Latest News

Referees to 24 August 2014

Tue, 19 Aug 2014 08:32
Walsh_steve_referee630

a brand new competition comes to life

Quote-end

It is the second round of The Rugby Championship and SANZAR will be hoping for much better weather than was experienced in Sydney and Pretoria in the first round.

The stadium in Salta, a modern place that seats 20 000, is named after Father Ernesto Martearena, a priest who did much to alleviate the lot of the poor and was murdered in 2001.

In Australia a brand new competition comes to life - the National Rugby Championship with new teams with new names. Nine teams will take part, which means that one will have a bye each year.

In France there is the second round of the Top 14 and the first round of the Pro D2.

International

The Rugby Championship

New Zealand vs Australia at Eden Park, Auckland
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Assessor: Lyndon Bray

Argentina vs South Africa at Estadio Padre Ernesto Martearena in Salta, Argentina
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)
Assessor: Clayton Thomas

Under-18

England vs France at Outeniqua Park, George
Referee: Oregopotse Rametsi (South Africa)
Assistant referees: Robert Price (Wales), Local
Television match official: Jason Jaftha (South Africa)
Assessor: Mark Lawrence (South Africa)

South Africa vs Wales at Outeniqua Park, George
Referee: Jamie Leahy (England)
Assistant referees: Arnaud Blondel (France), Local
Television match official: Jason Jaftha (South Africa)
Assessor: Mark Lawrence (South Africa)

Italy vs South Western Districts XV at Outeniqua Park, George
Referee: Arnaud Blondel (France)
Assistant referees: Robert Price (Wales), Local
Television match official: Jason Jaftha (South Africa)
Assessor: Mark Lawrence (South Africa)

Italy vs SA Academy XV at Markötter Stadium, Stellenbosch
Referee: Arnaud Blondel (France)
Assistant referees: Jamie Leahy (England), Local
Television match official: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assessor: Dennis Immelman (South Africa)

France vs Wales at Markötter Stadium, Stellenbosch
Referee: Francois Pretorius (South Africa)
Assistant referees: Leahy Jamie (England), Local
Television match official: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assessor: Dennis Immelman (South Africa)

South Africa vs England at Markötter, Stellenbosch
Referee: Robert Price (Wales)
Assistant referees: Francois Pretorius (South Africa), Local
Television match official: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assessor: Dennis Immelman (South Africa)

Under-20

Ulster vs Italy
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Oisin Quinn (Ireland), Jonny Erskine (Ireland)

Leinster vs Italy
Referee: tbc
Assistant referees: John Carvill (Ireland), Cillian Hogan (Ireland)

Friendly

Ulster vs Exeter Chiefs
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Stuart Douglas (Ireland)
Assessor: Denis Templeton (Ireland)

Saracens vs Ospreys
Referee: Andrew Small (England)
Assistant referees: Roy Maybank (England), Andy Watson (England)

Gloucester vs Munster at Kingsholm
Referee: Greg Garner (England)
Assistant referees: Simon McConnell (England), Paul Burton (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

London Wasps vs Connacht at Adams Park
Referee: Tim Wigglesworth (England)
Assistant referees: Peter Huckle (England), Phil Watters (England)
Assessor: Brian Campsall (England)

Northampton Saints vs Leinster at Franklin's Gardens
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Nigel Carrick (England), Garrick Copsey (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Domestic

Australia

National Rugby Championship

Round 1

Brisbane City vs Sydney Stars at Ballymore Stadium, Brisbane
Referee: Rohan Hoffmann
Assistant referees: Matt O'Brien, Damien Mitchelmore
Television match official: Greg Milne
Assessor: Andrew Cole

Canberra Vikings vs Perth Spirit at Viking Park, Canberra
Referee: Damien Mitchelmore
Assistant referees: Will Houston, Sarah Corrigan
Assessor: John McCarthy

NSW Country Eagles vs Greater Sydney Rams at Coogee Oval, Sydney
Referee: James Leckie
Assistant referees: Ian Smith, Amy Perrett
Assessor: Matt Goddard

Melbourne Rising vs North Harbour Rays at AAMI Park, Melbourne
Referee: Andrew Lees
Assistant referees: Ed Martin, Oliver Kellett
Assessor: Mick Tanzer

England

Friendly

London Irish vs Bristol at Sunbury
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Roger Baileff, Michael Patz
Assessor: Ashley Reay

Ealing vs Bedford Blues at Ealing
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Local
Assessor: Steve Leyshon

Northampton Saints vs Moseley at Franklin's Gardens
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Darryl Chapman, Lionel Spooner

Sale Sharks vs Worcester Warriors at AJ Bell Stadium
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Ashley Rowden, Dino Maddern
Assessor: Andrew Vertigan

London Scottish vs Esher at Richmond
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Clare Daniels, Jonathan Healey
Assessor: Martin Fox

Jersey vs Bath at St Mary's
Referee: Matt Carley
Assistant referees: tba, Andrew Small

Newcastle Falcons vs Rotherham Titans at Kingston Park
Referee: John Meredith
Assistant referees: Robin Goodliffe, Chris Sharp
Assessor: Nigel Yates

Loughborough Students vs Nottingham at Loughborough
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Local

Plymouth vs Hartpury College at Brickfields
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Andrew Pearce, Ross Campbell

France

Top 14, Round 2

Toulouse vs Castres at Stade Ernest Wallon
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Tual Trainini, Jacques De Lemos
Television match official: Eric Gonthier

Brive vs Clermont at Stade Amédée Domenech
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Stéphane Boyer, Christophe Malterre
Television match official: Hervé Dubes

Bayonne vs Oyonnax at Stade Jean Dauger
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Christophe Berdos, Eric Soulan
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Bordeaux-Bègles vs Racing-Métro at Stade Jacques Chaban-Delmas
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Cédric Clave, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Gilles Cogne

Montpellier vs Grenoble at Yves Du Manoir
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Mourad Zitouni, Thierry Guilloton
Television match official: Bernard Dal Maso

Toulon vs La Rochelle at Stade Mayol
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Cyril Lafon, Sébastien Hebert
Television match official: Eric Gauzins

Stade Français vs Stade Jean Bouin
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Thomas Charabas, Thomas Déjean
Television match official: Vincent Azoulay

Pro D2, Round 1

Béziers vs Agen at Stade Pierre Rajon
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Thierry Mallet, Cédric Chartrain
Goal judges: Christian Grégoire, Christophe Reynes

Bourgoin vs Albi at Stade Jules Ladoumègue
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Christophe Dutreuilh, Franck Rataj
Goal judges: Serge Keromnes, Pascal Moreau
Television match official: Quentin Janicot

Massy vs Pau at Stade Sapiac
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Ludovic Cayre, Thierry Devais
Goal judges: Claude Monloubou, Dominique Salabaraas

Montauban vs Carcassonne at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Christine Bigaran, Fabrice Hand
Goal judges: Christophe Pleutin, Maxime Puig
Television match official: Bernard Vals

Narbonne vs Mont-de-Marsan at Stade Maurice-Trélut
Referee: Christophe Mallet
Assistant referees: Pascal Brousset, Christophe Clavere
Goal judges: Jean-Claude Pairault, Christophe Abadie

Tarbes vs Dax at Stade Aimé Giral
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Luc Ramos, Alain Monteux
Goal judges: Laurent Colin, Alain Falaise
Television match official: Gérard Destruels

Perpignan vs Colomiers at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Benoît Escoubet
Goal judges: Alain Guillen, Laurent Foucaud

New Zealand

ITM Cup, Round 2

North Harbour vs Southland at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Angus Mabey

Waikato vs Canterbury at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Shane McDermott

Hawke's Bay vs Taranaki at McLean Park, Napier
Referee: Michael Lash

Northland vs Wellington at Toll Stadium, Whangarei
Referee: Brendon Pickerill

Counties-Manukau vs Otago at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Nick Briant

Manawatu vs Auckland at FMG Stadium, Palmerston North
Referee: Mike Fraser

Bay of Plenty vs Tasman at ASB Baypark Stadium, Tauranga
Referee: Ben O'Keeffe

Heartland Championship, Round 1

Buller vs North Otago at Victoria Square, Westport
Referee: Brett Johnson

Horowhenua Kapiti vs Thames Valley at Community Trust Domain, Levin
Referee: Akihisa Aso

King Country vs Wairarapa Bush at Owen Delany Park, Taupo
Referee: Shuhei Kubo

Mid Canterbury vs West Coast at Ashburton Showground, Ashburton
Referee: Hamish Walker

Poverty Bay vs East Coast at Rugby Park, Gisborne
Referee: Cameron Stone

South Canterbury vs Wanganui at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Liam Scanlon

South Africa

Currie Cup

Premier Division

Pumas vs Griquas at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Quinton Immelman
Jaco van Heerden, Sieg van Staden
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Deon van Blommestein

Blue Bulls vs EP Kings at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Jaco van Heerden, Cobus Wessels
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Keith Hendricks

Western Province vs Golden Lions at Newlands
Referee: Craig Joubert
Assistant referees: Christie du Preez, Marc van Zyl
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Deon van Blommestein

Sharks vs Free State at Kings Park, Durban
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Marius Jonker, Stefan Breytenbach
Television match official: Jason Jaftha
Assessor: Willie Roos

Under-21
EP Kings vs Boland at Central Fields, Uitenhage
Referee: Daniel Fortuin
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Local
Assessor: Jacques Hugo

South Western Districts vs Griffons at Outeniqua Park, George
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Archie Sehlako, Local
Assessor: Jason Jaftha

Blue Bulls vs Leopards at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Lusanda Jam, Local
Assessor: Kim Smit

Western Province vs Golden Lions at Newlands
Referee: Christie du Preez
Assistant referees: Tahla Ntshakaza, Local
Television match official: Deon van Blommestein
Assessor: Thuso Mngqibisa

Border vs Free State at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Jaco Kotze, Local
Assessor: Banks Yantolo

Valke vs Limpopo at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Eduan Nel, Local
Assessor: Pieter White

Under-19
EP Kings vs Free State at Central Fields, Uitenhage
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

South Western Districts vs Griffons at Outeniqua Park, George
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local
Assessor: Jason Jaftha

Blue Bulls vs Leopards at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Lusanda Jam
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Western Province vs Golden Lions at Newlands
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Border vs Boland at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Valke vs Limpopo at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Local
Assessor: Pieter White

Amateur Provincial

North Tournament

This is taking place at the Old Peter Mokaba Stadium in Polokwane

Day 1

Valke vs. Blue Bulls Invitations XV
Referee: Zander Kubannek
Assistant referees: Renier Louwrens, Local
Assessor: Pieter White

Leopards vs. Pumas
Referee: Ruaan du Preez
Assistant referees: Zander Kubannek, Local
Assessor: Pieter White

Blue Bulls vs. Pumas Lowveld
Referee: Renier Coetzee
Assistant referees: Ruaan du Preez, Local
Assessor: Pieter White

Limpopo vs. Lions
Referee: Renier Louwrens
Assistant referees: Renier Coetzee, Local
Assessor: Pieter White

Day 2

Leopards vs Blue Bulls
Referee: Ruaan du Preez
Assistant referees: Zander Kubannek, Local
Assessor: Pieter White

Valke vs Lions
Referee: Renier Coetzee
Assistant referees: Ruaan du Preez, Local
Assessor: Pieter White

Pumas vs Lowveld Pumas
Referee: Renier Louwrens
Assistant referees: Renier Coetzee, Local
Assessor: Pieter White

Blue Bulls Invitation XV vs Limpopo
Referee: Zander Kubannek
Assistant referees: Renier Louwrens, Local
Assessor: Pieter White

Community Cup - Play off
Bloemfontein Police vs Upington Dorp at GWK Park, Kimberley
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Local

RELATED ARTICLES