News

Referees to March 31

Mon, 24 Mar 2014 19:05
Jaco-peyper1-630

IRB Sevens is back in Hong Kong

Quote-end

Greg Garner is the referee for the second leg of the World Cup Qualifier between the USA and Uruguay after their 17-all draw in Montevideo last week.

The IRB Sevens is back in Hong Kong, its spiritual home where an idea that Tokkie Smith had sparked rugby's biggest party

Chris Assmus, an international referee from Canada, travels a long way to Dax to referee a Pro D2 match.

International

World Cup Qualifier

USA vs Uruguay at Fifth Third Bank Stadium, Atlanta
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: David Smortchevsky (Canada), Andrew McMaster (Canada)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)

European Nations Cup

Andorra vs Serbia in Andorra La Vella
Referee: Maxime Burlet (Belgium)

Schools/Under-18

Ireland vs Scotland
Referee: Tual Trainini (France)
Assistant referees: Brian MacNeice (Ireland), O'Keeffe (Ireland)
Assessor: Tony Duncan (Ireland)

France vs England
Referee: Sam Grove-White (Scotland)

IRB's Sevens Series

Referees: Federico Anselmi (Argentina), James Bolabiu (Fiji), Ben Crouse (South Africa), Richard Kelly (New Zealand), Anthony Moyes (Australia),Taku Otsuki (Japan), Rasta Rasivhenge (South Africa), Alexandre Ruiz (France), Rhys Thomas (Wales)

Super Rugby, Round 7

Crusaders vs Hurricanes at AMI Stadium
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Garratt Williamson (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Chris Watt (New Zealand)

Rebels vs Brumbies at AAMI Park
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Andrew Lees (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Blues vs Highlanders at Eden Park
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Shane McDermott (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Reds vs Stormers at Suncorp Stadium
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: Steve Walsh (Australia), Rohan Hoffmann (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Bulls vs Chiefs at Loftus Versfeld
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Marc van Zyl (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Sharks vs Waratahs at Kings Park
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Marius Jonker (South Africa)
Television match official: Deon van Blommestein (South Africa)

Pro 12

Benetton Treviso vs Edinburgh at Stadio Monigo
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Stefano Pennè (Italy), Stefano Traversi (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Timekeeper: Vittorio Barzan (Italy)
Assessor: Gianni Romano (Italy)

Cardiff Blues vs Ulster at Cardiff Arms Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Sean Brickell (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Huw Lewis (Wales)

Glasgow Warriors vs Ospreys at Scotstoun Stadium
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), David Changleng (Scotland)
Television match official: Andrew Mcmenemy (Scotland)
Assessor: Gordon Mcmurray (Scotland)

Leinster Rugby vs Munster at Royal Dublin Society
Referee: Patrick Gauzère (France)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Michael Black (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Scarlets vs Connacht at Parc y Scarlets
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Martyn Lewis (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Assessor: Dave Herbert (Wales)

Zebre vs Newport Gwent Dragons at Stadio XXV Aprile, Parma
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Matteo Liperini, (Italy) Elia Rizzo (Italy)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Timekeeper: Giuseppe Pera (Italy)
Assessor: Fabrizio Zucchi (Italy)

Domestic

Australia

Under-20

New South Wales vs Tonga
Referee: Ed Martin

Queensland vs Southern States & Country
Referee: Damien Mitchelmore

Tonga vs Southern States & Country
Referee: Will Houston

New South Wales vs Queensland
Referee: Ed Martin

England

Premiership

Bath vs Sale Sharks
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Ashley Rowden, Kelvin Stewart
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Tony Spreadbury

London Wasps vs Saracens
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Stuart Terheege , Simon Mcconnell
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Gary Welsh

Northampton Saints vs Leicester Tigers
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Roger Baileff, Gordon Goodliffe
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Brian Abrahams

Exeter Chiefs vs Gloucester
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Ross Campbell, Paul Dix
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis / Ashley Reay

Harlequins vs London Irish
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Gareth Copsey, Andy Watson
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Bob Ockenden

Newcastle Falcons vs Worcester Warriors
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Peter Huckle, Andrew Pearce
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Brian Campsall

Championship

Bristol vs Ealing Trailfinders
Referee: David Procter
Assistant referees: Phil Watters, Dino Maddern
Assessor: Stephen Leyshon

Nottingham vs Leeds Carnegie
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Andrew Jackson, Lionel Spooner

Plymouth Albion vs Cornish Pirates
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Matthew O'Grady, Michael Patz

Jersey vs Moseley
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Fergus Kirby, Jonathan Healy

Bedford Blues vs Rotherham Titans
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Chris Sharp
Assistant referees: Clare Daniels, Andrew Vertigan
Television match official: Graham Hughes

London Scottish vs London Welsh
Referee: John Meredith
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, Brian Ravenhill
Assessor: Gary Welsh / Clive Leeke

France

Top 14, Round 23

Brive vs Clermont at Stade Amédée Domenech
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Patrick Pechambert, Pascal Ubeda
Television match official: Daniel Gillet

Stade Français vs Racing-Métro at Stade Jean Bouin
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Bruno Gabaldon
Television match official: Gérard Borreani

Biarritz vs Castres at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Jérôme Lamirand, Jacques De Lemos
Television match official: Jean-Claude Levrier

Bordeaux-Bègles vs Perpignan at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Eric Soulan, Patrick Beuriot
Television match official: Gilles Cogne

Oyonnax vs Grenoble at Stade Charles Mathon
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Mathieu Noirot, Laurent Sclafer
Television match official: Eric Gauzins

Montpellier vs Bayonne at Stade Yves Du Manoir
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Cyril Lafon, Sébastien Hebert
Television match official: Laurent Valin

Toulon vs Toulouse at Stade Vélodrome
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Mourad Zitouni, Stéphane Pomarède
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat

Pro D2, Round 25

Bourgoin vs Lyon at Stade Pierre Rajon
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Thierry Guilloton
Goal judges: Sylvain Bernard, Jean-Michel Huguet

Aurillac vs Tarbes at Stade Jean-Alric
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Thierry Mallet, Dominique Parrini
Goal judges: Charles Bonfanti, Daniel Grenouillet

Béziers vs Mont-de-Marsan at Stade de la Méditérranée
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Romain Carbonnel, Laurent Perrin
Goal judges: Alexandre Boulingrin, Stéphane Jeannot

Colomiers vs La Rochelle at Stade Michel Bendichou
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Florian Cormier, René Bordeneuve
Goal judges: Philippe Dehez, Laurent Foucaud

Dax vs Carcassonne at Stade Maurice Boyau
Referee: Chris Assmus (Canada)
Assistant referees: Vincent Chiodi Schroeder, Benoît Escoubet
Goal judges: Stéphane Lamagnere, Jean-Claude Pairault

Narbonne vs Albi at Parc Des Sports et de l'Amitié
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Laurent Guillermard
Goal judges: Christian Grégoire, C Reynes

Agen vs Pau at Stade Armandie
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Christine Bigaran, Thierry Devais
Goal judges: Frédéric Dallon, Laurent Gennero

Bourg-en-Bresse vs Auch at Stade Marcel Verchere
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Akim Hadj Bachir
Goal judges: Bruno Gaudefrin, Romain Sanchez

Ireland

Ulster Bank, Level 1

Clontarf vs Old Belvedere
Referee: Leo Colgan

University College Dublin vs Lansdowne
Referee: Andy Brace

Cork Constitution vs Ballynahinch
Referee: Kieran Barry

Dolphin vs Garryowen
Referee: Stuart Gaffkin

Young Munster vs St Mary's
Referee: Sean Gallagher

Belfast Harlequins vs Shannon
Referee: Nigel Correll

Buccaneers vs Blackrock
Referee: Eddy Hogan-O'Connell

Malone vs Dublin University
Referee: Ken Imbusch

Terenure vs Galway Corinthians
Referee: Gary Conway

UL Bohemians vs Dungannon
Referee: Dudley Phillips

Scotland

National Cup

Gala vs Glasgow Hawks
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Cammy Rudkin, Bob Nevins

Aberdeen vs Heriots
Referee: James Matthew
Assistant referees: David Changleng, Graeme Marshall

Premier

Hawick vs Ayr
Referee: Gary Gordon
Assistant referees: Craig Clark, Brian Darling

South Africa

Varsity Shield

Fort Hare vs TUT at Davidson Rugby Club, Alice
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

UKZN vs CUT at Peter Booysen Sports Park, Pietermaritzburg
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local
Assessor: Alan O'Connell

Varsity Cup Knock-out Matches

Varsity Cup semifinals

UCT vs Maties at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referees: Stephan Geldenhuys, Rodney Bonaparte
Assistant referees: Quinton Immelman, Francois Pretorius
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Dennis Immelman

Pukke vs NMMU at Fanie du Toit Sports Field, Potchefstroom
Referees: Jaco Kotze, Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Archie Sehlako, James van Oudtshoorn
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Keith Hendricks

Young Guns semifinals

Tukkies Under-20 vs Junior Maties at LC de Villiers Stadium, Pretoria
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Jan Venter, Wilko Esterhuizen
Assessor: Pieter White

UJ Under-20 vs UFS Under-20 at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Gerrie de Bruin
Assistant referees: Renier Vermeulen, Ruaan du Preez
Assessor: Willie Roos

Koshuis semifinals

Heimat (UFS) vs Medies (Maties) at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Khotso Ralateng, Marlize Jordaan
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Patria (Pukke) vs Purple Cobras (UCT) at Fanie du Toit Sports Field, Potchefstroom
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: James van Oudtshoorn, Paul Mente
Assessor: Pierre Oelofse

Vodacom Cup

Pumas vs Griquas at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Local
Television match official: Willie Vos
Assessor: Banks Yantolo

Border vs Western Province at Buffalo Municipal Stadium, East London
Referee: Christie du Preez
Assistant referees: Local

EP Kings vs Free State XV at Rovers Field, Cradock
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Local

Tusker Simba XV vs Boland Cavaliers at City Park, Cape Town
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local

Valke vs Limpopo at DP de Villiers Stadium, Sasolburg
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

Leopards vs Blue Bulls at Leeudoring Rugby Club, Leeudoringstad
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local

Golden Lions vs Griffons at Raiders RC/ Bill Jardine Stadium, Johannesburg
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Local

Sharks XV South Western Districts at Kings Park, Durban
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Jaco Pretorius, Local
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Pieter White

Community Cup

Mossel Bay Barbarians vs Old Selbornians at D'Almeida Stadium, Mossel Bay
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Local

Bridgton vs Spring Roses at Bridgton Sports Grounds, Oudtshoorn
Referee: Lusanda Jam
Assistant referees: Local

Roodepoort vs College Rovers at Rand Leases Sportsground, Roodepoort
Referee: Jan Venter
Assistant referees: Local
Assessor: Pieter White

Boksburg vs Centurion at Prince George Park, Boksburg
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local
Assessor: Johan Zurich

Wesbank vs Rustenburg Impala at Wesbank, Malmesbury
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Local

Hamiltons vs Shumba Ferros at Stephan Oval, Green Point, CT
Referee: Daniel Fortuin
Assistant referees: Local

Rovers vs Welkom at Rovers Rugby Club, Welkom
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local
Assessor: Arrie Schoonwinkel

Brakpan vs Noordelikes at Bosman Stadium, Brakpan
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Local
Assessor: Theuns Janse van Vuuren

Varsity Young Guns Final

Tuks U/20 vs UFS U/20 at LC de Villiers Stadium, Pretoria
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Jan Venter, Wilko Esterhuizen
Television match official: Willie Vos
Asseesor: Willie Roos

Varsity Shield Final

CUT vs UKZN at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Jaco Kotze, Khotso Raleteng
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Kim Smit

Spain

División de Honor, Round 19
CRC Madrid vs Hernani
Referee: Sergi Figueruelo (Barcelona)
Assistant referees: José Ignacio Fernandez Soria, Fernandez Alonso

Ciencias vs Cisneros
Referee: Iñaki Atorrasagasti (Guipúzcoa)
Assistant referees: F Ramos, F Caballero

Salvador vs Getxo
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Eneko García Gañan, Labajo

Independiente vs Vigo
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Iñaki Marquinez, M Crespo

Gernika vs Valladolid RAC
Referee: Rafael Ortega (Cádiz)
Referee: Iñaki Marquinez, Eduardo Cousillas

Ordizia vs UE Santboiana
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
Assistant referees: Bartolomé, Arlantz Morentín
División de Honor Femenina

GE I EG vs Getxo Artea
Referee: Marc Riera (Barcelona)
Assistant referees: Romero, Gil

Crat Universidad Coruña vs Inef Barcelona
Referee:Juan Manuel Gárate (Cantabria)
Assistant referees: José Miguel Cuñado, Maxi Fraga

Majadahonda vs XV Sanse Scrum
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)
Assistant referees: Ramos, Adrián Rodriguez

Complutense Cisneros vs Olimpico Pozuelo
Referee: Joaquin Santoro (Valencia)
Assistant referees: Fernando Zizzias, Garcia Aznar

División de Honor B, Round 18

Bera Bera vs Oviedo
Referee: Luis Santos (León)

Crat Universidad Coruña vs Zarautz
Referee: Rodriguez Gutiérrez (Valladolid)

Durango vs Universidad XV Bilbao
Referee: Igotz Gallastegi (Guipúzcoa)

Sant Cugat vs La Vila
Referee: Arlantz Bilbao (Vizcaya)

BUC Barcelona vs Poble Nou-Enginyers
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Valencia vs Les Abelles
Referee: Alberto Ruiz Garcia (Vizcaya)

CAU Valencia vs FC Barcelona
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

XV Sanse Scrum vs Universidad Granada
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Liceo Francés vs CAU Madrid
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Atletico Portuense vs Helvetia
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Arquitectura vs Ad Ing Industriales
Referee: Manuel Lázaro (Madrid)

Wales

Premiership

Carmarthen vs Bridgend
Referee: Andrew Davies
Assistant referees: Neil Howells, Jonathan Walters

Bedwas vs Swansea
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Steve Nash, Huw F Lewis

Aberavon vs Pontypridd
Referee: Daniel Jones
Assistant referees: Justin Williams, Simon Wycherley

Neath vs Cross Keys
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Gareth John, Jamie Morgan

Cardiff vs Llandovery
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Huw Griffiths, Robert Mota

Llanelli vs Newport
Referee: Owain Griffith
Assistant referees: Alan Jenkins, Andrew Miles
 

RELATED ARTICLES