Referees to 8 January 2017

Tue, 03 Jan 2017 18:53
Large angus gardner and marius mitrea 800

The clubs keep on having their enthusiastic competitions with an important one for ambitious Munster.

It is possibly an easier time for players without the distraction of festivities.

International

Guinness Pro 12 - League

Glasgow Warriors vs Cardiff Blues at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Keith Allan (Scotland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Timekeeper: John Montgomery (Scotland)
Assessor: Clayton Thomas

Ospreys vs Connacht at Liberty Stadium, Swansea
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Gary Conway (Ireland), Dewi Phillips (Wales)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Robert G Davies

Leinster vs Zebre at RDS
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Jonny Erskine (Ireland)
Television match official: Neil Hennessey (Wales)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Newport Gwent Dragons vs Benetton Treviso at Rodney Parade
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant Referees: Sam Grove-White (Scotland), Sean Brickell (Wales)

Scarlets vs Ulster at Parc y Scarlets
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant Referees: Elia Rizzo (Italy), Ben Whitehouse (Wales)
Television match official: Carlo Damasco (Italy)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

 

European Professional Club Rugby

Champions Cup

Racing Metro 92 vs Munster at Stade Yves-Du-Manoir, Colombes
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Paul Dix (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

British & Irish Cup

Doncaster Knights vs Munster A at Castle Park
Referee: Stuart Gaffikin (Ireland)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Anthony Woodthorpe (England)
Assessors: Sam Collins (England) / Robin Goodliffe (England)

Domestic

England

Premiership, Round 13

Newcastle Falcons vs Bath
Referee: Greg M Garner
Assistant referees: John Meredith, Wayne Falla
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Nigel Yates

Gloucester vs Worcester Warriors
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Thomas Foley, Luke Pearce
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Gary Welsh

Harlequins vs Sale Sharks
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Jonathan Healy, Andy Watson
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Martin Fox

Northampton Saints vs Bristol
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Steve Lee, Simon McConnell
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Brian Campsall

Saracens vs Exeter Chiefs
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Nigel Carrick, Paul Burton
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Rowly Williams

Wasps vs Leicester Tigers
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Peter Allan, Jack Makepeace
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Christ White / Peter Huckle

France

Top 14, Round 16

Stade Français vs Toulouse at Stade Jean Bouin
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Sébastien Minery, Akim Hadj Bachir
Television match official: Arnaud Blondel

Clermont vs Toulon at Parc Sports Marcel Michelin
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Salem Attalah, Thomas Déjean
Television match official: Jérôme Garcès

Brive vs Grenoble at Stade Amédée Domenech
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Ludovic Cayre, Jacques De Lemos
Television match official: Laurent Cardona

Pau vs Lyon at Stade du Hameau
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Bruno Gabaldon
Television match official: Laurent Sclafer

La Rochelle vs Castres at Stade Marcel Deflandre
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Julien Castaignède, Laurent Amic
Television match official: Eric Gauzins

Montpellier vs Bordeaux-Bègles at Altrad Stadium
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Tual Trainini, Eric Soulan
Television match official: Patrick Péchambert

Pro D2, Round 16

Mont-de-Marsan vs Perpignan at Stade Montois
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Fabien Soucaret
Goal judges: Laurent Foucaud, Mariano Salazar

Albi vs Narbonne at Parc Municipal des Sports Stadium
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Pierre Puharre, Laurent Guillermard
Goal judges: Stéphane Beyer, Frédéric Cambou

Béziers vs Angoulême at Stade De La Méditérranée
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Christine Hanizet, Philippe Milani
Goal judges: Charles Bonfanti, Vincent Lacaille

Colomiers vs Bourgoin at Stade Michel Bendichou
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Frédéric Masse, Benoît Escoubet
Goal judges: Stéphane Ducasse, Stéphane Jeannot

Montauban vs Vannes at Parc des Sports De Sapiac
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Luc Ramos, Christian Coussan
Goal judges: Christian Castello, Christophe Dubois

Carcassonne vs Oyonnax at Stade Albert Domec
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: Eric Gleyze, Laurent Perrin
Goal judges: Thierry Nou, Cyrile Peyre

Aurillac vs Agen at Stade Jean Alric
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Flavien Hourquet, Thierry Devais
Goal judges: Michel Alarcon, Eric Armengaud

Hong Kong

Premiership

Societe Generale Valley vs Kowloon at HV-8
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Dewi Rowlands, Malcolm Pratt
Assessor: Peter White

Borrelli Walsh Tigers vs Bloomberg HK Scottish at KP-1
Referee: Patrick Kwok
Assistant referees: Matt Rodden, Graeme Martin
Assessor: Andrew Tranent

Natixis HKFC vs Herbert Smith Freehills HKCC at HKFC
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Peter Grattan, Edward Fitzgerald
Assessor: Tobi Lothian

Italy

Eccellenza, Round 7

Lazio vs Reggio
Petrarca vs San Donà
Calvisano vs Fiamme Oro Roma
Lyons vs Viadana
Mogliano vs Rovigo

Japan

Top League

Toyota Industry Shuttles vs Coka Cola Red Sparks
Referee: Tatsuya Matsuoka

Toyota Verblitz vs Panasonic Wild Knights
Referee: Kyosuke Toda

Suntory Sungoliath vs Toshiba Brave Lupus
Referee: Akihisa Aso

NEC Green Rockets vs Honda HEAT
Referee: Noriaki Hashimoto

NTT Communications Shiningarcs vs Canon Eagles
Referee: Shuhei Kubo

Kubota Spears vs Kobelco Steelers
Referee: Teruhisa Kajiwara

Yamaha Jubilo vs Kintetsu Liners
Referee: Rui Shimizu

Ricoh Black Rams vs Munakata Sanix Blues
Referee: Taku Kajiwara

Spain

División De Honor, Round 13

Independiente vs Alcobendas at Campo S Román
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Ordizia vs Getxo at Campo Altamira
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Salvador vs FC Barcelona at Campo Pepe Rojo
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

UE Santboiana vs Valladolid RAC at Campo Baldiri Aleu
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Gernika vs Ciencias Sevilla
Referee: David Castro (Asturias)

Cisneros vs Hernani
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

División De Honor B, Round 13

Bera Bera vs Durango
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Aparejad Burgos vs Crat A Coruña
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Vigo vs Universidad Bilbao
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Real Oviedo vs Zarautz
Referee: Luis Santos (León)

Uribealdea vs Eibar
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Universidad Murcia vs CAU Valencia at Campo Monte Romero
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Barca Universitari Club vs Valencia
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

Sant Cugat vs UE Santboiana “B” at Campo La Guinardera
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Lavila vs L’Hospitalet at Campo El Pantano
Referee: Jorge García Criado (Madrid)

Les Abelles vs Fenix
Referee: Alberto Requena (Granada)

Tatami vs Barca Enginyers at Campo Del Rio
Referee: Fernandez Rodriguez (Madrid)

Helvetia vs Arquitectura
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Trocadero Marbella vs Ing Industriales
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Alcobendas “B” vs Pozuelo
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Olímpico vs Car Cáceres at Campo Valle De Las Cañas
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Liceo Francés vs Atletico Portuense at Campo Ramón Urtubi
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Cisneros “B” vs UR Almería
Referee: Cristian Merino (Cantabria)

Wales

Premiership

Llanelli vs Llandovery
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Chris Oliver, Andrew Crook

Ebbw Vale vs Cross Keys
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Jason Bessant, Julian Smith

Carmarthen vs Bridgend
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Chris Williams, Richard Hughes

RGC 1404 vs Pontypridd
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Jon Hardy, Alun Thomas

Aberavon vs Merthyr
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Mathew Davies, Steffan Davies

Bargoed vs Newport
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Morgan Whitehead, Andrew Timms

Neath vs Swansea
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Steffan Edwards, Huw F Lewis

Cardiff vs Bedwas
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Kelvin Shorte, Simon Davies

RELATED ARTICLES