Referees to 27 November 2016

Mon, 21 Nov 2016 20:51
Large jerome garces 800

There are roughly 20 International matches in which national teams are playing.

And after that, the November window slams shut.

The big match is again in Dublin where this time Ireland face Australia with Jérôme Garcès of France to referee it.

Hugh Watkins of Hong Kong has sent in Hong Kong club appointments, which are most welcome. Hong Kong has just hosted "a very successful Cup of Nations which Russia won quite convincingly". Russia beat Hong Kong in the final while Zimbabwe beat Papua New Guinea to end third.

International

Samoa vs Canada at Stade des Alpes, Grenoble
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Gary Conway (Ireland)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

France vs New Zealand at Stade de France
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Federico Anselmi (Argentina), Dudley Phillips (Ireland)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)

England vs Argentina at Twickenham
Referee: Pascal Gauzère (France)
Assistant referees: Marius Mitrea (Italy), Ian Davies (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)
Assessor: Bryce Lawrence (New Zealand)

Ireland vs Australia at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: JP Doyle (England), Craig Maxwell-Keys (England)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Assessor: Colin Hawke (New Zealand)

Wales vs South Africa at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Greg Garner (England), Tom Foley (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Mark Lawrence (South Africa)

Scotland vs Georgia at Rugby Park, Kilmarnock
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Mathieu Raynal (France), Dan Jones (Wales)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: Graeme Marshall (Scotland)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Italy vs Tonga at Stadio Euganeo, Padova, Italy
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Alex Ruiz (France), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Assessor: Joël Dumé (France)

Romania vs Uruguay at Arcul de Triomph, Bucharest, Romania
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Ian Tempest (England)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Germany vs Brazil at Bruno-Piache-Stadion, Leipzig
Referee: Maxime Burlet (Belgium)
Assistant referees: Maria Latos (Germany), Jon Gonder (Germany)

Fiji vs Japan at Stade de la Rabine, Vannes, France
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Thomas Charabas (France)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

Rugby Europe

Championship

Switzerland vs Moldova in Yverdon
Referee: Frank Himmer (Germany)

Conference 2 South

Turkey vs Slovenia in Antalya
Referee: Sergey Poplavskyi (Ukraine)

Women

France vs USA at Altrad Stadium, Montpellier
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Rose La Brèche (Canada), tba

Canada vs New Zealand at Donnybrook, Dublin
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)
Assistant referees: Claire Hodnett (England), Stu Carty (Ireland)

France vs USA at Stade de la Méditérranée, Béziers
Referee: Rose La Brèche (Canada)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), tba

England vs Canada at Twickenham
Referee: Alhambra Nievas (Spain)
Assistant referees: Claire Hodnett (England), tba

Spain vs Scotland at Ciudade Universitari, Madrid
Referee: Marie Lematte (France)
Assistant referees: tba

Ireland vs New Zealand at University College Dublin
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Helen O'Reilly (Ireland), Su Carty (Ireland)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)

Under-20

Oceania Rugby Under-20 Trophy

Fiji vs Cook Islands at ANZ Stadium, Suva, Fiji
Referee: Alan Aiolupotea (Samoa)
Assistant referees: Usa Bainivalu (Fiji), Lote Saudranu (Fiji)
Coach: Napolioni Locoloco (Fiji)

Friendly

French Barbarians vs Australia at Stade Chaban Delmas, Bordeaux
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Maxime Chalon (France)
Television match official: Arnaud Blondel (France)

Pro 12

Munster vs Benetton Treviso at Thomond Park
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Oisin Quinn (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Newport Gwent Dragons vs Edinburgh at Rodney Parade, Newport
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Rhys Thomas (Wales)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Scarlets vs Leinster at Parc y Scarlets
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Elgan Williams  (Wales)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Glasgow Warriors vs Ospreys at Scotstoun Stadium
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Kohn McLaughlin (Scotland)
Assessor: Andy Ireland (Scotland)

Connacht vs Cardiff Blues at Sportsground
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), John Carvill (Ireland)
Television match official:  Paul Adams (Wales)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Ulster v Zebre at Kingspan Stadium
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Helen O'Reilly (Ireland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Domestic

England

Premiership

Northampton Saints vs Newcastle Falcons
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Ross Campbell, Jonathan Healy
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Brian Campsall

Exeter Chiefs vs Worcester Warriors
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Andrew Pearce, Paul Burton
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Rowly Williams

Saracens vs Gloucester
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Phil Watters, Andy Watson
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Martin Fox

Wasps vs Sale Sharks
Referee: Thomas Foley
Assistant referees: Roger Baileff, Nigel Carrick
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Nigel Yates

Harlequins Bath
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Kevin Stewart, Simon McConnell
Television match official: David Rose
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Gary Welsh

Bristol vs Leicester Tigers
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Gareth Copsey, Peter Allan
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Jerry Wallis
Coach: Peter Huckle

Championship

Bedford Blues vs London Scottish
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Lionel Spooner, Darryl Chapman
Assessor: Andrew Vertigan

Richmond vs Yorkshire Carnegie
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Robert Warburton, Clare Daniels

Ealing Trailfinders vs London Welsh
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Daniel Parrott, Michael Patz

London Irish vs Jersey Reds
Referee: John Meredith
Assistant referees: Greg D Garner, Adam Leal
Assessor: Sam Collins

Doncaster Knights vs Cornish Pirates
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Wayne Falla, Simon Adams
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Peter Farrell

Nottingham vs Rotherham Titans
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Brian Ravenhill, Matthew Daubney
Assessor: Chris White
Coach: Robin Goodliffe

France

Pro D2, Round 12

Oyonnax vs Vannes at Stade Charles Mathon
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Francis Vanamandel, Pascal Ubeda
Goal judges: Sylvain Bernard, Roberto Sanchez

Albi vs Colomiers Parc Municipal Des Sports
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Luc Ramos, Laurent Guillermard
Goal judges: Christian Gregoire, Richard Nocart

Angoulême vs Aurillac at Stade De Chanzy
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Vivien Praderie, Francis Giacomini
Goal judges: Christophe Dubois, Emmanuel Heinrich

Béziers vs Bourgoin at Stade De La Méditérranée
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Flavien Hourquet, Philippe Milani
Goal judges: Maxime Puig, Didier Veyssiere

Biarritz vs Mont-de-Marsan at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Maxime Rouquie, Johann Lobregat
Goal judges: Thierry Nou, Cyrile Peyre

Dax vs Agen at Stade Maurice Boyau
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Stéphane Boyer, Benoît Escoubet
Goal judges: Stéphane Lamagnere, Thierry Mercadet

Carcassonne vs Montauban at Stade Albert Domec
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: David Beun, Laurent Perrin
Goal judges: Stéphane Beyer, Frédéric Gracianette

Perpignan vs Narbonne at Stade Aime Giral
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Laurent Millotte, Christian Coussan
Goal judges: Sébastien Crussiere, Stéphane Ducasse

Hong Kong

Premiership

Natixis HKFC vs HKCC at HKFC
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Stephen Copeman, Ed Fitzgerald

Abacus Kowloon vs Societe Generale Valley at KP-1
Referee: Danny Morrison (New Zealand)
Assistant referees: Lawrence Wilkinson, Peter Hudson

Bloomberg HK Scottish vs Borrelli Walsh Tigers at SKM 1
Referee: Rob Patton
Assistant referees: Matt Rodden, Patrick Kwok

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Ballynahinch vs Ballymena at Ballymacarn Park
Referee: Jonathan Peak

Shannon vs Old Wesley at Thomond Park
Referee: Dermot Blake

Naas vs UL Bohemians at Forenaughts
Referee: Richard Kerr

Dublin University vs Cork Constitution at College Park
Referee: Paul Haycock
Assessor: Donal Courtney

Young Munster vs Garryowen at Tom Clifford Park
Referee: Eddie Hogan O'Connell

Terenure vs Clontarf at Lakelands
Referee: Jonny Erskine
Assessor: Donal Courtney

University College Dublin vs Old Belvedere
Referee: Kieran Barry

St Mary's vs Lansdowne at Templeville Road
Referee: Mark Patton

University College Cork vs Dolphin at Mardyke Grounds
Referee: Shane Kierans

Spain

División de Honor, Round 9

Valladolid RAC vs Ciencias Sevilla
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

FC Barcelona vs Hernani
Referee: Luis Garcia-Mon (Madrid)

Getxo vs Cisneros
Referee: David Castro (Asturias)

Alcobendas vs Gernika
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Ordizia vs UE Santboiana
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Independiente vs Salvador
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

División De Honor B, Round 9

Universidad Bilbao vs Zarautz
Referee: Andoni Susperregui (Guipúzcoa)

Campus Ourense vs Eibar
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Crat A Coruña vs Uribealdea
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Durango vs Real Oviedo
Referee: Andrés Rodríguez Gutiérrez (Valladolid)

Aparejad Burgos vs Vigo
Referee: Cristian Merino (Cantabria)

Bera Bera vs Salvador “B”
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

L’Hospitalet vs Fenix
Referee: Pablo Tornero (Jaén)

UE Santboiana “B” vs Barca Enginyers Rugby
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Valencia vs Tatami
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

CAU Valencia vs Les Abelles
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Barca Universitari Club vs Lavila
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Universidad Rugby Murcia vs Sant Cugat
Referee: Ignacio Martínez (Castellón)

Cáceres vs Atletico Portuense
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Pozuelo vs Almería
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Ing Industriales vs Cisneros “B”
Referee: Jorge García Criado (Madrid)

Arquitectura vs Liceo Francés
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Trocadero Marbella vs Olímpico
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Helvetia vs Alcobendas “B”
Referee: José Bogas (Barcelona)

Wales

Premiership

Cardiff vs Cross Keys
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Gavin Roberts, Ian Morris

Ebbw Vale vs Bargoed
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Morgan Whitehead, Carl Hyde

Neath vs Llanelli
Referee: Gareth John
Assistant referees: Stuart Kibble, Gerard English

Newport vs Carmarthen
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Elgan Williams, Paul Richards

Pontypridd vs Aberavon
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Neil Perkins, Mark Jones

Merthyr vs Swansea
Referee: Rob Price
Assistant referees: Justin Williams, Keith Thomas

Bedwas vs RGC 1404
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Peter Hoole, Mikle Bethell

Bridgend vs Llandovery
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Nathan Davies, Stuart Vaudin

RELATED ARTICLES