Referees to 11 September 2016

Mon, 05 Sep 2016 21:01
Large nigel owens 800

The Rugby Championship is in action again this weekend, both matches in Australasia.

The referees, who will cross oceans to get there, have both refereed World Cup Finals - Craig Joubert and Nigel Owens.

In South Africa the clubs around the country start playing for the Gold Cup.

International

The Rugby Championship, Round 3

New Zealand vs Argentina at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Australia vs South Africa at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Pascal Gauzère (France)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Pro 12, Round 2

Edinburgh vs Scarlets at Murrayfield
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Graeme Ormiston (Scotland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

Munster vs Cardiff Blues at Irish Independent Park
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Nigel Correll (Ireland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Glasgow Warriors vs Leinster at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Johnny Lacey (Ireland)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Dunx McClement (Scotland)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Timekeeper: John McLaughlin (Scotland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Connacht vs Ospreys at The Sportsground, Galway
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: tba (Italy), Leo Colgan
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Benetton Treviso vs Ulster at Stadio Monigo, Treviso
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), tba (Italy)
Television match official: Charles Samson (Scotland)

Newport Gwent Dragons vs Zebre at Rodney Parade
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Cammy Rudkin (Scotland), Gareth John (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)
Coach: Andy Macpherson (Scotland)

Domestic

Australia

National Rugby Championship

Queensland Country vs Sydney Rays at Bond University
Referee: Jordan Way
Assistant referees: Damon Murphy, Brett Cronan
Television match official: Damien Mitchelmore
Assessor: Gregory Hinton

Western Sydney Rams vs Perth Spirit at Concord Oval
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Amy Perrett, Charles Hartson
Assessor: John McCarthy, Snr

Brisbane City vs Canberra Vikings at Ballymore
Referee: Nick Berry
Assistant referees: Rohan Hoffmann, Cameron Foley
Assessor: Andrew Cole

NSW Country Eagles vs Melbourne Rising at Magpies Rugby Club, Tamworth
Referee: William Houston
Assistant referees: Andrew Cox, James Quinn
Television match official: Ian Smith
Assessor: Michael Tanzer

England

Premiership

Worcester Warriors vs Gloucester
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Paul Dix, Roy Maybank
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Gary Welsh

Sale Sharks vs Harlequins
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Roger Baileff, Jonathan Healy
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Anthony Spreadbury / Nigel Yates

Leicester Tigers vs Wasps
Referee: Gregory M Garner
Assistant referees: Ross Campbell, Wayne Falla
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Nigel Yates

Bath vs Newcastle Falcons
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Gareth Copsey, Simon McConnell
Television match official: David Rose
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis / Peter Huckle

Exeter Chiefs vs Saracens
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Philip Watters, Paul Burton
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Rowly Williams

Bristol vs Northampton Saints
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Dean Richards, Peter Allan
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Championship

Yorkshire Carnegie vs Nottingham
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Gregory D Garner, Matthew Daubney
Assessor: Andrew Vertigan / Robin Goodliffe

Doncaster Knights vs Rotherham Titans
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Chris Sharp, Robert Warburton
Assessor: Stephen Leyshon / Robin Goodliffe

Jersey Reds vs Bedford Blues
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Michael Patz, Darryl Chapman
Assessor: Brian Campsall

London Irish vs Richmond
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Dino Maddern, Kevin Stewart
Assessor: Gary Welsh

London Scottish vs London Welsh
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Lionel Spooner, Andy Watson
Assessor: Lloyd Jackson

Cornish Pirates vs Ealing Trailfinders
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Andrew Pearce, Brian Ravenhill
Assessor: Christopher White

France

Top 14, Round 4

Grenoble vs Brive at Stade Des Alpes
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Christine Hanizet, Thomas Déjean
Television match official: Salem Attalah

Toulouse vs Toulon at Stade Ernest Wallon
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Nicolas Datas, Bruno Gabaldon
Television match official: Laurent Cardona

Stade Français vs Castres at Stade Jean Bouin
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Cédric Clave, Patrick Beuriot
Television match official: Laurent Sclafer
Coach: Nicolas Lasaga

Bordeaux-Bègles vs Bayonne
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Thierry Mallet, Laurent Breil

Montpellier vs Pau at Altrad Stadium
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Vivien Praderie, Sébastien Hebert
Television match official: Mathieu Raynal
Coach: Alain Fernandez

La Rochelle vs Lyon at Stade Marcel Deflandre
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Stéphane Boyer, Akim Hadj Bachir
Television match official: Denis Grenouillet

Clermont vs Racing Club de France at Parc Sports Marcel Michelin
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Luc Ramos, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Eric Briquet Campin

Pro D2, Round 3

Aurillac vs Montauban at Stade Jean Alric
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Alexis Darche, Baptiste Abel Coindoz
Goal judges: Frédéric Dallon, Christophe Gaillardon

Biarritz vs Soyaux Angoulême XV Charente at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Pierre Puharre, Philippe Milani
Goal judges: Laurent Foucaud, Frédéric Gracianette
Coach: Jean-Marie Piraveau

Carcassonne vs Béziers at Stade Albert Domec
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Mickael Simon, Laurent Perrin
Goal judges: Michel Alarcon, Charles Bonfanti

Mont-de-Marsan vs Bourgoin at Stade Municipal Guy Boniface
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Pierre Baptiste Nuchy, David Rosich
Goal judges: Stéphane Guillot, Serge Keromnes

Vannes vs Agen at Stade De La Rabine
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Johann Lobregat
Goal judges: Christophe Abadie, Damien Pscheidt
Coach: Bruno Bessot

Narbonne vs Albi at Parc Des Sports Et De L'Aimitie
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Benoît Rousselet, Fabrice Hand
Goal judges: Sébastien Crussiere, Jérôme Ripoll
Coach: Eric Darriere

Perpignan vs Dax at Stade Aime Giral
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Jaouad Marboh, Alain Monteux
Goal judges: Yannick Thebault, Didier Veyssiere

Oyonnax vs Colomiers at Stade Charles Mathon
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Alexandre Vallon
Goal judges: Xavier Cazalas, Stéphane Jeannot

New Zealand

Mitre 10 Cup

Hawke's Bay vs Auckland at McLean Park, Napier
Referee: Paul Williams

Taranaki vs Southland at Yarrow Stadium, New Plymouth
Referee: Brett Johnson

Bay of Plenty vs Northland at Rotorua International Stadium, Rotorua
Referee: Michael Lash

Counties Manukau vs Wellington at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Glen Jackson

North Harbour vs Manawatu at QBE Stadium, North Harbour
Referee: James Doleman

Otago vs Tasman at Forsyth Barr Stadium Dunedin
Referee: Mike Fraser

Canterbury vs Hawke's Bay at AMI Stadium, Addington Christchurch
Referee: Richard Kelly

Auckland vs Waikato at Eden Park Auckland
Referee: Ben O'Keeffe

Mitre 10 Heartland Championship

Mid Canterbury vs Wairarapa Bush at Ashburton Showground, Ashburton
Referee: Nick Webster

North Otago vs Horowhenua Kapiti at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Richard Gordon

Poverty Bay vs Buller at Rugby Park, Gisborne
Referee: Boris Jurlina

Thames Valley vs King Country at Boyd Park, Te Aroha
Referee: Nori Hashimoto (Japan)

Wanganui vs South Canterbury at Cooks Garden, Wanganui
Referee: Michael Winter

West Coast vs East Coast at Rugby Park, Greymouth
Referee: Vincent Ringrose

Farah Palmer Cup, Week 6

Counties Manukau vs Wellington at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Rachel Horton (Australia)

Auckland vs Otago at Auckland University RFC
Referee: Brittany Andrew

Canterbury vs Waikato at Rugby Park, Christchurch
Referee: Rebecca Mahoney

North Harbour vs Manawatu at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Chelsea Gurr

Scotland

Premiership

Ayr vs Gala
Referee: Kevin White
Assistant referees: Lee Fish, Bob Nevins,
Assessor: Ken Harrower,

Heriots vs Hawick
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Grant Denholm, Digby Thomas

Melrose vs Currie
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Ross Mabon, Colin George
Assessor: Jim Fleming

Stirling County vs Glasgow Hawks
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Craig Clark, David Muir
Assessor: Gordon McMurray

Watsonians vs Boroughmuir
Referee: Mike Adamson
Assistant referees: Finlay Brown, Alistair Watt
Assessor: Andy Ireland

South Africa

Currie Cup

Premier

Griquas vs Boland at Griqua Park, Kimberley
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Jaco Kotze, Mpho Matsaung
Television match official: JJ Wagner
Assessor: Willie Roos

Golden Lions vs Western Province at Ellis Park
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Jaco van Heerden, Eduan Nel
Television match official: Johan Greeff
Assessor: Dennis Immelman

Sharks vs Free State at KINGS PARK, Durban
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: AJ Jacobs, Rodney Boneparte
Television match official: Marius Jonker
Assessor: Mark Lawrence

Pumas vs Blue Bulls at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Marnus Meiring
Television match official: Willie Vos
Assessor: Willie Roos

First Division

Valke vs Border at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Lesego Legoete, Renier Vos
Assessor: Eugene Daniels

Leopards vs South Western Districts at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Sindile Ngcese, Ricus van der Hoven
Assessor: Deon van Blommestein

Griffons vs Namibia at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Egon Seconds, Casper Heymans
Assessor: Jacques Hugo

Under-21

Eastern Province vs Western Province at Framesby Hoërskool, Port Elizabeth
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Leopards vs Blue Bulls at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Sindile Ngcese
Assistant referees: Ricus van der Hoven, Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Under-20

South Western Districts vs Limpopo at Outeniqua Park Stadium, George
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Valke vs Border at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Griffons vs Griquas at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Egon Seconds
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Under-19

Eastern Province vs Western Province at Framesby Hoërskool, Port Elizabeth
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Sharks vs Free State at KINGS PARK, Durban
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Local
Assessor: Mark Lawrence

Leopards vs Blue Bulls at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Gold Cup

Worcester Villagers vs Welkom Rovers at Boland Park, Worcester
Referee: Divan Uys
Assistant referees: Sine Mrulwa, Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans
Assessor: Pierre Oelofse

Durbanville-Bellville vs Old Estonians at Dumbbell RFC, Cape Town
Referee: Nathan Barry
Assistant referees: Local
Assessor: Deon van Blommestein

Pirates vs Windhoek at Pirates RFC, Greenside, Johannesburg
Referee: Johre Botha
Assistant referees: Local
Assessor: Deon van Blommestein

Northam Platinum Rhinos vs Rustenburg Impala at Northam Platinum Recreation Club
Referee: Eduan Nel
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

False Bay vs Durban Collegians at Phillip Herbstein Field, Constantia
Referee: Nathan Swartz
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

White River vs Old Georgians at White River Rugby Club
Referee: JD de Meyer
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Sishen vs Pretoria Police at Sivos Stadium, Kathu
Referee: Darren Colby
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Port Elizabeth Police vs Bloemfontein Police at Kemsley Park, Port Elizabeth
Referee: JP Clements
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Wales

Premiership

Carmarthen vs Llanelli
Referee: Rob Price
Assistant referees: Justin Williams, Daniel Harries

Pontypridd vs Ebbw Vale
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Morgan Whitehead, Stephen Allsop

Swansea vs Aberavon
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Jason Griffiths, David Swain

Llandovery vs Bargoed
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Dewi Phillips, Peter Evans

Merthyr vs Cardiff
Referee: Leighton Hodges
Assistant referees: Simon Rees, Neil Perkins

Neath vs RGC 1404
Referee: Dai Cambourne
Assistant referees: Tom Spurrier, David Swain

Bridgend vs Cross Keys
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Matthew Davies, Steve Smith

Newport vs Bedwas
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Paul Jones, Mike English

RELATED ARTICLES