Team of the Week: Sharing the love

Tue, 26 Sep 2017 16:01
Large handre pollard   curwin bosch 800

CURRIE CUP ROUND 11: The race to the play-offs is getting more interesting with each passing week and it is reflected in rugby365's famous weekly selection.

Apart from the Sharks, runaway leaders, dive other teams are still in the running to reach the semifinals.

The Sharks and two of those teams share the honours this week - with four players each in our starting XV.

The Pumas and Western Province are the other two.

The Free State Cheetahs (two) and Griquas (one) are making up the numbers.

There is further reward for the tournament pace-setters, the Sharks, in our back-up squad - with five players bubbling under.

Western Province (four) follow closely on their tail - with Griquas, Free State Cheetahs and Pumas (two each) make up the numbers.

Three players returns from last week - flyhalf Curwin Bosch (Sharks), scrumhalf Stefan Ungerer (Pumas) and flank Thembelani Bholi (Pumas).

Team of the Week - Rounds 11:

15 - Clayton Blommetjies (Free State Cheetahs):
It may be a step down from the Pro14, but he showed there is still some magic.
Bubbling under: Eric Zana (Griquas)

14 - Seabelo Senatla (Western Province):
In tandem with his fellow Sevens Springboks he had a field day.
Bubbling under: Ederies Arendse (Griquas)

13 - Gerrit Smith (Pumas):
Another player that is using the opportunities afforded by a smaller union to enhance his profile.
Bubbling under: Aliqhayiya Mgijima (Free State Cheetahs)

12 - Tertius Kruger (Griquas):
Made a mockery of his highly-rated Springbok opponent.
Bubbling under: Marius Louw (Sharks)

11 - Werner Kok (Western Province):
He is going to be a handful on the Sevens circuit once he returns to the abbreviated version of the game.
Bubbling under: Sibusiso Nkosi (Sharks)

10 - Curwin Bosch (Sharks):
Maybe he is still a bit green for Test rugby, but he certainly rocks the Currie Cup scene.
Bubbling under: Robbie Petzer (Free State Cheetahs)

9 - Stefan Ungerer (Pumas):
On Currie Cup form (acceptable level for some players) he should be in the Springbok mix.
Bubbling under: Dewaldt Duvenage (Western Province)

8 - Willie Engelbrecht (Pumas):
His form has shown a sharp upwards curve.
Bubbling under: Nizaam Carr (Western Province)

7 - Thembelani Bholi (Pumas):
His consistency is what should get him a call-up to the national team.
Bubbling under: Jacques Vermeulen (Sharks)

6 - Keegan Daniel (Sharks):
Produced his best game of the year in a match that cried out for experienced and level-headed players.
Bubbling under: Simphiwe Shabangu (Pumas)

5 - John Schickerling (Western Province):
His breakout season.
Bubbling under: Ruan Botha (Sharks)

4 - Tyler Paul (Sharks):
One of the cornerstones in the competition's most impressive sets of forwards.
Bubbling under: Chris van Zyl (Western Province)

3 - Wilco Louw (Western Province):
His return played a significant role in the improved scrum performance by WP.
Bubbling under: Ross Geldenhuys (Sharks)

2 - Joseph Dweba (Free State Cheetahs):
This young has some maturing to do, but at 21 he has time on his hand and a bright future.
Bubbling under: Chad Solomon (Western Province)

1 - Thomas du Toit (Sharks):
There are those who wonder why he is not currently in the Springbok mix.
Bubbling under: Khwezi Mona (Pumas)

Our individual selections:

Jan de Koning XV: 15 Clayton Blommetjies, 14 Seabelo Senatla, 13 Gerrit Smith, 12 Tertius Kruger, 11 Werner Kok, 10 Curwin Bosch, 9 Stefan Ungerer, 8 Willie Engelbrecht, 7 Thembelani Bholi, 6 Keegan Daniel, 5 John Schickerling, 4 Tyler Paul, 3 Wilco Louw, 2 Joseph Dweba, 1 Thomas du Toit.

Paul Dobson XV: 15 Clayton Blommetjies, 14 Seabelo Senatla, 13 Aliqhayiya Mgijima, 12 Tertius Kruger, 11 Werner Kok, 10 Curwin Bosch, 9 Dewaldt Duvenage, 8 Willie Engelbrecht, 7 Thembelani Bholi, 6 Keegan Daniel, 5 John Schickerling, 4 Chris van Zyl, 3 Wilco Louw, 2 Joseph Dweba, 1 Thomas du Toit.
    
Tauriq Ebrahim XV: 15 Clayton Blommetjies, 14 Ederies Arendse, 13 Gerrit Smith, 12 Tertius Kruger, 11 Werner Kok, 10 Curwin Bosch, 9 Stefan Ungerer, 8 Nizaam Carr, 7 Thembelani Bholi, 6 Keegan Daniel, 5 John Schickerling, 4 Tyler Paul, 3 Wilco Louw, 2 Chad Solomon, 1 Thomas du Toit.

Previous selections:

Team of the Week - Rounds 10: 15 Warrick Gelant (Blue Bulls), 14 Odwa Ndungane (Sharks), 13 Kyle Steyn (Griquas), 12 Rohan Janse van Rensburg (Golden Lions), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Curwin Bosch (Sharks), 9 Stefan Ungerer (Pumas), 8 Ryan Kankowski (Golden Lions), 7 Cyle Brink (Golden Lions), 6 Thembelani Bholi (Pumas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Ruben van Heerden (Blue Bulls), 3 Ross Geldenhuys (Sharks), 2 Frank Herne (Pumas), 1 Khwezi Mona (Pumas).

Team of the Week - Rounds Nine: 15 Craig Barry (Western Province), 14 Werner Kok (Western Province), 13 Huw Jones (Western Province), 12 Rohan Janse van Rensburg (Golden Lions), 11 Ruhan Nel (Western Province), 10 Ashlon Davids (Golden Lions), 9 Marco Jansen van Vuren (Golden Lions), 8 Ryan Kankowski (Golden Lions), 7 Thembelani Bholi (Pumas), 6 Chris Cloete (Pumas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Chris van Zyl (Western Province), 3 Wilco Louw (Western Province), 2 Robbie Coetzee (Golden Lions), 1 Thomas du Toit (Sharks).

Team of the Week - Rounds Eight: 15 Immanuel Libbok (Blue Bulls), 14 Ederies Arendse (Griquas), 13 Manuel Rass (Golden Lions), 12 Rohan Janse van Rensburg (Golden Lions), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Ashlon Davids (Golden Lions), 9 Marco Jansen van Vuren (Golden Lions), 8 Ryan Kankowski (Golden Lions), 7 Jacques Vermeulen (Sharks), 6 Thembelani Bholi (Pumas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Andries Ferreira (Golden Lions), 3 Dayan van der Westhuizen (Blue Bulls), 2 Robbie Coetzee (Golden Lions), 1 Jacques van Rooyen (Golden Lions).

Team of the Week - Rounds Seven: 15 Gerrit Smith (Pumas), 14 Rosko Specman (Free State Cheetahs), 13 William Small-Smith (Free State Cheetahs), 12 Lukhanyo Am (Sharks), 11 Aphiwe Dyantyi (Golden Lions), 10 Robert Petzer (Free State Cheetahs), 9 Stefan Ungerer (Pumas), 8 Nizaam Carr (Western Province), 7 Hacjivah Dayimani (Golden Lions), 6 Thembelani Bholi (Pumas), 5 John Schickerling (Western Province), 4 Andries Ferreira (Golden Lions), 3 Jacques van Rooyen (Golden Lions), 2 Mark Pretorius (Pumas), 1 Kwezi Mona (Pumas).

Team of the Week - Rounds Six: 15 Eric Zana (Griquas), 14 Seabelo Senatla (Western Province), 13 Francois Venter (Free State Cheetahs), 12 Huw Jones (Western Province), 11 Makazole Mapimpi (Free State Cheetahs), 10 Damian Willemse (Western Province), 9 Jano Vermaak (Western Province), 8 Nizaam Carr (Western Province), 7 Cobus Wiese (Western Province), 6 Chris Cloete (Pumas), 5 John Schickerling (Western Province),  4 Chris van Zyl (Western Province), 3 Tom Botha (Free State Cheetahs), 2 Ramone Samuels (Western Province), 1 Khwezi Mona (Pumas).

Team of the Week - Rounds Four and Five: 15 Clayton Blommetjies (Free State Cheetahs), 14 Seabelo Senatla (Western Province), 13 Lukhanyo Am (Sharks), 12 Burger Odendaal (Blue Bulls), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Andre Swarts (Griquas), 9 Christiaan Meyer (Griquas), 8 Jasper Wiese (Free State Cheetahs), 7 Jacques Vermeulen (Sharks), 6 De Wet Kruger (Griquas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Chris van Zyl (Western Province), 3 Wilco Louw (Western Province), 2 Siyabonga Ntubeni (Western Province), 1 Jacobus Janse van Rensburg (Western Province).

Team of the Week - Round Three: 15 Warrick Gelant (Blue Bulls), 14 Travis Ismaiel (Blue Bulls), 13 Jeremy Ward (Sharks), 12 Burger Odendaal (Blue Bulls), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Curwin Bosch (Sharks), 9 Piet van Zyl (Blue Bulls), 8 Daniel du Preez (Sharks), 7 Kobus van Dyk (Western Province), 6 Johannes Prinsloo (Blue Bulls), 5 Ruben van Heerden (Blue Bulls), 4 Tyler Paul (Sharks), 3 Michael Kumbirai (Western Province), 2 Mbongeni Mbonambi (Western Province), 1 Pierre Schoeman (Blue Bulls).

Team of the Week - Round Two: 15 Clayton Blommetjies (Free State Cheetahs), 14 Rosco Specman (Free State Cheetahs), 13 Francois Venter (Free State Cheetahs), 12 Lukhanyo Am (Sharks), 11 Enver Brandt (Griquas), 10 George Whitehead (Griquas), 9 Dillon Smit (Golden Lions), 8 Uzair Cassiem (Free State Cheetahs), 7 Sias Koen (Griquas), 6 Kobus van Dyk (Western Province),5 Marvin Orie (Golden Lions), 4 Jeremy Jordaan (Pumas), 3 Justin Ackerman (Golden Lions), 2 Pieter Jansen (Golden Lions), 1 Thomas du Toit (Sharks).

Team of the Week - Round One: 15 Warrick Gelant (Blue Bulls), 14 Travis Ismaiel (Blue Bulls), 13 Hennie Skorbinski (Pumas), 12 Clinton Swart (Griquas), 11 Duncan Matthews (Blue Bulls), 10 Shaun Reynolds (Golden Lions), 9 Stefan Ungerer (Pumas), 8 Henco Venter (Free State Cheetahs), 7 Jacques Vermeulen (Sharks), 6 Johannes Prinsloo (Blue Bulls), 5 Abongile Nonkontwana (Blue Bulls), 4 Carl Wegner (Free State Cheetahs), 3 Johannes Coetzee (Free State Cheetahs), 2 Jaco Visagie (Blue Bulls), 1 Charles Marais (Free State Cheetahs).

@rugby365com