Referees to 17 September 2017

Tue, 12 Sep 2017 21:20
Large nigel owens 800

The Rugby Championship moves into its fourth round this week, with a match near Auckland and another in Canberra.

To some, it seems strange that the All Blacks and the Springboks will meet on the small North Harbour Ground. When the All Blacks come to South Africa they will play at Newlands, not Boland Stadium.

PRO14 comes to South Africa for the first time. It was generally exciting when the Cheetahs and the Kings were taken into PRO14 but their results so far suggest that they have been overvalued.

There is an interesting appointment as an assistant referee in Scotland's premiership - David Changlen, an important name in recent refereeing history in Scotland.

International

Rugby Championship, Round 4

Australia vs Argentina at GIO Stadium, Canberra
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

New Zealand vs South Africa at QBE Stadium, Albany
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Matthew Carley (England)
Television match official: George Ayoub (Australia)

PRO 14, Round 3 

Ospreys vs Munster 
Referee: Stuart Berry (South Africa) 
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Adam Jones (Wales)
Television match officials: Tim Hayes (Wales)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Blues vs Glasgow 
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Mike English (Wales)
Television match officials: Simon McDowell (Ireland) 
Assessor: Les Peard (Wales)

Cheetahs vs Zebra 
Referee: Andrew Brace (Ireland) 
Assistant referees: Seán Gallagher (Ireland), Jaco Peyper (South Africa) 
Television match officials: Marius Jonker (South Africa) 
Assessor: Dennis Immelman (South Africa)

Ulster vs Scarlets 
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Italy), Kieran Barry (Ireland) 
Television match officials: Alan Falzone (Italy)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Dragons vs Connacht 
Referee: Quinton Immelman (South Africa) 
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Rhys Thomas (Wales)
Television match officials: (Wales)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Edinburgh vs Benetton Treviso 
Referee: David Wilkinson (Ireland) 
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Dunx McClement (Scotland)
Assessor: Andy Ireland (Scotland)

Kings vs Leinster 
Referee: Ben Whitehouse (Wales) 
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match officials: Johan Greeff (South Africa) 
Assessor: Dennis Immelman (South Africa)

Domestic

Australia

National Championship

Fiji Druas vs NSW Country Eagles at Lawaqa Park, Sigatoka 
Referee: William Houston
Assistant referees: Kaveni Talemaivavalagi, Lote Saudranu
Television match official: Johnson Lee 

Sydney Rays vs Melbourne Rising at Pittwater Rugby Park 
Referee: Tevita Rokovereni (Fiji)
Assistant referees: James Quinn, Andrew Cox 

Perth Spirit vs Greater Sydney Rams at McGillivray Oval 
Referee: Jordan Way
Assistant referees: Sam Jones, Tamarapa Galvin
Television match official: Alexander Ninkov, 

Brisbane City vs Canberra Vikings at St Lucia 
Referee: Nicholas Berry
Assistant referees: Shane Barr, Andrew Twist

England

Premiership

Northampton Saints vs Bath Rugby 
Referee: Thomas Foley 
Assistant referees: Jack Makepeace, Simon McConnell 
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: David Hudson 
Assessor: Nigel Yates 
Citing commissioner: Buster White & Grant Seely

Worcester Warriors vs Exeter Chiefs 
Referee: Ian Tempest 
Assistant referees: Adam Leal, Philip Watters 
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Matthew Peters 
Assessor: Gary Welsh 
Citing commissioner: Mike Rafter

Sale Sharks vs London Irish 
Referee: Wayne Barnes 
Assistant referees: Hamish Smales, Wayne Falla 
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Anthony Turner 
Assessor: Andrew Vertigan 
Citing commissioner: Steve Savage

Leicester Tigers vs Gloucester 
Referee: Craig Maxwell-Keys 
Assistant referees: Nigel Carrick, John Meredith 
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Paul Stanley 
Assessor: Martin Fox 
Citing commissioner: John Byett

Newcastle Falcons vs Saracens 
Referee: John-Paul Doyle 
Assistant referees: Dean Richards, Paul Burton 
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Simon Adams 
Assessor: Tony Spreadbury 
Citing commissioner: Andy Blyth

Wasps vs Harlequins 
Referee: Andrew Jackson 
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Paul Dix 
Television match official: David Rose
Timekeeper: Malcolm Sinclair 
Assessor: Brian Campsall 
Citing commissioner: Paul Hull

Championship

Bristol vs Richmond 
Referee: Hamish Smales 
Assistant referees: Dan Parrott, Michael Patz
Assessor: Chris White 
Assistant referee coach: Peter Huckle
Citing commissioner: Pete Larter

London Scottish vs Nottingham 
Referee: Anthony Woodthorpe 
Assistant referees: Brian Ravenhill, Nick Marshall
Assessor: Lloyd Jackson 
Citing commissioner: Liam McTiernan

Ealing Trailfinders vs Bedford Blues 
Referee: Steve Lee 
Assistant referees: Chris Sharp, Peter Allan 
Assessor: Sam Collins 
Assistant referee coach: Ashley Reay & Robin Goodliffe 
Citing commissioner: Grant Seely 

Rotherham Titans vs Hartpury College 
Referee: Jack Makepeace 
Assistant referees: Bill Burton, Matthew Daubney 
Assessor: Darren Gamage 
Citing commissioner: Paul Burke

Yorkshire Carnegie vs Doncaster Knights 
Referee: Greg Macdonald 
Assistant referees: Michael Hudson, Greg Garner 
Assessor: Martin Fox
Citing commissioner: Budge Pountney 

Jersey Reds vs Cornish Pirates 
Referee: Christophe Ridley 
Assistant referees: Lionel Spooner, Karl Dickson 
Assessor: Steve Leyshon
Citing commissioner: Danny Rumble

France

Top 14

Toulouse vs Stade Français at Stade Ernest Wallon
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Sébastien Minery, Patrick Pechambert
Television match official: Mourad Zitouni

Lyon vs Bordeaux-Bègles at MATMUT Stadium de Gerland
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Mathieu Delpy, Laurent Perrin
Television match official: Patrick Dellac

Pau vs Castres at Stade du Hameau
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Laurent Millotte, Thierry Guilloton
Television match official: Philippe Bonhoure

Agen vs La Rochelle at Stade Armandie
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: T Ramos, Laurent Breil
Television match official: Eric Gauzins

Clermont vs Brive at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Adrien Descottes, Bruno Gabaldon
Television match official: Éric Briquet Campin

Racing vs Oyonnax at Stade Yves Du Manoir
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Maxime Chalon

Montpellier vs Toulon at Altrad Stadium
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Jonathon Dufort, Akim Hadj Bachir
Television match official: Éric Gonthier

Pro D2, Round 6

Vannes vs Baytonne at Stade de la Rabine
Referee: Cédric Clave

Assistant referees: Fabrice Alejo, Benoît Escoubet

Aurillac vs Narbonne at Stade Jean-Alric
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Rémy Charleroy, Laurent Guillermard

Mont-de-Marsan vs Carcassonne at Stade Guy Boniface
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Christian Coussan

Biarritz vs Nevers at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Fabien Soucaret

Colomiers vs Angoulême at Stade Michel Bendichou
Referee: Vincent Praderie
Assistant referees: Vincent Chiodi Schroeder, Thierry Devais

Massy vs Dax at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Yannick Vals, Alexandre Vallon

Grenoble vs Beziérs at Stade des Alpes
Referee: Nicholas Datas
Assistant referees: Thierry Mallet, Christophe Gaillardon

Perpignan vs Montauban at Stade Aimé Giral
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Rémi De Lisle, Christophe Bats

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

University College Cork vs Shannon at Mardyke Grounds
Referee: Oisin Quinn

Old Belvedere vs Ballynahinch at Anglesea Rd
Referee: Leo Colgan

Old Wesley vs Ballymena at Donnybrook
Referee: Joy Neville

Dolphin vs Naas at Musgrave Park
Referee: Jonny Erskine

St Mary's vs Garryowen at Templeville Road
Referee: Stuart Gaffikin

Dublin University vs Terenure College at College Park
Referee: Nigel Correll

Young Munster vs University College Dublin at Tom Clifford Park
Referee: Mark Patton

Cork Constitution vs Clontarf at Temple Hill
Referee: Gary Conway

Buccaneers vs Lansdowne at Dubarry Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

UL Bohemians vs Banbridge at University of Limerick
Referee: Paul Haycock

Under-19

Ulster vs Munster at RBAI, Belfast
Referee: Cillian Hogan

Under-18 Clubs

Connacht vs Leinster at The Showground
Referee: Jonny Wilson

New Zealand

Mitre Cup, Round 5

Ranfurly Shield 
Canterbury vs Counties Manukau at AMI Stadium, Christchurch 
Referee: Brendon Pickerill

Northland vs North Harbour at Toll Stadium Whangarei 
Referee: Michael Winter

Southland vs Auckland at Rugby Park, Invercargill 
Referee: James Munro

Taranaki vs Bay of Plenty at Yarrow Stadium, New Plymouth 
Referee: Jamie Nutbrown

Waikato vs Manawatu at FMG Stadium, Hamilton 
Referee: Nick Briant

Otago vs Tasman at Forsyth Barr Stadium, Dunedin 
Referee: Mike Fraser

Counties Manukau vs Hawkes Bay at ECO Light Stadium, Pukekohe 
Referee: Michael Lash

Wellington vs Canterbury at Westpac Stadium, Wellington 
Referee: Richard Kelly

Farah Palmer Cup, Round 3

Hawke's Bay vs Otago at Tremain Field, Napier
Referee: Lauren Jenner

Auckland vs Counties at Manukau Bell Park, Auckland
Referee: Ryan Borthwick

Canterbury vs Manawatu at Linfield Park, Christchurch
Referee: Karl Hancox

Waikato vs Wellington at Marist RFC, Hamilton
Referee: Rebecca Mahoney

Bay of Plenty vs North Harbour at Rotorua International Stadium Rotorua
Referee: Maggie Cogger-Orr 

Scotland

Premiership

Ayr vs Melrose
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Finlay Brown, Bob Nevins
Coach: Andy MacPherson

Boroughmuir vs Currie Chieftains
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Fergus Hollins, Digby Thomas
Assessor: Andy Ireland

Glasgow Hawks vs Heriot's at Scotstoun
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Ian Kenny, Alistair Watt
Assessor: Jim Fleming

Hawick vs Marr
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: David Changlen, Grant Denholm

Waytsonians vs Stirling County
Referee: Kevin White
Assistant referees: tba, Colin George
Coach: Tappe Henning

South Africa

Griquas vs Sharks at GW Park, Kimberley 
Referee: Anselmi Federico (Argentina)
Assistant referees: AJ Jacobs, Mpho Matsaung 
Television match official: Shaun Veldsman 

Pumas vs Western Province at Mbombela Stadium, Nelspruit 
Referee: Marius van der Westhuizen 
Assistant referees: Ricus van der Hoven, Shemea Mushiribindi 
Television match official: Lesego Legoete 

Golden Lions vs Blue Bulls at Ellis Park, Johannesburg 
Referee: Egon Seconds 
Assistant referees: Jaco van Heerden, Damon Murphy (Australia)
Television match official: Willie Vos 

1st Division 

South Western Districts Eagles vs Valke at Outeniqua Park, George 
Referee: Stephan Geldenhuys 
Assistant referees: Sindile Ngcese, Francois Davids 

Leopards vs Welwitschias at Olën Park, Potchefstroom 
Referee: Seán Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Ben Crouse, Aimee Barrett 

Eastern Province vs Border Bulldogs at De Wet Stadium, Despatch
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: JP Clements, Patrick Bulwana  

Boland Cavaliers vs Griffons at Boland Stadium, Wellington 
Referee: Pablo Deluca (Argentina) 
Assistant referees: Damian Schneider (Argentina), Viv-Richard Adams 

Under-21

Blue Bulls vs Sharks at Loftus Versfeld B, Pretoria 
Referee: Damon Murphy (Australia)
Assistant referees: Paul Mente, Local 

Western Province vs Golden Lions at City Park, Cape Town 
Referee: Jaco Pretorius 
Assistant referees: Ruhan Meiring, Local 

Leopards vs Eastern Province at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Ben Crouse 
Assistant referees: Local

Under-20

Pumas vs Limpopo at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Ricus van der Hoven 
Assistant referees: Local

Boland vs Valke at Boland Stadium, Wellington
Referee: Damian Schneider (Argentina)
Assistant referees: Local

South Western Districts vs Griquas at Outeniqua Park, George
Referee: Sindile Ngcese
Assistant referees: Local

Griffons vs Border at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Pieter Maritz 
Assistant referees: Local

Under-19

Leopards vs Eastern Province at Olën Park, Potchefstroom
Referee: Aimee Barrett 
Assistant referees: Local

Blue Bulls vs Sharks at Loftus Versfeld B, Pretoria
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local

Western Province vs Golden Lions at City Park, Cape Town
Referee: Ruhan Meiring 
Assistant referees: Local

Women's Interprovincial Finals

B Final
Golden Lions vs South Western Districts Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Le-Ann MacClune 
Assistant referees: JP Clements, Patrick Bulwana

A Final
Border vs Western Province at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Ashleigh Murray 
Assistant referees: Le-Ann MacClune, JP Clements

Gold Cup

Sasol vs Rustenburg Impala at Sasol Hydra-Arc RFC, Secunda
Referee: Oregopotse Rametsi
Assistant referees: Local

Bloemfontein Police vs Vereeniging at Bobbies Park, Bloemfontein
Referee: Divan Uys
Assistant referees: Local

Northam Platinum Rhinos vs Old Georgians at Setaria Recreation Club, Limpopo
Referee: Johre Botha 
Assistant referees: Local

QBR vs Vaal Reefs at Harlequin Club, Pretoria
Referee: Christopher Allison
Assistant referees: Local

Progress George vs Tygerberg at Rosemore Stadium, George
Referee: Phumzile Mbewu 
Assistant referees: Local

Roses United vs Western Suburbs, Wellington
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Local

Sishen vs False Bay in Kathu, Northern Cape
Referee: Mpho Matsaung
Assistant referees: Local

Progress Uitenhage vs Swallows at WJ de Wet Stadium, Despatch, Port Elizabeth
Referee: Naka Bulelani 
Assistant referees: Local

Wales

Premiership

Bedwas vs Bargoed
Referee: Elgan Williams 
Assistant referees: Aaron Parry, Mike Cox

Pontypridd vs Merthyr
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Dai Cambourne, tba

Ebbw Vale vs Newport
Referee: Jason Bessant 
Assistant referees: Andrew Moule, Stuart Vaudin

Cardiff vs Cross Keys
Referee: Gareth John 
Assistant referees: Mike English, tba

Bargoed vs Pontypridd
Referee: Dewi Phillips 
Assistant referees: Paul Jones, Simon Beard

Merthyr vs Newport
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Stephen Allsop, Gareth Butler

Cross Keys vs Bedwas
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Richard Deacy, Jacob Ellis

Cardiff vs Ebbw Vale
Referee: Mike English 
Assistant referees: Jason Griffiths, Stuart Vaudin  

RELATED ARTICLES