Referees - to 27 February

Tue, 21 Feb 2017 08:01
Large angus gardner australia 800

NEWS: It's an action-packed week for the world's top referees.

The Six Nations is on the go again and Super Rugby starts up on Thursday when Angus Gardner blows his whistle in Melbourne.

For Egon Seconds, former Springbok Sevens and Stormers Super Rugby player, makes his refereeing debut in faraway Tokyo. The refereeing world would want to wish him well.

And there is lots of 'normal' rugby besides.

International

Six Nations

Scotland vs Wales at Murrayfield
Referee: Johnny Lacey (Ireland)
Assistant referees: JP Doyle (England), Matthew Carley (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Timekeeper: Graeme Marshall (Scotland)
Assessor: Chris White (England)

Ireland vs France at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Luke Pearce (England)
Television match official: George Ayoub (Australia)

England vs Italy at Twickenham,
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Mathieu Raynal (France), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: George Ayoub (Australia)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Stephen Leyshon (England)

Americas Cup

Chile vs USA
Referee: Ricardo Sant ’Anna (Brazil)
Assistant referees: Frank Méndez (Chile), Tomás Fernández (Chile)

Argentina XV vs Brazil at Estádio Municipal Agustín Pichot, Ushuaia
Referee: Claudio Cativelli (Uruguay)
Assistant referees: Damián Schneider (Argentina), Pablo Deluca (Argentina)

Uruguay vs Canada at Campus Municipal de Maldonado
Referee: Derek Summers (USA)
Assistant referees: Joaquín Montes (Uruguay), Rodrigo Goyret (Uruguay)

Under-20 Six Nations

Ireland vs France at Donnybrook, Dublin
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Phil Watters (England), Hamish Smales (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)

England vs Italy at Northern Echo Arena, Darlington
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Finlay Brown (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Scotland vs Wales at Broadwood Stadium, Cumbernauld
Referee: Thomas Charabas (France)


Assistant referees: Cédric Marchat (France), Sébastien Minery (France)
Television match official: Arnaud Blondel (France)
Timekeeper: John McLaughlin (Scotland)

Under-20 Friendly

Germany vs Netherlands in Heidelberg
Referee: Florian Forstmeyer (Germany)

Friendly

England Counties vs Scottish Clubs at Moseley RFC
Referee: Dewi Phillips Wales)

 

Women

Scotland vs Wales at Broadwood Stadium, Cumbernauld
Referee: Cwengile Jadezweni (South Africa)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Alex Pratt
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Rebecca Wheater (Scotland)

England vs Italy at Twickenham Stoop
Referee: Graham Cooper (Australia)
Assistant referees: Claire Hodnett (England), Local
Television match official: George Ayoub (Australia)

Ireland vs France in Donnybrook
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Beatrice Benvenuti (Italy), Dermot Blake (Ireland)
Television match official: Sean Davey (England)

Under-20

Friendly

England vs France at Esher RFC
Referee: Nikki O’Donnell (England)

Super Rugby, Round 1

Rebels vs Blues at AAMI Park, Melbourne
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Will Houston (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Highlanders vs Chiefs at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Jamie Nutbrown (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Reds vs Sharks at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Nic Berry (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Sunwolves vs Hurricanes at Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Akihisa Aso (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Crusaders vs Brumbies at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Angus Mabey (New Zealand)
Television match official: Glen Newman (New Zealand)

Waratahs vs Force at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Will Houston (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Cheetahs vs Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Kings vs Jaguares at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Rodney Boneparte (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Stormers vs Bulls at Newlands
Referee: Jaco van Heerden (South Africa)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

PRO 12

Ospreys vs Glasgow Warriors at Liberty Stadium, Swansea
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), (Wales)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Zebre vs Ulster at Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)

Edinburgh vs Cardiff at Watsonians
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Scotland), Cammy Rudkin (Scotland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Paul Cyphus (Scotland)

Munster vs Scarlets at Thomond Park
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: (Wales), Jonny Erskine (Ireland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Newport Gwent Dragons vs Leinster at Rodney Parade
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Claudio Blessano (Italy), Craig Evans
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Benetton Treviso vs Connacht at Stadio Monigo
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Guiseppe Vivarini (Italy)

Domestic

Australia

Australia Super Under-20, Round 1

Queensland Reds vs Melbourne Rebels at Crosby Park, Brisbane
Referee: Jordan Way
Assistant referees: Brett Cronan, Cameron Foley

NSW Waratahs GenBlue vs Western Force at Kippax Oval, Moore Park
Referee: Edward Martin
Assistant referees: Charles Hartson, Lincoln Stollery

England

Premiership

Harlequins vs Leicester Tigers
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Paul Dix, Nigel Carrick
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Gary Welsh

Saracens vs Sale Sharks
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Simon McConnell, Roy Maybank
Television match official: David Rose
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Martin Fox / Robin Goodliffe

Exeter Chiefs vs Newcastle Falcons
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Jack Makepeace, Anthony Woodthorpe
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Jerry Wallis

Northampton Saints vs Worcester Warriors
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Greg Macdonald, Roger Baileff
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Nigel Yates

Bristol vs Bath
Referee: Greg M Garner
Assistant referees: Adam Leal, Steve Lee
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Rowly Williams

Wasps vs Gloucester
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Wayne Falla, Peter Allan
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Brian Campsall

Championship

Jersey Reds vs Yorkshire Carnegie
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Darryl Chapman, Paul Burton

Richmond vs Nottingham
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Greg D Garner,
Assessor: Rob Warburton Lloyd Jackson

London Irish vs London Scottish
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Simon Adams, Gareth Copsey
Assessor: Darren Gamage

Bedford Blues vs Ealing Trailfinders
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Lionel Spooner, Ross Campbell
Assessor: Peter Farrell

Cornish Pirates vs Rotherham Titans
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Ian Bibey, Brian Ravenhill
Assessor: Sam Collins

France

Pro D2, Round 22

Perpignan vs Vannes at Stade Aime Giral
Referee: Christine Hanizet
Assistant referees: Maxime Rouquie, Benoît Escoubet
Goal judges: Eric Armengaud, Jean-Christophe Lacrampe Moine

Agen vs Narbonne at Stade Armandie
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Jean-Pierre Celaya, Christian Coussan
Goal judges: Emmanuel Heinrich, Bernard Lagardère

Aurillac vs Carcassonne at Stade Jean Alric
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Alexis Darche, Baptiste Abel Coindoz
Goal judges: Alexandre Boissay, Jean-Michel Huguet

Dax vs Angoulême at Stade Maurice Boyau
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: Pierre Courbin, Sylvain Jaymes
Goal judges: Stéphane Guillot, Serge Keromnes

Oyonnax vs Mont-de-Marsan at Stade Charles Mathon
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Thomas Chereque, Fabrice Hand
Goal judges: Jérôme Ripoll, Roberto Sanchez

Bourgoin vs Montauban at Stade Pierre Rajon
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Benoît Rousselet, Laurent Perrin
Goal judges: Thierry Nou, Cyrile Peyre

Biarritz vs Béziers at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Pierre Puharre, Fabien Soucaret
Goal judges: Vincent Lacaille, Philippe Lecomte

Colomiers vs Albi at Stade Michel Bendichou
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Mathieu Noirot, Thierry Devais
Goal judges: Stéphane Beyer, Frédéric Cambou

Hong Kong

Hugh Watkins writes: "We are entering our Grand championships with Valley having secured the Premiership league title. Please find the two quarterfinal appointments."

Natixis HKFC vs Herbert Smith Freehills HKCC at HKFC
Referee: Matt Rodden
Assistant referees: Patrick Kwok, Peter Hudson
Assessor: Andrew Tranent

Bloomberg HK Scottish vs Borrelli Walsh Tigers at SKM
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Tim Baker, Graeme Martin
Assessor: Hugh Watkins

South Africa

Friendly

Griffons vs Sharks XV in Bethlehem
Referee: Jaco Kotze

Varsity Cup

UCT vs Maties at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referee: Rasivhenge Rasta
Assistant referees: Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

UFS Shimlas vs NWU-Pukke at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local
Television match official: JJ Wagner

CUT vs UJ at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Local

UP-Tuks vs Wits at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local

Varsity Shield

UWC vs TUT at UWC Sport Stadium, Cape Town
Referee: Mpho Matsaung
Assistant referees: Local

Rhodes vs Fort Hare at Rhodes Great Field, Grahamstown
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local

CPUT vs UKZN-Impi at CPUT Sports Stadium, Wellington
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local

Spain

División De Honor

Independiente vs FC Barcelona Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Getxo vs Valladolid RAC at Campo Fadura)
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Alcobendas vs Ciencias Sevilla
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Ordizia vs Hernani
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Salvador vs Cisneros
Referee: Marc Riera (Barcelona)

UE Santboiana vs Gernika
Referee: Luis Muñoz (Madrid)

División De Honor B, Round 19

Bera Bera vs Universidad Bilbao
Referee: Andoni Susperregui (Guipúzcoa)

Campus Ourense vs Zarautz
Referee: Luis Santos (León)

Crat A Coruña vs Eibar
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Durango vs Uribealdea
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Aparejad Burgos vs Real Oviedo
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Salvador “B” vs Vigo
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Universidad Rugby Murcia vs L’Hospitalet
Referee: tbc

UE Santboiana “B” vs Fenix
Referee: José Luis Beltrán (Valencia)

Valencia vs Barca Enginyers
Referee: Alberto Requena (Granada)

CAU Valencia vs Tatami
Referee: Ignacio Martinez (Castellón)

Barca Universitari Club vs Les Abelles
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Sant Cugat vs Lavila
Referee: Arnaltz Bilbao (Vizcaya)

Helvetia vs Cáceres
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Pozuelo vs Atletico Portuense
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

AD Ing Industriales vs UR Almería
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Arquitectura vs Cisneros “B”
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Trocadero Marbella vs Liceo Francés
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Alcobendas “B” vs Olímpico
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

RELATED ARTICLES