News

Referees to 20 April 2014

Mon, 14 Apr 2014 19:53
Stuart-berry-lions-v-blues

There is more to Easter than prayer and feasting, it seems.

Quote-end

It's the holy time of Easter and Pesach.

For some it is an intense, religious time. For others it is a fun time of chocolate and rabbits. For some it is a long weekend as spring comes to the North and Indian Summer rolls warmly on in the South. And for some it is a time for rugby - the desperate fight for victory in the North and the continuing unfolding of Super Rugby fates in the South.

There are two European Nations Cup Tests, age-group contests and two Women's Tests in Canada. There is more to Easter than prayer and feasting, it seems.

International

European Nations Cup

Division 2A

Croatia vs Lithuania in Zagreb
Referee: Štepán Cekal (Czech Republic)

Division 2D

Bosnia & Herzegovina vs Norway in Zenica
Referee: Afonso Nogueira (Portugal)

Junior World Trophy

Round 3

Georgia vs Hong Kong at the Hong Kong Football Club Ground
Referee: Norman Drake (United Arab Emirates)
Assistant referees: Derek Summers (USA), Victor Oduor Ojuku (Kenya)
Assessor: Carlos Molinari (Argentina)

USA vs Tonga at the Hong Kong Football Club Ground
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Chris Linwood (United Arab Emirates), Patrick Kwok (Hong Kong)
Assessor: Takashi Harada (Japan)

Uruguay vs Namibia at the Hong Kong Football Club Ground
Referee: Kaveni Talemaivavalagi (Samoa)
Assistant referees: Derek Summers (USA), Victor Oduor Ojuku (Kenya)
Assessor: Carlos Molinari (Argentina)

Canada vs Japan at the Hong Kong Football Club Ground
Referee: Henrique Platais (Brazil)
Assistant referees: Chris Linwood (United Arab Emirates), Patrick Kwok (Hong Kong)
Assessor: Takashi Harada (Japan)

Round 4

This is the Final round And the big match is between Japan and Tonga. The win will get the trophy and win promotion to the Junior World Championship in 2015.

Final: Japan vs Tonga
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Patrick Kwok (Hong Kong), Norman Drake (United Arab Emirates)
Assessor: Carlos Molinari (Argentina)

3rd/4th: USA vs Uruguay
Referee: Kaveni Talemaivavalagi (Samoa)
Assistant referees: Norman Drake (United Arab Emirates), Victor Oduor Ojuku (Kenya)
Assessor: Takashi Harada (Japan)

5th/6th: Georgia vs Namibia
Referee: Henrique Platais (Brazil)
Assistant referees: Patrick Kwok (Hong Kong), Derek Summers (USA)
Assessor: Carlos Molinari (Argentina)

7th/8th: Canada vs Hong Kong
Referee: Chris Linwood (United Arab Emirates)
Assistant referees: Derek Summers (USA), Victor Oduor Ojuku (Kenya)
Assessor: Takashi Harada (Japan)

Under-19

Ireland vs France at St Mary's College, Dublin
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Brian MacNeice (Ireland), Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Tony Duncan (Ireland)

Under-18

European Championship

Being played in Poland.

Referees: Daniel Jones (Wales), Iñigo Atorrasagasti (Spain), Fergus Kirby (England), Julien Castaignède (France), Andrew Brace (Ireland), Sam Grove-White (Scotland), Matej Razga (Czech Republic), Elia Rizzo (Italy), Maxime Burlet (Belgium), Alexei Bryzgalin (Russia), Ionut Bodea (Romania), Marcin Zeszutek (Poland), Luc Ramos (France), Phil Bowers (England)

Round 2

Elite Division
England vs Wales
France vs Ireland
Portugal vs Scotland
Italy vs Georgia

Division A
Spain vs Romania
Czech Republic vs Belgium
Poland vs Russia
Germany vs Netherlands

Division B
Sweden vs Luxembourg
Ukraine vs Switzerland
Austria vs Lithuania
Croatia vs Serbia

Under-18

Three Nations Tournament

England, France and Ireland play at Marcoussis, Paris.

Day 3
France vs England
Referee: Kieran Barry (Ireland)

Women

15 April 2014
Canada vs USA at Shawnigan Lake School, British Columbia
Referee: Chris Assmus (Canada)
Assistant referees: Rose Labreche (Canada), Mike Jones (Canada)

Leah Berard of the USA was originally appointed to this match but she has had to withdraw because of injury.

19 April 2014
Canada vs USA at Westhills Stadium, Langford, British Columbia
Referee: Sherry Trumbull (Canada)
Assistant referees: Karen Lozada (Canada), Rose Labreche (Canada)
Assessor: Michel Lamoulie (France)

Super Rugby Round 10

Hurricanes vs Blues at Westpac Stadium
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand),Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Chris Watt New Zealand

Rebels vs Force at AAMI Park, Christchurch
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Steve Walsh (Australia), Angus Gardner (Australia)
Television match official: Steve Leszczynski (Australia)

Chiefs vs Crusaders at Waikato Stadium
Referee: Garratt Williamson (New Zealand)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Kane McBride (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Waratahs vs Bulls at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Rohan Hoffmann (Australia)
Assistant referees: James Leckie (Australia), Ed Martin (Australia)
Television match official: Peter Marshall (Australia)

Sharks vs Cheetahs at KINGS Park
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), Marius Jonker (South Africa)
Television match official: Deon van Blommenstein (South Africa)

Stormers vs Lions at Newlands
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa) Quinton Immelman (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Pro 12

Zebre vs Edinburgh at Stadio XXV Aprile, Parma
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Andrea Spadoni (Italy)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Connacht vs Munster at the Sportsground
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Mark Patton (Ireland)
Television match official: Marshall Kilgore (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Glasgow Warriors vs Ulster at Scotstoun Stadium
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: David Changleng (S), Graeme Marshall (S)
Assessor: Andy Clift (S)

Leinster vs Benetton Treviso at Royal Dublin Society
Referee: Neil Paterson (Scotland)
Assistant referees: Eddy Hogan-O'Connell (Ireland), Will O'Connor (Ireland)
Television match official: Dermot Moloney (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Cardiff Blues vs Scarlets at Millennium Stadium
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)

Newport Gwent Dragons vs Ospreys at Millennium Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Neil Hennessy (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)
Assessor: David Herbert (Wales)

Domestic

Australia

New South Wales

Shute Shield

Parramatta vs Northern Suburbs at Merrylands RSL Rugby Park
Referee: Michael Hogan
Assistant referees: Amy Perrett, Leigh Weathersten
Coach: Ronald Mancell

Eastern Suburbs vs Warringah at Woollahra Oval
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Nick Hannon, David Jones-Prichard
Coach: Daniel Cheever

Randwick vs Penrith at Coogee Oval
Referee: William Houston
Assistant referees: Matthew Kellahan, Aragon Heppel
Coach: Andrew Halmarick

Southern Districts vs Gordon at Forshaw Rugby Park
Referee: Jamie McGregor
Assistant referees: Jarryd Logan (NSW Country), Luke Rogan
Coach: Peter Marshall

Eastwood vs West Harbour at TG Millner Field
Referee: Richard Goswell
Assistant referees: James Hagan (South Australia), Jason Johnson
Coach: Frank Meiklejohn

Sydney University vs Manly at University Oval No 1
Referee: Damien Mitchelmore (Queensland)
Assistant referees: Charles Hartson, James Marshall
Television match official: Michael Blair
Caoch: John MCoach: arthy

England

Premiership

Harlequins vs Leicester Tigers
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Andy Watson, Roy Maybank
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Brian Campsall

Exeter Chiefs vs Sale Sharks
Referee: Greg Garner
Assistant referees: Gareth Copsey, Paul Burton
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Tony Spreadbury

Bath vs Worcester Warriors
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Peter Huckle, Paul Dix
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Chris White

Northampton Saints vs London Irish
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Andrew Pearce, Nigel Carrick
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Andrew Vertigan

Newcastle Falcons vs Saracens
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Ross Campbell, Robin Goodliffe
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Gary Welsh

London Wasps vs Gloucester
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Stuart Terheege, Roger Baileff
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Brian Campsall

Championship

Bristol vs London Welsh
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Phil Watters, Dino Maddern
Television match official: Geoffrey Warren
Assessor: Jerry Wallis

Nottingham vs Moseley
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Matthew O'Grady, Lionel Spooner
Assessor: Gary Welsh

Jersey vs London Scottish
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Darryl Chapman

Plymouth Albion vs Ealing Trailfinders
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Shane Lewis, Michael Patz
Assessor: Stephen Leyshon

Rotherham Titans vs Leeds Carnegie
Referee: Martin Fox
Assistant referees: Chris Sharp, Jonathan Healy
Television match official: Robin Goodliffe

Bedford Blues vs Cornish Pirates
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Paul Kimber, Brian Ravenhill

France

Top 14, Round 25

There is only one round after this before the knockouts start.

Castres vs Montpellier at Stade Pierre Antoine
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Tual Trainini, Laurent Sclafer
Television match official: Daniel Gillet

Oyonnax vs Toulouse at Stade Charles Mathon
Referee: Sébastien Clouté
Assistant referees: Laurent Millotte, Stéphane Hebert
Television match official: Gérard Borreani

Perpignan vs Toulon at Montjuic (Barcelona)
Referee: Christophe Berdos
Assistant referees: Eric Soulan, Christophe Malterre
Television match official: Vincent Azoulay

Biarritz vs Brive at Parc Des Sports d'Aguilera
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Flavien Hourquet, Thierry Le Grand
Television match official: Philippe Bonhoure

Grenoble vs Bayonne at Stade Lesdiguières
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Stéphane Boyer, Laurent Breil
Television match official: Jean-Pierre Pellaprat

Racing-Métro vs Clermont at Stade Yves Du Manoir
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Christophe Mallet, Jacques De Lemos
Television match official: Bernard Dal Maso

Stade Français vs Bordeaux-Bègles at Stade Jean Bouin
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Laurent Cardona, Patrick Beuriot
Television match official: Gilles Cogne

Ireland

Ulster Bank Division 1

Clontarf vs Ballynahinch
Referee: George Clancy

Cork Constitution vs St Mary's
Referee: Leo Colgan

Dolphin vs Lansdowne
Referee: Paul Haycock

Garryowen vs Old Belvedere
Referee: Gary Conway

University College Dublin vs Young Munster
Referee: Stuart Gaffkin

Belfast Harlequins vs Dungannon
Referee: Michael Black

Dublin University vs Shannon
Referee: Shane Kierans

Malone vs Galway Corinthians
Referee: Eddy Hogan-O'Connell

Scotland

Scottish Cup Final

Heriots vs Glasgow Hawks
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Stephen Hart, Stephen Ward

South Africa

Community Club Championship

This is the last three rounds of the Community Club Championship, knockout rounds, starting on Maundy Thursday with Round two on Holy Saturday and the finals on Easter Monday

Despatch vs Roodepoort
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Quinton Immelman, Cwengile Jadezweni
Television match official: Jason Jaftha
Assessor: Mark Lawrence

College Rovers vs Old Selbornians
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Quinton Immelman, Juan Sylvestre (Argentina)
Television match official: Jason Jaftha
Assessor: Pierre Oelofse

Roses United vs Rustenburg Impala
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Jason Jaftha
Assessor: Mark Lawrence

Hamiltons vs Centurion
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Cwengile Jadezweni
Television match official: Jason Jaftha
Assessor: Pierre Oelofse

Wales

Premiership

Neath vs Pontypridd
Referee: Chris Williams
Assistant referees: Jon Hardy, Gareth John

Carmarthen vs Llandovery
Referee: Neil Hennessy
Assistant referees: Justin Williams, Adrian Slade

Llanelli vs Swansea
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Richard Brace, Adrian Lewis

Pontypridd vs Cardiff
Referee: Andrew Davies
Assistant referees: Alan Jenkins, Mark Jones

Cross Keys vs Newport
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Robert Price, Huw F Lewis

Bedwas vs Bridgend
Referee: Martyn Lewis
Assistant referees: Gareth John, Mike Davies

Photo: Canada's Test referee, Sherry Trumbull

RELATED ARTICLES