doyle (England)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

England vs Wales at Twickenham, London
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Steve Walsh (Australia), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Donal Courtney (Ireland)

European Nations Cup

Division 1A

Spain vs Georgia in Madrid
Referee: Neil Hennessy (Wales)
Assistant referees: Greg Morgan (Wales), Huw Lewis (Wales)

Russia vs Portugal in Sochi
Referee: Matt Carley (England)
Assistant referees: Gareth Copsey (England), Andrew Small (England)

Romania vs Belgium at Stadionul Mihail Naca in Constanta
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Emanuele Tomò (Italy)

Clubs

Scotland vs France Amateurs at Anniesland, Glasgow
Referee: Elia Rizzo (Italy)
Assistant referees: Charles Samson (Scotland), Stephen Ward (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Students

England vs Wales
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Paul Dix (England), Darren Gamage (England)
Television match official: Philip Davies (England)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Under-20

Ireland vs Italy at Dubarry Park
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Andrew Jackson (England), Nigel Carrick (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: Jack Sheehan (Ireland)

Scotland vs France at Netherdale Stadium, Galashiels
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Chris Williams (Wales), Jon Hardy (Wales)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

England vs Wales at Kingston Park, Newcastle
Referee: Matteo Liperini (Italy)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Italy), Luca Trentin (Italy)
Television match official: David Hudson (England)
Timekeeper: Chris Sharp (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Under-18

Scotland vs England
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), David Crudge (Scotland)
Assessor: Gordon McMurray (Scotland)

Women

England vs Wales at Twickenham Stoop
Referee: Jess Beard (New Zealand)
Assistant referees: Sara Cox (England), Tracy Pettingale (England)

Ireland vs Italy at Aviva Stadium
Referee: Leah Berard (USA)
Assistant referees: Helen O'Reilly (Ireland), Susan Carty (Ireland)

Scotland vs France at Hawthornden
Referee: Amy Perrett (Australia)
Assistant referees: Alex Pratt (Scotland), Mhairi Hay (Scotland)
Assessor: Kate Todd (USA)

Sevens

England vs Wales
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Stuart Terheege (England), Paul Burton (England)
Assessor: Simon McDowell (Ireland)

LV= Cup semifinals

Northampton Saints vs Saracens
Referee: Leighton Hodges (Wales)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Kelvin Shorte (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: Brian Campsall (England)

Bath vs Exeter Chiefs
Referee: Tim Wigglesworth (England)
Assistant referees: Andrew Pearce (England), Robin Goodliffe (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Friendlies

French XV de la Défense vs Steaua Bucarest in Paris
Referee: Jean Lespès (France)

French Espoirs vs Steaua Bucarest at Colombes
Referee: Ludovic Carrillo (France)

Super Rugby, Round 4

Hurricanes vs Brumbies at Westpac Stadium
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Reds vs Cheetahs at Suncorp Stadium
Referee: Garratt Williamson (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Matt O'Brien (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Crusaders vs Stormers at AMI Stadium Addington
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Ben O'Keefe (New Zealand)
Television match official: Chris Watt (New Zealand)

Force vs Rebels at nib Stadium
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Ian Smith (Australia), Ed Martin (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Bulls vs Blues at Loftus Versfeld
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Sieg van Staden (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Sharks vs Lions at Kings Park
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Cobus Wessels (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Pacific Rugby Cup

The first match is on 4 March, the last on 10 March.

Samoa A vs Tonga A at TG Milner, Sydney
Referee: Will Houston (Australia)
Assistant referees: Richard Goswell (Australia), Dominic McCarthy (Australia)

Reds A vs Junior Japan at Suncorp Stadium Brisbane
Referee: Michael Hogan (Australia)
Assistant referees: Paul Haydock (Australia), Cameron Stanfield (Australia)

GEN Blue vs Pampas at David Phillips Field, Sydney
Referee: James Leckie (Australia)
Assistant referees: Jamie McGregor (Australia), James Marshall (Australia)

ACT vs Tonga at Royal Military College, Canberra
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Sarah Corrigan (Australia), James Morris (Australia)

Force A vs Fiji Warriors at Ballymore, Brisbane
Referee: Matt O'Brien (Australia)
Assistant referees: Luke Moloney (Australia), Tim Clough (Australia)

Domestic

England

Championship

Bedford Blues vs Plymouth Albion
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts, Dino Maddern
Assessor: Andrew Vertigan

Jersey vs Leeds Carnegie
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Phil Watters, Roy Maybank

London Welsh vs Moseley
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Paul Kimber, Paul Burton

London Scottish vs Ealing Trailfinders
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Richard Kelly, Kelvin Stewart

Bristol vs Cornish Pirates
Referee: John Meredith
Assistant referees: Philip Davies, Michael Patz
Assessor: Stephen Leyshon

Nottingham vs Rotherham Titans
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Llyr Apgeraint-Roberts, Lionel Spooner
Assessor: Clive Leeke

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Lansdowne vs St Mary's
Referee: Kieran Barry

Ballynahinch vs Old Belvedere
Referee: Andy Brace

Shannon vs Galway Corinthians
Referee: Dave O'Flynn

South Africa

Varsity Cup, 3 March 2014

Varsity Cup

Wits vs NMMU at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referees: Marius van der Westhuizen, Lesego Legoete
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Jacques Hugo

UJ vs UCT at UJ Stadium, Johannesburg
Referees: Rasta Rasivhenge, Jaco van Heerden
Television match official: Willie Roos with Pieter de Bruin in training
Assessor: Willie Roos

Tukkies vs Pukke at Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Referees: Jaco Pretorius, Gerrie de Bruin
Assessor: Pieter White

Maties vs Shimlas at Craven Stadium, Stellenbosch
Referees: Cwengile Jadezweni, Christie du Preez
Assessor: Keith Hendricks

Varsity Shield

CUT vs TUT at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Lourens van der Merwe

UKZN vs UWC at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Jaco Kotze
Assessor: Alan O'Connell

Vodacom Cup - North

Leopards vs Golden Lions at Olïn Park, Potchefstroom
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Jaco Pretorius, Local
Television match official: Shaun Veldsman
Assessor: Willie Roos

Valke vs Pumas at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Blue Bulls vs Griquas at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Tahla Ntshakaza, Local
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Pieter White

Griffons vs Limpopo at Hoërskool Bultfontein
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

Vodacom Cup - South

Free State XV vs South Western Districts atCharles Solomon Stadium, Bloemfontein
Referee: Marius Jonker
Assistant referees: Local
Television match official: JJ Wagner
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Western Province vs Boland Cavaliers at City Park, Cape Town
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

Border vs Sharks XV at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Tusker Simba XV (Kenya) vs EP Kings
Referee: Rodney Bonaparte
Assistant referees: Local

Community Cup

Despatch vs Spring Roses at WJ de Wet Stadium, Despatch
Referee: Christie du Preez
Assistant referees: Local
Television match official: Jason Jaftha

College Rovers vs Welkom at Kings Park 3, Durban
Referee: Blake Beattie
Assistant referees: Local

Shumba Ferros vs Wesbank at Puma Stadium, Emalahleni
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Local

Mossel Bay Barbarians vs Bridgton at D'Almeida Stadium, Mossel Bay
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Local

Roodepoort vs Bloemfontein Crusaders at Rand Leases Sports Ground, Roodepoort
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local

Roses United vs Brakpan at Pelican Park, Wellington
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Local

Rustenburg Impala vs Sishen at Rustenburg Impala Rugby Club, Rustenburg
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local

Noordelikes vs Boksburg at Noordelikes Rugby Club, Polokwane
Referee: Tony Correia
Assistant referees: Local

Varsity Cup

Pukke vs Wits at Fanie du Toit Sports Ground, Potchefstroom
Referees: Jaco Kotze, Jaco Pretorius
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff with Pieter de Bruin Pieter - in training
Assessor: Kim Smit Kim

UJ vs Maties at UJ Stadium, Johannesburg
Referees: Rasta Rasivhenge, Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local
Television match official: Willie Roos
Assessor: Thuso Mngqibisa

Tukkies vs Madibas at Tuks Rugby Stadium, Pretoria
Referees: Stephan Geldenhuys, Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

UCT vs Shimlas at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referees: Marius van der Westhuizen, Quinton Immelman
Assistant referees: Local
Assessor: Neville Heilbron

Varsity Shield

TUT vs UWC at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Local
Assessor: Pieter White

Fort Hare vs CUT at Davidson Rugby Club, Alice
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Spain

División De Honor, Round 16

Ciencias vs Salvador
Referee: Joan Montoya (Álava)
Assistant referees: Antonio Fernández, Sebastian Macias

Hernani vs Independiente
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)
Assistant referees: Alberto Ruiz, Arnaltz Bilbao

Cisneros vs Gernika
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)
Assistant referees: Fernando Zizzias, Trigueros

Getxo vs Ordizia
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)
Assistant referees: Bartolomé, Arlantz Morentin

Vigo vs UE Santboiana
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Assistant referees: José Miguel Cuñado, Maxi Fraga

Valladolid RAC vs CAR Madrid
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: Pablo Izquierdo, Labajo

1ª División Nacional, Round 14

Independiente “B” vs Aparejadores Burgos
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Valladolid RAC “B” vs Santander
Referee: Javier Magariños (Badajoz)

Belenos vs Universitario Santander
Referee: Eneko García Gañan (Segovia)

Gijón vs Gaztedi
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Ejea vs UE Santboiana “B”
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

GE I EG vs Ponent
Referee: Pablo Tormo (Castellón)

Fénix vs Poble Nou
Referee: Jorge Pardo (Madrid)

Sitges vs Quimics
Referee: Miguel Ángel Crespo (Zaragoza)

1ª División Nacional, Round 14

Cáceres vs UCAM Murcia
Referee: Eduardo Anaya (Madrid)

Boadilla Tasman vs Olímpico
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Majadahonda vs Cisneros “B”
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Alcalá vs Badajoz
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Wales

Premiership

Llandovery vs Swansea
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Jason Griffiths, Richard Hughes

Pontypridd vs Carmarthen
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Stuart Kibble, Barrie Gregory

Bedwas vs Aberavon
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Paul Jones, Arwyn Davies

Llanelli vs Cross Keys
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Neil Jones, Adrian Slade

Cardiff vs Bridgend
Referee: Sean Brickell
Assistant referees: Steve Nash, Gavin Roberts

Newport vs Neath
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Morgan Whitehead, Neil McDonagh

RELATED ARTICLES